Szerző: SZABAD EURÓPA
2025.03.26.
Három ukrán tizenéves mondja el, hogy milyen volt az oroszok által megszállt területén felnőni, majd elhagyni gyerekkoruk helyszínét, saját akaratukból vagy az erőszakos kitelepítés miatt. Dokumentumfilm életükről a háború alatt, messze a családjuktól, az orosz átnevelésről és propagandáról.
A fimben szereplő három gyermek Ukrajna dél-keleti részén, a függetlenségét kikiáltó Donyecki Népköztársaságban nőtt fel. A most 17 éves Szása Mariupolban élte át az orosz megszállást, ahonnan az orosz kényszersorozás miatt indult útnak. A 20 éves Mária nyolc évet élt Doneck városában, majd az ukrán területnek számító Harkivba menekült, Nyina az ugyancsak megszállt Herszonban született, és 15 éves korában családjától elszakítva, erőszakkal hurcolták a Krímbe. Azóta már elszökött onnan.
Az ukrajnai hatóságok szerint eddig több mint 20 ezer ukrajnai gyermeket telepített át az Oroszország. A kényszerített áttelepítést tiltja és háborús bűntettnek minősíti a Genfi Egyezmény. 2023-ban a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogadóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Maria Lvova-Belova, a gyermekjogok oroszországi biztosa ellen, a megszállt területeken élő ukrajnai gyermekek áttelepítése miatt.
Azoknak sem jutott boldog gyermekkor, akik maradhattak: a megszállt területeken több mint másfél millió gyermek átnevelése folyik, holott ezt tiltja az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye, amit Oroszország is ratifikált 1990-ben.
Lásd még: