444.HUSzerző: FŐDI KITTI2025.02.03.
2025. szeptember elsején fog elindulni a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) osztatlan tanárképzése gyakorlatilag a semmiből, ez pedig néhol már most meg is látszik a képzésen. Az újonnan életre hívott tanárképző ellen már hónapokkal ezelőtt tiltakoztak az oktatói szervezetek, akik szerint a Közszolgálati Egyetem induló tanárképzése mögött politikai-ideológiai-gazdasági stratégia húzódik meg.
Bár a közszolgálati egyetem az állami egyetemekéhez képest sokkal nagyobb fizetésekkel próbálja magához csábítani az egyetemi oktatókat, ez nem minden tanszéken látszik úgy, hogy maradéktalanul sikerülne. Eredetileg arról volt szó, hogy első körben csak magyar-, történelem-, angol- és némettanár-képzéseket indítanak, később pedig többek között földrajztanárokat és integrált természettudományos tanárokat is képeznek majd, a felvi.hu szerint mégis most szeptembertől elindulnak ezek a szakok. Lesz:
- osztatlan tanári [földrajztanár; történelemtanár] és
- természettudomány-környezettan szakos tanár képzés.
Ehhez pedig az NKE honlapja szerint már megalakult az NKE tanárképző karán a Földrajz és Természettudomány Tanszék. Azonban a tanszék munkatársai menüpontban sok érdekességet találhatunk. Egyrészt csak földrajzszakos oktatók vannak feltüntetve, pedig a természettudományos tárgyak körébe tartozik a fizika, a kémia és a biológia is, így kérdés, hogy ezeket ki fogja oktatni a természettudomány-környezettan szakos tanárjelölteknek. Kérdeztük erről az NKE-t, de megkeresésünkre nem reagáltak.
A másik furcsaság a néhány oktató neve mellett feltüntetett titulus: közszolgálati docens. Bár viszonylag sok felsőoktatással kapcsolatos cikket írtam már, sosem találkoztam még ezzel a kifejezéssel: docenssel igen, főiskolai docenssel igen, egyetemi docenssel igen, sőt még habilitált egyetemi docenssel is, de közszolgálati docenssel nem. Első keresésre semmit nem találtam a közszolgálati docensekről, a Google-nak és a Wikipédiának is ismeretlen volt a megnevezés. Az NKE 2020-as működési szabályzatában sem létezik ilyen titulus, noha a többi felsőoktatási titulust megnevezik benne: tanársegéd, adjunktus, egyetemi docens, egyetemi tanár, stb.
A 2024-es új szabályzatba viszont már bekerült, igaz nem olyan pőrén, ahogy a tanszéki honlapon szerepel: közszolgálati docens, hanem közszolgálati egyetemi docens. A leírás szerint:
a szenátus az óraadó oktatónak, ha b) országosan elismert szaktekintély: címzetes egyetemi vagy főiskolai docens, illetve címzetes egyetemi vagy főiskolai tanár címet adományozhat.
Ez azt jelenti, hogy az egyetem szenátusa dönthet úgy, hogy egy óraadó oktatónak címzetes egyetemi vagy főiskolai docens, illetve címzetes egyetemi vagy főiskolai tanár címet ad, amennyiben az illető szakmai elismertsége nem csupán helyi, hanem országosan is elismert.
Magyarán ahhoz, hogy valaki közszolgálati egyetemi docens lehessen, nem kell előtte egyetemi docensnek lennie. Vagyis ha valaki nem rendelkezik hivatalos egyetemi docensi pozícióval, de elismert szakember a szakterületén (akár más egyetemeken, intézményekben, vagy kutatási körökben), akkor is kaphat közszolgálati egyetemi docensi címet...