2025. január 9., csütörtök

ROGÁN VILÁGA 🌎 A RENDSZER MŰKÖDÉSE

JUHÁSZ PÉTER / JUHI VIDEÓ
Szerző: JUHÁSZ PÉTER / JUHI
2025.01.09.



Nem vállalkozom arra, hogy Rogán összes korrupciós ügyét bemutassam, mert félő, hogy akkor betelik a YouTube csatornám. És valószínűleg nem is egy konkrét ügy miatt tiltották ki Amerikából.

Sokkal kevesebb szó esik a rendszerről, amit felépített, pedig annak ismerete közelebb visz ahhoz, hogy megértsük hol élünk. Nem a semmiből jött 2010-ben a NER kiépítésének koncepciója. Rogán 2006-tól fejlesztette és tesztelte a technikákat, az egyes elemeket, amik lehetővé tették az ország szisztematikus kirablását. Ennek laboratóriuma, a kísérleti terep Budapest belvárosa volt, ahol Rogán polgármesterként szabadon tesztelhetett.

Mivel az ottani konstrukciót és működést láttam kívülről-belülről, a személyes tapasztalataim alapján mutatom be neked az orbáni hatalomtechnika kulcselemeit. Így könnyebben megértheted, mitől tudták ilyen hatékonyan kirabolni a hazánkat, és ellopni a jövőnket.
----------- 
00:00 Bevezetés 
01:20 Belülről láttam 
03:30 Hogy kerültem oda? 
05:20 Az ingatlanügyek feltárása 
07:52 Rogán bűnöző, és bűnözőkkel üzletel Portik Tamás Rogánra vall a bíróságon 
13:40 A bíróság kimondta: joggal állítható, hogy Rogán bűnöző 
14:55 Megpróbáltak megvenni, majd megfenyegetni 
17:00 Lejárató kampány a nyakamba 
18:00 A rendszer alapjai: sajtó helyett propaganda 
20:48. Saját emberek mindenhova 
22:05 A jogi környezet kialakítása 
25:15 A rendszer egyes elemei: a tervezés hiánya 
26:26 A szakértői vélemények baráti cégektől 
28:09 Az értékbecslés 
29:50 A jogszerzés 
31:48 A haszon realizálása 
32:49 Orbán ölelése: a rendszer kiterjesztése az országra 
33:50 Bocsánat, hogy miniszter lett 
36:05 Amerikából is látszik: miért kell egymillió eurót készpénzben vinni egy miniszternek? 
38:02 Orbán Rogán foglya 
39:04 Miből élünk

VÉSZHELYZET A MAGYAR EGÉSZSÉGÜGYBEN! DR. SPÁNYIK ANDRÁS ÉS KOVÁCSY ZSOMBOR / NEREN TÚL

NEREN TÚL VIDEÓPODCAST / KONTROLL
Műsorvezető: MAGYAR MÁRTON
2025.01.08.



Nincs elég nővér és orvos a kórházakban, a betegeket pedig logikátlanul küldözgetik egyik helyről a másikra, és még a jobban teljesítő egészségügyi intézmények sem kapnak elég pénzt a működésükre. Közben vidékről kell mentősöket átvezényelni a fővárosba a sürgősségi ügyeleti rendszer ellátásához, és országszerte közel ezer háziorvosi körzet betöltetlen. Miért nem oldotta meg az Orbán-kormány az elmúlt 14 évben az egészségügy rendszerszintű problémáit, és mit kellene másképp csinálni? 

Ezekről a témákról beszélget a NEREN TÚL legújabb adásában Dr. Spányik András orvossal és Kovácsy Zsombor egészségügyi jogásszal a műsorvezető, Magyar Márton.

POLITIKAI ELEMZŐ: ORBÁN VIKTOR EGY MÁGUS, AKIT MAGYAR PÉTER VARÁZSTALANÍTOTT

ATV START
Szerző: ATV MAGYARORSZÁG
2025.01.09.



Orbán Viktor mágus, akinek különleges képessége van arra, hogy olyan erőteret alakítson ki maga körül, amivel mindenkit ledermeszt vagy a hívévé tesz. 2024 volt az az év, amikor megjelent egy másik mágus, aki varázstalanítani tudta azt a varázst, amit Orbán Viktor 15 éven keresztül ki tudott maga körül alakítani – ő Magyar Péter.”

Az ATV Start vendége Kóczián Péter üzleti coach, újságíró.

TÉNYLEG DOLLÁR MILLIÁRDOK JÖNNEK MAGYARORSZÁGRA ORBÁN ÉS TRUMP BARÁTSÁGA MIATT?

G7.HU
Szerző: MÉSZÁROS R. TAMÁS
2025.01.09.


Donald Trump tavaly novemberi elnökké választása óta egyre sorakoznak az olyan hazai megszólalások, amelyek szerint Trump visszatérésével felvirágoznak nemcsak az államközi kapcsolatok, hanem a magyar gazdaság is.

- Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar kormány „ki fogja játszani a Trump kártyát”, azaz a „kiaknázatlan gazdasági lehetőségek” felhajtását reméli Trump amerikai elnökké választásától, illetve a Trump és Orbán Viktor miniszterelnök közti jó viszonytól. Sőt, a Fidesz-közeli Világgazdaság cikke szerint egyenesen „valóságos pénzesőt jelenthet” a két vezető barátsága Magyarországnak.

- A Szabad Európa cikke szerint a Fideszben és a kormányban azt várják, hogy Trump „világpolitikai tényezővé teszi Orbán Viktort”, ami „jól kommunikálható nemzetközi politikai sikereket” hoz majd, sőt a választások előtt az európai uniós források zárolásának feloldását is elérheti.

- A kormány Facebook-posztjaiban azt hangoztatja, hogy „sosem álltak ilyen jól együtt a csillagok a magyar diplomácia egén”, Magyarország Trump beiktatása után „egyszerre ápol jó kapcsolatok az Egyesült Államokkal, Kínával, Oroszországgal, Törökországgal. Olaszország is a szövetségesünk,* a franciákkal kiegyensúlyozott a viszonyunk”.

- Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Portfolio.hu-nak nyilatkozva bár ennél visszafogottabb optimizmussal, de szintén kiemelte, hogy az amerikai kormányváltással az „a rengeteg munka, amit beletettünk az elmúlt évek kapcsolatépítésébe, most fordul termőre”, és Magyarország „a Balkán vagy Közép-Ázsia kapuja” lehet az amerikai tőke számára.

- A gazdasági mosolyoffenzíva keretében pedig Orbán decemberi floridai útja során összehozott egy randevút Elon Musk és a 4iG vezetője, Jászai Gellért között is, amely során „érintették a 4iG Csoport műholdprogramja kapcsán a SpaceX felbocsátási szolgáltatásait, további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségeket beszéltek át.” Magyar Levente, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára a floridai út során „sok milliárd dollárnyi amerikai befektetést” vizionált.

Ez jól illeszkednek az orbáni külpolitika világképébe, amely – más populista vezetőkhöz hasonlóan – nagy hangsúlyt fektet az egyes elvbarát vezetők közti személyes kapcsolatokra, és anyagi és gazdasági hasznot remél a nemzetközi politikai helyezkedésből...

Ez a hozzáállás kínai viszonylatban tagadhatatlanul elért sikereket: a kínai befektetések az elmúlt években valóban megugrottak Magyarországon, amiben az alacsony bérszínvonal és a magas állami támogatások mellett minden bizonnyal szerepet játszott az is, hogy hazánkban nem kell számottevő politikai kockázatokkal számolniuk a kínai beruházóknak.

Azt ugyanakkor a kínai történet is jelzi, hogy a politikai lojalitásra alapozó befektetésösztönzés önmagában nem képes érdemben befolyásolni egy nyitott, az európai és globális vérkeringésbe mélyen integrált, és ebből fakadóan kismillió egyéb belső és külső folyamat által befolyásolt gazdaság növekedési és jövedelmi helyzetét.

A Trump-kártya erejét az is csökkenti, hogy az Egyesült Államokban a vállalati szféra befektetési tevékenységére erősen mérsékelt, legfeljebb közvetett ráhatása van a politikának, míg a makroszintű várakozások tekintetében az új kormányzat egyáltalán nem tűnik kedvezőnek Magyarország számára...

EZERMILLIÁRDOS KORRUPCIÓGYANÚS ÜGYEK MIATT SZANKCIONÁLHATTÁK ROGÁN ANTALT

G7.HU
Szerzők: JANDÓ ZOLTÁN, TORONTÁLI ZOLTÁN
2025.01.09.


A rendszerszintű magyarországi korrupciójában
betöltött vezető szerepe miatt került fel Rogán Antal miniszter az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának szankciós listájára – mondta David Pressman amerikai nagykövet.

Miért fontos ez? Bár az amerikai lépés mögött konkrét és hiteles információkra alapozott Rogán-ügyeknek kell állniuk (nem ismerjük, hogy melyek ezek), a személy kiválasztása annyiban mégis szimbolikus, hogy a teljes rendszer korruptságára kívánja felhívni a figyelmet.

Ebben a rövid cikkben azt mutatjuk be, hogy a Rogán Antal felelősségi köréhez tartozó legfajsúlyosabb ügyekben milyen rendszerszintű elemek vethették fel a korrupció gyanúját.

Koncessziók

2022 végén csoportosították át a kabinetirodát vezető miniszterhez az állami koncessziók odaítélésének előkészítési és döntési mechanizmusát, a minisztériumhoz besorolt Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI) létrehozásával. A koncessziókat végső soron egy bizottság bírálja el, amelynek alapesetben négy tagja van, ezek egyike az NKI elnöke, szavazategyenlőség esetén (2:2) pedig az ő voksa dönt, a konstrukciót a HVG akkoriban részletesen bemutatta.

- A kaszinók és dohányboltok működtetésének koncesszióba adása jóval korábban indult, Rogán tárcájához csak az új vagy megújított szerződések tartoznak.

Az autópálya-koncesszió azonban például már az NKI-korszak döntése, a tenderen csak két induló volt, a nyertes mögött pedig Mészáros Lőrinc és Szíjj László cégei, illetve (hozzájuk köthető) magántőkealapok állnak. A magyar állam 35 év alatt 15-17 ezer milliárd forintot fizethet a nyertesnek, de ez és a részletek titkosak voltak, perelni kellett értük. A magántőkealapok működése és tulajdonosi szerkezete, annak változása nem nyilvános, így az sem átlátható, hogy az oda befolyó pénzekkel mi történik. Az ügy miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított.

A hulladékszállítás és kezelés majdnem teljes, illetve országos koncesszióba adása is az NKI-korszak eredménye. Ez egyben a verseny megszüntetése egy korábban szabad piacon. A tendert a Mol nyerte el, Hadházy Ákos parlamenti képviselő korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy Palkovics László egykori miniszter arról beszélt, a Mol ötlete és ambíciója volt az üzlet, Rogán Antal viszont azt mondta, mindig a kormánytól kell jönnie az első szándéknak...

ITT OLVASHATÓ 

HA ROGÁN LE AKAR KERÜLNI AZ AMERIKAI SZANKCIÓS LISTÁRÓL, NEKI KELL BIZONYÍTANIA, HOGY NEM KORRUPT

TELEX
Szerző: NYILAS GERGELY
2025.01.09.


Pontosan nem tudható, milyen adatok alapján került fel Rogán Antal az amerikai szankciós listára, de ezt az emberi jogi visszaéléseket és a korrupció elkövetőit célzó Global Magnitsky Act nem is igényli. Ez viszont azt is jelenti, hogy az is nehezebben körvonalazható, milyen feltételeknek kell megfelelnie annak, aki felkerült a listára. Le lehet ugyan kerülni róla, ez a folyamat azonban képlékenyebb, mint egy büntetőeljárásban. A szankciók gyakorlati következményei is szélesek lehetnek, kérdés persze az is, mennyit érvényesít ezekből valójában az Egyesült Államok, akár most, akár Donald Trump elnöki beiktatása után. Az azonban nem egyértelmű, hogy az új elnök olyan könnyedén dönthetne Rogán nevének eltávolításáról.

Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista. Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból – emberi jogi visszaélések vagy korrupció gyanúja miatt – pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett. A listán szereplőkkel tilos üzletelni az Egyesült Államokban. Az OFAC rendszeresen frissíti a listát a nemzetközi szankciók és politikai helyzetek függvényében.

Politikai döntés, de nem hozzák meg bemondásra

„Ez nem igazságügyi eljárás, itt nincsenek olyan kiszámítható garanciák, mint egy büntetőeljárásban, ahol világos a folyamat a vádemeléstől a bíróságig. Egy büntetőeljáráson kívüli, kormányzati mechanizmusban ilyen nincs” – mondta a Telexnek Ligeti Miklós. A Transparency International jogi igazgatója szerint egy ilyen döntéshez – amely az 13818-as elnöki rendelet alapján született – kell hogy legyenek bizonyítékok. Ám mivel ez nem vádemelés, ezt nem követi ítélethozatal, ezért „nem kötelesek az Egyesült Államok hatóságai a büntetőeljárásban szokásoshoz mérhető alaposságú bizonyítási eljárásra”.

A döntés így alapulhat diplomáciai jelentéseken, sajtóban megjelent tényfeltáró cikkeken. Hogy pontosan mi alapján döntött az OFAC a pénzügyminisztériumi szankcióról, az tehát nem tudható.

Ez persze nem jelenti, hogy egy ilyen döntést bemondásra hozna meg az amerikai fél – mondta Magyarország volt washingtoni nagykövete, Simonyi András.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter persze egyszerűen a távozó budapesti nagykövet, „kisstílű bosszújának”, Lázár János építésügyi és beruházási miniszter pedig David Pressman „hisztériájának” titulálta a történteket. A Rogán elleni szankciók a kormányzat szerint kizárólag a leköszönő elnök, Joe Biden kormányzatához köthetők, így a hazai kormánypárti politikusok nyilatkozata azt sejteti: szerintük Trump hivatalba lépésével ez a szankció hamarosan meg is szüntethető. A Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtóosztálya sietett is kinyilvánítani, hogy Trump hivatalba lépése után megteszik „a szükséges jogi lépéseket”...


NEM TUD A RENDSZERLEÁLLÁS ALATT ELVESZETT HÍVÁSRÓL AZ ORSZÁGOS MENTŐSZOLGÁLAT

NÉPSZAVA
Szerző: DANÓ ANNA
2025.01.09.


Kedden több órára leállt az OMSZ informatikai rendszere, hosszú ideig megszűnt a biztonságos mentésirányítás, a cég internet alapú belső telefonjai sem működtek.


Nincs tudomása „elveszett hívásról” az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ) – közölte lapunkkal a szervezet kommunikációs igazgatója. Mint arról a kontroll.hu írt, kedden több órára leállt az OMSZ informatikai rendszere, hosszú ideig megszűnt a biztonságos mentésirányítás, a cég internet alapú belső telefonjai sem működtek.

Lapunk úgy értesült, hogy délelőtt 11 óra és délután 16 óra között egyáltalán nem tudták fogadni a hívásokat a mentésirányítók, mert a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) internet hálózata meghibásodott, és az irányítócsoportok számára elérhetetlenné váltak a mentőautók is. Amikor egy beteg felhívta a 112-t, az operátor látta is, hogy melyik megyéből jött a hívás, de azt nem tudta továbbítani.

Az OMSZ lapunknak azt írta: a mentőszolgálat rendszerei hamar átálltak a tartalékra, a rádiós kapcsolattartásra és papír alapú működésre. Azaz a hívásirányítók a tetra-rádión keresztül továbbították a 112-re beérkező hívásokat a megyékben dolgozó munkatársaiknak. Ha működik az mentők informatikai rendszere, akkor az esetről a megyék megkapják az úgynevezett adatlapot is, amelyen a segítségre szoruló pontos paraméterei olvashatók. A keddi leállás alatt ezeket az adatokat csak beolvasni tudták...

ÁLLVA HALNAK MEG A HÁZIORVOSOK

HÍRKLIKK
Szerző: SOMFAI PÉTER
2025.01.09.


Tavaly és tavaly előtt hatvankét háziorvos halt meg szinte munka közben, emiatt ürült meg a praxisuk. Ami még tragikusabb: ebből huszonketten jóval a nyugdíjkorhatár előtt voltak! Mindenképpen drámai csökkenés tapasztalható a betöltetlen háziorvosi praxisok számában. Az ügyeleti reform bevezetése után az addigi évente átlagosan 20-40 megszűnő praxis helyett majdnem 200 praxissal lett kevesebb. „Nagyon sok lehetőség lenne megállítani a folyamatot, de ha megint csak valamilyen adminisztratív módszerrel akarja kozmetikázni a statisztikát a minisztérium, ez alighanem tovább fogja rontani a háziorvosi ellátás színvonalát” – mondta a Hírklikknek dr. Komáromi Zoltán egészségpolitikus, nyugdíjas háziorvos. Az Országos Kórházi Főigazgatóság adatai szerint jelenleg 720, legalább fél éve üresen álló körzet van Magyarországon, míg 2023 januárjában, az új háziorvosi ügyeleti rendszer bevezetése előtti hónapban, még csak 681 betöltetlen háziorvosi praxist jelentettek az országban.


Milyen következményei lehetnek ennek a folyamatnak, ha nem sikerül megállítani?

Mindenkit megrémisztettek azok az adatok, amelyek a minap kerültek nyilvánosságra. 2024-ben egyetlen év alatt minden hetedik háziorvosi praxis betöltetlen lett, nincs a környéken orvos, aki az ott lakókat el tudná látni. Különösen vidéken rossz a helyzet, gyakran a szomszéd településről hetente egy-két órára átjövő kolléga kezeli a betegeket, ami természetesen nem elég se a gondozáshoz, se a betegségek korai felfedezéséhez. Tulajdonképpen tűzoltás folyik. Igazolások kiadása, receptírás, és ez aligha nevezhető minőségi munkának.

Eszerint sokkal nagyobb a baj, ha a számok mögé nézünk?


Valójában igen, mert a háttérben nem csak a praxisok megürüléséről van szó, 225 meg is szűnt. Igaz, ebből 111-et csak „adminisztratíve” szüntettek meg, vagy töltöttek be. Kissé komikus: hat helyen két üres, betöltetlen praxisból csináltak egyet, amivel igazából nem oldották meg az ott élő lakosság gondjait, de jobban „mutatnak” a számok. Érdekes a nyugdíjba vonulások száma is. Az utóbbi időben 199 praxis úgy ürült meg, hogy nyugdíjba ment a kolléga. Ebben is látok a korábbi gyakorlattól eltérő tendenciákat, ugyanis régen a háziorvosok általában 72-73-75 éves korban mentek nyugdíjba, mert el tudták látni a megszokott munkájukat. Most viszont a többlet terhek és az ügyeleti rendszer bevezetése miatt – ami egyébként a háziorvosok nagy részének nem tetszik – kialakult egy olyan trend, hogy amint lehet, 65-66 éves korban nyugdíjba mennek ezek az orvosok. Arra is oda kellene figyelniük az illetékeseknek, hogy hová tűnnek el a 36-40 év közötti háziorvosok..

„ILYEN, HA EGY NAGYHATALOM ERŐBŐL POLITIZÁL” – ROGÁN LISTÁZÁSÁRÓL, TRUMPRÓL, GÁZÁRRÓL

HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: VÖRÖS SZABOLCS
2025.01.09.



Mi a jelentősége Rogán Antal amerikai szankcionálásának? Megmenti-e majd Trump? Hogyan értékeljük a leendő amerikai elnök Grönlanddal, Kanadával és Panamával kapcsolatos mondatait? Mi lesz a magyar–lengyel kapcsolattal és Ausztriával? Miért drágul a gáz, ha közben nincs belőle hiány? Ezekről beszélget a HetiVálasz 259. adásában Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.


Részletek a műsorból:

Miért lényeges, hogy Rogán amerikai szankciós listára került?

Magyari Péter: „Ennek biztos, hogy van szimbolikus jelentősége is. Nem feltétlenül a konkrét személy kitüntetett cselekedetei, hanem általában az Orbán-kormány felett akart pálcát törni az amerikai kormányzat. Elég kemény társaságba került Rogán Antal – elképesztő a lista. NATO-tagállamból két volt török miniszter és egy volt bolgár miniszter szerepel a rajta. Ez egy nagyon erős jelzés, azt mutatja, hogy a távozó Biden-kormányzat rettenetesen dühös az Orbán-kormányra.”

Ablonczy Bálint: „Egy szövetséges állam hivatalban lévő miniszterét ilyen listára feltenni nagyon-nagyon súlyos jelzés, függetlenül attól, hogy politikai szempont van-e benne – nyilván egy ab ovo politikai döntés is, hogy egy ilyet meglépnek. Senki nem örül ennek, aki a hazáját szeretné jobb pozícióban látni. A másik az erőpolitika. Mindig arról hallunk, hogy a politika az erő nyelve, semmifajta értéknek nincs helye a politikában, erőn kívüli megfontolás nem játszhat szerepet a döntéshozatalban. Hát tessék! Ilyen az, amikor egy valódi erővel rendelkező nagyhatalom elkezd erőpolitizálni. Nem vagyok arról meggyőződve, hogy egy kisebb uniós vagy NATO-tagállam sorsát előremozdítja, ha valóban elkezd erő alapon működni egy rendszer, mert akkor nincs olyan sok kártya a kezünkben.”

Fontosabb lehet-e Rogán levétele a listáról, mint más témák – például a kettős adóztatás – megoldása?

Magyari Péter: „El tudom képzelni. Politikai értelemben biztos fontosabb, és ha azt gondoljuk, hogy itt a következő választás megnyerésénél nincs fontosabb, akkor inkább ez lesz. A kettős adóztatás nagyon sok embert nem érint.”

Ablonczy Bálint: „Képzeljük el azt a helyzetet, hogy mondjuk eltelik fél év, háromnegyed év, ráfordulunk a kampányra, és de facto a magyar kormány második embere, legnagyobb hatalmú, legbefolyásosabb politikusa, még a baráti adminisztráció idején is ott van. Ez egy olyan sztori, amit naponta lehet ütni, naponta föl lehet hozni. Ez olyan politikai kockázat, amit nem lehet otthagyni, hiszen a jelenlegi kormányzati narratívának az egyik legfontosabb eleme, hogy mi nagy pályán játszunk. Persze késnek a vonatok, meg abból kell várat építeni, és még csak 15 év volt, és az alatt félig van kész az ország – na de hát legalább mi ott vagyunk Trump környékén! Ezt a narratívát tudja porrá zúzni, ha nem kerül le onnan viszonylag gyorsan a miniszter. Ez biztos, hogy prioritás lesz minden más ügy előtt.”

Mi jelez Donald Trump Grönland megszerzésével kapcsolatos kommunikációja?

Magyari Péter: „Ez a putyini észjárás és logika, ami azt vetíti előre, hogy visszatér az a fajta világrend, ami jellemző volt, különösen a második világháború végéig, amikor a nagyhatalmak határokat húztak – hol a Közel-keleten, hol Afrikában, hol Dél-amerikában –, egymás befolyási övezeteit proxyháborúkkal próbálták meg elszedni egymástól, máskor meg tiszteletben tartották. Azt mondták, hogy Magyarország ’56-ban hiába lázadt fel, ezt sajnos már odaígérték, ez orosz érdekszféra… Úgy néz ki, hogy megyünk vissza ennek a világrendnek az irányába. Trump nem csinál mást, mint azt mondja, hogy »én nagyhatalom vagyok, tehát azt csinálok, amit akarok, és amekkora erőm van, addig nyújtózkodok«.”

TALÁLKOZUNK AZ OCSMÁNYIRODÁN!

PAPP RÉKA KINGA VIDEÓ
Szerző: PAPP RÉKA KINGA
2024.12.08.



Találkozunk az ocsmányirodában...

ITT NÉZHETŐ MEG

Itt a teljes adás az ‪@Atlatszovideo‬ csatornáján: 

EZEKÉRT AZ ÜGYEKÉRT KERÜLHETETT FEL ROGÁN ANTAL AZ AMERIKAIAK SZANKCIÓS LISTÁJÁRA

ÁTLÁTSZÓ
Szerző: KATUS ESZTER
2025.01.09.


Január 7-én robbant a hír, hogy Rogán Antalt szankciós listára tette az Egyesült Államok. A lépés az 13818-as elnöki rendelet alapján történt, amely világszerte az emberi jogi visszaélések és a korrupció elkövetőit célozza. Az amerikaiak sajtóközleménye szerint Rogán olyan korrupciós hálózatot épített ki Magyarországon, amelynek célja, hogy stratégiai szektorokat irányítson, és azok bevételeit saját magának és politikai szövetségeseinek juttassa. Összegyűjtöttünk néhány esetet, amelyek jól példázzák, mire gondolhattak az amerikaiak...


...Helikopterrel a lagziba

Rogán Antal egyik legemlékezetesebb ügye egy helikopterhez köthető. A Népszabadság írta meg ugyanis 2016-ban, hogy Rogán és családja helikopterrel ment egy Szabolcs megyei lakodalomba. Ez óránként negyedmillió forintba kerülhetett a politikusnak, aki először tagadta az utat a lapnak, majd amikor képeket mutattak neki bizonyítékul, már nem válaszolt.

Végül a helikoptert üzemeltető cég vezetője sietett Rogán segítségére. Azt nyilatkozták, hogy ők ajánlották fel Rogán Cecíliának (Rogán akkori feleségének) az utazást, akinek cégével barterszerződést kötöttek.

Az érintett cég, a Fly-Coop Kft. azóta is jól működik: szeptemberben írtuk meg, hogy a honvédség nettó 104 millió forint keretösszegért bérel tőlük repülőgépeket ejtőernyős kiképzéshez. Az esetről beszámoló Népszabadság kevésbé volt szerencsés: a lapot a kormányhoz közel álló tulajdonos ezután egyik napról a másikra bezárta.

Letelepedési kötvény-biznisz


Az elmúlt évek egyik legnagyobb botránya azonban mégsem a helikopterezés, hanem a letelepedési kötvény-biznisz volt, amely szintén köthető Rogán Antalhoz.

A letelepedési kötvény lényege az volt, hogy a megvásárlásával Uniós tagországon kívüli állampolgár schengeni tartózkodási engedélyt, illetve hat hónap után letelepedési engedélyt szerzett, amellyel szabadon utazhatott, céget alapíthatott a schengeni övezetben. Utóbbi érvényessége határozatlan idejű, élethosszig tart, továbbá családtagok is jogosultságot szerezhettek családegyesítési céllal. A letelepedési államkötvény forgalmazói kizárólag erre a célra jöttek létre, többnyire külföldi székhelyű, offshore országokban.

A rendszer átláthatatlansága abból is eredt, hogy nem lehetett tudni, pontosan mely közvetítő cégeknél jegyezték le az egyes kötvényeket, ugyanis az Államadósság Kezelő Központ Zrt.-vel kötött szerződések részét képező adatok üzleti titoknak minősültek. A kötvényeket pályáztatás nélkül kiválasztott, jellemzően offshore hátterű cégek forgalmazták.

A letelepedési kötvény-konstrukció kidolgozását Rogán Antal kezdeményezte az országgyűlési gazdasági bizottságának elnökeként 2012-ben.

A törvényt egy Fidesz-közeli ügyvéd irodája szövegezte meg, amely aztán részt vett az adminisztratív lebonyolítás intézésében is. A 2013-ban induló rendszer egyik haszonélvezője, a közvetítő Arton Capital Kft. szintén köthető volt Rogánhoz: a cég a politikus egykori egyetemi társáé, Balogh Radosztináé volt.

A cég irodáját 2017 őszén (egy héttel a kötvényprogram leállítása után) kirabolták, 200 millió forintot és a kötvényüzlet dokumentációját is elvitték. Az ügyben azóta sincs gyanúsított, az azonban valószínűsíthető, hogy a betörés belső segítséggel történt...

A HÓDÍTÓ TRUMP, A DIPLOMATA MUSK ÉS A HITEHAGYOTT ZUCKERBERG - A 444 NAPINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: BÓDOG BÁLINT
2025.01.09.


Mikor mondana le Lázár János? Mikor csatlakozhat Kanada és Grönland az Egyesült Államokhoz? Mítosz-e a béta generáció és miért fordult a tényellenőrök ellen Zuckerberg? Válaszok a 444 napindító hírlevelében.

Jó reggelt! Ez itt a 444 napindító hírlevele. (Vannak másféle hírlevelek is, ezekre itt lehet feliratkozni.) Indításnak itt van négy nagy cikk: