Szerző: GYÉVAI ZOLTÁN
2025.04.02.
Az Európai Parlament állandó jelentéstevője abban bízik, hogy az EU tagállamai még az év első felében megteszik az első lépést abban az eljárásban, amely egy ponton Magyarország tanácsi szavazatának felfüggesztéséhez vezethet. „Egyre több tagállamnak van elege Orbánból. Remélem, hogy a helyzet mélyrehatóbb ismerete meggyőzi majd őket arról, hogy megtegyék az első lépést a 7. cikk szerinti eljárásban” – jegyezte meg a Szabad Európa kérdésére szerdán Tineke Strik, aki április 14. és 16. között Magyarországra látogat az EP állampolgári jogi delegációjának élén, hogy első kézből tájékozódjon a fejleményekről.
Továbblépés a 7. cikk szerinti eljárásban
Nem az EP az egyetlen uniós szereplő, amelyik a Magyarországról érkező hírek hatására élénkülő figyelemmel fordul a jogállami helyzet felé. Néhány napja Michael McGrath, a jogállamiságért és az igazságügyért felelős uniós biztos tárgyalt Budapesten, hogy a készülő éves jogállami országjelentés apropóján kormányzati és független szereplőkkel konzultáljon. Tineke Strik néhány hete lapunkkal osztotta meg elsőként azt az információt, miszerint jelenleg már tizenkilenc tettre kész uniós tagállam támogatja, hogy az EU-tanács továbblépjen a Magyarországgal szemben még 2018 szeptemberében megindított jogállami (a szerződés 7. cikke szerinti) eljárásban.
A továbblépés jelen esetben annyit jelentene, hogy a tanács tagjainak négyötödös többségével és a parlament egyszerű többségének hozzájárulásával megállapítaná, hogy Magyarországon valóban fennáll az EU alapértékeinek súlyos és folytatólagos megsértésének kockázata. A tanács a tény megállapításán túl ajánlásokkal is fordulhatna a magyar kormányhoz, és azok teljesítésének függvényében dönthetne arról, hogy indokolt-e a 7. cikk második paragrafusának aktiválása, amelynek során már a tanácsi szavazati jog megvonása lehet a tét.
A tizenkilenc tagállam tehát még nem elégséges az eljárás továbbléptetéséhez, ahhoz minimum 22 ország hozzájárulása kellene. A parlamenti jelentéstevő – aki az európai zöldek színében politizál – azonban biztató jelnek tekinti a leendő német kormánykoalíció programjának Politico által kiszivárogtatott tervezetét, amely a jogállamiság ellen vétő tagállamok uniós transzfereinek és tanácsi szavazati jogának „korábbinál következetesebb” felfüggesztése mellett száll síkra...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.