Szerző: DÓKA MILÁN
2025.03.31.
A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény 2014 óta hatályos rendelkezése szerint egy párt külföldi szervezettől támogatást nem fogadhat el. Ha ez kiderül, azt be kell fizetnie a központi költségvetésbe. 2023 decembere, a szuverenitásvédelmi törvény életbe lépése óta pedig akár három év szabadságvesztéssel is bünteti azt, aki ilyet direktben vagy leplezett módon elfogad. Ezt hívják a választói akarat tiltott befolyásolásának, és erre a retorikára húzta fel a kormány a kormánykritikus civilek és médiumok vegzálását, elég csak a Szuverenitásvédelmi Hivatal Átlátszóval szembeni vizsgálatára gondolni.
A kormánypropaganda logikája szerint ha egy médium kormánykritikus, vagy egy civil szervezet elvégez olyan feladatot, amire a kormány nem képes, és ezekhez jobb híján külföldi pályázati pénzeket is igénybe vesz, az súlyosan sérti a magyar szuverenitást. Erre – az egyébként szerintünk hamis – gondolatmenetre rácsatlakozva megnéztük, hogy a kormánypártok és a hozzájuk köthető szervezetek milyen támogatásokat fogadnak külföldről.
Cikksorozatunk előző részében bemutattuk, hogy az amerikai Republikánus Párthoz közel álló Federalist Society több alkalommal finanszírozta a magyarországi Common Sense Society Alapítvány tevékenységét. A hazai bejegyzésű alapítvány közreműködői között többször szerepelt a később „a USAID által magyar jogalanyoknak kifizetett politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztossá” kinevezett László András. Ebben a részben a Németországból érkezett támogatásokról lesz szó...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.