2025. április 7., hétfő

MINDENKI HOZZON MAGÁVAL MÉG EGY DÍLERT!

TELEX
Szerző: MIZSUR ANDRÁS, DEZSŐ ANDRÁS
2025.04.07.


A gyakorlatban nehezen kivitelezhető, cserébe legalább nehezebben jutnak majd segítséghez a drogfüggők – így foglalható össze, milyen következményei lehetnek az elterelés szigorításának. Horváth László drogügyi kormánybiztos múlt kedden nyújtotta be az új drogtörvényt, ami az új pszichoaktív szerek, vagyis a dizájnerdrogok használatát is bűncselekménnyé minősítené. A törvénycsomag még egy sor szigorítást tartalmaz, például súlyosabb büntetést kapna, aki bedrogozva követ el bűncselekményt, ha pedig egy rendőr szerint ön- és közveszélyes állapotban van, azt 72 órára őrizetbe vehetné. Szintén a törvénycsomag része az elterelés szabályainak szigorítása: a javaslat szerint a jövőben csak az a drogfogyasztó élhet az elterelés lehetőségével, aki elárulja a rendőrségnek, hogy kitől vette a kábítószert,

azaz az kerülheti el a büntetést, aki feldobja a dílerét.

Ráadásul a drogfogyasztók ezentúl legfeljebb két alkalommal élhetnének az elterelés lehetőségével, „ezt követően valamennyi esetben a szigorúbb büntetőjogi felelősségre vonással kell számolni”, olvasható a javaslatban. Az elterelést eddig se lehetett korlátlanul választaniuk a fogyasztóknak, a hatályos, jelenleg is Európa legszigorúbb drogtörvénye szerint kétévente lehet megúszni a büntetőeljárást. Ha ezalatt valakit megint elkapnak droggal, már nem kerülhető el a büntetés, ami a 2013 óta hatályos büntető törvénykönyv szerint egy füves cigarettánál akár két év letöltendő börtönbüntetés is lehet.

A hat hónapos elterelésre akkor van lehetőség, ha csekély mennyiségű kábítószer birtoklásáról vagy fogyasztásáról van szó. Tipikusan ilyen eset, amikor mondjuk egy szórakozóhely előtt elkapnak valakit egy spanglival. Az elterelés tulajdonképpen második esélyt jelent: akik elkövettek valamilyen kisebb kábítószeres bűncselekményt, mentesülhetnek a büntetőeljárás következményei alól.

A drogügyi kormánybiztos által jegyzett javaslatcsomag indoklása szerint azért van szükség a szigorításra, hogy az elterelés „igénybevételével járó felelősség- és büntetéscsökkenés a továbbiakban ne ösztönözzön az illegális szerek büntetőjogi következmények nélküli fogyasztására”. Sőt, a javaslat azt is várja a szigorítástól, hogy a rendőrök munkája is hatékonyabbá válik. „Azon túlmenően, hogy segítséget nyújt a drogfogyasztó számára a káros szenvedélyről történő leszokáshoz, e módosítás egyúttal a bűnüldözői tevékenység eredményességét is elősegíti.”

Kérdés, hogy az elterelésre vonatkozó szigorítás mennyire lehet hatékony a gyakorlatban. Tényleg több dílert tudnak majd elkapni így a rendőrök, illetve valóban visszaszorul-e a drogfogyasztás a szigorítás hatására?
...

Lásd még:









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.