2025. április 7., hétfő

MENT A PAZARLÁS AZ MNB-BEN, A SZÉKHÁZFELÚJÍTÁSBÓL FŐKÉNT A HAVERI KÖR GAZDAGODOTT - VOLT OLYAN KONFERENCIAKÖZPONT, AMELYIK GYAKORLATILAG INGYENES CÉGES NYARALÓKÉNT MŰKÖDÖTT.

NÉPSZAVA
Szerző: PAPP ZSOLT
2025.04.07.


A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elmúlt években megvalósított ingatlanberuházási nem feleltek meg a takarékosság elvének (magyarán azok pazarlók, helyenként feleslegesek voltak – a szerk.). Emellett az MNB a beruházások során olyan döntéseket hozott, amelyek gyengítették, gátolták a gazdálkodása felett kontrollokat gyakorló szervezetek ellenőrző tevékenységét, azok nem voltak kellően átláthatóak – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) egyik jelentése. Az ÁSZ az elmúlt hetekben összesen három, a jegybank, illetve alapítványai működésével kapcsolatos jelentést publikált, ezek közül nagyobb visszhangot kapott Pallas Athéné Domus Meriti, illetve a Neumann János Egyetem Alapítványainak működéséről szóló jelentés, amely több száz milliárd forintos vagyonhiányt tárt fel csalárd befektetések miatt. Emellett létezik egy harmadik jelentés is, amely a jegybank működéséhez szükségesnek vélt ingatlanok beszerzésére és működtetésére fókuszál.

Miközben a jegybank monetáris politikája alakítása során 2021-23 között brutális, 2215 milliárd forintos veszteséget halmozott fel, amit 2024-ben tovább növelt, az MNB vezetése 200 milliárd forint értékű ingatlanberuházást hajtott végre a Matolcsy-család ismeretségébe tartozó „vállalkozók” cégeivel. Ebben az időszakban újította fel az MNB a Szabadság téri épületét, amelynek állaga egyes építészeti szakértők szerint nem is nem indokolt egy átfogó felújítást, valamint újjáépítették a Budapest II. kerületi Krisztina körúti volt Postapalotát, ahol a Pénzmúzeumot helyezték el. Ugyancsak ezen időszak alatt épült meg a jegybank „oktatási központja”, valójában luxusnyaralója Balatonakarattyán, és sort kerítettek az Szabadság téri központot teljes mértékben kiváltó, második székházként használt „budai központ”, valamint a „Bölcs Vár”, azaz a volt budai városháza és szintén a várnegyedben található Burg Hotel felújítására is. Az ÁSZ jelentése szerint a MNB 2019-2023 közötti években összesen 204 milliárd forintos tőkeemeléssel biztosított forrást az MNB Ingatlan Kft.-nek az MNB tevékenységét szolgáló ingatlanok megvételére és fejlesztésére, továbbá az MNB Szabadság téri székházának rekonstrukciójára. Külön említést érdemel a balatonakarattyai „konferenciaközpont” – amely elkészülte után gyakorlatilag ingyenes céges nyaralóként működött, ugyanis a „konferenciaközpont” működésének költségeit az MNB száz százalékban fedezte...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.