2025. április 4., péntek

HA NINCS HÁBORÚS VESZÉLY, MINEK A HÁBORÚS VESZÉLYHELYZET MAGYARORSZÁGON?

NÉPSZAVA
Szerző: Gál Mária, Herczeg Szonja, Papp Roland (Brüsszel)
2025.04.03.


Csaknem három éve élünk Magyarországon „háborús veszélyhelyzetben”, amelyet az Orbán-kormány most novemberig újra meg fog hosszabbítani. A propaganda viszont egészen mást sulykol, az EU-t vádolja háborús készülődéssel.


Amikor az Európai Bizottság (EB) múlt héten bemutatta az EU készenléti stratégiáját, akkor Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter azonnal reagált a közösségi médiában, azt állítva, hogy az egyetlen magyarázat, amiért európaiaknak túlélőcsomagot kellene készíteniük, hogy „Brüsszel háborúra készül”. Az uniós tervezetet Orbán Viktor sem hagyta szó nélkül, péntek reggeli rádióinterjújában határozottan leszögezte: Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad. „Mi van ezeknek az embereknek a fejében, készülnek valamire? – mondta a kormányfő a csak túlélőcsomagként emlegetett uniós vészhelyzeti stratégia kapcsán. Hozzátette, egyelőre nem látja azt, hogy Európát háború fenyegetné. Kétségtelenül van egy orosz–ukrán háború, de az, hogy ez a háború megérkezne, semmi realitása nincs. Az, hogy egy NATO-tagállamot bárki megtámadjon, annak nincs egész egyszerűen valószínűsége. Ha mégis valaki háborúra készül, az azért van, mert ő akar valamilyen háborús akciót kezdeményezni.” – idézte a miniszterelnök szavait az MTI.

Orbán egy mélyebb háborúba való bevonódás politikai előkészületének minősítette a „túlélőcsomag” javaslatot, ő maga és külügyminisztere folyton hangsúlyozzák, hogy Donald Trump „béketárgyalási” kezdeményezésének köszönhetően közel az ukrajnai fegyveres konfliktus lezárása, kedden este Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes javaslatára az Országgyűlés felhatalmazta a kormányt, hogy a veszélyhelyzetet 2025. november 14-ig meghosszabbítsa. Az indoklás szerint azért van erre szükség, mert „az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa, valamint ezek magyarországi – különösen menekültügyi, gazdasági és energetikai – következményei az elmúlt időszakban továbbra sem változtak.”...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.