2025. április 6., vasárnap

CHARLES GATI: SZEGÉNY MONTESQUIEU FOROG A SÍRJÁBAN - EGYSZER VOLT, HOL NEM VOLT, VOLT EGYSZER EGY AMERIKAI ALKOTMÁNY

NÉPSZAVA
Szerző: CHARLES GATI
2025.04.06.


Alapvető ötlete a briliáns francia bírótól és filozófustól, Montesquieu-től (1689–1755) ered, bár az amerikai közvélemény majdnem 250 éve az Alapító Atyáknak hálálkodik, őket dicsőíti. Egyébként joggal. Az alkotmányhoz ugyan azóta hozzátettek néhány jelentős kiegészítést, de a lényeg maradandó. A szövetségi rendszer három egyenlő – ismétlem: egyenlő – részből állt és áll: a végrehajtó hatalomból (az elnök és beosztottjai); az alsó- és felsőházból álló törvényhozó hatalomból (az alsóház a kongresszus vagy másként képviselőház, a felsőház a szenátus – a kettőt együtt szintén kongresszusként emlegetik); és a jogi, bírói hatalomból, élén a Legfelsőbb Bírósággal. A hatalmi ágak szétválasztása és függetlensége, amelynek gondolata még Montesquieu-től származik, egy további decentralizáló újítással párosult; ez a ma már 50, önmagában is széles hatáskörrel rendelkező szövetségi állam beiktatása az alkotmányos rendbe.

Így állt ellen az Egyesült Államok szinte mindig az ambiciózus, erőszakos elnöki törekvéseknek. Nem volt könnyű. Előfordult például, hogy egy elnök nem volt megelégedve a kongresszus munkájával. Válaszképpen elküldte az ország tengerészetét jó messze Amerika partjaitól és kijelentette, hogy a hajók ott maradnak egészen addig, amíg a törvényhozók nem fogadják el az elnök elképzeléseit. (A kongresszus megadta magát; a hajók hazajöttek.) Az ilyesmi egyébként ritkán fordult elő. A törvényhozók többnyire döntő befolyással rendelkeztek az évtizedek során, elsősorban azért, mert tőlük függött a költségvetés.

A mai helyzet más. Az alsó- és felsőházban egyaránt (csekély) republikánus többség van, ám ez a többség feladta függetlenségét, szinte vakon követi az elnök óhajait. A Demokrata Párt képviselői elmondhatják és el is mondják kritikájukat vagy bánatukat, de hiába van „majdnem” 50 százalékuk mind az alsó-, mind a felsőházban – a „majdnem” nem elég. A parlamenti bizottságokat is a republikánusok kontrollálják. Nincs számottevő politikai küzdelem a két nagy hatalmi ág között. Szegény Montesquieu foroghat a sírjában. Az Alapító Atyák csak itt-ott kiegészített, remek alkotmánya papíron ugyanaz, mint egykor, de a gyakorlatban a végrehajtó hatalom, azaz Donald Trump éppen az alkotmány aláásásán munkálkodik...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.