Szerző: MÉSZÁROS R. TAMÁS
2025.04.07.
Bár a piacok sokáig nem hittek neki, Donald Trump amerikai elnök múlt hét szerdán igyekezett igazolni, hogy szavatartó ember: választási ígéreteinek megfelelően brutális vámemelést jelentett be az Egyesült Államok (USA) legtöbb nagy kereskedelmi partnerével, valamint egyes lakatlan szigetekkel szemben is.
- Április 9-i hatállyal Kínára újabb 34 százalékpontos, az EU-ra nézve 20 százalékpontos, Japánra 24, az Egyesült Királyságra 10 százalékpontos vámemelést rendelt el. Ezt egy faék egyszerűségű, egyes spekulációk szerint valamely nagy nyelvi modell által kiköpött formula mentén jelölték ki, amely nem a más gazdaságok által az amerikai termékekre kivetett vámokon alapul, hanem pusztán az amerikai árukereskedelmi deficit és az import hányadosának fele.
- A fentiek mellett a teljes amerikai importra egy 10 százalékpontos alapvám-emelést jelentett be Trump, amely szombaton életbe is lépett.
- Ugyan az április 2-i bejelentésből kimaradt a gyógyszeripar, a félvezetőgyártás, a réz- és a faimport, de ezekre is 25 százalékos ágazati vámot ígért a közeljövőben.
- És már ezt megelőzően is több körben vetett ki vámokat egyes országokra és iparágakra*.
Ezzel az átlagos amerikai vámszint 22,5 százalékra emelkedhet, ami 1909 óta a legmagasabb érték,
meghaladja az 1930-ban, a nagy gazdasági világválság hatására hozott
Smoot-Hawley vámtörvény értékét is, amely csak súlyosbította a recessziót.
Kína ellencsapásként 34 százalékos vámemelést jelentett be a teljes amerikai importra nézve, emellett 11 amerikai vállalatot kvázi szankciók alá helyezett, továbbá exportkorlátozások alá vonták hét olyan ritkaföldfém amerikai kivitelét, amelyhez Kínán kívül nem nagyon lehet hozzájutni. Az Európai Bizottság is kemény válaszlépéseket készített elő, de első lépésben hétfőn egy mérsékeltebb ellen-vámemelést tervez a tagállamok elé terjeszteni, miután még él a halvány remény Európában, hogy a vámemelés letárgyalható Trumppal.
Bár a pénteki munkaerőpiaci jelentés alapján az amerikai gazdaság márciusban továbbra is jól muzsikált*, a tőzsdék bezuhantak a vámemelésekre. A technológiai szektor legnagyobb cégeinek árfolyamát követő Nasdaq kompozitindexe és az 500 legnagyobb amerikai vállalat árfolyamán alapuló S&P 500 pénteken legnagyobb napi esését szenvedte el a koronavírus-járvány pánikja óta. A vasárnapi határidős kereskedés alapján a tendencia hétfőn sem változik majd, az eladási hullám miatt további 3-5 százalékot estek a határidős indexek...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.