Szerző: AMERIKAI NÉPSZAVA
2025.03.27.
Trump elnöksége első két hónapjában annyi durva hibát, dilettáns lépést követett el, ami más elnöknek két ciklusra is sok, de mindezek közül (beleértve azt is, hogy kirúgdosták a nukleáris biztonsági hivatal embereit, akik az amerikai hadsereg atomfegyvereit felügyelik, akiket aztán vissza kellett hívni) eddig (!) legnagyobb a Signal-gate.
Ekkora nemzetbiztonsági botrány még nem volt Amerikában, amelyben érintett az alelnök, a védelmi miniszter, a külügyminiszter, a CIA igazgatója, a nemzetbiztonsági tanácsadó, a National Intelligence (az amerikai hírszerző közösség) igazgatója, akik egy államtitkokat tartalmazó beszélgetést nem biztonsági csatornán, hanem a Signal platformon folytattak.
Mindez nem elég, tévedésből a chat-be meghívták Jeffrey Goldberget, a The Atlantic című lap főszerkesztőjét, akinek az egész beszélgetést emailben is elküldték. A beszélgetésben a jemeni hutik elleni támadás részleteit tárgyalták ki, amiről azt hazudták utólag, hogy nem tartalmazott államtitkokat. Erre a The Atlantic nyilvánosságra hozta a teljes szöveget.
Ebből nemcsak az derült ki, hogy vastag államtitkokat tartalmaz a beszélgetés, hanem az is, hogy a CIA igazgatója, John Ratcliffe, s mellette a National Intelligence igazgatója, Tulsi Gabbard, előtte egy nappal hazudott a kongresszusi bizottságnak. Ezért önmagában börtön jár. De amit Trump emberei tettek, azért minden résztvevőt azonnal ki kellene rúgni.
Ezek pedig a Trump-adminisztráció legmagasabb szintű nemzetbiztonsági emberei, a Trump kormány legfontosabb minszterei. Trump, a zseni, két hónap alatt megbukott, s ez akkor is igaz, ha megússza ezt a botrányt, s nem történik semmi, mert a republikánusok kezükben tartják a kongresszus mindkét házát és övék a Legfelsőbb Bíróság is.
Az ügy súlyát az mutatja meg, hogy ilyen társalgás semmilyen eszközön nem folyhat. Ezt olyan védett és zárt helyen tárgyalják, ahol még telefon sem lehet senkinél, még az okos órát is kint kell hagyni. A világ titkosszolgálatai, ellenséges hírszerzői folyamatosan figyelik az amerikai adminisztráció tagjainak eszközeit, kommunikációját.
A beszélgetésben elhangzott információk tartalmazták az amerikai fegyverek adatait, a katonai támadás várható helyét, idejét, a célpontokat, a forrásokat. Veszélybe sodorták a műveleti területen dolgozó hírszerzőket, az amerikai katonákat, katonai titkokat osztottak meg, méghozzá a telefonjaikon. Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó Moszkvában volt...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.