Szerző: LENGYEL LÁSZLÓ
2025.03.29.
„Azon a napon, amikor Tisza bejelentette a Házban, hogy elvesztettük a háborút (…) Tisza sápadt volt, a szemüvege csillogott, nagy, csontos kezeivel evezett maga előtt a levegőben és süvített a csendben a hangja, amikor mondta: a háborút pedig… ezt ma már ki kell mondanunk… elveszítettük…” – írta a fiatal Márai Sándor. Ennek a Tisza Istvánnak a képe nézi Orbán Viktort a miniszterelnöki szobában. Vajon lesz-e annyi bátorság és becsület Tisza utódában, hogy felálljon a Házban és kimondja: ezt a háborút elveszítettük?
Minden esély megvolt rá, hogy a politikailag széttagolt és belül megosztott, katonailag gyenge és gazdasági betegségekkel küzdő, liberális demokrata Európát az agresszív, rátámadó putyini Oroszországnak, az orosz érdekeket képviselő, autokrata orbáni Magyarországnak és a szövetségeseit eláruló trumpi Amerikának sikerül megadásra kényszerítenie. De nem győzedelmeskedett Putyin villámháborúja 2022 februárjában, sem pedig Orbán évtizedes aknamunkája, és Trump 2025-ös villámháborúja sem: a vén Európa összeszedte magát. Putyin, Orbán és Trump támadásai történelmi ajándékoknak bizonyultak Európa számára. A putyini ukrajnai intervenció hatására Európa ráébredt, hogy döntenie kell arról, hol húzódnak Európa keleti határai. Európa egységesen – Magyarország kivételével – döntött arról, hogy Ukrajna önálló európai ország, nem Oroszország része vagy befolyási övezete. Európa keleti határai Ukrajna keleti határai. Ukrajna Európa. Joga van a függetlenséghez, az európai léthez. Nem volt ez a döntés más, mint az 1989–91-es, amikor Nyugat-Európa arról határozott, hogy Kelet-Európa – s benne mi, magyarok – Európa része, és nem a szovjet-orosz birodalomé. Magyarország Európa. Joga van a függetlenséghez és az európai léthez.
Putyin háborúja nélkül Európa tartós energia- és katonai függésben maradt volna. Ezt nem engedheti meg magának: se az energiaszolgáltató és a kontinens legerősebb hadseregével rendelkező Oroszország, se a katonai védelmező Amerika nem megbízható partnerek. Európának önálló energia- és biztonsági politikát kell folytatnia. A háború hozzájárult az európai egységhez. Bármivel próbálkozott is Putyin, Európa sorban hozta a szankciókat, támogatta Ukrajnát és többé-kevésbé levált az orosz energiarendszerről. Európa szerencséje a szerencsétlenségben, hogy nem egy emelkedő sztálini Szovjetunióval, hanem egy gazdaságilag és katonailag egyaránt hanyatló orosz birodalommal kell szembenéznie, még ha ez a birodalom éppen sebzettsége és gyengesége miatt veszélyes. (Putyin nem erőssége, hanem gyengesége miatt háborúzik, ki akarta és akarja használni Európa és Amerika belső megosztottságát, a hatalmi vákuumot.)...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.