Szerző: MAGYARI PÉTER
2025.03.27.
Miközben hivatalosan a magyar és a szlovák kormány egyetért abban, hogy az ukránoknak át kellene engedniük az orosz gázt, a valóságban Budapest és Pozsony között ebben komoly érdekellentét van. Trump színrelépése pedig elképesztő bejelentéseknek adott teret az orosz gázról, Lavrov már az Északi Áramlat újranyitásáról beszél. A politikusok teljes kiszámíthatatlansága aranybánya a spekulánsoknak.
Szlovák-magyar lobbi vagy inkább rejtett vetélkedés?
Március 24-én Orbán Viktor előadást tartott Magyarország nagyköveteinek a diplomaták szokásos külügyminisztériumi értekezletén. Arról, hogy mit mondott, csak egy nagyon általános közleményt hozott le az MTI a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály beszámolója alapján. Annyi derült ki belőle, hogy az áttörés éve jön, illetve a magyar mozgástér növekszik. A kínai kommunista párt propagandaosztálya által működtetett CGTN hírcsatorna viszont „Orbán: Magyarország reméli, hogy az EU ráveszi Ukrajnát, hogy folytassa az Oroszországból Európába irányuló gázszállításokat” címmel számolt be az eseményről.
Hogy a kínaiak honnan tudták, hogy miről beszélt Orbán, nem világos, semmilyen más forrás sem erősítette meg, hogy a miniszterelnök erről is szólt volna.
Pedig érdekes lenne, ha biztosan kiderülne, hogy a tranzit erőltetése ismét a magyar külpolitika homlokterébe került. Mert úgy tűnt, hogy a témát már nem forszírozza a kormány. Az ukrán RBC hírügynökség szerint március 17-én Szijjártó Péter az energiaügyi miniszterek brüsszeli tanácskozása alkalmával egyáltalán nem hozta szóba a tranzit feltámasztását, pedig külön is tárgyalt az ülésre vendégként meghívott ukrán delegációval. Az RBC ukrán forrásokra támaszkodó beszámolója szerint csak a szlovákok követelték tőlük a tranzitot, és kijevi értékelés szerint a magyarokat az egész téma már nem is érdekli.
2025 első napján állt le az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz importja az EU irányába, akkor járt le a 2020 óta hatályos orosz-ukrán tranzitszerződés, melyet még 2019 őszén kényszerített ki Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökből Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök. Az ukrán kormány tavaly jó előre szólt, hogy esze ágában sincs meghosszabbítani a szerződést, mondván, Oroszország ne keressen a segítségükkel pénzt a gázexporton.
A tranzit leállása elsősorban Szlovákiának, másodsorban pedig Ausztriának okozott veszteséget, mert e két ország kereskedői vásároltak már csak jelentős mennyiséget az Ukrajnán átmenő vezetékekről 2024-ben. Magyarország addigra már a 2021 őszén átadott balkáni vezetékről szerezte be az orosz gáz nagy részét, az ukrán tranzit kiesése legfeljebb az MVM csehországi cégét érinthette közvetlenül...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.