2025. március 24., hétfő

INGATLANBIRODALMAT ÉPÍTENEK A NER-ES ÉPÍTŐIPARBAN SZERZETT PÉNZBŐL

G7.HU
Szerző: JANDÓ ZOLTÁN
2025.03.24.


Neve alapján egy esztergomi médiavállalkozás vásárolt meg egy első kerületi milliárdos ingatlant a nemzeti vagyonkezelőtől (MNV) tavaly év végén. A társaság egy olyan cégcsoport része, amely korábban jelentős részben állami építőipari megbízásokból élt. Az építőipari divíziót azonban bő két éve eladták a NER egyik legismertebb oligarchájának, a külügyminisztert is jachtoztató Szíjj Lászlónak, és az így befolyt pénzből elkezdtek országszerte ingatlanokat vásárolni.

Egy nem várt licitháború

Nem először futott neki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő tavaly októberben a főváros első kerületében, a Gyorskocsi utcában található nyolcszintes épület értékesítésének. 

Az ingatlan eladhatóságáról eléggé megoszlottak a vélemények.

Bár az épület rendkívül jó helyen található, a kialakítása a mostani elvárásoknak nem igazán felel meg.

Az MNV azt írta róla, hogy leginkább irodaként hasznosítható (pdf), szakértők már korábban felhívták a figyelmet, hogy ennek azért vannak korlátai. A hetvenes években vasbetonvázas technológiával felhúzott épületet ugyanis elég körülményesen, és ennek megfelelően rendkívül költségesen lehetne csak a ma modernnek nevezhető elvárásoknak megfelelően átalakítani. Ráadásul – ezt minden, az épületről szóló elemzésben kiemelték – a betonkolosszus garázsában mindössze két autó tud parkolni.

Mindezek alapján talán nem meglepő, hogy az értékesítésre tett korábbi kísérletek rendre kudarcba fulladtak. Az ingatlan eredetileg az Országos Műszaki Könyvtáré volt, amit 2001-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez csaptak, így a felsőoktatási intézményhez került az épület is. A BME már 2009-ben megpróbálta eladni az akkor már két éve üresen álló ingatlant, de nem jártak sikerrel. Az épületet végül öt évvel később vette át tőlük az MNV, amely szintén sokáig hiába próbálkozott az eladással.

Épp ezért volt némileg meglepő, hogy az októberben kiírt árverésre több érdeklődő is előkerült. Az aukción licitverseny alakult ki, amelynek során heten is tettek ajánlatot.

Előfordult, hogy egyetlen másodperc alatt tucatnyi ajánlat érkezett, és a hét résztvevő összesen több mint 150-szer licitált egymásra.

A végső bruttó 1,51 milliárd forintos ár közel a másfélszerese volt annak, amennyiért eredetileg meghirdette az ingatlant az MNV.

Más kérdés, hogy a vagyonkezelő szerződéskeresőjében nem ez, hanem az 1,19 milliárd forintos nettó ár szerepel, ami még az ingatlan problémáit figyelembe véve sem feltétlenül magas. A kiírás szerint ugyanis az épület nettó alapterülete közel 2600 négyzetméter, márpedig a fővárosnak ezen a környékén már 2023-ban is meghaladta az egymillió forintot az átlagos négyzetméterár. Ezzel számolva pedig 2,5-3 milliárd forintos érték adódik...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.