Szerző: NAGY BÁLINT
2025.03.31.
„De mi ez a modell, amit annyira csodálnak?” – kérdezi Anne Applebaum történész az Atlantic magazinnak írt cikkében, amiben az amerikai jobboldal által példának tekintett, 2010 utáni Magyarországról írt. Részletesen kifejti, hogy Magyarország 2010 óta, azaz Orbán Viktor kormányozása óta, hogyan alakult át, és ez most mennyire hasonlít arra, ami Amerikában Trump második elnöksége alatt elkezdődött. „Amerika gyorsan halad a magyar populizmus, a magyar politika és a magyar igazságszolgáltatás irányába” – írja.
A szocialista tábor „legvidámabb barakkja”, később pedig a külföldi befektetők által leginkább kedvelt közép-európai ország, azaz Magyarország ma az Európai Unió egyik legszegényebb országa, sőt talán a legszegényebb – kezdi értekezését. Applebaum felsorolja, hogy az ipari adatoktól kezdve egészen a születésszámokig minden egyre kedvezőtlenebb adatokat mutat Magyarországon. A fiatalok nem akarnak gyermeket vállalni olyan helyen, ahol a polgárok kétharmada rossznak tartja az oktatási rendszert, ahol kórházi osztályok zárnak be, mert sok orvos külföldre költözött, emellett az EU-ban legmagasabb korrupciós szint is sok tehetséges ember szemét szúrja.
„A turisták Budapest belvárosában nem látják ezt a hanyatlást. De úgy tűnik, az amerikai jobboldal sem” – fogalmaz. Hozzátette: Magyarország, illetve Orbán Viktor annak ellenére játszik kiemelt szerepet az amerikai közéleti vitákban, hogy se számukra fontos ásványkincse, se nagy hadserege nincs. Felidézte, hogy a tavalyi elnökválasztási kampányban Trump találkozott a magyar kormányfővel, a Magyarországon megrendezett CPAC nevű konzervatív seregszemlén pedig tovább erősítették ezt a kapcsolatot. Kevin Roberts politikai stratéga, a Heritage Foundation munkatársa egyik előadásában arról beszélt, hogy „Magyarország nem csupán a modern államvezetés modellje, hanem maga a modell”.
Applebaum szerint Orbánék rendszerének többnyire semmi köze a modern államberendezkedéshez. „Ehelyett egy nagyon régi, nagyon ismerős terv az autokratikus hatalomátvételhez, amelyet jobboldali és baloldali vezetők egyaránt alkalmaztak már Recep Tayyip Erdoğantól Hugo Chávezig” – írja...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.