2025. március 27., csütörtök

A KORMÁNY ÁLLAMCSŐDDEL RIOGAT MAGYAR PÉTERÉK PROGRAMJA MIATT, DE A KÉPLET NEM ILYEN EGYSZERŰ

TELEX
Szerző: BÁNÁTI ANNA
2025.03.27.


Magyar Péter március 15-i beszédéből kiderült néhány részlet a Tisza Párt gazdaságpolitikai programjából, amire a kormány már aznap reagált, a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a költség 3000 milliárd forint, az eredmény pedig államcsőd. A nyugdíjasoknak szóló SZÉP-kártya juttatás körülbelül 300 milliárd forintos, az szja-csökkentés 300-400 milliárdos tétel lehet évente, míg a gyógyszerek áfájának mérséklésével akár meg is takaríthat az állam. A Tisza Párt ötleteiről azonban egyelőre túl keveset lehet tudni ahhoz, hogy pontosan meg lehessen becsülni a költségeket, a fő kérdés az lesz, hogy honnan mennyi pénzt csoportosítanának át.

„Mi nem az emberek feje felett döntünk, mi nem álkérdésekkel foglalkozunk. Mi valódi szövetséget, valódi felhatalmazást kérünk minden magyartól” – mondta Magyar Péter a Tisza Párt március 15-i rendezvényén az Andrássy úton. A beszéde végén bejelentette, hogy megszervezik „a valaha volt legnagyobb” közös megmozdulást, a Nemzet hangja nevű „népszavazást”, amelyben minden 16 év feletti magyar elmondhatja, hogy milyen országot szeretne az Orbán-rendszer után, ezeket március 24. és április 11. között lehet kitölteni.

A Tisza Párt tizenkét kérdésben kéri ki az emberek véleményét, ezeknek körülbelül a fele gazdasági aspektusú, illetve lenne egyértelmű hatása a költségvetésre. Magyar Péter többek között azt kérdezi:

- Egyetért-e Ön azzal, hogy évi maximum 200 ezer forint értékben Nyugdíjas SZÉP-kártyát vezessünk be, amely élelmiszerre, gyógyszervásárlásra és egészségmegőrzésre fordítható?

- Egyetért-e Ön azzal, hogy a gyógyszerek áfakulcsa 0 százalékra csökkenjen?

- Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészséges élelmiszerek áfakulcsa maximum 5 százalék legyen?

- Egyetért-e Ön azzal, hogy a személyi jövedelemadó (szja) egységesen 9 százalékra csökkenjen?

- Egyetért-e Ön azzal, hogy újra bevezetésre kerüljön a korábbi területeken a kata adózási forma?

- Egyetért-e Ön azzal, hogy az állam ne fordíthasson költségvetési forrásokat magánegészségügyi beruházások támogatására, és évente minimum 500 milliárd forint extra forrást biztosítson az állami egészségügyi rendszer fejlesztésére?

Ebben a cikkben közgazdászok segítségével, illetve a saját becsléseink alapján megpróbáljuk felmérni, hogy melyik kezdeményezésnek mekkora lehet a költsége, illetve kitérünk arra is, hol vannak olyan kevéssé hatékony költések a mostani költségvetésben, amit fel lehetne használni ezekre a célokra...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.