2025. február 20., csütörtök

KIÉGÉS, DEPRESSZIÓ, TÚLTERHELTSÉG – TÖBB TÍZEZER ÁPOLÓ HIÁNYZIK A MAGYAR EGÉSZSÉGÜGYBŐL

TELEX
Szerző: MÓRA FERENC SÁNDOR
2025.02.20.


A hazai egészségügyből több tízezer ápoló hiányzik, emiatt a 12 órás műszakokat teljesítő és sokat túlórázó dolgozók túlterheltek. A szakmai felmérések szerint az ápolók 70 százaléka kiégett, és a fele depressziós. Az utóbbi évek béremelései nem hozták meg a várt eredményt, mert a fiataloknak továbbra sem vonzó a pálya, az ápolók átlagéletkora tartósan magas. A Dél-Alföldön korábban még utánpótlást adtak a Romániából és a Szerbiából érkező, magyar anyanyelvű ápolók, de már a két szomszédos országban is magasabbak a bérek, ezért nem jönnek hozzánk. Ázsiai dolgozókat pedig a nyelvi akadályok miatt nem lehet alkalmazni az egészségügyben. Sokan és sokszor elmondták már, hogy az ágazatra sokkal több pénzt és figyelmet kellene fordítani, de eddig jórészt hiába.

Az utóbbi időben sokat lehetett olvasni vagy hallani az állami egészségügyben dolgozó orvosok bérének emeléséről, és sokkal kevesebbet az ápolókéról. „Korábban éveken át minimálbérrel vették fel az állami egészségügybe az ápolókat, de mára némiképp javult a helyzet, mert az ápolók fizetése elemelkedett a bérminimumoktól, és a délutáni meg az éjszakai pótlékokkal többet tudnak keresni a kollégák” – válaszolta kérdésünkre dr. Irinyi Tamás, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) Csongrád-Csanád Megyei Területi Szervezetének elnöke. Közben azt is látni kell, hogy az utóbbi évek orvosi béremelései előtt az orvosi átlagfizetéseknek még a 47 százalékát tették ki az ápolói átlagbérek, de manapság már csak a 30 százalékát, és ezzel a béraránnyal az Európai Unióban sereghajtók vagyunk, mert az EU-átlag 50-60 százalék körül van.

Az állami egészségügyből országszerte legalább 30 ezer szakdolgozó hiányzik, Csongrád-Csanád vármegyében is küszködünk ezzel – részletezte Irinyi. Az előző évtizedekben a Dél-Alföldön azért volt enyhébb az ápolók hiánya, mert Romániából és Szerbiából jöttek magyar anyanyelvű dolgozók. Ez a munkaerő-utánpótlás Irinyi szerint az utóbbi években már nem jellemző, mert a két szomszédos országban többet keresnek az ápolók, mint nálunk, nem éri meg átjárni vagy áttelepülni. A nyelvi akadályok miatt ázsiai vendégmunkásokat nem lehet alkalmazni a gyógyításban, hiszen nem értenék meg egymást a betegekkel...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.