Szerző: MAGYARI PÉTER
2025.01.07.
Iparági elemzők azon csodálkoznak, hogy 2024 végére nagyon megemelkedett a gáz európai ára, miközben egyáltalán nincs hiány belőle. Mintha a piac láthatatlan kezét olyan rossz hír rángatná, amely egyáltalán nem olyan súlyos, mint az elsőre hangzik.
Egy biztos: a holland gáztőzsdén a tavalyi év első felében jellemzően 35 euró/MWh körül alakult a gáz ára, de szilveszterkor már elérte az 50 eurót. A TTF-nek nevezett holland tőzsde az egész EU-ban meghatározó ár, többek között a magyar állami MVM és az orosz állami Gazprom között érvényben lévő hosszú távú szerződésben is ehhez kötötték az árat.
Az ősszel kezdődött áremelkedésben tehát az a nagyon érdekes, hogy közvetlenül semmilyen fejlemény sem indokolta:
a kitermelésben nem voltak zavarok, Európa legnagyobb beszállítói norvég és amerikai termelők, és egyik helyen sem történt rendkívüli mértékű leállás. Az EU-s tárolókat degeszre töltötték a fűtési szezon kezdetére, a szakértői számítások szerint tavaszig akkor is kihúzná a kontinens, ha alig érkezne gáz. Az EU gázigénye egyébként csökkenőben van, egyre kevésbé használják a földgázt áramtermelésre. Amióta Európa főleg LNG-t, azaz hajóval szállítható cseppfolyós gázt vesz, azóta az ázsiai piacok árai befolyásolják az európaiakat is, de Ázsiában sincs árrobbanás, nem az ottani vevők nyomták fel az árat. Rendkívüli hideg sincs, ami pánikra adna okot.
Egy rossz hír van csak
Úgy tűnik, hogy az egyetlen rendkívüli változás az európai gázpiacon az ukrajnai háborúhoz kötődik, és az ezzel kapcsolatos hírek nyomán emelkedtek az árak. A háború gázpiaci fejleménye, hogy leállt a szállítás a Testvériség nevű vezetéken, azaz már Ukrajnán keresztül sem érkezik vezetéken földgáz az EU-ba. Lejárt ugyanis a 2019-ben kötött orosz–ukrán megállapodás a tranzitról, és a két ország állami vállalatai le sem ültek egymással, hogy a hosszabbításról tárgyaljanak. Annak idején a német és a francia közvetítéssel született megegyezés, Párizsba szerveztek csúcstalálkozót az ügyben, az a 2019 decemberi tárgyalás volt az egyetlen eset, hogy Putyin és Zelenszkij személyesen találkoztak. A megállapodás mellett bábáskodó Merkel kancellár és Macron elnök abban bíztak, hogy a gázalku segíthet elkerülni egy nagyobb háborút a két ország között. Mint kiderült, ez hiú remény volt.
1998-ban még 141 milliárd köbméter gáz ment keresztül Ukrajnán, Oroszország felől nyugati irányba. Tavaly már csak 15 milliárd.
Ukrajna sokáig a legfontosabb útvonala volt az orosz gáz exportjának, de a helyzet a múlt század utolsó éveihez képest rengeteget változott. Előbb az ukrán tranzit jelentősége csökkent, miután az oroszok új, elkerülő vezetékeket építettek ki, részben a Balti-tenger alatt közvetlenül Németországba (Északi Áramlat), részben a Balkán felől Magyarországra (Török Áramlat). 2021-ben már csak 42 milliárd köbméter volt az ukrán tranzit...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.