Szerző: ÁRPÁSI BENCE
2025.01.08.
Iványi Gábor szerint rá nézve terhelő vallomást akartak hallani a nyomozók Ónodi Istvántól, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség korábban letartóztatásban lévő gazdasági vezetőjétől. Ónodi István nem engedett, holott folyamatosan nyomás alatt tartották. A MET vezető lelkésze a Népszavának adott videóinterjúban szégyenletesnek nevezte a z egyházára nehezedő politikai nyomásgyakorlást. Szerinte egy normális, tisztességes ország nem működhet így, de úgy véli, hogy a hatóságok az ügyet el fogják húzni a parlamenti választásig.
– Ön szerint van ma keresztényüldözés Magyarországon?
– A kérdés bonyolultabb. Inkább azt mondanám, hogy vallásüldözés van, mert hiszen amikor ezt az alkotmánysértő egyházi törvényt a kormány meghozatta a magyar parlamenttel, azok között, akiktől megvonták a működési engedélyt, volt két zsidó felekezet is, meg nem keresztény, nem zsidó hátterű felekezetek, köztük elismertek is. Hogy milyen alapon válogatták ki a feltételek közlése után azokat, akiknek meghagyták, vagy visszaadták a státuszukat, nehéz megmondani. Tény és való, hogy a Velencei Bizottság óva intett attól, hogy maga a kormány vagy valamelyik állami szerv döntse el, hogy ki az, aki egyház lehet, és ki az, aki nem. Ez nem politikai kérdés, mondták ők.
– Csak hát már tíz éve lényegében a politika dönt arról, hogy önök egyház lehetnek-e, avagy sem, és szisztematikusan hadjáratot folytat önök ellen, aminek vélhetően személyes bosszú áll a hátterében.
– Ez 14 éve tart. 2011-ben született a törvény, és ugyan a magyar Alkotmánybíróság kimondta, hogy alkotmánysértő, és 2011. január elsejével vissza kell állítani a státuszunkat, ehelyett a kormány, nyilván Orbán Viktor utasítására, mert ezek a dolgok tőle indulnak ki, ismét megváltoztatta az egyházi törvényt, mint ahogy többször az elmúlt évek során, és mindig abba az irányba, hogy minél kevésbé lehessen azt a jogkört elvenni tőle, hogy ő mondja meg, ki a legális egyház Magyarországon. Eleve egy hazugsággal indult a törvény megváltoztatása, hogy bizniszegyházak vannak, amelyeket ki kell szűrni. Ilyenek nem voltak, mert különben lettek volna ellenük eljárások, Nehéz lenne megmondani, miért épp annak a tizenvalahány egyháznak hagyták meg érintetlenül a státuszát, miért csuklóztattak egy évig ugyanennyit. Szóbeszéd jár arról, hogy volt, aki fizetett, volt, akiért valamely befolyásos ország közbenjárt. Annyit tudok, hogy a mi ügyünkben itt volt Hillary Clinton egy napra, és nehezményezte, hogy a metodisták ügye nincs elrendezve. Akkor még Magyarországon két metodista egyház volt. Valamikor a '70-es évek elején kettészakadt ez az egyház, szintén politikai okok miatt. Akkor nyolc évig tartó hercehurca végén szereztük meg a legalitásunkat Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség néven. Amikor itt járt Clinton, a másik metodista egyház sem volt még visszahelyezve jogaiba. Magam sem értettem, hogy miért hívják be a mi főiskolánkról, a Wesley-ről azt a négy tanárt, akit egyetemi tanári kinevezésre jelöltünk. Ezt a köztársasági elnök hagyta jóvá, és aznapra hívtak be bennünket. Utólag úgy látom, azért, hogy azt lehessen mondani Clintonnak, hogy miféle üldözés lenne itt, ma neveztük ki az egyetemi tanáraikat. És azt mondták neki, a metodisták ügye el lesz intézve. Csakhogy ő nem tudta, hogy itt kétféle metodista egyház van, és megnyugodott. A második metodista egyháznak el is ismerték a jogait...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.