2025. január 9., csütörtök

HA ROGÁN LE AKAR KERÜLNI AZ AMERIKAI SZANKCIÓS LISTÁRÓL, NEKI KELL BIZONYÍTANIA, HOGY NEM KORRUPT

TELEX
Szerző: NYILAS GERGELY
2025.01.09.


Pontosan nem tudható, milyen adatok alapján került fel Rogán Antal az amerikai szankciós listára, de ezt az emberi jogi visszaéléseket és a korrupció elkövetőit célzó Global Magnitsky Act nem is igényli. Ez viszont azt is jelenti, hogy az is nehezebben körvonalazható, milyen feltételeknek kell megfelelnie annak, aki felkerült a listára. Le lehet ugyan kerülni róla, ez a folyamat azonban képlékenyebb, mint egy büntetőeljárásban. A szankciók gyakorlati következményei is szélesek lehetnek, kérdés persze az is, mennyit érvényesít ezekből valójában az Egyesült Államok, akár most, akár Donald Trump elnöki beiktatása után. Az azonban nem egyértelmű, hogy az új elnök olyan könnyedén dönthetne Rogán nevének eltávolításáról.

Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista. Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból – emberi jogi visszaélések vagy korrupció gyanúja miatt – pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett. A listán szereplőkkel tilos üzletelni az Egyesült Államokban. Az OFAC rendszeresen frissíti a listát a nemzetközi szankciók és politikai helyzetek függvényében.

Politikai döntés, de nem hozzák meg bemondásra

„Ez nem igazságügyi eljárás, itt nincsenek olyan kiszámítható garanciák, mint egy büntetőeljárásban, ahol világos a folyamat a vádemeléstől a bíróságig. Egy büntetőeljáráson kívüli, kormányzati mechanizmusban ilyen nincs” – mondta a Telexnek Ligeti Miklós. A Transparency International jogi igazgatója szerint egy ilyen döntéshez – amely az 13818-as elnöki rendelet alapján született – kell hogy legyenek bizonyítékok. Ám mivel ez nem vádemelés, ezt nem követi ítélethozatal, ezért „nem kötelesek az Egyesült Államok hatóságai a büntetőeljárásban szokásoshoz mérhető alaposságú bizonyítási eljárásra”.

A döntés így alapulhat diplomáciai jelentéseken, sajtóban megjelent tényfeltáró cikkeken. Hogy pontosan mi alapján döntött az OFAC a pénzügyminisztériumi szankcióról, az tehát nem tudható.

Ez persze nem jelenti, hogy egy ilyen döntést bemondásra hozna meg az amerikai fél – mondta Magyarország volt washingtoni nagykövete, Simonyi András.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter persze egyszerűen a távozó budapesti nagykövet, „kisstílű bosszújának”, Lázár János építésügyi és beruházási miniszter pedig David Pressman „hisztériájának” titulálta a történteket. A Rogán elleni szankciók a kormányzat szerint kizárólag a leköszönő elnök, Joe Biden kormányzatához köthetők, így a hazai kormánypárti politikusok nyilatkozata azt sejteti: szerintük Trump hivatalba lépésével ez a szankció hamarosan meg is szüntethető. A Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtóosztálya sietett is kinyilvánítani, hogy Trump hivatalba lépése után megteszik „a szükséges jogi lépéseket”...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.