Szerző: KATUS ESZTER
2025.01.09.
...Helikopterrel a lagziba
Rogán Antal egyik legemlékezetesebb ügye egy helikopterhez köthető. A Népszabadság írta meg ugyanis 2016-ban, hogy Rogán és családja helikopterrel ment egy Szabolcs megyei lakodalomba. Ez óránként negyedmillió forintba kerülhetett a politikusnak, aki először tagadta az utat a lapnak, majd amikor képeket mutattak neki bizonyítékul, már nem válaszolt.
Végül a helikoptert üzemeltető cég vezetője sietett Rogán segítségére. Azt nyilatkozták, hogy ők ajánlották fel Rogán Cecíliának (Rogán akkori feleségének) az utazást, akinek cégével barterszerződést kötöttek.
Az érintett cég, a Fly-Coop Kft. azóta is jól működik: szeptemberben írtuk meg, hogy a honvédség nettó 104 millió forint keretösszegért bérel tőlük repülőgépeket ejtőernyős kiképzéshez. Az esetről beszámoló Népszabadság kevésbé volt szerencsés: a lapot a kormányhoz közel álló tulajdonos ezután egyik napról a másikra bezárta.
Letelepedési kötvény-biznisz
Az elmúlt évek egyik legnagyobb botránya azonban mégsem a helikopterezés, hanem a letelepedési kötvény-biznisz volt, amely szintén köthető Rogán Antalhoz.
A letelepedési kötvény lényege az volt, hogy a megvásárlásával Uniós tagországon kívüli állampolgár schengeni tartózkodási engedélyt, illetve hat hónap után letelepedési engedélyt szerzett, amellyel szabadon utazhatott, céget alapíthatott a schengeni övezetben. Utóbbi érvényessége határozatlan idejű, élethosszig tart, továbbá családtagok is jogosultságot szerezhettek családegyesítési céllal. A letelepedési államkötvény forgalmazói kizárólag erre a célra jöttek létre, többnyire külföldi székhelyű, offshore országokban.
A rendszer átláthatatlansága abból is eredt, hogy nem lehetett tudni, pontosan mely közvetítő cégeknél jegyezték le az egyes kötvényeket, ugyanis az Államadósság Kezelő Központ Zrt.-vel kötött szerződések részét képező adatok üzleti titoknak minősültek. A kötvényeket pályáztatás nélkül kiválasztott, jellemzően offshore hátterű cégek forgalmazták.
A letelepedési kötvény-konstrukció kidolgozását Rogán Antal kezdeményezte az országgyűlési gazdasági bizottságának elnökeként 2012-ben.
A törvényt egy Fidesz-közeli ügyvéd irodája szövegezte meg, amely aztán részt vett az adminisztratív lebonyolítás intézésében is. A 2013-ban induló rendszer egyik haszonélvezője, a közvetítő Arton Capital Kft. szintén köthető volt Rogánhoz: a cég a politikus egykori egyetemi társáé, Balogh Radosztináé volt.
A cég irodáját 2017 őszén (egy héttel a kötvényprogram leállítása után) kirabolták, 200 millió forintot és a kötvényüzlet dokumentációját is elvitték. Az ügyben azóta sincs gyanúsított, az azonban valószínűsíthető, hogy a betörés belső segítséggel történt...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.