Szerző: HÍRKLIKK
2025.01.27.
Heves vita folyik arról, jó üzletet kötött-e a kormány – és jogszerűen járt-e el – a rákosrendezői vasúti terület értékesítésével. Olcsón adták el az ingatlant, miközben lekezelték a fővárosi tulajdonú Budapesti Közművek Zrt. elővásárlási jogát, és semmibe vették a jogalkotási törvény rendelkezéseit? Mindezek megalapozott felvetések, ám a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az arab Eagle Hills január 16-án aláírta a szerződést. Ez a megállapodás olyan „gránitszilárdságú”, mint a sokszor módosított magyar alaptörvény? Ami biztos: a szerződést és annak mellékleteit az elővásárlásra jogosultaknak meg kell küldeni.
Aki csak kicsit is érdeklődik a közéleti kérdések iránt, számos alkalommal szembesülhetett a rákosrendezői vasúti terület értékesítése kapcsán megfogalmazott, egymással szöges ellentétben álló kormányzati és ellenzéki érvekkel. Például a főváros elővásárlási jogáról mást gondol Gulyás Gergely és Nagy Márton miniszter, illetve a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV), s mást Karácsony Gergely, meg Vitézy Dávid, továbbá ellenzéki politikusok és építészek sora.
A háttér felvázolásával indul a Magyar Ügyvéd Blog legfrissebb posztja, amely a blogtól már megszokott módon jogi alapokon nyugvó megközelítéssel veszi górcső alá az ügyet. Elsőként az alaptörvényt idézi, mely szerint az „állam és a helyi önkormányzatok tulajdona nemzeti vagyon. A nemzeti vagyon kezelésének és védelmének célja a közérdek szolgálata, a közös szükségletek kielégítése és a természeti erőforrások megóvása, valamint a jövő nemzedékek szükségleteinek figyelembevétele”. Nem mellesleg a „nemzeti vagyont csak törvényben meghatározott célból lehet átruházni, törvényben meghatározott kivételekkel az értékarányosság követelményének figyelembevétele mellett”...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.