2024. december 22., vasárnap

MAGYAR PÉTER: EGY TISZA-KORMÁNY NEM LENNE FIDESZ LIGHT, VÉGKÉPP NEM ORBÁN 2.0

SZABAD EURÓPA
Riporter: BENYÓ RITA
2024.12.22.



Aki 2026-ban nem a Tiszára szavaz, az Orbánra szavaz – mondja Magyar Péter, aki az előrehozott választásra is fel van készülve. A Tisza Párt elnöke először beszél arról, milyen azonnali szakpolitikai lépéseket tenne kormányváltás esetén. Év végi nagyinterjú Magyar Péterrel.

MAGYAR PÉTER, A TISZA PÁRT ELNÖKE A KÉRI KÉRDI CÍMŰ MŰSORBAN

KONTROLL PODCAST
Műsorvezető: KÉRI LÁSZLÓ
2024.12.21.



Ezúttal vasárnap este jön a KÉRI KÉRDI legújabb adása! Kéri László politológus vendége december 22-én 18 órakor Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke lesz. Ha nem szeretne lemaradni a KÉRI KÉRDI adásairól, iratkozzon fel a kontroll.hu YouTube-csatornájára, és kövesse a kontroll.hu-t a Facebookon is!

HA ANNYIT KERESEL, MINT AZ UNIÓS ÁTLAG, AKKOR A MAGYAR TÁRSADALOM FELSŐ KÉT SZÁZALÉKÁHOZ TARTOZOL

G7.HU
Szerző: HAJDU MIKLÓS
2024.12.22.


Az uniós jövedelemadatokat elemző cikksorozatunk mostani részében azt mutatjuk be, hogy az egyes európai országokban mely rétegek azok, amelyek keresete az Európai Unióban jellemző átlagos szinthez a legközelebb esik.

Az átlagbér – főleg, ha az unió egészét jellemző adatról van szó – egy meglehetősen elvont szám, ugyanis óriási különbségeket fed el, a balkáni országoktól a skandináv tagállamokig számos eltérő fejlettségű térség helyzetét írja le egyszerre. De még egy-egy országon belül is nehéz értelmezni ezt a statisztikát, mert a számtani közép nem szükségszerűen jellemzi a társadalom középső rétegeit, a szűk elitek kiugróan magas keresetei többnyire jócskán felhúzzák az átlagfizetéseket ahhoz a szinthez képest, amit a legtöbben tapasztalnak.

Tehát az uniós átlagkereset – pontosabban annak elérése – egyrészt általános vágykép a keleti tagállamokban, másrészt az itt élők jócskán lehúzzák azt, így nyugatabbra viszonylag széles rétegek messze felette keresnek.

A tavalyi jövedelemadatok szerint az uniós átlag szintjén Franciaország középosztálya él, ahol az EU-szinten átlagos évi nettó 23 ezer eurós jövedelem alatt és felett a társadalomnak szinte éppen két egyenlő nagyságú része keres. Hasonló a helyzet Németországgal kapcsolatban is, az ott élőket jövedelmük szerint sorba állítva és száz egyenlő méretű csoportba sorolva (ezek a jövedelmi századok vagy szakszóval élve percentilisek) a 44. században jellemző kereset esik a legközelebb az uniós átlaghoz. Összehasonlításképp, a magyarországi 44. percentilisben a 6500 eurós szintet közelíti az éves nettó átlagjövedelem...

HORTHY-KÁDÁR-ORBÁN? STEFANO BOTTONI UNGVÁRY KRISZTIÁNNAL BESZÉLGET A TOTEM SHOW 11. ADÁSÁBAN.

TOTEM SHOW / INGA
Műsorvezető: STEFANO BOTTONI
2024.12.22.



Az INGA Kultúrkávézóban megtartott Totem Show 11. adásában Stefano Bottoni Ungváry Krisztiánnal közösen járja körül Horthy, Kádár és Orbán rendszerének jellegzetességeit, azonosságait és különbségeit. 

Szésőközép Produkció

ORBÁN MEGHOSSZABBÍTOTTA A SÖTÉTSÉGET

HÍRKLIKK
Szerző: NÉMETH PÉTER
2024.12.22.


A legsötétebb napot választotta Orbán Viktor a nemzetközi sajtótájékoztatója megtartásához. A legsötétebb nap, a leghosszabb sötétség megfelelő módon fejezi ki mindazt, amit hallani lehetett. Bár a fideszesek nyilván úgy fogalmaznának: a miniszterelnök elindította a magyarokat a világosság felé, ez nyilvánvaló hazugság lenne. Tulajdonképpen az ellenkezője történt: Orbán meghosszabbította a sötétséget, a fényt pedig kilátástalanul messzi távolba helyezte.


Azt gondolná az ember, hogy vannak olyan pontok, pillanatok, amikor az emberség még egy politikusban is előbbre való, mint a politikai haszonszerzés, azonban ez tévedés. A kormánypárti tanítás nem így szól, azt mondja: mindenből hozd ki a legtöbbet a magad javára és mindenből hozd ki a legtöbbet, az ellenfél – ellenség – lejáratására. Nos, ennek a tanításnak a maximumát nyújtotta a magyar Vezér; semmi rosszat magadról, semmi negatívumot a működésedről, csakis a hibátlan mivoltodat szabad hangsúlyozni.

Persze ezt az attitűdöt megszokhattuk már a tizenöt év alatt; a hazugságokat és a gonoszságot is. De azért mindig képes e téren meglepőt, megdöbbentőt produkálni a Fidesz elnöke. A csúcspontot nyilván a magdeburgi szörnyű terrorakció jelentette; Orbán elérkezettnek látta az időt, hogy visszatérjen a 2015-ös időkhöz. Azokhoz az időkhöz, amikor a bevándorlás elleni harcot állította politikája középpontjába. Ugye emlékeznek rá, a párizsi merényletre, amely húsz áldozatot követelt. Igen, a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni támadásról van szó, amely tíz éve történt (2015. január 7-én), amikor két dzsihadista fegyveres megtámadta a francia szatirikus lap párizsi szerkesztőségét. Orbán, noha maga is ott vonult a demonstráló európai vezetők között – ha jól emlékszem, a második sorban jutott neki hely –, kisvártatva rájött, miként is lehet kihasználni a szörnyű esetet, politikai hasznot húzni belőle. Elindította migránsellenes akcióit, szándékos félelmet keltve sok-sok tudatlan magyarban. Egyes állítások szerint szándékosan vezette fel a bevándorlók tömegét a Keleti pályaudvarhoz Budapestre, és kiszámítottan összekeverte a valódi menekülteket az illegális migránsokkal...

HETI EGYENLEG2: A FIDESZ ETETI A KIS ELLENZÉKI PÁRTOKAT

HETI EGYENLEG / KLIKKTV
Műsorvezető: BÁNÓ ANDRÁS
2024.12.22.



Elég tehetségtelen a névválasztás. A nemzeti ellenállás kormányai általában emigrációban alakulnak meg az otthoni kormány ellen – így reagált Somogyi Zoltán, szociológus a KlikkTV Heti egyenleg című műsorában arra a hírre, hogy néhány Fideszhez közeli személy, köztük Apáti Bence megalapították a Nemzeti Ellenállás Mozgalmat. Bozóki András, politológus szerint arra akartak utalni, hogy az egész világgal szemben állnak, ráadásul ellenzékben. A mostani belpolitikai helyzetben viszont mindenki Magyar Péterre asszociál.

A 2025-ös költségvetéssel kapcsolatban szóba került, hogy már most rengeteg módosítást benyújtott a kormányt, viszont az ellenzék nagyjából 400 javaslatát mind lesöpörték az asztalról. Bozóki András arra hívta fel a figyelmet, hogy a módosítások az elit érdekét szolgálják, nem a magyar emberekét. „Nincsen semmilyen reform a költségvetés struktúrájában.”

Somogyi Zoltán úgy gondolja, a közmédiára nem átcsoportosítani kellene, hanem megszűntetni. Sportra is többet csoportosítanak át, mert a kormány „a meccsek alatti 1 perces szünetekben is a propagandát nyomja”. A Fidesznek nem kedvező, ha csak a Tisza párt marad talpon, meg akarják osztani az ellenzéki szavazókat, ezért etetik a Parlamentben melegedő kis pártokat, megemelik a frakciók büdzséjét és a bejutási korlátot is csökkenthetik.

ORBÁN ÚGY BESZÉL AZ ORSZÁG ELSZIGETELTSÉGÉRŐL, MINTHA ARRA BÜSZKÉNEK KELLENE LENNÜNK | HETES STÚDIÓ

KLUBRÁDIÓ / HETES STÚDIÓ
Műsorvezető: SZÉNÁSI SÁNDOR
2024.12.21.



A Hetes Stúdió 2024. december 21-i adásában Szénási Sándor Bolgár Györggyel, Gulyás Balázzsal, valamint Horváth Zoltánnal beszélte meg a hét legfontosabb hazai és nemzetközi eseményeit.

NÉMETH PÉTER: BÜSZKESÉG ÉS BALÍTÉLET

NÉPSZAVA
Szerző: NÉMETH PÉTER
2024.12.22.


Ennek a karácsonyi összeállításnak az lett volna a célja, hogy közösen ünnepeljük húsz esztendős uniós tagságunkat. Ehelyett csak egy felkiáltójelet állíthattunk ide: Magyarország megint a vesztébe rohan!


Nézzük, mit ír az AI mai fő témánkról, vagyis milyen információkat gyűjtött össze Orbán Viktor és az Európai Unió viszonyáról. A kérdésben, amelyre választ vártunk a mesterséges intelligenciától, semmiféle manipuláció nem volt, egyszerűen így hangzott: milyen viszony alakult ki az EU és a magyar miniszterelnök között? A válasz pedig ez volt: „Orbán Viktor első markáns, nyilvános, EU-val szemben kritikus megnyilvánulásai a 2010-es évek elejére tehetők. Bár az Európai Unióval való kapcsolata korábban is hullámzó volt, a határozottan euroszkeptikus hangnem 2011-ben, Magyarország soros EU-elnöksége alatt, illetve az új magyar alaptörvény elfogadása körüli viták idején kezdett egyre élesebbé válni. Egyik korai, jelentős kritikus beszéde az EU-val kapcsolatban 2011 júniusában hangzott el, amikor Orbán a magyar parlamentben kijelentette, hogy Magyarország nem fogja hagyni, hogy Brüsszel diktáljon neki belpolitikai ügyekben. A 2014-es újraválasztása után a kritikus hangnem tovább erősödött, különösen a bevándorlási válság 2015-ös kirobbanásakor. Ekkoriban Orbán többször bírálta az EU menekültpolitikáját, és nyíltan ellenezte az európai intézmények központosító törekvéseit. Összességében tehát a 2010-es évektől kezdve Orbán Viktor egyre határozottabban és nyilvánosabban fogalmazta meg az EU-val szembeni kritikáit.”

Az AI persze arról nem tud, hogy a kezdetekkor, azaz az uniós belépésünk időpontjában, húsz évvel ezelőtt, a legenda szerint Orbán erősen megsértődött; abban reménykedett, hogy 2002-ben újra ő lesz a választások győztese, azaz ismét miniszterelnöke lesz az országnak, ily módon ő lesz az, aki aláírja az Európai Unióval a csatlakozási szerződést. Orbán érzékenységét ismerve, ez elég valószínű feltéttelezésnek tűnik, ebből azonban nem következik, hogy 2010-ben ismét hatalomra jutva eleve haragosa lesz a szövetségnek. Különösebb oka nem is volt rá, egészen addig míg rá nem érzett arra, hogy a belpolitikai szerepe sokkal erőteljesebbé válik, ha megtalálja a külső ellenséget. Belső ellensége már megvolt; Gyurcsány Ferenc változatlanul ott szerepelt a magyar politika színpadán, és noha a volt miniszterelnök legyőzöttsége eléggé véglegesnek tűnt, azért érdemes volt napirenden tartani az „elmúlt nyolc év” retorikáját.

A külső ellenség, valóban, ahogy az AI is elemzi, 2015 után lett az Európai Unió, azóta viszont állandó támadási célponttá vált. 2015 januárjában, a Charlie Hebdo elleni merénylet után (20 halálos áldozat; emlékszünk még rá?) Orbán még ott lépdelt, ha jól emlékszem, a második sorban, a párizsi merényletet követő demonstráción a francia fővárosban, hogy aztán gyorsan ráébredjen: eljött az ideje. Bevezette Magyarországon a migráns kifejezést, és elhozta az országos rettegés idejét. Azon rettegését, amelynek fő okozó pont az Unió, a rosszul kezelt, és felfogadhatatlan „migráns”-politikájával. A különállás az EU többi országától ekkor vált meghatározóvá az orbáni eszmélésben, ekkor jött rá, hogy országossá tudja tenni egyrészt a félelmet, másrészt az Európai Unióval való szembenállást. A lakosság döntő többsége ugyan változatlanul hitt a föderalista Európában, de a migránsoktól való rettegés általánossá vált, még az olyanok szemében is, akik vagy nem tudták igazán, hogy kik azok a migránsok, illetve az olyanok szemében is, akik az életben nem találkoztak bevándorlókkal. Ekkor kezdett világossá válni az orbáni koncepció, amely a rendszerváltás időszakában a hazai politizálását is meghatározta, az tudniillik, hogy az európai közösség nincs felkészülve arra, hogy valaki blokkolni akarja az együttes fellépést. Ráadásul a migránsozás újabb, és nagyon könnyű választási győzelmet hozott a Fidesznek, amely párt voltaképpen teljes mértékben behódolt elnökének.

Úgy tűnhet, hogy amikor Magyarország húsz évéről beszélek, amit az Európai Unió tagjaként eltöltött, mintha kizárólag a 2010 óta uralkodó Orbán Viktorról lenne szó. Mintha nem is hazánk viszonya lenne az elsőrendű szempont, és valóban: hogy mi történik ebben a kapcsolatban, ahhoz voltaképpen senkinek nincs is köze. Az orbáni pálfordulás hozta el a Fidesz Néppártból való távozását – hogy finoman fogalmazzak –, és azokat a konfliktusokat, amelyek az európai vezetők és a magyar kormány között kialakultak. Hiába ömlött a pénz a Covid előtti időszakban, hiába voltunk haszonélvezői a nemzetközi gazdaság fellendülésének, az itthoni kommunikáció az ellenkezőjét akarta sugallni – mondhatjuk, eredményesen. 2014 után már a politika teljes színpadán szembekerült Magyarország – helyesen: Orbán – az európai közösséggel, az egyre nyilvánvalóbb orosz-barátság folyamatosan botot igyekezett akasztani a küllők közé. Igaz ugyan, hogy sokszor más volt az itthoni interpretációja a döntéseknek, igaz ugyan, hogy az oroszországi szankciókat Orbán rendre megszavazta, de az unióellenes retorika mit sem változott. Nagyon messzire tűnt az az idő, amikor egy ország ünnepelte, hogy végre a Nyugat felé hajózunk, hogy ott vagyunk egy nagy európai családban, hogy tagjai lehetünk a schengeni rendszernek, hogy szabadon utazhatunk – a hivatalos kánon épp az ünnep ellenkezőjét zengte, és zengi még ma is. Nem véletlen, hogy

az utóbbi években rendre elhangzik a kérdés: a magyar vezetés – megint csak: valójában Orbán – ki akarja-e vezetni az országot az EU-ból, vagy csak, jó szokásához híven, addig feszíti a húrt, ameddig csak lehet?

A kérdésre most sem tudjuk a választ, annak ellenére sem, hogy Magyarország – egyöntetű vélemények szerint – abban a pillanatban letérdel, gazdaságilag tönkremegy, mihelyt hátat fordít az Európai Uniónak...