2024. december 21., szombat

STEFANO BOTTONI A FÜLKÉBEN: DURVULÁS VÁRHATÓ, 2024-BEN ELVESZETT A REMÉNY A NER KONSZOLIDÁCIÓJÁRA

FÜLKE PODCAST / HVG
Szerző: HVG
2024.12.20.



Mit jelent a rendszerváltás? Végrehajtható-e békés úton? Benne van, hogy előrehozott választások jönnek? Közéleti műsorunkban Stefano Bottoni történészként vont párhuzamot a múlt és a jelen között azért, hogy legalább egy kicsit megérthessünk a lehetséges jövőképekből.

00:00 Intro 
01:38 Korszakhatár: megrendült a NER. Kit védett valójában Orbán azzal, hogy néhány nap alatt teljes sorcseréről döntött? 
21:19 Rendszerváltás: lehet ezt békésen csinálni? Mit tanulhatott valójában a Fidesz 2006-ból? 
36:12 Az alternatíva: a one man show átka és veszélye. Hogyan kell pártot építeni? Hogyan lehet fogást találni Magyar Péteren?

A SZIA, TANÁRNŐ! SZERZŐJE: HIÁNYZIK AZ OPTIMIZMUS A DIÁKOKBÓL, MERT ELVETTÉK A PERSPEKTÍVÁT ELŐLÜK

SZELFI / SZABAD EURÓPA
Szerző: APONYI NOÉMI
2024.12.21.



Úgy érzi, elszalasztott lehetőség az oktatás, mert ahelyett, hogy a pedagógusok az életre készítenék fel a diákokat, egy nem túl életszerű érettségi feladatsorra kell trenírozniuk őket éveken át. Tinédzsernek lenni sosem könnyű, de nekünk a kilencvenes években még a szüleink jó szívvel mondogatták, hogy „Nektek majd jobb lesz” a rendszerváltás, a határok megnyitása és később az EU-csatlakozás miatt. Ma viszont már nem hallanak ilyet otthon a fiatalok, hiányzik belőlük ez a fajta optimizmus, mert azt látják, hogy elvették előlük a perspektívákat – mondja Polyák-Pásztor Diána, a Szent László Gimnázium magyar- és történelemtanára, a Szia, Tanárnő! TikTok-csatorna szerzője.

MAGYAR BÁLINT | NINCS HATÁRA ANNAK, MEDDIG MENNE EL A FIDESZ, HOGY ELKERÜLJE A FELELŐSSÉGRE VONÁST

KLUBRÁDIÓ / MEGBESZÉLJÜK...
Műsorvezető: MAGYAR BÁLINT
2024.12.21.



A Megbeszéljük... 2024. december 20-i adásában Bolgár György Magyar Bálint szociológussal, politikussal beszélgetett.

LENGYEL LÁSZLÓ: MINDNYÁJAN ARRA VÁGYUNK, HOGY ORSZÁGUNK EGY DEMOKRATIKUS, JOGÁLLAMI VILÁG LEGYEN

KLUBRÁDIÓ
Műsorvezető: HARDY MIHÁLY
2024.12.20.



Ezekben a napokban mi sem természetesebb a számunkra, minthogy békést karácsonyt kívánunk egymásnak. De valójában mennyire békés a világunk az ünnep napjaiban? Lengyel László közgazdász, politológus és Hardy Mihály beszélgetésében csupa "könnyed" témáról volt szó, stílusosan a karácsonyfa alá: háború és béke, birodalmak felemelkedése és bukása, diktatúrák összeomlása és persze a nagy kérdés, mi lesz veled, Magyarország?

OLYASMI VAN KÉSZÜLŐBEN, AMI '56 ÓTA NEM VOLT - TÖLGYESSY AZ ORBÁN-RENDSZER VÁLSÁGÁRÓL

PARTIZÁN
Műsorvezető: GULYÁS MÁRTON
2024.12.20.



Hosszú idő óta a legizgalmasabb év zárul a magyar politikában. Tölgyessy Péter hagyományos partizános évértékelőjében elemzi Magyar Péter villámgyors felfutásának okait, az Orbán-rendszer egyre szorongatóbb kihívásait és az év más fontos politikai történéseit.

HETI EGYENLEG: ORBÁN ÚGY AKAR INDULNI AZ OLIMPIÁN, HOGY ELVESZÍTI A NEMZETI SZÍNŰ MEZT

KLIKKTV / HETI EGYENLEG
Műsorvezető: BÁNÓ ANDRÁS
2024.12.19.



Jeszenszky Zsolt „kibeszéléséből” az látszik, hogy kezd elöregedni a párt, már a vezér sem megkérdőjelezhetetlen, világpolitikával foglalkozik, nem vet pillantást a magyar helyzetre, és ez hiba. Mint eső után a gombák, úgy jönnek a ficsúrok, akik veszélyeztethetik Orbánt – mondta Bozóki András politológus, a KlikkTV Heti egyenleg című műsorában. Somogyi Zoltán szociológus, politológus arra hívta fel a figyelmet, hogy egy évvel ezelőtt a Fidesz köreiből senki sem mert volna leírni hasonlót, hogy mennyi az áruló a párton belül. Ha lett is volna ilyen, akkor azonnal lehalkították volna, és a fejére koppintottak volna.

Bozóki András szerint Orbán Viktor túlpozícionálta magát a világpolitikában, aminek meglett az ára. Somogyi Zoltán úgy gondolja Orbán úgy akar „nekifutni az olimpiának, hogy közben elveszíti a nemzeti színű mezt.” Úgy lesz ismert politikus a világban, hogy közben elveszíti saját támogatottságát a párton belül. Eközben Lázár János elmegy egy bulvárműsorba és arról beszél, hogy van forgatókönyv arra, ha 2026-ban veszít a Fidesz.

TIKTOK SZTÁROK MENEKÜLNEK | LÖLŐ OTTHON IS STRÓMAN | BUKUNK 400 MILLIÁRDOT 😱 7SÉGEIM #7

7SÉGEIM PODCAST / JUHÁSZ PÉTER VIDEÓ
Szerző: JUHÁSZ PÉTER
2024.12.20.



Úgy pörög a gazdaság, hogy 10 nap múlva 400 milliárd Ft-ot dobunk ki az ablakon. Tudtad, hogy több tucat törvényt módosítottak egy nap alatt most az év végén? Nem tudtad? Ezért csinálták most. Tudtad, hogy a Fidesz törvénye szerint futhatna Till Tamás gyilkosa? Ha nem fog, az csak azért van, mert áthágják a saját törvényeiket is. Szerinted miért Kádár-kori síneket építenek be a Budapest-Belgrád vasútvonalra? Mert a Horthy-korszakból csak a vasúti kocsit újítják fel. Hallottad hogy Mészáros Lőrinc még otthon is csak egy stróman? Eddig nem volt semmi szerepe. Most lett. Menekülnek Romániából a TikTok sztárok. Mészáros Lőrinc is készül. Vett 22 milliárdért egy repülőt. 
----------- 
00:00 A tartalomból 
00:55 400 milliárd EU támogatást bukunk év végén 
03:07 Év végi törvénymódosítás dömping 
04:44 Tényleg itt a kommenttörvény 
06:25 Menekülnek a TikTok sztárok Romániából 
08:08 Régi síneken új Horthy kocsi 
09:46 Egy stróman otthon is stróman 
10:45 Till Tamás gyilkosa miatt hajlítják a törvényeket 
12:28 Szolgálati közlemények

ORBÁN VIKTOR SZERINT KÜLÖNBSÉGET KELL TENNI A FORINT ÁRFOLYAMA ÉS A GAZDASÁG ÁLLAPOTA KÖZÖTT

EGYENES BESZÉD / ATV MAGYARORSZÁG
Műsorvezető: SZÖLLŐSI GYÖRGYI
2024.12.20.



Nem a forint árfolyamának alakulása fejezi ki a magyar gazdaság stabilitását Orbán Viktor szerint. A miniszterelnök a Mandinernek azt mondta, hogy a spekulánsok azért rángatják a forintot, mert azzal pénzt lehet keresni, ezt azonban el kell különíteni a magyar gazdaság állapotától.

MAGYAR PÉTER VS FÜLÖP ATTILA, TARR ZOLTÁN FELESÉGÉT KIRÚGTÁK, KUSSOLTATNÁK A MAGYAR HANGOT

DAVE VILÁGA
Szerző: DAVE
2024.12.20.



Magyar Péter ajándékozását megakadályozta Fülöp Attila államtitkár, Tarr Zoltán feleségét kirúgta Lázár János, a Magyar Hang újságíróit pedig hazugságvizsgálatnak vetették alá. A három hírben egyvalami közös: a pitiáNER bosszú.

BÚCSÚ A JOGÁLLAMTÓL

NÉPSZAVA
Szerző: HALMAI KATALIN (BRÜSSZEL)
2024.12.21.


Rui Tavares, Judith Sargentini, Gwendoline Delbos-Corfield. A magyarországi jogállamiság leépítését dokumentáló brüsszeli állásfoglalások, viták és eljárások kulcsfigurái, az Európai Parlament (EP) magyar jelentéstevői. Kérésünkre most először beszéltek hármasban arról, hogy az eltelt években mi történt velük, a nevüket viselő jelentésekkel és Magyarországgal.


A három zöldpárti európai parlamenti képviselőnek fontos szerepe volt abban, hogy az Európai Uniónak mára sikerült felvérteznie magát a jogállamiság védelméhez szükséges eszközökkel. Nem rajtuk múlt, hogy a felelős döntéshozók ritkán, félszívvel, vagy túl későn reagáltak a közös értékek szisztematikus felszámolását jelző lépésekre.

A portugál Rui Tavares 2013-ban tette le az asztalra az első állásfoglalást, amelyben felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon veszélybe kerülhet a jogállamiság. A holland Judith Sargentini öt évvel később, 2018-ban az EP kétharmadának a támogatásával elérte, hogy elinduljon a 7-es cikkelyes eljárás az Orbán-kormánnyal szemben a jogállamiságot fenyegető tartós veszélyek miatt. A francia Gwendoline Delbos-Corfield 2022-ben már azt állapította meg az EP többsége által jóváhagyott jelentésében, hogy Magyarország a választási autokrácia hibrid rendszerévé vált. Tavares jelenleg a portugál parlament tagja az általa alapított baloldali Livre párt képviseletében. Sargentini a hollandiai Gouda város önkormányzatának vezető tisztségviselője. Delbos-Corfield a Zöld Európa Alapítvány társelnöke.

Online videó beszélgetésünkön először azt kérdeztem tőlük: mikor jártak utoljára Magyarországon?

Tavares: 2012-ben, amikor a jelentésemen dolgoztam az EP-ben. Azóta valahogy nem volt rá lehetőség. Amikor Lisszabonban magyarokkal találkozom, sokan emlékeznek a Tavares-jelentésre. Vannak mindenféle reakciók, de a beszélgetések általában nagyon kellemesek.

Sargentini: 2018 januárjában jártam utoljára Magyarországon, mielőtt elfogadtuk a jelentésemet. Nehéz látogatás volt. Sokan felismertek, rengeteg újságírót küldtek rám, akik az utcán követtek, úgyhogy soha nem éreztem jól magam. Európai parlamenti képviselő voltam, a magyar kormánynak kötelessége volt gondoskodni a biztonságomról. Miután otthagytam az EP-t, már nem kérhettem, hogy vigyázzanak rám. Ma már mindenütt kevesebben ismernek fel, mint régen. Sokszor kedvesen megszólítanak és azt mondják: támogatták a jelentésemet. De nem vagyok biztos benne, hogy mindenki ezen a véleményen van. Ezért nem mentem vissza Magyarországra.

Delbos-Corfield: EP-képviselőként tavaly ősszel jártam utoljára Magyarországon. Engem általában nagyon kevesen ismertek fel, de okultam Judith tapasztalataiból és mindig vigyáztam magamra. Az idei júniusi EP-választások előtt már fel-felbukkantak a fotóim Magyarországon. A lányom Hollandiában tanul, és magyar barátai hívták fel a figyelmét, hogy az anyukája az egyik első számú ellenség náluk. Úgyhogy kicsit aggódnék, ha most kéne odautaznom.

Ha felkérnék önöket, újra elvállalnák, hogy jelentést írjanak a magyar jogállam helyzetéről?

Tavares: Hát persze! Meg kell ismerned Magyarországot és a magyarokat, ami az egyik legjobb dolog a feladatban. Persze a magyar kormány mindig úgy próbál beállítani minket, mintha az ország ellenségei volnánk. Meghatározta a munkámat, hogy abban az időben volt az euróövezeti válság, és Portugália több más országgal együtt súlyos pénzügyi, költségvetési problémákkal küzdött. Háromhavonta jöttek hozzánk a trojka (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap – a szerk.) képviselői, hogy értékeljék a helyzetet. Egyikük sem beszélt portugálul, egyikük sem szólította meg a közvéleményt. Szörnyű tapasztalat volt. Megértettem, hogy mi ezt nem tehetjük Magyarországgal. Párbeszédet kell folytatnunk a magyar közvéleménnyel. Meg kell próbálnunk megértetni, hogy kedveljük az országot és nagyra értékeljük a hozzájárulását a közösségünkhöz. És meg kell tanulnunk legalább néhány szót magyarul, amit az emberek nagyra értékelnek. Az elején ezzel voltam elfoglalva. Aztán érkeztek a fenyegetések, köztük a halálos fenyegetések a postaládánkba. Először az Európai Parlament szolgálataihoz fordultunk, majd egy ponton úgy döntöttem, hogy válaszolnom kell. Elmagyaráztam a levélíróknak, hogy mi a jelentősége az uniós értékeket tartalmazó második cikkelynek az uniós Szerződésekben, hogyan dolgozunk a EP-ben, hogyan neveztek ki előadónak és mi a feladatom. Meglepődtem, hogy volt néhány pozitív reakció: „Oké, még mindig nem értünk egyet, de köszönjük, hogy válaszolt!”...