Szerző: ÉLŐ ANITA
2024.12.03.
A biztosítékot egy nem hivatalos „leirat” verte ki Szabó Péter, az Országos Bírósági Tanács (OBT) elnökének újpesti látogatásáról. A Győri Ítélőtábláról érkező Szabó szavait egy „ismeretlen jegyzőkönyv-vezető” osztotta meg a nyilvánossággal. Eszerint az elnök november 25-én az újpesti bírák előtt azt mondta: „Lehet itt kényeskedni és finnyáskodni a bírói függetlenség miatt”, de a kormánnyal (és két másik igazságügyi testülettel) a megállapodást így kellett elfogadni. „Ha nem írjuk alá, nincs béremelés, még ki tudja meddig.”
A bírói függetlenség nem valami elérhetetlen idea, hanem minden magyar állampolgár alapvető joga. A kormány az elmúlt közel másfél évtizedben igyekezett fékteleníteni és ellensúlytalanítani a demokratikus intézményeket. Az elmúlt években folyamatos harc dúlt az igazságszolgáltatás függetlenségéért, többnyire két hasonló nevű intézmény: a kormány által könnyebben befolyásolható, sokáig Handó Tünde által vezetett Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a bírák választott szerve, az Országos Bírói Tanács (OBT) között.
Újpestre éppen a bírák által választott testület, az OBT vezetője érkezett. Szabó Péter arra reagált, hogy november 20-án testülete megszavazta a kormánnyal (valamint a Kúriával és az Országos Bírósági Hivatallal) kötött megegyezést. Eszerint 2025. január 1-je után, három év alatt összesen 48 százalékkal emelnék a bírák bérét, és a kormány 130 milliárd forintot szán erre.
A titkárok és fogalmazók bére 82 százalékkal nőne, a többi tisztviselő juttatását pedig megdupláznák. A bírák utoljára 2019-ban kaptak emelést, azóta az infláció több mint 50 százalékát ette meg a juttatásaiknak. Nem jövedelemrobbanásra számíthatnak hát, hanem korábbi reáljövedelmük, pontosabban annak egy részének visszapótlására. Kevesen számítottak közülük arra, hogy egy béremelés ígérete ilyen indulatokat kavar.
A Válasz Online több tekintélyes bíróval folytatott háttérbeszélgetés után – az OBT tagjai ugyanis nem nyilatkozhatnak a mai ülés előtt – arra jutott, hogy
a bírákat magukat is meglepte az az elemi erejű felháborodás, amit az OBT döntése, majd az elnöknek tulajdonított szavak okoztak.
Nemcsak a bírák, de még a legnyomottabb bérrel rendelkező bírósági dolgozók (jegyzőkönyvvezetők, leírók, kézbesítők) körében is vihart váltott ki, hogy a testület ilyen megállapodást kötött. Nem az emelés mértéke, hanem a támasztott feltételek miatt. Tucatjával jelentek meg civilszervezetük, a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) honlapján a tiltakozó levelek. Köztük Fatalin Judité. A Fővárosi Ítélőtábla büntető ügyszakos bírája (35 kollégája által támogatott) véleménye szerint a bírói szervezet nem nyújthat a béremelésért cserébe „ellenszolgáltatást“, mert az a harmadik hatalmi ág – a bíróság – függetlenségét sértené...