2024. november 7., csütörtök

HA TRUMP A BUSZ ALÁ LÖKI UKRAJNÁT, BORULHAT AZ EGÉSZ VILÁGREND

HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: BORBÁS BARNA
2024.11.07.



Trump tényleg átengedheti Ukrajnát Putyinnak? Mi lesz, ha a stábjában a háborús héják kerekednek felül? Mire készüljön Európa, és mi várható a kínai kapcsolatokban? A HetiVálasz podcast történetének első élő adásában Pintér Károly, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Angol-Amerikai Intézetének vezetője és Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa közreműködésével kerestük a válaszokat. Az adás a Youtube mellett immár a hagyományos hangplatformokon is visszahallgatható!


Részletek az adásból:


Donald Trumpt 2021-ben még a republikánusok többsége is temette politikailag. Hogy volt képes ekkora visszatérésre?

Pintér Károly: Trump egyedülálló jelenség az amerikai politikatörténetben. Ennyire megosztó, sok botrányt generáló, ennyi zűrzavaros ügybe belekeveredő politikus ilyen sikereket szerintem Amerikában soha nem ért még el. Többször elmondták róla az első elnöksége alatt, hogy ő úgymond teflonpolitikus – ezt eredetileg Ronald Reganre találták ki a nyolcvanas években – , mert minden botrány lepereg róla. Nos, mára a „tripla teflon” a legmegfelelőbb jelző rá. Több tízmilliós nagyságrendű, megingathatatlan tábora van. Ilyennel senki nem rendelkezik Amerikában, egyik oldalon se. […] Azt láttuk, hogy az egészen extrém önbizalom ki tudott sugározni. Ezt hívják karizmának – bár nem szeretem ezt a szót olyan nagyon, de Trump valóban az a fajta karizmatikus politikus, aki elhiteti választók tömegeivel, hogy ha rá szavaznak, akkor minden csodálatos lesz. […] Másfelől Trump kezére játszott, hogy Biden négy éve nem volt sikeres gazdaságilag. Ez a világinflációs hullám bármelyik elnököt nagyon pofon vágta volna.

Trump a kampányban nem alig beszélt külpolitikáról, a győzelmi beszédben is legfeljebb másfél mondat volt. Jön az amerikai bezárkózás kora?

Csiki Varga Tamás: Egyelőre nem látom a stratégiai folyamatokban, hogy olyan mértékű izolacionizmus, tehát elszigetelődés és befelé fordulás következne, amitől sokan félnek. A Trump tanácsadói körében megjelenők, vagy azok a kutatóintézetek, akik mögötte vagy a republikánusok oldalán állnak, ott van, aki propagálja ezt nagyon lelkesen. De Amerika nem teheti meg, hogy teljes mértékben magára hagyja a világot. Kína a fejére nőtt eddig is, és a fejére fog nőni még jobban. […] Európát magára hagyása 2012 óta, az Obama-elnökség óta zajlik, és nyilván nem a mostani elnökségen fog megfordulni. […] Felfoghatjuk ezt úgy is, hogy kaptunk még egy lehetőséget, hogy összébb rántsuk a motyót, és a saját dolgainkat kicsit rendbe tegyük itt a kontinensen: védelmi költségvetés, haderők és egyebek.

Pintér Károly: Trump esetében az Izrael iránti elkötelezettség kőkemény, Kínát Trump következetesen nagy ellenszenvvel figyeli, és szerintem fölkészülhetünk egy újabb kereskedelmi háborús körre a keleti óriással szemben. Európa fontosságának a leértékelése ezzel együtt valószínűleg folytatódik.

Csiki Varga Tamás: Az amerikai nagystratégia két nagy kihívóban gondolkodik, illetve néhány kisebben. Kína az első számú és mindent elvisz, de ugyanígy megvan Oroszország is. Az amerikai szövetségi rendszer két pilléren áll: az egyik a transzatlanti pillér, tehát a NATO Európával, a másik pedig az ázsiai, csendes-óceáni, az ottani szövetségesekkel. Lehet a Trump fejében olyan gondolat, hogy ezt az európai pillért egy kicsit vigyék a hátukon az európaiak, de azért elengedni teljes mértékben nem jó ötlet, és Ukrajnát a busz alá lökni sem jó ötlet, mert a tanulságokat levonja a szövetségi rendszer másik pillére is. Mert arra emlékezni fog a Fülöp-szigetek is, illetve Japán, Dél-Korea, Tajvan is.

Trump könnyebben tárgyalhat majd Putyinnal?

Csiki Varga Tamás: Putyinnak annyival könnyebb lesz tárgyalni Trumppal, hogy Trump nyitott arra, hogy Ukrajna területet adjon át békéért cserébe. Más kérdés, hogy az ukránok ezzel kapcsolatban nem lesznek lelkesek.

Pintér Károly: Számomra a Putyin–Trump-kapcsolat rejtély. Trump vehemens Kína-ellenessége, és feltűnően nem hangoztatott Oroszország-ellenessége között ellentmondás feszül. Az előző Trump-érában megmutatkozott az amerikai külpolitika kétfejűsége és kéthangúsága. […] Régi orosz stratégia a NATO kohéziójának csökkentése és az Európai Unió kohéziójának gyengítése. Ebből a szempontból nekik azért egy Trump-elnökség nagyon-nagyon kapóra jön. Nem véletlen, hogy a NATO-val kapcsolatban mindig is az Oroszországgal határos államok voltak a legidegesebbek: a baltiak nyilvánvalóan, illetve Lengyelország. Tehát ebből a szempontból ha bármifajta amerikai – akárcsak retorikai – megnyilvánulás jön azzal kapcsolatban, hogy ők nem feltétlenül tartják a kölcsönös segítségnyújtást annyira nagy prioritásnak, az zene Putyin füleinek.

Összességében egy hanyatló vagy egy, a világpolitikai szerepét továbbra is őrző Egyesült Államokat látunk ma?

Pintér Károly: Egyértelmű, hogy az Egyesült Államok relatív fontossága a világban több évtizede csökkenő tendenciát mutat. A 90-es években az Egyesült Államokat tekintették a világ egyetlen szuperhatalmának. Aztán ennek vége lett, amiben nyilván benne van a kudarcos iraki-afganisztáni háború, még jobban benne van Kína szuperhatalommá növekedése. Benne van az is szerintem, hogy mostanra egyértelművé vált, hogy az Egyesült Államok bármennyire is erős katonai hatalom, azért nem szeretné a katonai hatalmát túlságosan aktívan használni. Magyarán szólva az amerikai katonák élete sokkal drágább annál, hogy különböző regionális konfliktusokban őket ezerszámra feláldozzák. És ezt nyilvánvalóan a nemzetközi riválisok is pontosan látják.

Csiki Varga Tamás: Trump elnöksége nem ebbe az irányba mutat, de Amerikának is érdeke lenne, hogy Európa és az Egyesült Államok együtt képezzen súlyt Kínával szemben gazdaságilag, katonailag és más témákban is. […] Tény, hogy kihívók kóstolgatják az európai és a közel-keleti biztonsági architektúrát, és ha ebben Amerika nem vesz részt, akkor a posztamerikai világrend nagyon gyorsan eróziónak indulhat.

SE BÉKE, SE KÖLTSÉGVETÉS

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.11.07.


Olyan hangulatba került a Fidesz Trump győzelmétől, mintha itthon lett volna választás, amit megnyertek. Majdhogynem soha nem látott tűzijátékot kerekítettek a fátyolos őszi égboltra, ennek hiányában azonban akkora csűrdöngölés kezdődött, mint valami útszéli fogadóban éjféltájt, amikor bekiabálják, hogy ereszd el a hajamat. Ugyanakkor nem is ez volt a legérdekesebb és egyben leglehangolóbb az egészben, hanem a stílus.

Mert igaz ugyan, hogy a galeri legostobább és legbunkóbb tagjai nyilvánultak meg visszataszító módon, de mégis csak tükrözték ezek a hivatalos hangulatot, ami az, hogy mintha fékek és gátak szakadtak volna át – pedig eddig sem volt sok -, és fölbugyogott a jobboldali intellektuális fölény, meg pláne a morális, így megtalálták azt az egy embert, aki a közelükben volt, s akin mérhetetlen gyűlöletüket kiteljesíthették, s ő Pressman nagykövet.

Igaz, a farkasfalkához hasonlító és ellene irányuló ordítás azért nem túl meglepő, hiszen régóta közellenség ő, mert a mi kis fasisztáinkat rendszeresen szembesítette önmagukkal, ami nagyon bír fájni, s úgy érezték, Trump győzelmével eljött az idő, hogy mindent egyszerre bosszuljanak meg. A leggyönyörűbb és legvisszataszítóbb pedig az volt, hogy maga Bayer Zsolt szervezett „villámcsődületet” a nagykövetség elé, hogy a nagykövetet azonnali eltakarodásra bírják.

A dolgok azonban nem így működnek. Trump januárig még nem kapja meg a hivatalt, s nagy valószínűséggel akkor sem az lesz az első és legnagyobb gondja, hogy az itteni nagykövetet lecserélje, Pressman tehát jó ideig marad még, azonban a csürhe mintha kilövési engedélyt kapott volna rá, úgy csattogtatta a fogát azt híve, a nagykövetet már semmi nem védi, így a végén még elhangzik a hátsó sorokból, hogy könyörgöm, akasszuk fel.

Mint az új világrend eljöttének bizonysága. Mert szinte még be sem zárt egynéhány amerikai szavazókör, máris ez lett meghirdetve azzal a delíriummal, hogy ennek lényege az lesz, Trump dirigálja ezután a rendet a glóbuszon, de nem másként, mint oldalán Orbán Viktorral. Nem akarnánk előre kárörvendeni, de nagyon keserű lesz az ébredés, Európa sem fog mindezek után Orbánnak behódolni, pedig az álmok ezek. És olyanok is.

Egy Harris győzelmében reménykedő honpolgár sóhajtását hoznám ide, aki lemondóan annyit jegyzett meg a szalmahajú győzelme után, neki csak egy napig lesz rossz, Orbánnak azonban sokkal tovább, mert Trump eljövetele, s az, amit tudni lehet a terveiről, Magyarországnak lesz nagyon kiábrándító, amire utaló kósza jel, hogy a német autógyárak részvényei a győzelem hírére bezuhantak, s ha ez ide begyűrűzik, akkor az isten legyen irgalmas a magyar iparnak.

Bár nem tudható, Orbánt ez mennyire érdekli, az is lehet, semennyire. Mert neki sokkal fontosabb az az öt perc hírnév, amit ezzel megszerezhet, de egyelőre még fürdőzik benne, a csókosai meg ordítanak teljes erőből. Kiábrándító nem csak Harris veresége, hanem az erre adott magyar reakciók a fenti szellemben, amivel megint egyedül vagyunk mintegy hungarikumként a kerek, nagy világban. Viszont úgy is fogunk maradni...

TRUMP GYŐZELME UTÁN BÚCSÚT INTHETÜNK A „FONTOS BEOSZTÁSÚ FÉRFIAK” NÖVEKEDÉSI ÁLMÁNAK

HÍRKLIKK
Szerző: NVZS
2024.11.07.


Szerda reggel 23 havi mélypontra gyengült a forint: egy euróért 412, egy dollárért mintegy 383 forintot kellett adni. A dollár erősödött, a nyersolaj ára csökkent, a piac általában véve is láthatóan kedvezően fogadta Donald Trump győzelmét. Azt ugyan tudjuk, hogy a forint gyengélkedésének eleve vannak fundamentális alapjai, de még ennek tudatában is felmerül a kérdés: miért ez a komoly gyengülés az amerikai elnökválasztási fejlemények hatására. Trump győzelme várhatóan eleve magasabb kamatszintet is eredményez Amerikában és a világban, beleértve Magyarországot is – szögezte le Bod Péter Ákos. A közgazdászprofesszor szerint a forint mostani gyengülése is azt jelzi, hogy az egyébként is sérülékeny valutánkat csak kellően magas kamattal lehet stabilizálni, ami azonban pofont ad annak a növekedési álomnak, amelyet különböző „fontos beosztású férfiak” vázoltak fel.


Meglehetősen logikus az, ami történt” – válaszolta a Hírklikknek a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke. Emlékeztetett rá, a két jelölt, a demokrata párti Kamala Harris és a republikánus Donald Trump gazdasági kérdésekben elfoglalt álláspontja markáns különbséget jelzett. Az egyik ilyen nagy eltérés az adók kérdésében van. Trump csökkenteni akarja a nagyvállalatok adóját, miközben Harris felemelte volna. Trump az adókiesést vámbevételekkel akarja ellensúlyozni („ami amúgy nem fog menni”), vele szemben Harris nem a büntető, hanem a kiegyensúlyozó, szelídebb vámpolitika híve. Trump az olajnagyvállalatoknak azt üzeni, hogy „drill baby, drill”, azaz fúrjatok csak, bővítsétek a termelést, én megadom az engedélyt, nem törődve a környezetvédelemmel, a demokraták ugyanakkor a környezetvédelem szempontjait szeme előtt tartva, nem ilyen engedékenyek. „A költségvetés-politikában is óriási a különbség a demokrata és a republikánus vonal között: az előbbi ’csak’ megnöveli a deficitet, az utóbbi azonban nagyon” – fogalmazott nem kis iróniával Bod Péter Ákos.

Mindezek alapján lehetett tudni, hogy milyen piaci folyamatok indulnak el Trump győzelmének a hírére – magyarázta. Logikus például az, hogy mérséklődik a nyersolaj ára, ha nyakló nélkül adják majd ki az olajfúrási engedélyeket. Miként az is logikus következmény, hogy ha megemelik majd a vámokat, akkor azzal lefojtják a kereskedelmet, ami egyben zavart okoz (mellékesen az Egyesült Államokban még inflációt is, „de az legyen az ő bajuk”). A vámemelést ugyan elsősorban Kínára vonatkoztatta Trump, de közben azért megfenyegette Európát is, amelynek jelentős külkereskedelmi többlete van az USA- val szemben. Egy ilyen vámemelés azonban nem jön jól az európai gazdaságnak, amelynek része a magyar is, „ez pedig roppant kellemetlen fordulat a számunkra is” – húzta alá. Úgy látja: mindez már benne van – benne is volt – a pakliban, nem véletlen, hogy romlik az általános gazdasági hangulat Európában; szemben az amerikaival, ahol éppen a nagyvállalati kör támogatta nagyon Trumpot...

HA DONALD TRUMPON MÚLIK, INKÁBB NEGATÍV LESZ AZ EGYENLEG, A NAGY ORBÁNI GAZDASÁGI SEMLEGESSÉGBŐL SEMMI NEM LESZ

NÉPSZAVA
Szerző: CZENE GÁBOR
2024.11.07.


Donald Trump győzelméből az Orbán-kormány akkor tudna igazán politikai tőkét kovácsolni hosszabb távon, ha a magyar gazdaságban ez kedvező változást hozna. Ennek azonban inkább az ellenkezője várható – vetítette előre Győri Lóránt geopolitikai elemző.


Orbán Viktor viszonylag nagy kockázatot vállalt azzal, hogy előre elkötelezte magát a republikánus elnökjelölt mellett. Politikai értelemben ezért rövid távon kifizetődő lehet számára, hogy Donald Trump nyert – értékelte az amerikai elnökválasztás eredményét magyar szempontból Győri Lóránt, a Political Capital geopolitikai elemzője. Csökkenni fog Magyarország diplomáciai elszigeteltsége – utalt Győri Lóránt arra, hogy emberi jogi ügyekben komoly feszültségek voltak az eddigi amerikai adminisztráció és az Orbán-kormány között. Erősen kérdéses viszont, hogy ez a fajta elszigeteltség az Európai Parlament többségével és a többi EU-tagállammal szemben is mérséklődik-e.

A geopolitikai elemző külön témaként foglalkozott az ukrajnai háborúval. Az uniós és a NATO-tagországok körében – Magyarország kivétel – jelenleg majdnem teljes konszenzus van arról, hogy Ukrajnát nemcsak pénzügyileg, hanem katonailag is támogatni kell az orosz agresszió ellen. Donald Trump politikája változást hozhat. Trump korábban megígérte, hogy hivatalba lépése után „24 órán belül” megteremti a békét, kiegyezik Oroszországgal. Ezt az ígéretét ugyan szinte biztosan nem tudja betartani, de az Egyesült Államok régi-új elnöke ebben támaszkodhat a magyar kormányra, az Orbán Viktor által képviselt úgynevezett békemisszióra...

"TRUMP NAPJA MAGYARORSZÁGOT IS BERAGYOGJA" – LELKENDEZIK A HUNGARIAN CONSERVATIVE - A KLUBRÁDIÓ NEMZERTKÖZI LAPSZEMLÉJE

KLUBRÁDIÓ / VILÁGTÜKÖR
Szerző: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2024.11.07.


Az AP Hírügynökség szerint Trump azonban szeizmikus változást fog hozni az európai transzatlanti kapcsolatokba. Nemzetközi lapszemle.


Miután az orosz-ukrán háború központi témája lesz a Budapesten rendezendő mai Európai Politikai Közösség 5. találkozójának, Volodimir Zelenszkij is úgy tervezi, ideutazik – írja a Kyiv Independent. Az ukrán elnök bejelentésekor úgy fogalmazott, Európa új biztonságpolitikai kihívásokkal néz szembe, amely a partnerországok számára új lehetőségeket is jelent. A Kyiv Idependent az új helyzetet természetszerűleg Donald Trump újraválasztása jelenti, merthogy elnökjelöltként is rendszeresen leszólta a NATO európai tagországait, mert nem fektetnek elegendő forrást saját védelmi kapacitásuk kiépítésébe, helyette Amerikára várnak. Zelenszkijt pedig a világ egyik legdicséretesebb salesmanjének tartja. Az ukrán lap megjegyzi nem mellesleg azt is, hogy Orbán rendszerint figyelmen kívül hagyja az ukrán béketervet, viszont annál jobban propagálja az orosz érdekeket.

A francia hírügynökség, az AFP – a Kyiv Independenttel szemben
– idézi Zelenszkijt, aki tegnap este jelentette be ideutazását, és nyomatékosította, hogy Orbán Viktor meghívására érkezik.

A Kínai Kommunista Néppárt konzultációs tanácsának vezetője Wang Hunning fogadta a magyar házelnököt Pekingben, s a régmúltból ismert kommunikációs panelekkel írta le a két ország minden próbát kiálló és gyümölcsöző kapcsolatának virágzó jövőjét az állami hírügynökség, a Xinhua. Kövér Lászlót is idézi a lap, aki úgy fogalmazott, hogy földrajzilag ugyan távol esik egymástól a két ország, de közös értékrendet vallanak, hasonló számos kérdésben az álláspontot képviselnek, s mindketten tiszteletben tartják egymás szuverenitását, és nem avatkoznak be egymás belügyeibe. Kövér elismerését fejezte ki a kínai gazdasági sikereket értékelve és ígéretet tett a számára tetszetős kínai béketerv promotálására. A jövőben pedig az eddiginél is szorosabb kapcsolat kiépítését tervezik.

A MAGA – azaz a trumpi Tedd Amerikát ismét naggyá programjának napja Magyarországot is beragyogja – ez a véleménycikk jelent meg a magyar adófizetői pénzből kistafírozott Hungarian Conservative hasábjain rögtön a választást után. A Danube Institute nagyszabású vitaesttel ünnepelte Trump győzelmét, s amit ott hallottam az évek óta Orbán politikáját fényező amerikai véleményvezértől, Rod Drehertől, az nagyon hasonlít erre a névtelenül megjelent írásban foglaltakra. Az örömködés pillanatait természetesnek véve ebből csak annyit emelnék ki, hogy a szerző szerint Orbánnak nagy szerepe lesz az ukrán-orosz béketerv tető alá hozásában, amire az új elnök első hivatali hónapjában már sor is kerülhet.

Az AP amerikai hírügynökség interpretálásában Trump újraválasztása jelentős, ahogy írják, szeizmikus változást fog hozni az európai transzatlanti kapcsolatokba. Aminek kezdetét a nálunk ma kezdődő európai csúcson is megtapasztalhatják a résztvevők. Hisz a leendő amerikai elnök kampányában kereskedelmi háborúval fenyegette be Európát is, és NATO-kötelezettségei teljesítésének felmondásával, ha és akkor… illetve változást ígért Ukrajna támogatásában is. No és azt, hogy 24 óra alatt békét teremt. A szerb populista elnök, Aleksandar Vučić is Budapesten lesz, aki hitet tesz a Trump által hirdetett prosperitás és a béke politikája mellett. Ugyan Ursula von der Leyen optimistán tekint a Trump éra elé, de az AP elég szarkasztikusan úgy fogalmaz: az EB elnöke csak reménykedhet a dolgok jóra fordulásában. A belengetett vámtarifákat megsínyli Európa. Hisz ez történt az első Trump-elnökség idején is, amikor az acélra és az alumíniumra vetett ki vámot. Persze Európa visszavágott, a híres motoroktól kezdve a Bourbon whiskeyig, számos amerikai terméket sújtott hasonló bűntetővámmal.

A választási eredmények ismeretében Orbán és kormánya alig várja, hogy visszahívják hivatalából David Pressmant – írja a Politico. Aki Trump győzelmi beszédét követően úgymond búcsúbeszédet tartott. Ebben ismét – ahogy szokta – keményen kritizálta Orbán Viktort, aki mindent egy lapra tett fel, amikor nyilvánosan beszélt Trump iránti elfogultságáról, s az amerikai nagykövet szerint ezzel hazardírozott is Orbán, kockára tette az amerikai-magyar diplomáciai kapcsolatokat.

NAGY ERVIN: ÉRDEKES LESZ, HA ORBÁN VIKTOR MEGNYOMJA A PIROS GOMBOT – KULTÚRTÁJ

KULTÚRTÁJ / MAGYAR HANG
Műsorvezető: FICSOR BENEDEK
2024.11.06.



Ha minden így megy tovább, és a gazdasági helyzet nem javul, akkor a Tisza és a Fidesz közötti meccs már 2026 előtt eldőlhet – mondta a Kultúrtájban Nagy Ervin. A színész, aki tavasszal elsőként állt Magyar Péter mellé, a műsorban arról beszélt, hogy bár a kormánypropagandának minden eszköz rendelkezésre áll, hogy lejárassa őket, a Tisza Párt „orrhosszal vezet a Fidesz előtt”, és az előny csak nőni fog. Nagy Ervin szerint nehéz megmaradni a középső mezsgyén, de nekik ez a történelmi vállalásuk, ezért is támadják a pártot jobb- és baloldalról egyaránt. Magyar Péterről szólva a színész elmondta, „messze ő lát a legjobban a pályán”: amit a pártelnök megjósolt az elmúlt hónapokban, az kivétel nélkül bejött. Kemény kézre van szükség a politikában, és Nagy Ervin szerint ezért is Magyar Péter a legalkalmasabb a Tisza Párt vezetésére.

Erről is szó volt a beszélgetésben: 

- Hogyan szűrik ki a Tisza Pártból a Fidesz „beépített embereit”? 
- Mi lesz, amikor Orbán Viktor visszakéri az oligarcháktól a több ezermilliárd forintot? 
- Dönthetnek-e önállóan, Magyar Péter nélkül a Tisza képviselői? 
- Mikor láthatjuk újra magyar filmben? 
- Mit kell még megtanulniuk a tiszás politikusoknak? 
- Miért kellene a kötelező tananyag részévé tenni Kassai Lajos lovasíjászatát? 
- Mit gondol Vitézy Dávidról?

GYARMATI ISTVÁN: „AMERIKA ÉRDEKEI FONTOSABBNAK TRUMPNAK, MINT ORBÁN BARÁTSÁGA”

FRISSHÍREK PODCAST
Műsorvezető: KÓCZIÁN PÉTER
2024.11.06.



Kóczián Péter: A Kérdések Óráját azért találtam ki, hogy a politikusok, a közéleti szereplők olyan helyzetben legyenek, amikor fókuszáltan kell válaszolniuk a feltett kérdésekre. Azt remélem, hogy így kibeszélhetünk egy-egy témát, s megismerhetjük egy ember véleményét, álláspontját adott ügyben és témában. Interaktív a műsor, a nézők kérdéseit is felteszem, beépítem a kérdesek sorába. A magyar attitűd egyik meghatározó része a fel nem tett vagy elhallgatott kérdések sorozata. Ezek körét szeretném csökkenteni a Kérdések Órájával. A kérdésekhez sokszor állítások is tartoznak. Az állítások mögött megélt vagy másoktól átvett elképzelések állnak. Érdemes az igazságukat tesztelni azzal, hogy megkérdezzük azokat, akikhez az adott kérdés tartozik. A nyilvánosság azért van, hogy rákérdezzünk arra, ami foglalkoztat minket. A válaszok a válaszadókat minősítik. A mi dolgunk az, hogy kérdezzünk. A trágárságot és a lejáratást nem számítva, a nézők kérdéseit közvetítjük a kérdések eredeti formájában. Hozzászólásban és e-mailen is feltehetik a kérdéseiket. Minden héten szerdán 18:00-tól. A Kérdések Órájának kilencedik adásának a vendége Gyarmati István diplomata, volt nagykövet akivel az amerikai elnökválasztásról, Donald Trump megválasztásának az okairól és a miértjeiről, az amerikai - magyar kapcsolatok lehetséges változásairól és a polarizált világrend kialakulásáról is beszélgettünk - természetesen a nézőket is bevonva.

NEVED IS MILYEN | NO NYUGDÍJ | MUNKÁSHITEL BMW-RE

L1
Szerző: Vidékhy Pesti | Nemzethy Lipsi
2024.11.06.



Rogán-Szendrei Cecília. Gonoszbrüsszel Featuring Magyar Péter. Trump nyert, a Fidesz rögtön felugrott 4000%-ra.

MAGYAR PÉTERT ÁRULÓZZA ÁKOS? KIT VAGY MIT ÁRULT EL BALOG ZOLTÁN ÉS SOMKUTI BÁLINT?

DAVE VILÁGA
Szerző: Dave
2024.11.06.



Magyar Péter egy áruló. Szerintem is, és Ákos szerint is. Csak szerintem ez jó, Ákos szerint meg nem. Balog Zoltán is elárult valamit, meg Somkuti Bálint is. Mindketten árulók, és mindketten hűségesek is. Az árulás és a hűség lehet jó és lehet rossz is. Attól függ, hogy mit árulsz el és mihez vagy hűséges.

ULTRATRUMPISMO - A 444 NAPINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: HERCZEG MÁRK
2024.11.07.


A 444 reggeli hírlevelében nem Váncsa van csak, hanem Trump diadala, Orbán boldogsága, európai kormányválságok, a magyar gazdaság bajai és észak-koreai katonák is.

Jó reggelt, itt a 444 napindító (de nem az egyedüli) hírlevele, az elmúlt 24 óra legfontosabb-érdekesebb híreivel.