2024. november 3., vasárnap

A LATINÓK SZAVAZATAI KULCSFONTOSSÁGÚAK LEHETNEK HARRIS ÉS TRUMP KÜZDELMÉBEN

VÁLASZTÁSI FÖLDRAJZ
Szerző: BÓDI MÁTYÁS
2024.11.03.



2010-ben három hónapig dolgoztam egy ifjúsági táborban Connecticut államban. Az egyik szabad hétvégémen elmentem egy közeli mexikói étterembe. Fizetni egy külön pultnál kellett távozáskor a nálunk hagyott blokk alapján, azonban az itt álló, angolul nálam jelentősen rosszabbul beszélő fiatal lány nem engedte, hogy ezt megtegyem.

Nem tudtam mire vélni a dolgot, mert félig spanyolul próbálta előadni indítékait, és ekkor még egyáltalán nem beszéltem a nyelvet. Érzékelve a fennakadást, odalépett az étterem szintén mexikói, ugyanakkor angolul folyékonyan beszélő menedzsere és közölte, hogy kollégája vendége voltam. Mint megtudtam, feltűnt nekik, hogy külföldi vagyok, és a lány szerint ő tudja a legjobban, milyen jól jön minden segítség a kezdeti időszakban egy nem idevalósinak. Természetesen ezt nagyon megköszöntem, és éreztem némi lelkiismeret-furdalást, mert habár kifejezetten nem kerestem jól, de már megvolt a hazafelé szóló repülőjegyem, magyarán alapjaiban különbözött kettőnk itteni helyzete.

A 2020-as népszámlálás szerint az USA minden ötödik választója hispán származású, és a november 5-i elnökválasztáson is fontos lesz, hogy milyen arányban szavaznak Kamala Harrisre és Donald Trumpra a választást eldöntő csatatérállamokban. Összevetésképpen, 1950-ben még csupán az amerikaiak 2 százaléka volt latino, de még 1990-ben sem voltak többen mint az Egyesült Államok lakosságának tizede. Mivel az USA összlakossága is töretlenül növekszik (mára a világ harmadik legnépesebb országa 345 millió lakossal), a latino népesség száma 1990 óta mára majdnem megháromszorozódott. Ma több mint 62 millióan vallják magukat hispán vagy latino származásúnak, függetlenül attól, hogy milyen rasszbéli származásúak...


Lásd még:

„NAGY A KÍSÉRTÉS VISSZATÉRNI A KÉNYELMES AKOLMELEGBE”

JÓ BLOG / 444.HU
Szerző: GÓCZA ANITA
2024.11.02.


Szerencsétlen az az ország, amelynek nincsenek hősei” – mondja a tanítvány, mire Galilei rávágja: „Nem, szerencsétlen az az ország, amelynek hősökre van szüksége.


Természetesen a mi valóságunkról szól az Örkény Színház legújabb Brecht-bemutatója. Az itáliai csillagász távcsöves megfigyelései ellentmondtak az akkor uralkodó világképnek, mely szerint a Nap forog a Föld körül. A tudós ezért összeütközésbe került a katolikus egyházzal, amely betiltotta könyveit, és élete végén tanai visszavonására kényszerítette.

A rendező, a színésznek is remek Polgár Csaba több sikeres külföldi bemutatóval a háta mögött, a társulat régi tagjaként 2025-től új szerepben is feltűnik: az Örkény Színház művészeti vezetője lesz. Az intézmény tervezett átalakulása mellett arról is kérdeztük, hogy miért gonosz előadás a Galilei élete.

444.hu: Nekem ez az előadás nem is a gerinc meggörbüléséről szól elsősorban, hanem arról, hogy mi történik, amikor megrendül a helyzet változtathatatlanságába vetett hite az embereknek, és a görnyedés már nem szolgálat többé, elveszti értelmét.

Polgár Csaba: Igen, engem is ez foglalkoztatott: milyen az, amikor jön egy olyan paradigmaváltás, ami megrendíti az emberek egzisztenciális magját is, ami után nulláról kell felépíteni valamit. Adott egy mániákus ember, aki tudja, hogy nem igaz, amit mondanak neki a világ működéséről. Az a kérdés, hogy meddig képes elmenni az igazáért, és hogy a körülötte élők hogyan szenvedik meg az ő harcát.

Galilei nincs tekintettel semmire és senkire, a saját lányára sem. A darabban mellesleg az is elhangzik az egyik szereplő szájából, hogy az igazság, ha tényleg igazság, nélkülünk is diadalra jut. Mire Galilei azt válaszolja, hogy nem, nekünk kell győzelemre vinni az igazunkat.

Az elmúlt évszázadok Galilei álláspontját erősítik meg: nincs olyan, hogy kényelmes is legyen, áldozatok nélküli, és az igazság is győzedelmeskedjen. A darabbéli zenekar is arról énekel, hogy az embernek „önmaga gazdájává kell válnia”, el kell engedni azt a koncepciót, hogy egy atyuska irányítását követjük. Ehhez viszont fel kell nőni, vállalnunk kell a tetteink következményeit, nem lehet másra mutogatni, azt mondani, hogy a rendszer kényszerít engem bármire. És hát amikor az ember kilépne a jeges űrbe, nagy a kísértés visszatérni a biztonságos és kényelmes akolmelegbe. Kicsiben naponta megtörténik velünk, hogy a kényelem felé billenünk...

MEGOSZTOTT ÁLLAMOK, MEGOSZTÓ JELÖLTEK – PODCAST AZ AMERIKAI ELNÖKVÁLASZTÁSRÓL

ÁTLÁTSZÓ PODCAST
Szerző: ÁTLÁTSZÓ
2024.11.03.



A fejleményekről és lehetőségekről beszélgettünk Kert Attilával, az Euronews főszerkesztőjével és Nagy Gáborral, a HVG külpolitikai rovatának vezetőjével.

FARKAS ANDRÁS: EGY JÓ NYUGDÍJREFORMMAL VÁLASZTÁST LEHET NYERNI

KLIKKTV TÍZ
Szerző: KlikkTV / BOLGÁR GYÖRGY
2024.11.03.



Vagy embertelen sok pénzre van szükség, és akkor mindenki jól jár, vagy a belső jövedelmi elosztást kellene megváltoztatni ahhoz, hogy ne szakadjanak le a nyugdíjak a keresetektől, első lépésként a nyugdíjemelés rendszerét kellene megreformálni és méltányossá tenni – mondta a KlikkTV Tíz című műsorában Farkas András a Nyugdíjguru.hu alapítója. A legtöbb országban a nyugdíjemeléseknél az infláció mellé odateszik vagy a bruttó keresetet vagy a GDP-t, vagy valamilyen makrogazdasági mutatót, így a nyugdíjakat olyan tempóban emelik, hogy a nyugdíjas olló ne nyíljon, hanem inkább szűküljön – tette hozzá.

A szakértő emlékeztetett, Romániában a velünk egyidejűleg vállalt nyugdíjreformot végrehajtották, a román nyugdíjasok az idén átlagosan 40 százalékos emelésben részesültek. „Ezzel választást lehet nyerni. Ott 4,7 millió nyugdíjas van, jövőre a százszázalékos inflációt odaadják emelésként, és mellé hozzáveszik a román bruttó keresetek növekedésének 50 százalékát.”

Farkas András levezette, hogy az idén a nyugdíjasok kaptak 6 százalékos emelést januárban, csakhogy az év első tíz hónapjának adatai szerint 14-15 százalék körül nőtt a nettó átlagkereset, ezért érzik, hogy viszonylag elszegényednek a társadalom aktív tagjaihoz képest, akiknek vásárlóereje felhajtja az árakat. „Amikor a nyugdíjas bemegy a boltba nem azt érzékeli, hogy 6 százalékos az áremelkedés, hanem 10-15-25 százalékkal drágábban tudja csak megvásárolni a dolgait.”

A nyugdíjszakértő a műsorban beszél még arról, hogy a magyar kormány nyugdíjreformjából miért nem lesz semmi.


Lásd még:





NÉHÁNY SZÁZ SZAVAZATON MÚLHAT A VÁLASZTÁS| INTERJÚ NAGY GÁBORRAL ÉS SEBŐK MIKLÓSSAL

KLUBRÁDIÓ / HETES STÚDIÓ
Riporter: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2024.11.02.



Nyakunkon az amerikai választás! A Hetes Stúdió e heti rendkívüli adásában Csernyánszky Judit Sebők Miklóssal, a Politikatudományi Intézet professzorával, valamint Nagy Gáborral, a HVG vezető szerkesztőjével beszélgetett a közelgő választás lehetséges kimeneteléről. 

Az interjút 2024. október 24-én, a Politikatudományi Intézetben rögzítettük.

FOLYTATÓDIK AZ AMERIKAI ÁLOM VAGY RÉMÁLOM KÖZELEG?

HOL ÉLÜNK? / NÉPSZAVA PODCAST
Szerző: NÉPSZAVA
2024.11.02.


A szavazók egyik fele egy bizonyítottan narcisztikus, hanyatló öregember kezébe adná az atomtáskát. A kampányjelszavak mögötti valóság azonban jóval bonyolultabb, így Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes és Mosolygó Miklós külpolitikai újságíró Batka Zoltán műsorvezetővel kivesézik, hogy a toleráns, békét hirdető, mosolygós Kamala Harris milyen kemény volt kaliforniai főügyészként az illegális bevándorlókkal, akikből a minden sarkon migránsozó Donald Trump alatt több érkezett, mint a Barack Obama idején.

Azt is, miért lehet a gazdagokat favorizáló republikánusokból „a kisemberek pártja”, miért szavaz a spanyol ajkú bevándorlók jelentős része az ellenük uszító Donald Trumpra és amerikaiak milliói miért érzi úgy, hogy lecsúsznak, miközben brutálisan erős az amerikai gazdaság és az objektív számokat tekintve soha nem volt ilyen jólét az országban?

CHARLES GATI: TRUMPPAL VAGY TRUMP NÉLKÜL

NÉPSZAVA
Szerző: CHARLES GATI
2024.11.03.


Nehezemre esik papírra vetni, de ha kedden Donald Trump győz, akkor az általam ismert Amerika alighanem megszűnik létezni.


Jó néhány évvel ezelőtt megkérdeztem Zbigniew Brzezinskit, a neves külpolitikai szakértőt és volt nemzetbiztonsági főtanácsadót, hogy 1958-ban miért nem változtatta meg oly nehezen kiejthető nevét, elvégre a bíró felajánlotta neki ezt a lehetőséget, amikor amerikai állampolgár lett. „Amerika az egyetlen olyan ország, ahol a Zbigniew Brzezinski név megváltoztatása nélkül is karriert lehet csinálni” – felelte. Így lett Tom Lantos is az alsóház külügyi bizottságának az elnöke. Mások új néven értek el óriási sikereket. Így lett a csehszlovák születésű Körbel lányból Madeleine Albright külügyminiszter vagy a Madách-gimnazista Gróf Andrásból Andrew Grove, az Intel cég alapítója és egyik dúsgazdag tulajdonosa. A történet folytatódik. 2024-ben a republikánus alelnökjelölt felesége indiai származású, a demokraták elnökjelöltjének az anyja szintén Indiából emigrált Amerikába. A siker lehetősége a világ minden tájáról vonz férfiakat és nőket ide, egy szabad országba.

Ez az Amerika az otthonom 1957 óta. Öt felnőtt gyerekem és tizenegy unokám is itt született. Mint apa és nagypapa, aggódom. Mint politikai elemző és amerikai állampolgár, értetlenül állok a jelenség előtt. Hogyan lehet egy ilyen beképzelt, tudatlan és akaratos ember akár másodszor is Amerika elnöke? Nehezemre esik papírra vetni, de ha kedden Donald Trump győz, akkor az általam ismert Amerika alighanem megszűnik létezni. Ha Kamala Harris győz, akkor a helyzet biztatóbb, ugyanakkor igen veszélyes marad. Biztatóbb, mert Harris felelősségteljes és felkészült politikus, gyerekkorából származó empátiája egy „igen rendes ember” benyomását kelti. Megválasztása mégis veszélyt sejtetne, mert Trump – aki már előre csalásról prédikál – minden bizonnyal elutasítaná Harris győzelmét, és az utcára vinné követőit. Egy szó, mint száz: Amerika tartós bajban van, ha Trump győz, de bajban van akkor is, ha Trump veszít.

Ha Trump győz, akkor azok a „felnőttek”, akik előző elnöksége idején még itt-ott korlátozták a hatalmát, és megmondták vagy megsúgták neki, hogy mit tehet, és mit nem, már nem tartanak vele se a Fehér Házba, se a különböző minisztériumokba.

A szakemberek pozícióit lojális seggnyalók veszik át.

Volt alelnöke, Mike Pence bejelentette, hogy nem szavaz rá. Nemzetbiztonsági főtanácsadója, John R. Bolton semleges marad, de a volt elnököt ostoba fráternek hívja. John Kelly tábornok, aki másfél évig Trump kabinetfőnöke volt, egy részletes interjúban számolt be Trump Hitler iránti tiszteletéről. Kelly szerint Trump kifogásolta, hogy tábornokai nem szolgálták őt olyan lojálisan, ahogy azt szerinte Hitler generálisai tették. Egy másik tábornok, Mark Milley – a legmagasabb rangú katona, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke volt Trump alatt – kijelentette, hogy egy „Reichstag-pillanattól” fél – némi joggal, mert elnöksége idején Trump az „áruló” tábornokok kivégzését emlegette.

A Trump-ellenes lista rendkívül hosszú. 80 Nobel-díjas kutató, több száz nemzetbiztonsági szakértő és hivatalnok sorakozott föl a volt elnök újraválasztása ellen. Trump utolsó minisztereinek több mint a fele – csupa republikánus vagy hivatásos katona – bejelentette, hogy vagy Harrisre szavaz vagy nem szavaz senkire. Akik tehát ismerték a volt elnököt, attól tartanak, hogy az amerikai demokráciát felcseréli egy az Egyesült Államokban eddig ismeretlen parancsuralmi rendszerrel. Trump mint üzletember – mondják – ahhoz van hozzászokva, hogy ő utasít, ő parancsol, a beosztottak pedig végrehajtják utasításait. A demokrácia türelmet igényel; Trump türelmetlen. A demokrácia a hatalom megosztásával jár. Amerikában az elnök nem mindenható, pláne nem szent, az alkotmány az. Az alkotmány az amerikai demokrácia alapvető, elvben megkerülhetetlen tényezője, és ez az az elv, amit Trump nem akart és most sem tud magáévá tenni. Uralkodni akar, nem vezetni. Ezért irigyli és kedveli Vlagyimir Putyint. Neki hitt, nem a saját hírszerzőinek. Saját kifejezésével élve „szerelmes levelet” váltott Kim Dzsongunnal, Észak-Korea kommunista diktátorával, és ezt mutogatta büszkén, unos-untalan a Fehér Házban.

Ha Trump győz, akkor arra kell számítani, hogy a kampány során elhangzott ígéreteinek és fenyegetéseinek egy részét megvalósítja. Amerika ellenségei itthon, azaz Amerikában vannak, nem külföldön – mondja gyakran –, és velük le kell számolni. Nem elszámolni, hanem leszámolni.

Bevándorlók tízmillióit – illegális, legális, ezt nem lehet tudni – tervezi deportálni; ők feltételezhetően barna és fekete bőrűek, nem fehér bőrű európaiak. A híres magán­egye­temek, köztük elsősorban a Harvard adókedvezményét megszüntetné, mert a tanári kar szerinte túlságosan baloldali. Kirohanásai a média ellen azt sugallják, hogy a sajtó szabadsága – az amerikai demokrácia legimponálóbb része – veszélyben lesz, különösen a nagy televíziós hálózatok. Igaz, Trump zavaros beszédeiből inkább az derül ki, hogy mit ellenez, az kevésbé, hogy milyen új, konstruktív programot valósítana meg.

Néha nem is lehet tudni, hogy miről beszél. Az egyik, majdnem kétórás októberi kampányszónoklatában tíz percig beszélt a néhai híres golfjátékos, Arnold Palmer péniszéről. Mondandójának szó szerint nem volt se füle, se farka. Joggal gondolják sokan, hogy nem teljesen normális vagy legalábbis szenilis.

Ha Trump veszít, akkor az mindig azért van, mert a másik oldal csalt. Erre lehet számítani most is. A kampány során a riporterek sokszor rákérdeztek: mi lesz, ha Harris győz? Félreáll? Részt vesz Harris beiktatásán? Trump válasza mindig ugyanaz: „Igen, ha a választás szabad lesz, és minden csalástól mentes.” Ez jól hangzik, de eddig még se hosszú üzleti élete, se rövid politikusi pályafutása során nem élt meg olyan vereséget, amelyet ne csalással magyarázott volna. Biztosra lehet venni, hogy Harris győzelme esetén Trump és követői elutasítják az eredményt, és megnehezítik vagy talán meg is hiúsítják, hogy a győztes beköltözzön a Fehér Házba.

Becslésem szerint ilyen körülmények között Trump 70 milliós szavazó­táborából egy százalék, azaz mintegy 700 000 radikális, szélsőséges trumpista vele tart, az utcára megy, és talán fegyvert is fog.

160 éve először egy új polgárháború sem elképzelhetetlen. Ez persze találgatás. Nem tudni ugyanis, hogy például a Trumphoz hűséges milíciák mit terveznek, mint ahogy azt sem, hogy a Biden-adminisztráció milyen ellenlépésekre készül. Nem lehet tudni, hogy Biden, aki elnök marad január 20-ig, mozgósítja-e például a katonaságot – és ha igen, ki kivel tart egy esetleges békés átmenet hiányában. Más szóval: mi lesz a novemberi választás és a januári elnöki beiktatás közötti időszakban?
...

AMERIKA VÁLASZT - BENNFENTES INFORMÁCIÓK, MEGLEPŐ ÉRDEKESSÉGEK A VOKSOLÁSRÓL.

ITT VAN AMERIKA
Szerző: ITT VAN AMERIKA
2024.11.03.



Az amerikai elnökválasztás kevésbé ismert vagy sosem hallott érdekességeit ismerhetitek meg. Ez most a legaktuálisabb téma, amely az egész világot foglalkoztatja. A visszaszámlás elkezdődött, mi már le is adtuk a voksunkat. Hogy ez miként lehetséges, arra is fény derül. Kiderül az is, hogy szavazhatnak-e a hajléktalanok és az elítélt bűnözők az Egyesült Államokban. Megmutatom, hogyan ellenőrzik a személyazonosságunkat. Látjátok majd, hogyan töltöttük ki és érvényesítettük a szavazólapunkat. Érdekes lesz látni, hogy itt nem létezik kampánycsend, így a billegő körzetekben az utolsó napokban is szónokolnak az elnökjelöltek.

Az amerikai elnökválasztás hivatalos végeredményét január hatodikán hirdetik ki, az új elnököt pedig január huszadikán iktatják be a hivatalába.


FARKAS BEÁTA: MÁR A 80-AS ÉVEKBEN RÁKOS DAGANATOT ÜLTETTEK A GAZDASÁGBA

VTV SZEGED
Műsorvezető: LAKNER ZOLTÁN
2024.11.02.



A piacgazdasági reformot összekevertük a gazdaság buherálásával, ezzel pedig egy rákos daganatot ültettünk az országba Farkas Beáta közgazdász szerint. Úgy látja, ezek a piacgazdaság szempontjából torz magatartásminták valójában éppen ellehetetlenítik a gazdaság hatékony működését. Szerinte ugyanis ma már például adót csalni nemzeti dicsőségnek számít. Ráadásul ez a fajta normarontás a társadalomba is beépült, így nem csoda, hogy az emberek sem mindig követik a szabályokat. Lakner Zoltán arról is beszélgetett Farkas Beátával, hogy milyen módon valósulhatna meg a nyugathoz való felzárkózás, illetve hogy ha annyira egyértelmű, hogy az oktatásba való beruházáson keresztül vezet a kiút, akkor vajon miért nem választjuk sohasem ezt az utat.

Lakner Zoltán nem napi politikáról, mégis közügyekről beszélget vendégeivel, kötetlenül és ami a legfontosabb: szabadon. A műsor célja, hogy olyan témákról szóljon, amikre a folyamatos hírözön alapzaja közepette igazán oda kellene figyelnünk, de valahogy mégsem jut rájuk elég idő, és amik gondolatokat ébresztenek, tanulhatunk belőlük.

JOBBAN FÁJ, HOGY ORBÁN VIKTOR VEJE NEM FIZET NYERESÉGADÓT, HA KÖZBEN ZUHAN A FORINT?

HÁROMHARMAD / 24.HU
Műsorvezető: BÁNSZEGI REBEKA
2024.11.01.



A friss GDP adatoktól indult Bánszegi Rebeka, Bita Dániel és Kerner Zsolt a Háromharmadban, hogy aztán a miniszterelnök vejének értékteremtő adózási szokásain és az orbáni külpolitika személyiségközpontúságának kockázatain keresztül Georgiáig, valamint a közelgő amerikai választásokig jussanak. Járhat-e politikai költséggel a kormánynak a NER arisztokrácia, keleti nyitás vagy nyugati zárás zajlik és mi különböztet minket meg Tiborcz Istvántól?

00:00:00 Hogyan magyarázható, hogy az ország egyik leggazdagabb embere, aki történetesen a miniszterelnök veje, nem fizet taot? 
00:11:08 Hány ezer év múlva térül meg a gazdasági semlegesség? 
00:23:38 Járhat-e politikai költséggel a Fidesznek a NER arisztokrácia? 
00:33:49 Keleti nyitás után nyugati zárás? 
00:40:11 Lehet Orbán Viktor személyes kapcsolataira külpolitikát építeni? 
00:50:02 Amerika, újságírás, független filmek

BESZÉLNÜNK KELL! – A HATALOMRÓL

WMN MAGAZIN / PODCAST
Műsorvezető: D. TÓTH KRISZTA
2024.10.31.



Emberekről. Kapcsolatokról. Magunkról. D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi podcastja.

Az epizód témája: A hatalmi helyzetek áthatják az életünket. Mindannyian hatalmat gyakorlunk, és mindannyian valamilyen hatalomnak az alávetettjei vagyunk születésünktől fogva. Azt, hogy milyen hatalmi viszonyban létezni, a szüleinken keresztül, gyerekkortól tapasztaljuk: nagyon zsigeriek tehát azok a mintáink, amelyek azt befolyásolják, hogy a későbbiekben hogyan viselkedünk olyan helyzetekben, amelyekben a hatalom alávetettjeiként vagyunk jelen – állampolgárként, gyerekként, diákként, munkavállalóként, betegként vagy a párkapcsolatunkban.

ORBÁN ELVESZETT KARIZMÁJA, TISZÁHOZ ÁTSZIVÁRGÓ FIDESZESEK, POLITIKAI ERŐSZAK AMERIKÁBAN

KULTÚRTÁJ / MAGYAR HANG
Műsorvezető: FICSOR BENEDEK
2024.11.02.



Orbán Viktor vissza tudja-e venni az utcát és a kommentmezőt Magyar Pétertől – Puzsér Róbert szerint ez a tétje a következő másfél évnek. A publicista a Magyar Hang Kultúrtáj podcastjában arról beszélt, hogy a miniszterelnök elgyengült, a korábbi karizmája eltűnt, és olyan hibákat vét, amelyek eddig elképzelhetetlenek lettek volna tőle. – Korábban nem fért kétség ahhoz, hogy Orbán Viktor képes vezetni az országot. Nem a jó irányba, de képes volt erre. Most mintha elbizonytalanodott volna ez a vezetői képesség, mintha omladozna a megfellebbezhetetlen kompetenciája – fogalmazott Puzsér Róbert, majd hozzátette: a miniszterelnök a környezete segítségére sem számíthat.

00:00 - Ficsor Benedek köszönti a nézőket 
00:22 - A Fidesz a kegyelmi ügy óta tartósan elvesztette a pillanatot, a narratíva uralását 
03:12 - Orbán Balázs a Mandinerben: az állampárt saját magát járatja le 
04:49 - Orbán hanyatló emlékezete vagy tévesztő szövegíró stábja: 2022-ben a covid-járvány előtt voltunk? 
09:35 - Orbán elbizonytalanodó kompetenciája 
11:00 - A Fidesz zavarodottságának okai: a lojalitás győzelme a kompetencia felett 
13:05 - Addig működik a lojalitásverseny, amíg Orbán komptens, de ha meggyengül, akkor rájön, hogy hülyékkel van körbevéve 
14:05 - Válságban a kontraszelektált káderállomány életképtelen, de már nincs visszaút 
15:44 - Hatalmas a tanácstalanság: Orbán beismerése, hogy Magyar Péter jelentette kihívás egy rémálom számukra 
16:47 - Magyar Péter alibi lejáratása a farkán keresztül: háborúzunk, de a győzelem reménye nélkül 
19:29 - A trendek a fontosak: a Tisza elöntötte az ellenzéket és részben a Fideszt is 
20:16 - Kiábrándult fideszesek: már 10% átpártolt a Tiszához 
22:06 - Már elkezdődött a fideszes gazdasági szereplők átszivárgása a Tiszához 
24:37 - Itt rendszert kell váltani, nem kormányt: az ellenzékváltás már megtörtént 
28:37 - Magyar Péter tüntetése a közmédia kunigunda utcai székházánál: pótcselekvés 
30:17 - Ahogy Gyurcsányra ráégett a gazembersége 2006-tól, úgy kezd ráégni a sokkal nagyobb formátumú Orbánra is 
31:33 - Orbánt megbélyegző súlyos hitszegés: az oroszpártivá átformált jobboldal [identitásárulás] 
33:18 - Gyurcsány kiesése nagyon fáj a Fidesznek, mert Magyar Péterből nem lehet Gyurcsányt gyártani, mivel nincs az átkeretezésnek valóságmagva 
36:03 - Átmeneti időszak következik, amíg le nem váltják a rendszert, azt követően új pártrendszer jön létre, új jobboldali, baloldali és liberális pártokkal 
39:35 - Nem valószínű a politikai erőszak, mert a magyarok konformisták. [A Budaházyak inkább kivételek] 
44:39 - Puzsér szerint, ha Kamala Harris nyer, akkor 35%, hogy polgárháború lesz Amerikában, ha Trump nyer, akkor 85%

A TRUMP-TORONY CSÚCSÁTÓL A MORÁLIS MARIANA-ÁROKIG | SEMMI KÓLA #21

SEMMI KÓLA / PARTIZÁN PODCAST
Szerző: PARTIZÁN
2024.11.03.



Mi is készülünk az Egyesült Államok elnökválasztására: olyan filmekről beszélgetünk, amiben megjelenik az amerikai politika. Vendégünk is van: Pap Szilárd, a Partizán szerkesztője, akivel a következő kérdéseket is érintjük: hogyan formálódott a magyarok körében, hogy mit gondolnak az USA-ról? A Kártyavár, vagy Az elnök emberei mutat reálisabb képet? Mi a funkciója annak, hogy Nixont mindenhol negatív szereplőként ábrázolják? Tényleg azon múlik minden, hogy a hatalomban jó erkölcsű emberek ülnek? A most megjelent The Apprentice – A Trump-sztoriról is szót ejtünk és megkérdezzük magunktól: vajon miért gondolja Donald Trump, hogy az ember eredendően önző? Tartsatok velünk! Ez itt a Semmi kóla, a Partizán kultúrtörténeti podcastja..

HIBÁZÓ UKRÁN KATONAI VEZETÉS, KISEBB ÁTTÖRÉSEK ÉS ÉSZAK-KOREAI KATONÁK - AZ OROSZ-UKRÁN HÁBORÚ 32. HÓNAPJA

444.HU
Szerző: TAKÁCS MÁRK
2024.11.02.


Október második felére megérkezett a sáros időszak az ukrajnai frontra. Mindez egyelőre csökkentette még a harcok hevességét, sőt, azt lehetett megfigyelni, hogy a felek még a manőverezési lehetőségek beszűkülése előtt megpróbáltak jelentősebb eredményeket elérni.

Először az óramutató járásával megegyezően haladva a harctér fontosabb eseményeit vizsgáljuk meg, majd az eseményeket a háttérből befolyásoló folyamatokat is áttekintjük röviden...

SZABADSAJTÓ KLUB – VIKTOR KONZULTÁL, RÁHEL TÁNCIKÁL

SZABADSAJTÓ KLUB
Műsorvezető: GULYÁS BALÁZS
2024.11.01.



Témáink: 

- Kinek az elvtársi üdvözletét vitte Orbán Viktor Grúziába? 
- Hogyan hullik az aranyeső Tiborcz Istvánra? 
- Miért bohóckodik Orbán Ráhel egy borosüveggel Tokajban? 
- Mi értelme van a kormány újabb Nemzeti Konzultációjának? 

Ebben az évadban hetente jelentkezik a Szabadsajtó Klub a kontroll.hu-n. A műsorvezető változatlanul Gulyás Balázs, aki ezúttal is Stumpf Andrással, a Válasz Online újságírójával, Tóta W. Árpáddal, a HVG publicistájával és Tompos Ádámmal, a Magyar Hang riporterével vitatja meg az elmúlt hét legfontosabb közéleti eseményeit.








MOSZKVA... MOSZKVA...

HÍRKLIKK
Szerző: KÉRI LÁSZLÓ
2024.11.02.


Az idei október számos gonddal megterhelt napjain egyfajta „vörös vonalként” húzódott végig az a fajta, meglehetősen ellentmondásos és mind kevésbé megmagyarázható viszony, amely a jelenlegi kormányzatot csaknem egy évtizede már a putyini Oroszországhoz fűzi. Eltekintve ezúttal a gazdaság egyre siralmasabb állapotától, az elmúlt hónapban alig akadt olyan hetünk, amikor e kapcsolat talányai ne verekedték volna fel magukat a hírek élvonalába. Az uralkodó politikai osztály mintha valamiféle Csehov-paródiát adna elő, és a Három Nővér hölgyeinek utánzataiként sóhajtanak rendre föl: Moszkva... Moszkva… E havi krónika keretei között aligha fejthetjük meg e rejtély okait, annyit viszont megtehetünk, hogy a mögöttünk hagyott harmincegy nap ideillő mozaikdarabjait egymás mellé illesztgetve alkossunk egyfajta aktuális állóképet...