2024. október 31., csütörtök

JAKUB MAJMUREK: EURÓPA ELVESZÍTI AZ AMERIKAI VÉDŐERNYŐT, AZ OROSZ ENERGIÁT ÉS A KÍNAI EXPORTOT

G7.HU
Szerző: JAKUB MAJMUREK
2024.10.31.


(Az interjú egy határokon átnyúló együttműködés keretében jelenik meg magyarul. Fordítás: Boros Marianna/Voxeurop)


Bogdan Góralczyk lengyel politológus, sinológus és diplomata. A Varsói Egyetem Európai Központjának professzora. Számos publikáció szerzője a nemzetközi kapcsolatok, főleg a kínai kérdések témájában. Korábban a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövethelyettese, valamint thaiföldi nagykövete volt.

Jakub Majmurek: A Chatham House honlapján nemrég megjelent egy elemzés, amelynek szerzője azt állítja, hogy Kína az USA-val való kapcsolatok eszkalációjára készül, függetlenül attól, hogy ki nyeri a november 5-ei választásokat. Ön egyetért ezzel a diagnózissal?

Bogdan Góralczyk: Röviden: igen. Jobban kifejtve: Donald Trump első, előző ciklusa óta az Egyesült Államok alapjaiban változtatta mega Kínához való hozzáállását. A kiválasztott területeken való elkötelezettségről és együttműködésről áttért a Kínával való stratégiai rivalizálásra. A Biden-adminisztráció csak tovább növelte ezt a rivalizálást. Nemhogy nem szüntette meg a vámháborút Kínával, amelyet még Trump kezdett el 2018-ban, de a közelmúltban további vámok bevezetésével még fokozta is azt: 25 százalékot vetett ki az acélra, 50 százalékot a napelemekre és a félvezetőkre, 100 százalékot a kínai elektromos autókra.

Ráadásul két tényező erősítette és fel is gyorsította mindkét oldalon ezt a rivalizálást. Az első a világjárvány. Ekkor jött rá az egész világ, hogy túlságosan függ a Kínából induló ellátási láncoktól – beleértve Lengyelországot is, amelynek miniszterelnöke a repülőtéren fogadta a kínai maszkokkal érkező Antonov gépet. Válaszul a nyugati országok elkezdték kivonni a termelésüket Kínából, ami a pekingi kormányzatot is bizonyos válaszlépésekre kényszeríti. A második tényező Putyin teljes körű ukrajnai inváziója. És amíg az ukrán területen zajló háború nem végződik békés megoldással, addig a Nyugat – beleértve Lengyelországot is – és Kína a barikád két oldalán áll.

Tehát igen, függetlenül attól, hogy ki nyer, az Egyesült Államok Kínával szembeni politikája nagyon hasonló lesz. Ez azon kevés kérdések egyike, amely egyesíti a még a lengyelnél is jobban polarizált amerikai politikai színteret.

Megállapítható-e különbség abban, hogy milyen eszközökkel folytatják majd a Kínával való versengést a demokraták és a republikánusok?

– Szerintem Donald Trump komolyan gondolja a komolytalannak hangzó kijelentéseit, miszerint 48 órán belül békemegállapodást hoz létre Ukrajnára vonatkozóan. Alelnökjelöltje, J. D. Vance még azt is elárulta, hogyan nézne ez ki: a Donbaszt semlegessé nyilvánítanák és megakadályoznák Ukrajna NATO-csatlakozását. Vagyis tulajdonképpen az orosz feltételek elfogadásáról és egy második Jaltáról van szó az ukránok feje fölött. Ennek Lengyelországra nézve is beláthatatlan következményei lennénk, hiszen valószínű, hogy Trump egyúttal felgöngyölítheti a NATO keleti szárnyát, és áthelyezheti a fókuszt a Dél-kínai-tengerre, Tajvan felé.

Harris viszont a Biden-kormányzat politikáját folytatná, és miközben versenyezne Kínával, nem ásná alá a transzatlanti kapcsolatokat. Mi mást tehet Trump, aki folyamatosan azzal vádolja az európai NATO-tagokat, hogy nem fordítanak elegendő forrásokat a védelemre?
...

A KÖZÉLET MEGÉLÉNKÜLT, DE A RENDSZER CSAK DURVULNI FOG ❌ VÉTÓ #36 | VENDÉG: LAKNER ZOLTÁN

PARTIZÁN
Műsorvezető: VIDA KAMILLA
2024.10.31.



Sokaknak nincs is emléke arról, milyen egy versengő demokrácia, de akiknek van, azok is egyre homályosabban emlékeznek. Ezért a Vétó új adásában azt gondoltuk végig, mivel is jár a politikai fantázia felszabadulása és a valódi politikai verseny két párt között. Persze továbbra is az Orbán-rendszerben élünk, így ennek a kontextusában értelmezzük a Tisza párt helyzetét, de kitekintünk a jövőbe is: milyen helyzetben kezdené vezetni az országot egy új kormány?

0:00 - Felvezetés 
0:48 - Kialakult a kétpártrendszer? 
24:16 - Törésvonalak a Fideszben 
37:35 - Ha egyszer új kormány lesz… 
57:40 - Érdemes-e most pártot csinálni? 
1:13:43 - Elköszönés, stáblista



KAISER FERENC: OROSZORSZÁG NEM AKAR NAGYOBB HÁBORÚT, MIVEL UKRAJNÁVAL IS ALIG BÍR

KONKRÉTAN
Műsorvezető: RÓNAI EGON
2024.10.31.



Az Index és az ATV közös podcastje, a Konkrétan legújabb adásában arról volt szó, vajon lesz-e újabb világháború, vagy netán már el is kezdődött volna? A szakértők elég különbözően látják ezt a helyzetet, miközben háború dúl Európában és a Közel-Keleten, de Ázsiában is komoly erőfitogtatások zajlanak. Kis-Benedek József nyugállományú ezredes, volt katonai hírszerző, egykori katonai attasé és Kaiser Ferenc a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének egyetemi doncense vesézték ki a helyzetet Rónai Egon műsorvezetővel.

BÁNÓ ÉS BOLGÁR - HORVÁTH GÁBOR

BÁNÓ ÉS BOLGÁR / TV13
Műsorvezetők: BÁNÓ ANDRÁS, BOLGÁR GYÖRGY
2024.10.30.



40 perc közélet. Vendég: Horváth Gábor.

INOTAI ANDRÁS: ÖNMAGUNKAT GYARMATOSÍTOTTUK

HÍRKLIKK
Szerző: SOMFAI PÉTER
2024.10.31.


„Ha Európa bármiféle gazdasági háborúba kezd, akár Kínával, akár Amerikával, naivság volna azt gondolni, hogy majd mi valamiféle semlegességi álláspontra helyezkedve, ki tudunk abból maradni. Egyenesen nevetséges a feltételezés” – mondja Inotai András közgazdászprofesszor. A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének korábbi vezetőjével Orbán Viktor kijelentése kapcsán beszélgettünk. A miniszterelnök szerint „Nyugat épp most veszíti el a gazdasági háborút, de Magyarország, ahogyan sikerült kimaradnia az orosz-ukrán háborúból, ehhez hasonlóan ki fog maradni a háborús gazdaságpolitikából is”. Ezzel utalt a legújabb tézisre, miszerint az ország „gazdasági semlegességére” törekszik, miközben az Egyesült Államok és Európa viszonya immáron tartósan megbomlott, mély kereskedelmi ellentétek osztják meg a szövetségeseket, s Nyugat-Európa is vélhetően gyökeres átalakulás előtt áll, éleződnek a nyugati világ Kínával kapcsolatos ellentétei.


Tényleg gazdasági háborúra készülnek a nyugati országok a keleti világgal szemben? És ha igen, kimaradhat belőle Magyarország?

Bármiféle előrejelzését borzasztó nehéz adni, mert a mai világban akár egyik percről a másikra is bármi előfordulat. Egy biztos, ha eszkalálódik a kereskedelmi háború, akkor az egyik fél lépésére a másik fél is válaszolni fog, aminek nagyon gyorsan mindenki a vesztese lesz. Az is, aki az eszkalációt elkezdte, és az is, aki folytatja. Ezek a veszteségek nem állnak majd meg a kereskedelem, a pénzügyek, meg a gazdaság területén. A háttérben beindul egy ma még felmérhetetlen politikai láncreakció, olyan biztonságpolitikai problémák kerülhetnek felszínre, amikre ma még senki gondolni sem mer...


ÍGY VÁLASZT AMERIKA!

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.10.31.



Amikor az amerikaiak elnököt választanak, akkor benne van a pakliban, hogy nem az a jelölt nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja. Hogy ez miért van, annak megértéséhez az “elektori kollégium” és a “billegő állam” fogalmain keresztül vezet az út. Ebben a videóban elmagyarázzuk az amerikai választási rendszer működését.

ÁGH ATTILA: A FIDESZ RÁÉBREDT, HOGY ELVESZÍTHETI HATALMÁT

KLIKKTV
Szerző: KLIKKTV
2024.10.31.



Orbán Viktor október 23-i beszéde jelzi, hogy a Fidesz ráébredt: esély van rá, hogy elveszíthetik a 2026-os választásokat. A kormányfő, akit váratlanul ért brüsszeli nyilvános elítélése, most elismerte ellenfelének Magyar Pétert, ha nevét nem is említette. Beszédében egyébként egyértelműen Oroszország (és Kína) mellett foglalt állást. Ezt fejtette ki a KlikkTV Tíz című műsorában Ágh Attila politológus.

Orbán most kormányát, az országot megtámadottnak próbálja beállítani, de érvei, mint az, hogy ukrán csapatok kerülhetnek Magyarországra, amely felvonulási terület lehet, még leghűbb hívei számára sem lehetnek elfogadhatóak, hiszen a lakosság nagy többsége támogatja az ország uniós tagságát.

A szakember kifejtette, hogy Orbánnak ez a szónoklata jelentősen különbözött nagyívű tusványosi, kötcsei világpolitikai elmélkedéseitől. Látva, hogy megnyílt az esély a hatalom elvesztésére, most gazdaságpolitikai ígéretekkel áll a nyilvánosság elé.

„TUDOK ROSSZ LENNI, ADJATOK VALAMIT!” – ABLONCZY ÉS MAGYARI AZ ORBÁNI „SZABADSÁGHARC” ÉRTELMÉRŐL

VÁLASZ ONLINE / HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: VÁLASZ ONLINE
2024.10.31.



Október 23-i Orbán-beszéd, grúziai választás és a magyar külpolitika, amerikai elnökválasztás. Ezekről szól a HetiVálasz 250. adása. Miért lehet kifizetődő a hazaárulózás? Mire jó Budapest kavarása a Kaukázusban? Trump vagy Harris? A stúdióban Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.

JÓ ERŐBEN VAN AZ AMERIKAI GAZDASÁG A VÁLASZTÁS ELŐTT, NEM VALÓSZÍNŰ RECESSZIÓ

G7.HU
Szerző: BUKOVSZKI ANDRÁS
2024.10.31.


(A szerző a CIB Bank elemzője. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

Augusztusban a vártnál sokkal rosszabb adatok érkeztek az amerikai munkaerőpiaccal kapcsolatban, amelyek hatására fellángoltak a recessziós félelmek a világ legnagyobb gazdaságát illetően. Elsősorban az borzolta a kedélyeket, hogy a foglalkoztatottak száma júliusban jócskán elmaradt a piaci előrejelzésektől, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra emelkedett. Ez önmagában még nem jelentett volna eget rengető problémát, azonban ez a közlés aktivizálta az úgynevezett Sahm-szabályt.

Eszerint ha a munkanélküliségi ráta háromhavi mozgóátlaga fél százalékkal meghaladja a tizenkét havi mélypontot, akkor a gazdaság már recesszióba került. Az idő azonban egyelőre nem igazolja ezt a korábbi empirikus megfigyelést, így ez egy újabb olyan válságot előrejelző indikátor lehet, ami a Covid-krízis után csődöt mond.

Az elmúlt két hónapban az átfogó munkaerőpiaci statisztikák jóval erősebbek lettek a vártnál. Szeptemberben a mezőgazdaságon kívüli szektorokban jóval konszenzus felett, 254 ezerrel bővült a munkahelyek száma. Ráadásul az előző két hónap adatait is felfele korrigálták, így a harmadik negyedévben havonta átlagosan 186 ezer új munkahely jött létre. A munkaerőpiacon tehát komoly törés nem körvonalazódik egyelőre, ami recessziót jelezne.
..

FÖLDBE ÁLL A MAGYAR GAZDASÁG? - KLASSZIS KLUB POGÁTSA ZOLTÁNNAL

KLASSZIS KLUB
Szerző: KLASSZIS KLUB
2024.10.31.



A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével október 31-én, ezúttal kivételesen csütörtökön 15:30 órakor beszélgetünk. Terveink szerint nemcsak a magyar gazdaság ügyes-bajos dolgairól, kitérve a lehetséges gyógymódokra, hanem szűkebb pátriánkon túlra is kitekintünk és – márcsak az esemény közelsége miatt – azt is átbeszéljük, mi lehet az egész világra kiható következménye az amerikai elnökválasztásnak. A szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.

SZENTPÉTERI NAGY RICHÁRD: A KONZULTÁCIÓ ELLENSÉGGYÁRTÁS

KLUBRÁDIÓ / REGGELI SZEMÉLY
Műsorvezető: PARA-KOVÁCS IMRE
2024.10.31
.



A Reggeli személy 2024 október 31-i adásában Para-Kovács Imre vendége Szentpéteri Nagy Richárd, jogász, politológus volt.

24.HU: MEGSZEREZTÜK A TOKAJI KERTEKRŐL KÉSZÜLT 68 MILLIÓS TANULMÁNYT, PÉNZHIÁNY VESZÉLYÉRE HÍVJÁK FEL TIBORCZÉK FIGYELMÉT

24.HU
Szerző: MÁZSÁR TAMÁS
2024.10.31.


Oldalanként 226 ezer forintba került az a Magyar Kertörökség Alapítvány által írt tanulmány, amelyet egy évig próbált titokban tartani a Magyar Turisztikai Ügynökség, mígnem a bíróság lapunknak igazat adva a 68 millió forint közpénzért elkészített dokumentum kiadására kötelezte az állami szervezetet. A perben a 24.hu-t képviselő Transparency International Magyarország jogi vezetője szerint a tanulmány valószínűleg nem készült el határidőre, ezért igyekezett a turisztikai ügynökség még a bíróság előtt is titkolni azt.

Nagyívű terveket, szép képeket, sok-sok nemzetközi példát és harminc látványosságot ismerhettünk meg a tokaji kertekről készült 68 milliós „tudományos műből”, amelynek tartalmát a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igyekezett eltitkolni.

Egy évvel ezelőtt, miután hírt adtunk a tanulmány megrendeléséről, közérdekű adatigénylést nyújtottunk be az állami szervezetnek, hogy megtudjuk, mi áll a közpénzből elkészült dolgozatban, amelynek címe: Tokaj-Hegyalja borvidék szőlőskertjeit, kastély- és kúriakertjeit összefogó turisztikai kertútvonal szakmai kidolgozása. Az MTÜ azonban megtagadta az adatközlést arra hivatkozva, hogy „a döntés megalapozását szolgáló adat nem nyilvános”. Az ügyet a Transparency International Hungary segítségével vittük tovább, és márciusban jogerősen megnyertük a pert az MTÜ-vel szemben. A turisztikai ügynökség a Kúriához fordult felülvizsgálatért, de ott sem járt sikerrel, a legfelsőbb bíróság arra kötelezte az MTÜ-t, hogy adja ki a teljes művet, amelyet a Magyar Kertörökség Alapítvány készített el.

Prémium márka

A kormány az utóbbi időben gőzerővel fordult rá Tokajra, milliárdos fejlesztési támogatásokat kaptak vállalkozások. Rogán Antal a múlt év végén arról beszélt, hogy Tokajból prémium turisztikai brandet kell csinálni, és a közelmúltban Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István is meglátta a térségben a lehetőséget. A miniszterelnök lányának nevében eljárva Tiborcz tavaly április 18-án szerződést kötött 94 hektárnyi földterület megvásárlásáról Tokaj-Hegyalján. A kormányfő vejéhez tartozó BDPST Group pedig tavaly márciusban megszerezte a Patricius Borház Zrt.-t. A tranzakció érintette a borházat körülvevő termőterületeket is, miközben a környéken már Tiborczék üzemeltetik az ötcsillagos Andrássy Kúria & Spa nevű ötcsillagos szállodát és annak éttermét, a Bobajkát...

UNIÓS FORRÁSOK LENYÚLÁSA, ARANYVÍZUM, MIGRÁNSHORDÁK FŐVÁROSI BÉRLAKÁSOKBA KÖLTÖZTETÉSE – MERÉSZ KANYAROK A FŐVÁROSI KÖZGYŰLÉSBEN

NÉPSZAVA
Szerző: SZALAI ANNA
2024.10.31.


A lakhatási válságot kezelni hivatott fővárosi program vitájában az uniós források lenyúlásától az aranyvízumon át egészen a migráns hordák fővárosi bérlakásokba költöztetéséig csapódtak a képviselők.

Órási előrelépés lenne a lakhatási válság kezelésében a fővárosi program – jelentette ki a mai közgyűlésben Karácsony Gergely, aki nagyon örül, ha a kormány mégis megépíti a Diákvárost, de ezt már korábban is ígérték. De ez nem jelentheti szerinte a fővárosnak járó uniós források kormány és kerületi célokra való átcsoportosítását.

Ahogy arról a Népszava már a múlt héten írt, a Fidesz-frakció Budapestnek ígért uniós forrásokat csatornázna át a kormánynak és fideszes vezetésű kerületeknek. Szentkirályi Alexandráék több frontos támadást indítottak a fővárosi lakhatási programokra megítélt csaknem 20 milliárdos uniós forrás elvonása érdekében. Ennek négy fő eleme a magántulajdonú lakások bevonása a bérlakáspiacra a Fővárosi Lakásügynökség létrehozásával, önkormányzati tulajdonú, de eredetileg nem lakás célú, használaton kívüli épületek funkcióváltó felújítása - indulásként egy újpesti iskolaépület átalakítása bérházzá és a meglévő önkormányzati lakásállomány korszerűsítése, lakbértámogatási, illetve lakhatási garancia és energiaszegénység enyhítését célzó projektek. A Fidesz-frakció által benyújtott indítványokban többek között az uniós forrásokra már kiírt klímaadaptációs pályázat lezárását és a források kerületi önkormányzatok felé való átcsatornázását, a Fővárosi Lakásügynökség felszámolását, a fővárosi lakásrezsi-támogatási program átalakítását javasolták...

A LILA AKÁC KÖZ SZÜLETETT FELESÉGEI DÖNTHETIK EL, KI LESZ AZ AMERIKAI ELNÖK

TELEX PODCAST
Szerző: TELEX / FÁBIÁN TAMÁS
2024.10.30.



Az Egyesült Államokban hatalmas különbségek vannak vidék és város, gazdag és szegény, latin, fekete és fehér választók között. Kiben bízhat Trump, kiben bízhat Harris? A legújabb Elektorban bemutatjuk a csatatérállamok szerepét az amerikai választáson.

0:00 Mik azok az elektorok? Gyorstalpaló az amerikai választási rendszerről 
5:45 A blue wall államok 
9:17 Hány szavazatért, hány elektorért megy a verseny? 
12:29 Iszonyú sok választás zajlik párhuzamosan 
18:05 A Lila akác közben élnek a mitikus Trump-szavazók 
21:03 A 2024-es csatatérállamok érdekességei 
24:55 Pennsylvania, az Egyesült Államok állatorvosi lova 
30:38 Michigan: a két Amerika térképe 
35:40 Város-vidék ellentét Amerikában 
42:16 A vidéki szegény fehér a republikánus szavazó archetípusa 
43:47 A republikánus Texasból nemsokára csatatérállam lesz, választási ügyeskedések 
52:11 Az előválasztás és a több tízmillió levélszavazat ereje

TRUMP ROMBOLNI TUD, DE VAJON ÉPÍTENI IS TUDNA? | AMERIKÁNÓ #08

AMERIKÁNÓ / PARTIZÁN POSCAST
Szerző: PARTIZÁN
2024.10.31.



Az elnökválasztás előtti utolsó Amerikánóban nemcsak a győztest próbáljuk megtippelni, de elmélyülünk abban is, mit árul el a kortárs politika természetéről a mostani kampány, és hogy ebből mit tanulnak majd az Amerikát figyelő politikusok a világ más tájain.

Az adásban hivatkozott könyvek és cikkek: 
Robert D. Putnam: Bowling Alone: The Collapse and Revival of American Community (2000)
Matt Alt: Pure Invention: How Japan's Pop Culture Conquered the World (2020)
Anton Jäger: From Bowling Alone to Posting Alone (2022) 
J. D. Vance: How I Joined the Resistance (2020)

TRUMP, HARRIS ÉS AMERIKA ÖNBIZALOMVESZTÉSE

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.10.30.



2016-ban Donald Trump úgy nyerte meg a választást, hogy folyamatosan Amerika hanyatlásáról beszélt. Győzelme után a demokraták is hasonló húrokon kezdtek el játszani. A ma esti adásunkban az
t mutatjuk be, a két tábor hogyan határozza meg a válságot és milyen kiutat javasol belőle. 

Korábbi interjúnk Paul Krugmannel • Az ársapka működhet, de nem úgy, ahog...

USA ELNÖKVÁLASZTÁS: SZAVAZHATNAK-E A HOLT LELKEK IS? MAGYARICS TAMÁS, INFORÁDIÓ, ARÉNA

ARÉNA PODCAST / INFORÁDIÓ INFOSTART
Szerző: INFORÁDIÓ
2024.10.30.



Előfordulhat-e, hogy az amerikai elnökválasztást a kevesebb szavazatot kapó jelölt nyeri? Miben különbözik az amerikai elnökválasztás rendszere az általunk megszokottól? Egységesek-e a szabályok, vagy államonként eltérőek? Minden szavazat ugyanannyit ér? Előfordulhat-e, hogy egy halott személy szavaz?

Hogyan állnak a csatatér-államok? Mely rétegek és milyen kérdések lehetnek a döntők? Milyen furcsaságok történtek a választási hajrában?

Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora az InfoRádió Aréna című műsorában 2024.10.30-án. Podcast.

ITT NÉZHETŐ MEG

„A MAGYAR ÁLLAM NEM TEHET FEL MINDEN TÉTET EGYETLEN TECHNOLÓGIÁRA” | 24.HU

DELLA / 24.HU
Műsorvezető: BAKA F. ZOLTÁN
2024.10.30.



Az amerikai elnökválasztás eredménye mindenképpen hatással lesz a magyar politika mozgásterére. Donald Trump győzelmének egyik legmarkánsabb következménye a kereskedelmi háború folytatása, kiterjesztése lenne, ami az európai piacot sem hagyná érintetlenül – mondta a Della vendégeként Győrffy Dóra közgazdász, aki azonban demokrata győzelemre számít az elnökválasztáson. Sőt, kevésbé lepné meg, ha Kamala Harris nagy arányú győzelmet aratna Donald Trump felett, mint az, ha a republikánus jelölt szűk többséggel aratna diadalt. Az utóbbi részben a közvetlen intézkedéseken – például védővámokon – keresztül, részben az indirekt hatások által befolyásolná Európa helyzetét: az USA-ból kiszoruló termékeiknek Európában próbálnának meg helyet keresni a kínai gyártók. Ez főleg a járműiparban okozhat egyensúlytalanságot, az amúgy is mélypontra jutott európai autóipar kapna újabb tőrdöfést.

NOVAJA EKONOMICSESZKAJA POLITYIKA

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.10.31.


Miközben Orbán Grúziában hirdetett választási végeredményt, itthoni munkásságának egy részeredménye látott napvilágot, derült ki mintegy. A tudósítások szerint a legrosszabb várakozásokat is alulmúlta a magyar gazdaság, a számok még a legpesszimistább elemzők számainál is rosszabbak lettek. Recesszióban vagyunk, ám az a legszebb az egészben, hogy Nagy Márton még ilyen adatok mellett is képes volt soha nem látott sikertörténetekről beszélni, és minden baj okát a német gazdaságban megtalálni.

Egészen pontosan belső konjunktúráról mesélt, amely élesen szemben áll a német gazdaság vergődésével, azaz, már megint más a hibás. És azt se feledjük, hogy amíg Nagy miniszter ilyeneket delirált, a forint épp zuhanórepülésben volt – négyszáznyolcon is állt -, és voltaképp van ma is, ami olyan csudálatos infláció képét vetíti előre, hogy ihajj, bár lehet, hogy éppen ez a cél, mivel az államháztartás is romokban. Ezen a ponton viszont eszünkbe jut a kedves vezető minapi csűrdöngölése, miszerint jövőre kilövünk, lesz nagy csodálkozás.

Ez már mintha most is feledésbe merült volna, bár ahhoz képest, hogy ezek képesek egy mondaton belül megcáfolni önmagukat, voltaképp semminek mondható. Azonban mindennek van nemzetközi vetülete, így ennek is, mert ezzel a lehangoló bejelentéssel párhuzamosan hír jött arról is, hogy NATO-tagállamok nagykövetei Magyarország gazdasági semlegességéről tárgyaltak, mint a szövetségen belül értelmezhetetlen valamiről. És persze, hogy ennek az élén is Pressmann állt, aki emiatt mindjárt Szijjártó folyósján találja majd magát.

Mint ahogyan a svéd nagykövet már ott is volt. Azért, mert illetlen szavakat használt az ő miniszterelnöke a miénkről, miszerint az a benyomása, hogy Orbán Grúziában leginkább Oroszország nevében és érdekében nyilatkozott meg. Huszonhat uniós ország látta így, plusz USA, így nagy valószínűséggel azért nem ültek ott huszonheten, mert szűkös a külügy folyosója. Vagy mert külügyérünk nem ért rá külön-külön toppantani és toporzékolni, mert szaladt haza szülinapozni Dzsudzsákkal megint. Ez csak ilyen kis színes mellékszál.

És azért raktuk ide, hogy az amúgy az ország külgazdaságáért (is) felelős Szijjártó mennyit törődik azzal a bejelentéssel, hogy a magyar fejreállt, mert éhen fagytak a németek. Viszont, hogy valami baj van ugyan nem bevallottan ennek ellenére, de mégis, az is mutatja, hogy Parragh elvtársat meg leváltották a kamara éliről, pedig eddig mekkora, és indokolatlanul nagy szava volt abban, hogy idáig jutottunk. Kapkodás és káosz kezd kibontakozni a szemünk előtt, annak a bizonysága, hogy kormányunk nem képes úrrá lenni a folyamatokon.

Pedig eddig az elmúlt száz év tíz legsikeresebbikét tapodtuk, bár ahhoz sem volt semmi köze ezeknek. Jött az uniós lóvé, szárnyalt az autóipar, Orbán pedig ezek fényében feredőzött. Ma már egyik sincs, se ingyenlóvé, se szárnyalás, és rögtön kitetszik, olyan, hogy magyar ipar voltaképp nincs is. A multik vannak itt, ha nekik megy, nekünk is, ha fejre állnak, mi is, amivel az is megmutatkozik, hogy az új magyar tőkésréteg élén Mészárossal voltaképp semmilyen értékelhető teljesítményt nem tesz az asztalra. Csak a pénzt viszi a közösből...

VALAMI NAGYON FÉLREMENT: ILYEN GYENGE GDP-ADATOKAT MÉG AZ ELEMZŐK SE VÁRTAK

ATV MAGYARORSZÁG
Műsorvezető: RÓNAI EGON
2024.10.30.



Még az elemzők által vártnál is gyengébb GDP-adat érkezett a KSH-tól. Mivel a gazdaság két egymást követő negyedévben zsugorodott, ismét technikai recesszióba került Magyarország.

Az Egyenes Beszéd vendége Csaba László közgazdász, a CEU professzora.

A NEMZETI GAZDASÁGROTTYANTÁSI PROGRAM - A 444 NAPINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: HORVÁTH BENCE
2024.10.31.


Napindító hírlevél lesújtó GDP-adatok, kormányinfó és fővárosi közgyűlés másnapján.

Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele az elmúlt 24 óra legfontosabb-érdekesebb cikkeivel. Többféle hírlevelünk van, ezekre itt lehet feliratkozni.