2024. október 28., hétfő

A MAGYAROK AZOK A POTYAUTASOK AZ AMERIKAI KÜLPOLITIKÁBAN, AKIK A STEWARDESS FENEKÉT FOGDOSSÁK

TELEX VIDEÓ
Műsorvezető: FÁBIÁN TAMÁS
2024.10.27.



Erősödő Kína, orosz-ukrán háború, elszabaduló Irán, izraeli konfliktus: a következő amerikai elnök rengeteg problémával kell megküzdenie, de mit csinálna Trump, vagy mit csinálna Harris, ha megválasztják? És mit remélhet Trump győzelmétől Orbán Viktor? Az Elektor legújabb adásában terítéken az amerikai külpolitika.

0:00 Kamala Harris a Fox Newson 
6:35 Donald Trump öregszik 
10:37 Az amerikai elnök hatalma szinte korlátlan a külpolitikában 
16:03 Az orosz-ukrán háború a legmegosztóbb kérdés a pártok között 
22:40 Egy második Trump-kormány már jóval kiszámíthatatlanabb lehet 
26:15 Külpolitikai hozzáállás: ha jót akarsz magadnak, vásárolj amerikai fegyvereket! 
29:15 Putyin tényleg készülhet arra, hogy megtámadja a NATO-t? 
32:15 Izrael: az amerikai politika egységes, de a szavazók már kevésbé 
39:30 Trump miatt Irán egy veszélyesebb hely lett 
48:57 Kína, mint a legnagyobb kihívás 
56:20 Mire számíthat Európa? 
1:03:23 Mire játszik Orbán?

CSAKNEM 20 ÉVE NEM ÉLTE MEG ORBÁN, MILYEN IS AZ, HA BEELŐZIK ŐT ÉS A PÁRTJÁT - A KLUBRÁDIÓ NEMZETKÖZI LAPSZEMLÉJE

KLUBRÁDIÓ / VILÁGTÜKÖR
Szerző: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2024.10.28.


A Fidesz csalódott szavazói fokozatosan átpártolnak Magyar Péterhez – írja a Handelsblatt, amely meg is rajzolja a Tisza elnökének portréját. Nemzetközi lapszemle.

Terék József nemcsak azért tartozik a szerencsés zenészek közé
, mert kapott támogatást az MMA-tól (Magyar Művészeti Akadémia), hanem még Szaúd-Arábiába is kiutaztatta a magyar állam. A nagykövet, Selmeci Balázs koncertet szervezett neki és ebből az alkalomból az Arab Newsnak elmondta, hogy a zene leküzd minden akadályt és hidat épít két nép közé. Többek között. Terék bemutatta a 700 éves múltra visszatekintő tárogatót, és a barátság jegyében elmondta azt is, hogy a tárogató majdnem olyan, mint a török fúvóshangszer, a Mizmar. Szóval nekünk nincs más dolgunk, mint élvezni a zenét és a magyar-arab kapcsolatok sikertörténetét is.

A közbeavatkozási kísérletek ellenére a grúzok egyértelművé tették, mit akarnak
és ehhez csak gratulálni tudunk – ezt nyilatkozta a Georgiába utazó magyar külügyminiszter, hogy Orbánnal együtt gratulálhasson az eddigi kormányzópárt újabb, szerintük elsöprő győzelméhez. A helyi tv-ben megjelent nyúlfarknyi hír természetesen nem is jelzi, hogy a szoros versenyben az ellenzék csalást emleget. Szijjártó megígérte kollégájának, hogy a mostani soros elnökség idején mindent elkövetnek, hogy sikeres legyen az ország uniós integrációja.

A MOL képmutatással vádolta meg a nyugati szövetségeseket, akik úgymond „úracsomagolt” orosz energiát vásárolnak Törökországon és Indián keresztül, és ebből is kiindulva a legnagyobb magyar olajipari társaság védelmébe vette a magyar kormány oroszországi energiapolitikáját, az ukrán háború óta az orosz energiabeszerzések növekvő volumenét is indokoltnak tartja – írja a Financial Times. Az újságnak nyilatkozó műveleti igazgató, Bacsa György úgy fogalmazott, hogy senki nem mondja azt, hogy a török vagy indiai finomítókból érkező orosz olaj ne kerülhessen be az EU-ba. Senki nem ágál az ellen sem, hogy egyre inkább növekszik a kerülő úton érkező orosz energia Európába. Bezzeg a magyar kormányt bírálják, és a MOL nézete szerint azóta nyomoznak is az orosz kapcsolatok után, hogy Spanyolország megvétózta a 600 millió EUR pályázatot, amelynek keretében a magyar konzorcium megvásárolta a spanyol Talgo vonatgyártó vállalatot – vélik a MOL-nál. Az uniós tagállamok részéről a MOL oroszországi kapcsolatai is közrejátszhattak ebben a blokkolásban. Bacsa emlékeztetett arra is, hogy a magyar kormány besegített a Molnak abban, hogy „kivásárolhassa a 21%-os részesedést szerzett, ellengés orosz Surgutneftegazt csaknem 2 milliárd EUR-ért, amely közvetlenül be van kötve a Kremlhez. S eközben bezzeg -mondja Bacsa – az európaiak sorban álltak az orosz befektetésekért. Kifogásolta, hogy Horvátország, azon belül is a Janaf energiaszállítási szolgáltató visszaél monopol helyzetével, s a szükséghelyzetben felemelte az árait. A Janaf vezetője visszautasította ezt az állítást, mondván s magyar és a szlovák féllel is megegyeztek az árakban, miszerint a növekvő szállításokkal csökkennek az árak is, és vice versa.

Orbán Viktor több tízmillió euróval támogatja Donald Trump elnökválasztási kampányát – állítja a Le Monde. Részletezi az írás, hogy Trump és a republikánusai számára geopolitikai iránytűként szolgál Orbán, aki egy 10 milliós kis ország vezetője, amit az amerikaiak feltehetően meg sem találnak a térképen. Idézi Trump Orbánra vonatkozó összes dicséretét, és utal arra is, miként vett részt a Project 2025 megírásában Orbán holdudvara. A részleteket pedig az amerikai oknyomozó újságíró, Jacob Heilbrunn legújabb könyvéből lehet megtudni, amit februárban publikált Amerika múltja: a Jobboldal századok óta tartó románca a külföldi diktátorokkal – címmel.

Nem tapasztalt ilyet Orbán az elmúlt csaknem 20 évben, hogy bárki maga mögé utasítsa a közvéleménykutatásokban. Márpedig egyszerre két felmérés adata is egybehangzóan állítja, hogy Magyar Péter pártja beelőzte a Fideszt – írja a Handelsblatt. S idézi az Orbánnal szembeszálló új vezetőt is, aki szerint Vége! Mindketten tudjuk – ahogy fogalmazott Magyar Péter Strasbourgban és az 56-os megemlékezésen is. A Bécsben keltezett cikk foglalkozik azzal is, hogy a Fidesz csalódott szavazói fokozatosan átpártolnak Magyarhoz, akinek portréját is megrajzolja.

HOZZÁLÁNCOLTUK MAGUNKAT A NÉMETEKHEZ, ÉS MOST CSODÁLKOZUNK, HOGY VELÜK EGYÜTT SÜLLYEDÜNK

TELEX
Szerző: GULYÁS ÁDÁM
2024.10.28.


A német gazdaság, elsősorban az autóipar komoly problémákkal küzd. A nehézségeket nemcsak a gazdasági adatok tükrözik, hanem az autóipari szereplők viselkedése is: a Volkswagen-csoport idén ősszel példátlan módon, 87 év után először kilátásba helyezte németországi gyárak bezárását. A német autóiparral való összekapcsoltsága miatt azonban a magyar gazdaságnak sem mindegy, hogy hogyan muzsikálnak a németek. A Németországtól való gazdasági függésünk mértékét jól mutatja, hogy az elmúlt húsz évben a német vállalatvezetők válaszain alapuló német gazdasági hangulatindex pontosabban jelezte előre a hazai gazdaság jövőbeli tendenciáit, mint a magyar hangulatindex.

Az utóbbi időben vezető kormányzati szereplők is elkezdték érzékelni, hogy baj van, és egyre többször kongatják a vészharangot. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy október elején adott interjújában egészen nyíltan beszélt a magyar export német függéséről. A miniszter azt mondta, „a német gazdaság bajban van, enyhe recesszióban fog maradni idén, és hát hogyha a német gazdaság bajban van, akkor alapvetően a mi exportunk nem megy”.

Nagy Márton annak egyik okaként is az európai és főleg a német gazdaság versenyképességi problémáit jelölte meg, hogy az idén valószínűleg 1,5 százalék alatt marad a magyar gazdasági növekedés. Varga Mihály pénzügyminiszter pedig a szeptemberi Közgazdász Vándorgyűlésen egyenesen arról beszélt, hogy a német modell válságban van, ezért el kell gondolkodnunk azon, hogyan lehetne leválni róluk. Orbán Viktor ezzel párhuzamosan folyamatosan napirenden tartja az uniós versenyképességi problémákat (amelyek jelentős részben Németország gyengélkedéséből adódnak), és meghirdette a „gazdasági semlegesség” irányvonalát, amely részben szintén azt tűzi ki célul, hogy Magyarország diverzifikálja a gazdasági kapcsolatait. Látszik tehát, hogy az ország vezetése kezdi kapiskálni, mi a gazdasági problémáink egyik legfontosabb oka. Csak éppen arról nem beszélnek, hogy a rendszerváltás óta kormányzó pártoknak, különösen a Fidesznek mekkora szerepe van abban, hogy a német gazdaság problémái bennünket is gond nélkül padlóra küldenek.

Ebben a cikkben azt járjuk körbe, hogy a rendszerváltás óta eltelt 34 évben hogyan fűzték egyre szorosabbra a kapcsolatot a mindenkori magyar kormányok a német gazdasággal, elsősorban az autóiparral; mekkora a magyar gazdaság tényleges kitettsége; sikerült-e megvalósítania a kormánynak a „keleti nyitás” gazdasági stratégiáját, és ez valóban csökkentheti-e a gazdasági kitettségünket; illetve bemutatjuk, hogy milyen lehetőségek lennének vagy lettek volna a függés enyhítésére...

MAGYAR INFÓ 13.RÉSZ

MAGYAR PÉTER HIVATALOS
Szerző: MAGYAR PÉTER HIVATALOS
2024.10.27.



Magyar Infó 13. rész...

HETI EGYENLEG: SENKI NE LEPŐDJÖN MEG, HA A BUDAI VÁR FELETT KÍNAI BETŰK LESZNEK

HETI EGYENLEG / KLIKKTV
Műsorvezető: BÁNÓ ANDRÁS
2024.10.27.



Orbán Viktor ’89-es ruszkik haza mondása, mostanra úgy módosult, hogy ruszkik gyertek haza – mondta Kuncze Gábor korábbi belügyminiszter a KlikkTV Heti egyenleg című műsorában. Csillag István közgazdász, korábbi gazdasági és közlekedési miniszter szerint Magyar Péter nagyon jól érzi, hol van a Fidesz szavazók tyúkszeme, amire ne lépjen rá, és megpróbálja táncba vinni őket.

Azokat a nemzeti jelképeket, amiket Orbán Viktor és a Fidesz elvett, azt Magyar Péter egy laza csuklómozdulattal visszavette, mint a lyukas zászlót – mondta Csillag István. Kuncze Gábor azt emelte ki, hogy Magyar Péter nem ment le Orbán szintjére, október 23-án nem akart reagálni a miniszterelnök zagyvaságaira. A korábbi belügyminiszter szerint, amiket Magyar Péter ünnepi beszédében felsorolt, azok így egyben valószínűleg nem finanszírozhatók, de hívószavak a fideszesek számára. Csillag István szerint Magyar Péter személyisége tégláról téglára fejlődik.

A műsorban szóba került még a kormány gazdasági semlegesség terve. Kuncze Gábor szerint Orbánnak minden kell, ami kínai és semmi nem kell, ami európai. Csillag István felhívta a figyelmet, hogy senki ne lepődjön meg, ha a Budai Váron majd kínai betűk fognak feltűnni, hiszen Orbánék már csak úgy kapnak kölcsönöket, hogy „egyszer majd kérünk magától valamit”. Kuncze Gábor a kormány gazdasági terveit úgy összegezte, hogy valószínűleg nagy ünnepséget tartanak majd, ha Nagy Márton egyetlen számot is eltalál a magyar gazdaságban.

PETSCHNIG MÁRIA ZITA: MÁR CSAK HITELBŐL LEHET PÉNZOSZTOGATÁS

MÉLYVÍZ
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2024.10.27.



Orbán Viktor azt hiszi, ő irányítja a gazdasági folyamatokat, de nem, ő csak sodródik, nincs már mit kézben tartani – fogalmazott a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Petschnig Mária Zita, közgazdász. Rámutatott, nem véletlen, hogy beolvasott már Hernádi Zsolt, a Mol, Csányi Sándor, az OTP vezére. Mint mondta, mindkettő értékelés pontos volt, ahogy a Videoton igazgatójának mondatai is.

Félnek, és lesz pénzosztogatás, de nincs pénz, így ez csak hitelekből lehetséges, ami nem olcsó, mert a hitelezők látják, hogy mi megy az országban, és magas kockázati árakat szabnak meg. Ez látszik a forint árfolyamán is – tette hozzá.

Azt látjuk, hogy Orbán egyértelműen lemondott az uniós pénzekről, 20 milliárd euró beragadt, és még fizetnünk kell a migrációs elszámoltatások miatt és azért is, mert nem teljesítettük, amiket kellett volna – mondta Petschnig Mária Zita, aki a műsorban értékelte a kormány új gazdaságpolitikai akciótervét.

Petschnig Mária Zita arról is beszélt, hogy Nagy Márton azt akarja, amit Orbán, hogy növekedjen a gazdaság, mi legyünk az élvonalban, de ehhez az ambícióhoz a költségvetésnek is hozzá kell járulnia. Varga Mihály sokáig azt mondta, vissza kell fogni a költségvetés hiányát, aztán végül április 11-én bejelentette, hogy az eredetileg elfogadott 2,9 százalékos hiánycél helyett 4,5 lesz a hiány ebben az évben, azaz belement a lazításba – vezette le a két gazdasági vezető közti vitát.

TIBORCZ BIRODALMÁNAK ÉKKÖVE AZ ELMÚLT ÉVEKBEN ONTOTTA A PROFITOT, ÁM EGY FILLÉR ADÓT SEM FIZETETT A NYERESÉG UTÁN

24.HU
Szerző: SPIRK JÓZSEF, VITÉZ F. IBOLYA
2024.10.28.


Adóparadicsomi állapotokat teremtett Orbán Viktor miniszterelnök vejének egy törvénymódosítás, amely lehetővé tette a BDPST-birodalomnak, hogy elkerülje a nyereség utáni adózást. Tiborcz Istvánék a 24.hu gyűjtése szerint az elmúlt öt évben rendesen ki is használták ezt: 30 milliárd forint körüli adókedvezményt realizáltak.


Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István 2019-ben került fel először a száz leggazdagabb listájára, azóta pedig megtriplázódott a vagyona, legutóbb már a 19. helyre rangsorolták, bekerült a százmilliárdosok klubjába. A gyarapodás jelentős részben a hozzá kapcsolódó ingatlanbirodalomnak köszönhető, hiszen a BDPST brand alatt az elmúlt öt évben egyebek mellett egy hotellánc is kialakult.

Tiborcz központi vagyonkezelője, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. – ahol Orbán Ráhel, a kormányfő lánya a kreatív igazgató – ontja a pénzt: 2019 és 2023 között

48,4 milliárd forint nyereséget termelt.

Az összegből jócskán jutott a tulajdonosoknak is, a közgyűlési határozatokról készült jegyzőkönyvek szerint 5,5 milliárd forint osztalékot tettek zsebre, csakhogy eközben a költségvetésbe egyetlen fillér társasági adót (tao) sem fizettek be.

A társaságnál öt éve folyamatosan sikerül nullára kihozni a fizetendő összeget, és ugyanez zajlik lényegében a teljes cégcsoportnál...

MÁR TÖBB MINT 43 MILLIÓAN ADTÁK LE SZAVAZATUKAT AZ AMERIKAI ELNÖKVÁLASZTÁSON

NÉPSZAVA
Szerző: MTI/NÉPSZAVA
2024.10.28.


Georgia és Észak-Karolina államban vasárnapig a regisztrált republikánus választók voltak többségben azok közül, akik már éltek a szavazás lehetőségével. Pennsylvania és Michigan államokban ugyanakkor több regisztrált demokrata voksolt.


Az Egyesült Államokban meghaladta a 40 milliót a korai választáson és levélben szavazók száma 9 nappal az elnök- és kongresszusi választás előtt – derül ki a választási statisztikából.

Helyi idő szerint vasárnap estig 43,4 millió voks érkezett be, ami

jóval több, mint a 2020-as választáson leadott összes szavazat negyede.

Négy évvel ezelőtt összesen 158 millió szavazópolgár élt állampolgári jogával.

Az elnökválasztás szempontjából meghatározónak számító, úgynevezett billegő államok közül

- Georgia és Észak-Karolina államban már megközelítette a 3 milliót az eddig leadott szavazatok száma,

- Pennsylvaniából 1,2 millió voks érkezett be,

- Michiganben pedig 1,6 millió szavazatot adtak le.

A választási statisztika szerint Georgia és Észak-Karolina államban vasárnapig a regisztrált republikánus választók voltak többségben azok közül, akik már éltek a szavazás lehetőségével. Pennsylvania és Michigan államokban ugyanakkor több regisztrált demokrata szavazott...

MAGYARORSZÁGON IS CSATTANHAT TRUMP OSTORA – A KÍNA-ELLENESSÉG LETT AZ AMERIKAI POLITIKA ALAPJA

VÁLASZ ONLINE / NAGYTOTÁL
Szerző: ABLONCZY BÁLINT
2024.10.28.


Donald Trump megválasztása esetén akár hatvan százalékos vámot is kivetne minden kínai árura és húsz százalékosat a legtöbb, máshonnan az Egyesült Államokba érkező importtermékre. A republikánus politikus tervének megvalósulása nemcsak a világkereskedelmet forgatná fel, de az Amerikába sokat exportáló és a kínai akkumulátor-ipar európai fellegvárává vált Magyarországot is nehéz helyzetbe hozná. A Pekinggel szembeni amerikai gyanakvás a republikánusok és demokraták utolsó közös témája; Joe Biden éppúgy vámokkal sújtotta a kínai elektromos autókat, mint Trump. Kamala Harris sem lenne kevésbé elnéző. Az amerikai magatartásnak van némi alapja: az FBI tízóránként nyit új dossziét kémkedés miatt – még a kínai állami cég gyártotta amerikai kikötői darukban is ismeretlen célokat szolgáló kommunikációs eszközöket találtak.


A világ jövője most részben a pennsylvaniai Smithtonhoz hasonló helyeken múlik. Az alig négyszáz lelkes település a demokraták és republikánusok között ingadozó kevés állam egyikében található. Nagyrészt ezeken a területeken dől el, Donald Trump vagy Kamala Harris kerül-e a Fehér Házba a november 5-i amerikai elnökválasztás után. Nem véletlen, hogy a két politikus a kampányhajrában ezekben a körzetekben szántja fel a pályát. Aktivisták, politikusok, internetes és televíziós hirdetések árasztják el a máskülönben álmos vidéki kisvárosokat. Így került a hírekbe a már említett Smithton is, ahol szeptember végén Donald Trump egy csűrben megszervezett kerekasztal-beszélgetésen helyi farmerekkel beszélgetett az amerikai mezőgazdaságot fenyegető kínai veszélyről. Az elmúlt években ugyanis távol-keleti befektetők olyan ütemben vásároltak fel amerikai termőföldet, hogy az már az amerikai politika ingerküszöbét is elérte. Az eszmecsere gyorsan átlépett az eredeti kereteken és az Egyesült Államokat más területeken is aggasztó kínai veszély felé kanyarodott. Bár a jólértesültek úgy tudják, Donald Trump békepárti, a beszélgetésen a politikus jellegzetes stílusában egy Pekinggel való fegyveres összecsapáson töprengett. „Ha háborúban álluk [Kínával] és szükségünk van tankokra, hajókra, meg egy csomó mindenre, ami acélból készül, mit csinálunk, elmegyünk hozzájuk? Harcolunk Kína ellen, de közben kérjük őket, hogy adjanak el nekünk acélt?”

Bár az amerikai politikának is egyik lényege a rivális szavain való (mű)felháborodás, Trump nyilatkozata után elmaradt az égig hallatszó visibálás. Ennek nem az az oka, hogy Smithtonba a postás viszi az internetet és ezért a világ késve értesült a volt elnök mondatairól. Sokkal inkább az, hogy demokraták és republikánusok között lényegében az utolsó közös pont a Kína elleni fellépés szükségessége. Mint látni fogjuk, Joe Biden nemhogy leépítette republikánus elődje Kínával szembeni büntetővámokra építő politikáját, bizonyos területeken még tovább is lépett. S bár Kamala Harris a kampányban kevesebbet beszélt a kínai veszélyről, megválasztása esetén szinte bizonyosan hű maradna a bideni örökséghez.

Íme, a kiélezett választás egyik legérdekesebb el nem mesélt története! A ma már mindenen veszekedő republikánusok és demokraták a Kínával való konfrontációban lényegében egyetértenek...

A GRÚZ TÚRA

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.10.28.


Tegnap azon méláztunk, s ugyan annyira nem csodálkoztunk, csak betettük a megfelelő fiókba, hogy doktorminiszter urunk már akkor gratulált a grúz választás putyinista állítólagos győztesének, amikor még ki sem hirdették az eredményt. Szokatlan a diplomáciában, ilyen azonban Magyarországnak nincsen. Ehelyett nem tudjuk, kies hazánknak mi van helyette, de népies nyelven szarkavarásnak lehetne nevezni, olyannak, aminek semmi köze hazánk érdekeihez, és Orbán szempontjából is nehezen értelmezhető.

De lehet tizenkilencre lapot húzni, muszáj a tébolyt fokozni. Mert képletesen alig is száradt meg a tinta a vasárnapi dolgozaton, már megtudtuk, hogy doktorminiszter urunk népes küldöttség élén utazik a távoli Georgiába (Grúzia) tárgyalásokat folytatni. A kis mancsaft tagjai lesznek még Varga Mihály, Szijjártó Péter, Nagy Márton, amiből arra lehet következtetni, vagy pénzért megy a csapat, vagy pediglen valami kamu gazdasági megállapodás meghirdetése lesz a látogatás vége, már akkor, ha a grúzok engedik. Delikát.

Nem a Grúz Álom nevű állítólag győztes párt és annak orbáni megfogalmazásban patrióta tagjai, hanem az istenadta nép, amely nagy valószínűséggel a kis magyar csapat érkezésekor már az utcán lesz, mert nem fogadja el a választás eredményét, amit meglátása miatt elcsaltak a putyinisták. Akikhöz Orbán és cimborái mennek vendégségbe. Amúgy a grúz nép ellenállását nem más, minta maga az elnök, Szalome Zorubasvili hirdette meg, ő szólítja utcára az ottani megalázottakat és megszomorítottakat. Irigyeljük a grúzokat, hogy ilyen elnökük van.

Amúgy Zorubasvili elnökasszony nem a hasára csapva hirdette meg a bulit, hanem tételesen felsorolta mi volt a baj vele. Úgymint hatósági nyomásgyakorlás, a voksolás felügyelői elleni erőszak, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és más cuki kurvaságok. Sőt, azt is megjegyezte, „egy orosz különleges művelet szemtanúi és áldozatai lettünk, ellopták a választáshoz való jogunkat, orosz választást hajtottak végre”. Az elnök ezért szólította utcára az embereket, a fideszesek meg ennek a közepébe érkeznek nagy buzgalmukban.

Adja magát a kérdés, miért. De ez lesz az, amit soha meg nem tudunk, ha rosszindulatúak volnánk, akkor azt mondanánk, a fiúk 2026-ra készülődve vesznek részt egy tanulmányúton, és még az is lehet, hogy ebben is van valami. Meglátjuk. Annyi azonban már addig is bizonyos, hogy ilyen körülmények között épeszű ember oda nem menne, pláne, ha az Unió soros elnöke, és az a közösség, amelyet elnököl, még el sem döntötte, hogyan viszonyuljon az elcsalt választásokhoz. Orbán viszont a látogatással az állítólagos győztest legitimálja...

RANSCHBURG ZOLTÁN: SZINTET LÉPETT ORBÁN SZÖVETSÉGI ELSZIGETELŐDÉSE

SZABAD EURÓPA
Műsorvezető: LAMPÉ ÁGNES
2024.10.27.



Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője szerint a Fidesz és a Tisza Párt 1956-os megemlékezése teljesen eltérő volt. A Fidesz nem kockáztatott, Budapesten, de zárt térben tartotta a rendezvényét. Nem engedhette meg magának, hogy teljesen átengedje a fővárost Magyar Péternek, az komoly presztízsveszteséget jelentett volna számukra. Másfelől egy mobilizációs versenybe viszont nem akartak beleenni. Ráadásul Orbán Balázs és Szijjártó Péter kijelentései miatt a Fidesz a háta közepére kívánta ezt az október 23-át, véli az elemző. Főleg, hogy Magyar Péter személyében előkerült egy olyan politikai ellenfél, aki viszont nem engedi a témát kikopni. Orbán fő üzenete az volt, hogy az EU-ban meg akarják dönteni a jelenlegi vezetést és bábkormányt akarnak ültetni a helyébe. A „Brüsszel az új Moszkva” toposz hangsúlyozása ilyen értelemben nem volt váratlan. A meglepetés inkább az volt, hogy nem volt mellette semmi más üzenet. Orbán kizárólag a saját szavazóihoz szólt, őket akarta meggyőzni. A beszéd ezért nem volt nyitott: Orbán meg se próbálta elérni az ingadozókat vagy azokat, akik nem tartoznak a Fidesz magszavazói közé. A beszédből az is világossá vált, hogy a nyugati szövetségi rendszerben Magyarország évek óta tartó elszigetelődése szintet lépett. Az idei beszédben ugyanis már nem kikacsintások vagy finom célzások voltak az EU felé, hanem határozott, támadó kijelentések. Magyar Péter – Orbán Viktorral ellentétben – kifejezetten nyitott és sokkal befogadóbb beszédet tartott. Igyekezett megszólítani azokat is, akik még nem Tisza szavazók vagy nem is lesznek azok. Konkrét üzeneteket fogalmazott meg a Fidesz szavazók számára, ilyen volt például az, hogy megtartja a Fidesz politikájában sarokkőnek számító a rezsicsökkentést. Magyar Péter láthatóan olyan eszközöket is használ, amiket a Fidesztől láthattunk, így a retorika és a nemzeti jellegű kommunikáció a Fidesz szavazóknak is ismerős lehet.

01:56 A Fidesz valószínűleg a háta közepére kívánta az 1956-os megemlékezést 
06:01 Orbán egyetlen üzenete a bábkormány volt 
17:04 Magyar Péter összebrüsszelezése és a közvélemény-kutatások 
25:14 Meg tudja-e szólítani Magyar Péter a Fidesz szavazóit? 
34:51 Magyar Péter új politikai osztály kialakításán dolgozik

LAKATOS MÁRK ÜGYÉVEL PRÓBÁL ÁBRAHÁM RÓBERT ÁRTANI A FIDESZT ELŐZŐ TISZÁNAK?

DAVE VILÁGA
Szerző: DAVE
2024.10.27.



Lakatos Márk ügyével Ábrahám Róbert az ügyészséghez fordult, amivel kirobbant a botrány. De Ábrahám nem csak Lakatos Márk ellen indított támadást, sőt, sokkal inkább szólhat ez a kampány a kormánykritikus influencerekről, de az is lehet, hogy a végső célpont Magyar Péter és a Tisza lesz. Az ügyről azóta Pottyondy Edina is posztolt.

GRÚZ (RÉM)ÁLOM - A 444 NAPINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: HERCZEG MÁRK
2024.10.28.


Izrael iráni műveletei, Horthy békepártisága, Fanni kertje és az amerikai gazdaság nehézségei a 444 napindító hírlevelében.

Üdv! Ez a 444 reggeli hírlevele (és nem az egyedüli), benne a hétvége legfőbb híreivel...