2024. október 20., vasárnap

GÖMÖRI GYÖRGY–MÁRTON LÁSZLÓ: A LUKAS LOBOGÓ LENGETÉSE – KÉRDÉSEK AZ OKTÓBERI MAGYAR FORRADALOMRÓL

NÉPSZAVA
Szerző: GÖMÖRI GYÖRGY (LONDON), MÁRTON LÁSZLÓ (MONTPELLIER)
2024.10.20.


„Ahány ember, annyi október” 
(Göncz Árpád)

1956. október 23-án délután megjelentek az ablakokban a lyukas, nemzeti színű zászlók. A budapestiek a szovjet címert utánzó jelkép eltávolításával jelezték, hogy elutasítják a sztálinista rendszert. A következő napokban derült ki, hogy – talán szándékuk ellenére – a lyuk a diktatúra helyén keletkezett űrt is jelképezte. Hét évtized elteltével sem hiábavaló elemezni a történteket és a forradalom utóéletét. Erre vállalkozunk most mi, a forradalom még élő tanúi és résztvevői.

Mi történt október 23-án Budapesten?

1956. október 16-án Szegeden megalakult a MEFESZ, a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége, látványos kihívásként az akkori kommunista ifjúsági szervezettel, a DISZ-szel szemben. Egy hétre rá Budapesten is több egyetemen, illetve egyetemi karon gyűlést hirdettek, hogy megalakítsák a „kis Petőfi körök” néven emlegetett vitaklubokat. Az elszaporodó gyűlések közül kettőnek lett jelentősége a hónap eseménytörténetében: az október 22-i bölcsészkari, illetve műegyetemi gyűlésnek. Az előző délután 3-kor kezdődött és részvevői még aznap délután elhatározták, hogy másnapra rokonszenv-tüntetést rendeznek a reformokat követelő lengyel diáktársaik mellett. Az utóbbi, bár később kezdődött, a jelenlévő Kiss Tamás kezdeményezésére megalakította a műegyetemi MEFESZ-t, és 14 pontban megfogalmazta a hallgatóság követeléseit, végül pedig csatlakozott a bölcsészek másnapi tüntetéséhez. Ennek formájáról október 23-án délelőtt egyeztettek: a Műegyetem nemzeti színű zászlókkal csendes tüntetést rendez a budai oldalon, a pesti egyetemek pedig a Bölcsészkar vezetésével transzparensekkel, jelszavakkal egybekötött felvonulást a főváros pesti oldalán. A két csoport egyszerre indul és a tüntetők a lengyel-magyar szabadsághős Bem Józsefről elnevezett téren találkoznak. Ez meg is történt, de közben a belügyminiszter először betiltotta, majd (amikor látta, hogy már nem lehet megakadályozni) engedélyezte a tüntetést, így bárki, ha akart, csatlakozhatott.

Mivel a Bem teret zsúfolásig megtöltötte a több tízezres tömeg, az iszonyatos zajtól nem lehetett érteni a szónokokat – ezért az egybegyűltek átmentek a Parlamenthez. Lassan hömpölygött a tömeg, miközben kialakultak a tüntetés legfontosabb jelszavai: a „Nagy Imrét a kormányba!” és a „Ruszkik haza!”, ami a szovjet katonaság kivonását jelentette, ugyanis az 1955-ben alakult Varsói Szerződés értelmében Magyarországon két szovjet hadosztály állomásozott. Ezt csak az első követelés megvalósításával lehetett volna elérni, ha Nagy Imre volt miniszterelnök teljhatalmat kap és megegyezik Moszkvával, de ekkor semmi tényleges hatalma nem volt, párttagságát is csak októberben állították vissza. Így bár rokonszenvezett azokkal, nem állhatott élére a nép követeléseinek – a Parlament előtt tartott esti beszéde csalódást keltett, miután Gerő Ernő, az akkor MDP-nek nevezett kommunista párt főtitkára provokatív beszédben ítélte el a diákmozgalmat. Közben felgyorsultak az események: a tömeg egy része a Városligetbe ment, hogy ledöntsék az 1951-ben emelt Sztálin-szobrot, másik része pedig a Magyar Rádióhoz, hogy beolvassák a diákság követeléseit. A Rádiót államvédelmi őrség védte, akik este 9 óra tájban már lőttek, nem csak a tömegre, hanem a felmentésükre küldött magyar katonákra is, így megkezdődött a Rádió ostroma. A békés tüntetés itt vált forradalmi tetté, a reformok követelése fegyveres akcióvá, népfelkeléssé...

HETI EGYENLEG: HA VARGA MIHÁLYÉK NEM TUDNAK SZÁMOLNI, HOGYAN BÍZHATJUK RÁJUK A PÉNZÜNKET?

KLIKKTV / HETI EGYENLEG
Műsorvezető: BÁNÓ ANDRÁS
2024.10.20.



Csányi Sándor bírálata arról szólt, hogy ha egy országban elvész a bizalom a politikusok felé, akkor a befektetők elkezdenek más irányba nézelődni, olyan országok felé, amerre stabilabban tudnak üzleti terveket készíteni, a mi országunk pedig ezáltal szegényedik – mondta Somogyi Zoltán szociológus a KlikkTV Heti egyenleg című műsorában. Szentpéteri Nagy Richárd alkotmányjogász szerint normális, ha a gazdasági élet szereplői között vita van, de az is benne van, hogy a bizonytalanság miatt, a különböző szereplők elkezdenek helyezkedni. Orbán Viktornak pedig még segíthet is, hogy a gazdasági vezetők egymással csatáznak.

Somogyi Zoltán szerint az sem feltétlenül jó irány, ha azoktól sokkal többet vonnak el, akiknek jól megy, hiszen, ha a többletet otthagynák azokon a területen, akkor tovább tudnának fejleszteni, beruházni. Varga Mihály a költségvetés helyzetére hivatkozva mondta, hogy megmarad az extraprofit adó, de ha ilyen rossz állapotban van a költségvetés, miből telik a reptér megvásárlására – vetette fel a szociológus. Az is kérdés, ha egy kormány minden évben elszámolja magát a költségvetés, vagy bizonyos adók kivezetése kapcsán, akkor hogyan bízhatjuk rájuk a pénzünket?

A műsorban szóba került még, hogy az OECD- munkacsoport nem látogat Magyarországra, hogy vizsgálják a korrupciót, mert a magyar kormány nem fogadja őket, valamint az amerikai elnökválasztás is.

A „VARSÓI GYORS” HAZAHOZTA A NAGYKÖVETET IS

HÍRKLIKK
Szerző: SOMFAI PÉTER
2024.10.20.


Az új varsói magyar nagyövet kinevezésével a két ország diplomáciai kapcsolatai ismét „korrekt szintre” javulhatnak, de jó ideig barátinak ez a kapcsolat aligha lesz nevezhető – véli Gordon István. A magyar-lengyel kapcsolatok szakértőjével annak kapcsán beszélgettünk, hogy a napokban bejelentették: Magyarország új nagykövetet akkreditált Varsóba Íjgyártó István személyében. Ám hol vannak már azok az idők, amikor még igaz volt a közmondás: magyar, lengyel, két jó barát, együtt itta búját, borát. 2022-után az orosz-ukrán háború két oldalára kerültünk, a két „öreg barát”, Orbán Viktor és Jarosław Kaczyński is megorrolt egymásra, és ezt még csak tetézte, amikor a brüsszeli jó kapcsolatokkal rendelkező Donald Tusk került a lengyel kormány élére.


Mit tehet ebben a helyzetben egy nagykövet?


A nagyköveti pozíció is olyan „munkakör”, amelyben megtörténhet, hogy úgy érezheti valaki, elfogy körülötte a levegő. Valami ilyesmi történt Varsóban is. Már a nyáron beszéltek róla, hogy Kovács Orsolya, a varsói magyar nagykövet jelezte a Külügyminisztériumnak, hogy szeretne hazajönni. Június közepén Andrzej Duda a Lengyel Köztársaság Szolgálatáért Érdemrend parancsnoki keresztjével tüntette ki, ami arra utalt, hogy a korábbi lengyel „éra” még hivatalban lévő köztársasági elnöke nagyra értékelte a munkáját. Akkor elhangzott egy érdekes válaszbeszéd, amelyben a nagykövet asszony azt mondta: „A nemzedékeken átívelő örökség ápolása rendkívül fontos, amely a Lengyelország és Magyarország között fennálló különleges kapcsolat fenntartásának záloga”. Az új nagykövetre, Ijgyártó Istvánra nem kevesebb, mint ennek az örökségnek a „visszaszerzése” vár...

AZ ÁLLAM NEM MŰKÖDIK!

MI EZ AZ ORSZÁG?!
Szerző: MI EZ AZ ORSZÁG?!
2024.10.20.



Nézzük meg mik történtek a héten!

KATONA TAMÁS: NEM AKAR ORBÁN KILÉPNI AZ UNIÓBÓL, MERT AKKOR ITT HAGYNAK MINKET A KÍNAIAK IS

KLIKKTV / TÍZ
Műsorvezető: BOLGÁR GYÖRGY
2024.10.19.



Az elmúlt 15 évben olyan mértékben maradtunk el az unió többi tagországától gazdaságilag, társadalmilag, hogy a mutatókban a 27 tagország közül az utolsók vagyunk, és ezen nem tudunk változtatni, ha nem váltunk gazdaságpolitikát - mondta a KlikkTV Tíz című műsorában Katona Tamás, statisztikus, demográfus, a Pénzügyminisztérium volt államtitkára, aki a Központi Statisztikai Hivatal elnöke volt 1995 és 1998 között.

A gazdasági semlegesség valóban jól hangzik, de ez egy kommunikációs trükk, ha pedig Orbán Viktor komolyan gondolja, az annál rosszabb számunkra – tette hozzá. Rámutatott, ha Kelethez akarunk igazodni, akkor megint nem vagyunk semlegesek. „Ha megnézzük az elmúlt 3-5 év politikáját, az tudatosan és tervszerűen Kínához és Oroszországhoz kötődik, egyre erősebben szembe megyünk az unióval és a tagországokkal, de a józan ésszel is.”

Katona Tamás kijelentette, a kínai beruházások kizárólag Kína érdekeit szolgálják, a munkaalapú társadalom eddig nem hozott semmit, csak leszakadást. Rámutatott, az igaz, hogy 6-700 ezerrel többen dolgoznak, de nem egymillióval, mint mondja a kormány, és azt is látni kell, hogy ezt a gazdasági válság súlyos időszakához mérik. „Ebben benne van az is, hogy kivezették, drasztikusan megemelték a nyugdíjkorhatárt - Európában csak nálunk -, közben csökkent az egyetemi hallgatók aránya, 600 ezer magyar külföldön boldogul, közben azt hajtja a kormány, hogy sokkal több fizikai dolgozó legyen és sokkal kevesebb diplomás.”

12 ÁLLAMI BERUHÁZÁS, 251 MILLIÁRD FORINT, EGYETLEN NYERTES. KI LEHET AZ?

TELEX
Szerző: WEILER VILMOS
2024.10.20.


2017 óta több mint ezermilliárd forint értékben ígért el vagy fizetett ki a magyar állam támogatásokat akkumulátoripari beruházásokra. Az ágazat Magyarországra telepítése azonban nemcsak ezért költséges, hanem azért is, mert a nagyobb gyárak működéséhez komoly infrastruktúra-fejlesztésekre is szükség van, amelyeket szintén a magyar állam fizet.

Pénteken jelent meg egy nagyobb cikkünk arról, hogy kik lehetnek az akkugyártás hazai felpörgetésének legnagyobb nyertesei. Ehhez megpróbáltuk összegyűjteni, milyen, az akkumulátoriparhoz kapcsolódó infrastruktúra-fejlesztéseket jelentettek be az elmúlt években, mennyibe kerültek, és kik nyerték az azokra kiírt közbeszerzéseket...

A ZŰRZAVAROS VILÁGRÓL NAGY GÁBORRAL, A HVG VEZETŐ SZERKESZTŐJÉVEL /// FRIDERIKUSZ PODCAST 104

FRIDERIKUSZ PODCAST
Szerző: FRIDERIKUSZ SÁNDOR
2024.10.10.



Legalább egy éve, hogy a Friderikusz podcastokban nem foglalkoztunk külpolitikával, pedig a világ igen kaotikus hely lett, illetve az volt már 2023-ban is, de a helyzet azóta csak fokozódott. Soha nem volt olyan sok fegyveres konfliktus, mint manapság: a közel három éve tartó orosz-ukrán háborúval még Európába is visszatértek a csatazajok, oda, ahol több évtizedig viszonylagos béke és stabilitás uralkodott. Egy éve aztán ismét felizzott a Közel-keleti konfliktus is, Izraellel, a Hamasszal, a Hezbollah-hal, az Egyesült Államokkal, de elsősorban Iránnal a főszerepben. Mindezen közben az Európai Unió is a válság jeleit mutatja, mert míg korábban az EU az együttműködések, kiegyezések, kompromisszumok technikáját, illetve a nacionalizmusok visszaszorulását garantálta, a belpolitikákban pedig a liberális demokráciák normákkal és garanciákkal biztosított uralmát, mostanában mintha egyre jobban azok a szélsőséges erők kerekednének felül, amelyek temetik a liberális demokráciát és vele együtt az európai együttműködést is. Ezeknek a szélsőjobboldali alakulatoknak közös követelése lett a legális és illegális bevándorlás visszaszorítása, szélesebb értelemben az Európai Unió szétzúzása, de legalábbis jelentős átszabása. Ezen közben persze nem vehetjük le szemünket Kína és Oroszország alkalmi szövetségéről sem, továbbá Kína új-gyarmatosító gazdasági törekvéseiről a világ több térségében is, mint ahogy az egyik, ha nem a legfontosabb kérdés az is, ki lesz novemberben 5-én az Egyesült Államok új elnöke és ő miként határozza meg az új külpolitikai irányvonalat.

Számtalan kérdésünkre ebben a podcastban Nagy Gábor, a Heti Világgazdaság című lap vezető szerkesztője, a HVG Világ című rovatának vezetője válaszol.


AZ EGEKBEN A MAGYAROK MEGTAKARÍTÁSI RÁTÁJA, 2,5 MILLIÓAN MÉGSEM TUDNÁNAK KIFIZETNI EGY HIRTELEN KIADÁST. HOL VAN AKKOR A PÉNZ?

TELEX
Szerző: MAREK BERTRAM, SZABÓ BARNA
2024.10.20.


Az utóbbi hónapokban első ránézésre látványosan ellentmondó gazdasági hírekről számolt be a sajtó: egyszerre olvashattunk nagy mértékű béremelkedésről és minden várakozást alulmúló fogyasztásról, jelentős megtakarítási hajlandóságról és az Egyensúly Intézet számításai szerint a lakosság bő harmadát kitevő szegénységről. Jogosan merül fel a kérdés: mi az igazság szegénység, fogyasztás, bérek és megtakarítások területen, azaz hol is van a pénz?


Nézzük meg először a bérek kérdését! 2024 első félévében a bruttó medián bérek több mint 16 százalékkal emelkedtek az előző év ugyanezen időszakához képest. Az árak emelkedése ezzel párhuzamosan lassult: az infláció az elmúlt két év két számjegyű értékeiről 4 százalék alá süllyedt. Júliusban így közel 12 százalékkal volt magasabb a medián reálbér, mint 2023 nyarán, azaz ennyivel több termék és szolgáltatás megvásárlására elég a havi fizetés. Igaz, hogy a bérek vásárlóereje 2022–2023-ban visszaesett, de

a dinamikus béremelkedésnek köszönhetően a medián reálbér ma már magasabb, mint az inflációs sokk előtt
...

HETI EGYENLEG: HA FEKETE-GYŐR ANDRÁS HÓGOLYÓVAL DOBOTT VOLNA RENDŐRÖK FELÉ, AKKOR IS ELÍTÉLIK?

KLIKKTV / HETI EGYENLEG
Műsorvezető: BÁNÓ ANDRÁS
2024.10.19.



A Kúria döntése megkérdőjelezhető, de az eset nem szerencsés, nyilván nem dobálunk semmit rendőrök felé, egy politikusnak nem kellene ilyen példát mutatnia – így reagált Szentpéteri Nagy Richárd alkotmányjogász a KlikkTV Heti egyenleg című műsorában arra a hírre, hogy a Kúria helyben hagyta a másodfokú bíróság ítéletét, mely 2 évet szabott ki, felfüggesztve Fekete-Győr Andrásra, a Momentum politikusára, egy 6 évvel ezelőtti ügyben. Ezzel szemben Somogyi Zoltán, szociológus szerint a Kúria döntése rendszerítélet, egy jogállamban ne szülessen ilyen ítélet egy ilyen ügyben, egy pártelnök ellen. Példaként említette, hogy korábban kézilabdameccsen is történt hasonló eset, sőt ott még sérülés is volt, mégsem született ítélet.

Somogyi Zoltán szerint ezeket a képviselőket mi választjuk meg, akkor nekünk is kellene megvédeni, mikor konfliktusba kerülnek a hatalommal. Ha Fekete-Győr András összegyúrt volna egy hógolyót nagyon keményre és azzal dobott volna rendőrök felé, akkor börtönbe vinnék – tette fel a kérdést. Szentpéteri Nagy Richárd szerint azt az esetet is vizsgálták volna, és akár abban az esetben is születhetett volna hasonló ítélet. Az alkotmányjogász szerint Fekete-Győr András ma már másképp csinálná. Úgy gondolja a Momentum politikusa még nem is járt rosszul ezzel az ítélettel, mint amennyire járhatott volna, mert bekerült az áldozatszerepbe, és újra gondolhatja politikáját.

A műsorban szóba került még Kövér László bírsága, melyet Gyurcsány Ferencre szabott ki, valamint Magyar Péter mentelmi jogának kikérése és a következő nemzeti konzultáció.

RÉGÓTA ELŐSZÖR 40 SZÁZALÉK ALATT A FIDESZ - ORBÁNNAK MÁR NINCS ESÉLYE A KÉTHARMADRA! | HETES STÚDIÓ

KLUBRÁDIÓ / HETES STÚDIÓ
Műsorvezető: DÉSI JÁNOS
2024.10.19.



A Hetes Stúdió 2024. október 19-i adásában Dési János Bolgár Györggyel, Kocsi Ilonával, a Magyar Újságírók Szövetségének elnökével, valamint Bodnár Zsuzsával, az Átlátszó oknyomozó újságírójával beszélte meg a hét legfontosabb hazai és nemzetközi eseményeit.

MUNKÁCSY-KÉPEKET VENNE AZ ÁLLAM ÉS A MOL ALAPÍTVÁNYA, ÚJABB NEMZETI KONZULTÁCIÓ LESZ - AZ ÁTLÁTSZÓ HETI LAPSZEMLÉJE

ÁTLÁSZÓ
Szerző: ERDÉLYI KATALIN
2024.10.19.


444.hu: 27 milliárdért megvenné a Munkácsy-gyűjtemény nagy részét a Mol és az állam közös alapítványa


A laphoz eljutott dokumentumok alapján a magyar állam és a MOL közös tulajdonában lévő, közérdekű vagyonkezelőként bejegyzett Mol-Új Európa Alapítvány a közeljövőben két nagy, festményekkel kapcsolatos projektbe vágna bele: létrehoznának egy közép-európai kortárs múzeumot, illetve megvásárolnák Pákh Imrétől Munkácsy Mihály festményeinek nagy részét. Pákh a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjtője, 1994 óta foglalkozik a festő műveivel. Gyűjteménye több mint 80 festményből, plusz grafikákból áll, amiket magyar múzeumokban is rendre kiállítanak.

Magyar Hang: Harmadszor is megsemmisítették a Déli Körvasút környezetvédelmi engedélyét

A Fővárosi Törvényszék harmadszor is megsemmisítette a Déli Körvasút környezetvédelmi engedélyét. A bíróság megállapította, hogy jogszabálysértő volt katonai célúvá minősíteni a beruházást. Sajnos az okozott környezeti károkat már nem lehet semmissé tenni, azonban az építkezést azonnal fel kell függeszteni – olvasható Kreitler-Sas Máté, az LMP újbudai alpolgármesterének közösségi oldalán. A bíróság szerint azonban a Törvényszék „nem döntött és nem is dönthetett a Déli körvasút katonai célú építménnyé történő kijelöléséről, mint ahogyan az építkezés felfüggesztéséről sem”, mert nem ez volt a per tárgya.

Hvg.hu: Azt javasolta a Fidesz-frakció a kormánynak, hogy indítson nemzeti konzultációt

A közeljövőben újabb nemzeti konzultációt indíthat a kormány, legalábbis erre tett javaslatot a Fidesz-frakció a kihelyezett ülésén – derült ki Kocsis Máté bejelentéséből. A párt frakcióvezetője azt írta a Facebookon, hogy „ha Magyarország semleges gazdaságpolitikát folytat, akkor az uniós átlag felett növekedhet a gazdaság. Ez jó alapot ad a kormánynak arra, hogy emelje a béreket, beindítsa a vállalkozásokat, és új lakhatási intézkedéseket vezessen be. Ahogy minden fontos ügyről, erről is meg kell kérdezni az emberek véleményét”.

Telex: Szeged közel 12 milliárd forintért adott el egy területet a BYD-gyárnak

Szeged önkormányzata átadta a kínai beruházónak a BYD autógyár megépítéséhez szükséges, a város határában fekvő 161 hektáros területet. Ezután felgyorsulhatnak a munkálatok. A megállapodás alapján az önkormányzat megkapja a földterület vételárát a kínai befektetőtől, ezért módosították a város idei költségvetését. Az előterjesztés szerint a bevétel nettó 11 milliárd 888 millió forint. Mint Botka László polgármester elmondta, a BYD-tól beérkező pénz azonban nem mind az önkormányzaté, hiszen az államnak vissza kellett utalniuk, amit a kormány korábban kölcsönadott a városnak a gyárépítéshez szükséges terület előkészítésére.

TI Magyarország: Törvénysértő a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése

A kommunista ideológia nyugati-imperialista összeesküvés-elméleteit megszégyenítő kitalációkkal, tárgyi tévedésekkel és súlyos csúsztatásokkal terhelt a Szuverenitásvédelmi Hivatal honlapján október 14-én közzétett jelentés, amely azután készült, hogy a hivatal idén június 18-án „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot” indított a Transparency International (TI) Magyarország ellen. Az év elején felállított, évi hatmilliárd forintból gazdálkodó állami szerv úgy tette közzé a TI Magyarországról szóló vádiratát, hogy még a saját működését megalapozó törvény előírásait sem tartja tiszteletben. Az évi 6 milliárd forint közpénzből működő, Lánczi Tamás vezette állami szerv egyebek mellett az Amerikai Egyesült Államok által vezetett globális összeesküvésről, nagyhatalmak közötti titkos kémjátszmákról, és ki másról, mint Soros Györgyről fantáziál az anyagban.

SZ. BÍRÓ ZOLTÁN: KI NEM AKART AZ OROSZ BIZTONSÁGI GARANCIÁKRÓL TÁRGYALNI? – SZIJJÁRTÓ PÉTER NEM MONDOTT IGAZAT

NÉPSZAVA
Szerző: SZ. BÍRÓ ZOLTÁN
2024.10.18.



Hiába próbálja a külügyi szóvivő utólag kimosdatni főnökét, Szijjártó Péter nem gondolhatott másra, mint azokra a konkrét követelésekre, amelyekkel az oroszok 2021. december 15-én előálltak. A magyar külügyminiszter ugyanis szerződéstervezetről beszélt, ilyen – pontosabban ilyenek, merthogy két, közel azonos tartalmú tervezetről van szó – ebben az időszakban csak egy született. Az, amit két orosz külügyminiszter-helyettes – Szergej Rjabkov és Alekszandr Grusko – személyesen adott át az Egyesült Államok és a NATO képviselőinek.


A magyar külügyminiszter nem mondott igazat, amikor a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek adott interjújában sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy a 2022. február 24-én kezdődő Ukrajna elleni nyílt és átfogó orosz támadás előtt a NATO nem volt hajlandó megvitatni Oroszországgal annak biztonsági igényeit. Ez az állítás köszönőviszonyban sincs a valósággal. Szijjártó Péter azt mondta: „a mostani helyzetnek nem kellett volna bekövetkeznie, ha a NATO 2021-ben megtárgyalta volna Moszkvával annak biztonsági garanciákra vonatkozó szerződéstervezetét”. Ez az orosz hírügynökség által idézett mondat egyértelművé teszi, hogy Szijjártó Péter – hiába próbálja a külügyi szóvivő utólag kimosdatni főnökét – nem gondolhatott másra, mint azokra a konkrét követelésekre, amelyekkel az oroszok 2021. december 15-én előálltak. A magyar külügyminiszter ugyanis szerződéstervezetről beszélt, ilyen – pontosabban ilyenek, merthogy két, közel azonos tartalmú tervezetről van szó – ebben az időszakban csak egy született. Az, amit két orosz külügyminiszter-helyettes – Szergej Rjabkov és Alekszandr Grusko – személyesen adott át az Egyesült Államok és a NATO képviselőinek.

Az oroszok, amikor átadták a követeléseiket tartalmazó dokumentumokat, két további igényüket is közölték. Kikötötték, hogy a szerződéseket vagy változtatás nélkül, egy az egyben elfogadja a NATO és az Egyesült Államok, és akkor lesz megállapodás, ha módosítani akarnak rajtuk, akkor ne is álmodjanak erről. Hogy az orosz álláspontot senki nem érthesse félre, Rjabkov félvállról azt is odavetette, hogy a szerződéstervezetek nem étlapok, amiből válogatni lehet. Eszed, nem eszed, nem kapsz mást! – tehetnénk ehhez hozzá.

A diplomáciában ezt a fajta magatartást nem párbeszédnek, hanem ultimátumnak nevezik.

Az utóbbiról nehéz párbeszédet folytatni. Orosz részről azonban volt még egy további elvárás is. Azt is kikötötték, hogy mind az Egyesült Államok, mind a NATO – függetlenül attól, hogy elfogadja vagy sem a szerződéstervezetekben szereplő feltételeket – mindenképpen írásban adjon választ. Ezt mindkét címzett meg is tette február elején.

Azt, hogy ki és mennyire akart a biztonsági garanciákról tárgyalni, mindennél jobban érzékelteti Szergej Rjabkov 2022. január 9-i genfi sajtótájékoztatóján elhangzó mondata: „Itt az ideje, hogy a NATO összeszedje a cókmókját (szobraty manatki) és vonuljon vissza az 1997-es határai mögé”. Ez a hangnem, ahogy akkor, úgy most, visszatekintve sem vall dialógusigényre. A párbeszédet kezdeményezők nem ilyen nyelven szoktak megnyilatkozni. Az a felszólító és egyben lekezelő hangnem, ami végig uralta a háborút megelőző időszakban az orosz kommunikációt, nem arra utalt, hogy Moszkva bármiről is tárgyalni szeretne...