2024. október 15., kedd

DRÁGÁN ADJÁK A „BANKOT” -

HÍRKLIKK
Szerző: SOMFAI PÉTER
2024.10.15.


A szakértő szerint több oka is van annak, hogy a magyarok az európai átlagnál kevésbé szeretik használni a digitális fizetést. Mérő Katalin, a Budapesti Gazdasági Egyetem docense szerint a sokan jobban bíznak a készpénzes vásárlásban, de egyébként az állami szabályozásban is van egy momentum, amely erre szorítja őket. „Mindazonáltal a világ egyik legnagyobb bankkártyákat forgalmazó cége arra a megállapításra jutott, hogy mára a magyarok életében is a mindennapok részévé vált az okoseszközzel való fizetés, egyre többen tartják megbízhatónak azt, hogy elmentsék kártyaadataikat. A többség viszont még így is a készpénzes fizetésre esküszik.


Mi ennek az oka? A bizalmatlanság a bankokkal szemben, vagy a megszokás, hogy az az én pénzem, ami a zsebemben van?

Nem lehet erre csak egyetlen okot mondani. Nem fontossági sorrendbe állítva, de talán első helyen mégis az emberek alacsony pénzügyi tudatosságát említeném. Ennek persze több összetevője is van. Még mindig vannak olyan háztartások, amelyeknek egyáltalán nincs bankszámlája, bár ez a kör nagyon erősen csökkent az elmúlt időszakban. Ma már inkább csak az idősebb korosztályra jellemző, vagy a nagyon hátrányos körülmények között élő családokra. Napjainkban azért egyre többen vannak, akiknek valamilyen jövedelmét a kifizetőhelyek csak bankszámlára hajlandóak utalni. Még ez sem jelenti azt, hogy ezek a családok az anyagi természetű kötelezettségeiket, például a közüzemi számláikat, kizárólag elektronikus úton fizetik be a szolgáltatónak. Hozzáteszem: ez az idegenkedés az elektronikus banki tranzakcióktól elsősorban azokra jellemző, akik mindenféle elektronikus ügyintézéstől tartanak.

Nálunk még a pénzügyileg tudatosabb emberek is szívesen használják a készpénzt. Ennek mi lehet az oka?

Például az, hogy olcsóbb használni, mint a digitális fizetési módokat. Persze ez az olcsóság relatív: a magánembernek olcsó, a társadalomnak drága. A jelenlegi szabályok szerint egy hónapban mindenki két alkalommal, összesen 150 ezer forint készpénzt ingyen vehet fel, ami a jelenlegi minimálbérhez és az átlagos családi jövedelmekhez mérten nem kevés. A készpénzforgalom mellett „szól”, hogy az elektronikus csatornák használatát a tranzakciós illeték is drágítja, amelyet éppen az idén augusztusban emelt a korábbi mérték másfélszeresére a kormány. Lehet azt mondani, hogy „aprópénzről” van szó, hiszen a korábbi 0,3 százalék után a jelenlegi 0,45 százalék lett az illeték, de sok kicsi, sokra megy. Vagyis minden bankkártya tulajdonost ösztönöznek arra, hogy havi 150 ezer forint készpénzt használjon...

KIJÖTT A LISTA, MILYEN FELÚJÍTÁSOKRA TENNÉ FELHASZNÁLHATÓVÁ A KORMÁNY AZ ÖNKÉNTES NYUGDÍJPÉNZTÁRAKBAN LÉVŐ PÉNZT

TELEX
Szerző: WEILER VILMOS
2024.10.15.


Miután hétfőn elkezdődött az önkéntes nyugdíjpénztárak lakáscélú felhasználásáról szóló társadalmi egyeztetés, hétfőn este felkerült a kormány honlapjára az erről szóló jogszabálytervezet. Ebből kiderül, hogy pontosan milyen felújítási munkálatokra lehetne elkölteni a nyugdíjra félretett pénzünket – már, ha a javaslat az egyeztetés után ilyen formában megy át a parlamenten.

A kormány honlapjára felkerült, még egyeztetés alatt álló verziót a Bank360 nézte át, összefoglalójuk szerint az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak 2025. január 1. és 2025, december 31. között a tagjaiknak a következő szolgáltatásokat is nyújthatják azok megtakarításaiból:

- Lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészének, valamint törlesztésének támogatása.

- Magyarország területén lévő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlan, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épülete korszerűsítésének, felújításának támogatása.

A Bank360.hu szakértői szerint a felsorolásból az is következik, hogy lakásvásárlásra csak abban az esetben használható fel a nyugdíjpénztári megtakarítás, ha valaki az ingatlanszerzéshez hitelt vesz fel, és az önrészt kívánja ebből legalább részben kifizetni. A lakáscélú hitel lehet támogatott konstrukció is, tehát CSOK Pluszhoz is fel lehet használni a nyugdíjpénztári megtakarítást, akár családon belül is.

Lakás korszerűsítésének, felújításának, illetve a lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészének, valamint törlesztésének támogatása abban az esetben igényelhető, ha a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke teljes vagy részleges tulajdonában áll a lakás az ingatlannyilvántartás alapján, vagy a hitelszerződés annak megszerzésére vonatkozik.

A lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés törlesztésének támogatását a nyugdíjpénztár a pénzügyi intézmény (jellemzően bank) által kiadott, a pénztártag által teljesített törlesztés befizetését igazoló dokumentum alapján fizetheti a pénztártag részére, vagy közvetlenül a folyósító pénzügyi intézménynek.

Lakás korszerűsítésének, felújításának támogatása a következő építési tevékenységekhez igényelhető a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke teljes vagy részleges tulajdonában álló lakás esetében:

- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,

- az épület külső szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,

- külső nyílászáró beépítése, cseréje,

- tető cseréje, felújítása, szigetelése,

- klímaberendezés beépítése, cseréje,

- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,

- lakás helyiségeinek belső fali- vagy padlóburkolatának készítése, cseréje, felújítása,

- konyhai bútor vagy konyhai gép cseréje, beépítése,

- akadálymentesítési munka.

Az építési tevékenység teljesítését igazoló számlaként a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke nevére szóló, az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti termékértékesítésről, illetve szolgáltatásnyújtásról kiállított, és a korszerűsítéssel, felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatok tekintetében egy vagy több, a vállalkozási szerződés vagy szerződések szerinti vállalkozó által kiállított számla fogadható el. A benyújtásra kerülő számla kibocsátási időpontja nem lehet 2024. október 1-jénél korábbi azzal, hogy a számla benyújtása legkorábban 2025. január 1-jén történhet.


A LÉTIGE RENDHAGYÓ ALAKJA – MÁRAI SÁNDOR HALÁLÁNAK 35. ÉVFORDULÓJÁN

VÁLASZ ONLINE
Szerző: BABICZKY TIBOR
2024.10.14.


A hétvégén, október 12-én nyílt kiállítás a párizsi Liszt Intézetben Márai Sándor tiszteletére. Noha az utolsó polgári magyar író halálának évfordulója valójában februárban volt, s a 35 sem túl kerek szám, a rá való emlékezés mindig indokolt. Főleg, ha olyan szöveg születik, amilyet Babiczky Tibor, a kiállítást megnyitó költő írt és mondott el a helyszínen. Ezt közöljük most...

HA ELJŐ DONALD TRUMP

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.10.15.


Mint a gyerekek a Jézuskát decemberben, úgy várja Orbán Trump eljövetelét, amitől viszont nem tudjuk – tán még ő maga sem – mit remél. Miben bízik a nagy magyar hatalomtechnikus, ami ettől neki jobb lesz, mert az előrejelzések és elemzések szerint az országnak egyáltalán nem lesz az. Viszont ránézve a magyar külpolitika helyzetére, arra az állapotra, amibe lavírozták magukat, a csodavárás mégis érthető, mert más jószerivel Orbánnak már nem maradt.

Pedig milyen nagy remények voltak még a tavasszal, az uniós választások előtt, amikor egyetlenünk mélyen meg volt győződve arról, hogy kis, európai fasiszta cimboráival beveszik Brüsszelt, s akkor szüret. Nem jött össze, helyette maradt a megvetett és elszigetelt patrióta frakció, pedig mi pénzt ölt abba is, támogatva spanyol hasonszőrű kollégáit, Le Pent, meg még ki tudja ki mindenkit nem a mi pénzünkön. Mára kiderült, semmire sem ment vele.

Így az is világossá vált, hogy semmi egyéb nem maradt, amitől a renoméja jobbra fordulását várja vagy remélheti, mint, ha Trump cimborája győz. Ez azonban olyan, mint a kutya vacsorája, amelyről tudjuk, hogy bizonytalan, sőt, a helyzetet bonyolítja, ha Orbán nagy álma megvalósulna a tengeren túl, elemzők szerint nagyon rossz volna Európa – s benne kies hazánk – gazdaságának, amely már amúgy is rég nem látott ramaty állapotban van.

Nincs mit tagadni azon, hogy Magyarország ma már az aksigyáraival, a hitelekkel pénzügyileg és a gazdaság nagy szeletében is kínai gyarmat, a szalmahajú Trump pedig épp a kínai gazdaság túlhatalma ellen vezetne be a legutóbbi tudósítások szerint egyenesen hatvan százalékos védővámot a kínai termékekre. Így a legkevesebb, amit mondhatunk, hogy Orbán az ő győzelmével két szék között a pad alá esne, ha nincsen ott már most is.

Azt sem tudjuk, ilyen körülmények között miért jelentette be azt is, hogy abban a pillanatban, amikor a félőrült amerikai cimborája győz, ő a fiókból előhúz egy „békeköltségvetést”, amitől egycsapásra heppi lesz minden idehaza. De megszokhattuk, egyáltalán nem kell foglalkoznunk azzal, miket beszél, hanem azt kell figyelnünk, amit tesz. Trump eljövetelére várva semleges gazdaságot ígért, ami csak akkor volna megvalósítható, ha nem lennénk az Unió tagja.

Sem a NATO-é. Ettől azonban még nagyon messze vagyunk, és az a szerencsénk, hogy emiatt nem is lehet semleges gazdaságpolitikát folytatni, ami az ország végét, vagy még nagyobb gyarmatosítását jelentené. Ehhez amúgy a szalmahajúnak semmi köze, ha van, akkor annyi, amit fentebb vázoltunk. Ebből is látszik, hogy Orbánnak és a kormányának halovány gőze sincs arról, hogyan hozzák helyre, amit elcsesztek, ha egyáltalán van ilyen szándékuk.

Marad ehelyett ez a mitikus Trump-várás, ami abból indult ki, hogy a győzelme után pár másodperccel véget ér a háború, és akkor haligali, ami tereléssel az a cél, hogy ne kelljen bevallani, a háborútól függetlenül süllyedt az ország szekere valami kilátástalan posványba. Semmi garancia nincs a békére Trumppal, és a fentiek miatt arra sem, hogy a magyar gazdaság elindulna valahová is a jelenlegi zuhanórepülésből. Viszont álmodozni jó...