2024. október 10., csütörtök

KÍNA EGYIK UNIÓS HÍDFŐÁLLÁSA LETT MAGYARORSZÁG, DE KI FOG EBBŐL HASZNOT HÚZNI?

G7.HU
Szerző: MÉSZÁROS R. TAMÁS
2024.10.10.


Az elmúlt években a magyar külgazdaságpolitikai retorika alapvetésévé vált, hogy a magyar gazdaság fejlődésének fenntartásáért ki kell maradni a világgazdaság geopolitikai érdekek szerinti „blokkosodásából”, és a keleti, mindenekelőtt kínai kapcsolatok mélyítésével kell elérni, hogy az európai növekedés lassulása ne húzza magával Magyarországot.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója konnektivitási politika néven vázolta a fentieket, ami azt akarja jelenteni, hogy Magyarország akkor lehet sikeres, ha a nyugati és a keleti vállalatok és technológiák találkozási pontjává válik. Orbán Viktor pedig nemrég a „gazdasági semlegesség” fogalmával írta körül elképzeléseit, amelyek szerint Magyarország ki akar maradni a világgazdasági „blokkosodásból”, és „minden égtáj felé” nyitott akar maradni.

A stratégia első része, a keleti kapcsolatok építése a jelek szerint sikeres.

Miközben az Európai Bizottság a kínai gazdasági kitettség csökkentését szorgalmazza, és a térség több országa Romániától Csehországon át a balti államokig a nyugati érdekek mentén egyre inkább elfordul a kínai kapcsolatépítéstől, addig a magyar kormány jelentős anyagi támogatással üdvözli a kínai beruházásokat. Az Orbán-kormány látványos külpolitikai gesztusokkal is igyekszik megtámogatni a kínai kapcsolatot, legyen szó az Európai Unió Peking számára kényes nyilatkozatainak és lépéseinek ellenzéséről, Kína ukrajnai „béketervének” egyedüli nyugati államként való támogatásáról, vagy az Övezet és út elnevezésű program melletti elköteleződésről.

Ezzel a taktikával Magyarország mára valóban a kínai vállalatok európai hídfőállásává vált. A Rhodium Kína-specialista piacelemző cég és a Financial Times közös adatelemzése szerint Kína a geopolitikai feszültségek és a protekcionista intézkedések fényében a közvetlen befektetések helyett egyre inkább harmadik, politikailag barátibb országokon keresztül igyekszik fenntartani és növelni nyugati piaci jelenlétét. Magyarország 2022 óta a kínai vállalatok legfontosabb külföldi elosztóországai közé lépett, ennek köszönhetően tavaly már Kína európai uniós beruházásainak közel felét, az elektromosautó-ipari beruházásoknak pedig több mint a 60 százalékát Magyarországon realizálták...

A probléma az, hogy

a stratégia második része ennek ellenére egyelőre mégsem vált valósággá.

A kínai beruházási láz eddig nem járult hozzá a magyar növekedés fellendítéséhez, és számos közgazdász kételkedik benne, hogy ez valaha be fog-e következni egyáltalán...

ZENGETT AZ EURÓPAI PARLAMENT A LEGSÚLYOSABB MAGYAR ÜGYEKTŐL

444.HU
Szerző: 444.HU
2024.10.09.



Ilyen vitát még nem látott Strasbourg: a Magyar-Orbán összecsapás mellett korrupciós ügyek, 1956, Oroszország és a magyar ellenzék jövője is szóba került egy olyan eseményen, amin elvileg a soros uniós elnökség lenne a téma. Videónk a helyszínről.

ORBÁN KONTRA MAGYAR – ILYEN VOLT A STRASBOURGI EP-VITA

TELEX
Szerző: TELEX
2024.10.10.



Igazi szócsatára ugyan nem volt lehetőség, de most először vitázott egymással Orbán Viktor és Magyar Péter, miután a magyar miniszterelnök Strasbourgban bemutatta a magyar soros elnökség programját. A vitán Orbánnak elsősorban a saját bel- és külpolitikáját kellett megvédenie, miközben mások mellett korrupcióval és putyinpártisággal is vádolták az EP-képviselők.


ENGEDIK, HADD MENJEN: CSÍK JÁNOS KILÉP A CSÍK ZENEKARBÓL

HETI VÁLASZ / PODCAST
Szerző: STUMPF ANDRÁS
2024.10.10.



A Válasz Online podcastjának e heti vendégei a Csík Zenekar legismertebb arcai, az apropó pedig keserédes: az alapító a HetiVálasz friss adásában jelenti be, hogy kilép az együttesből. Vendégek: Csík János, Majorosi Marianna és Szabó Attila. Műsorvezető: Stumpf András.


Ritkán fordul elő, hogy a Válasz Online podcastadásában jelentsenek be az érintettek fontos, a magyar kultúra szempontjából is lényeges változást. A HetiVálasz friss adásában márpedig éppen ez történik: Csík János nálunk jelenti be, hogy kilép az általa 1988-ban alapított Csík Zenekarból. A hegedűs, énekes elsőként a Válasz nézőit, hallgatóit avatja be döntésének okaiba. Elmondja azt is: búcsúzóul 60. születésnapján, december végén áll színpadra a zenekarral.

Adásunkból kiderül, hogy az együttes ennek ellenére miért nem oszlik fel, hogy miként folytatják tovább jövő januártól immár az alapító nélkül. S egyáltalán: hogy érzik magukat ebben a furcsa helyzetben? Minderről az ország egyik legismertebb hangja, a zenekar énekese, Majorosi Marianna és a banda Csík János melletti másik prímása, egyben kreatív csodafegyvere, Szabó Attila beszélnek részletesen az adásban.

Fény derül arra is, hogyan lett a Csík Zenekar a 2000-es évek második felére a magyar zenéből kitörölhetetlenül fontos formáció, amely elsőként varázsolt népzenét a kortárs popmuzsikából. Megtudjuk, hogyan függ össze mindez Csík János 22 évvel ezelőtti, majdnem halálos kimenetelű balesetével, vagy azzal, ahogy Szabó Attila a véletlen folytán összetalálkozott Lovasi Andrással. Sokan valószínűleg azzal sem voltak tisztában eddig, hogy Majorosi Marianna úgy énekelte fel stúdióban a Most múlik pontosant, hogy sosem hallotta a Quimby-féle eredetit. Kiderül az is, miért nem ment mélyen a pártpolitikába a zenekar, s hogy még azt sem pártpolitikai állásfoglalásnak szánták, amikor békemenetes meghívásra mondtak igent.

Rengeteg érdekesség a 2000-es évek egyik legfontosabb zenekaráról egyenesen a legismertebb tagoktól a HetiVálasz 247. adásában.


NETANJAHU FEJE TETEJÉRE ÁLLÍTHATJA AZ ELNÖKVÁLASZTÁSI KAMPÁNYT | AMERIKÁNÓ #05

AMERIKÁNÓ #05 / PARTIZÁN PODCAST
Szerző: PARTIZÁN
2024.10.10.



Minden amerikai elnökjelölt tart az “októberi meglepetéstől”, amely utolsó pillanatban kavarhatja fel radikálisan az erőviszonyokat. A Trump és Harris közötti mérkőzést több ilyen “ismert ismeretlen” is befolyásolhatja, legfőképp a közel-keleti háborús eszkaláció. Az Amerikánó ötödik részében erről beszélgettünk, illetve arról, a változó világrend hogyan változtatja meg az amerikai döntézhozók külpolitikai nézeteit. Ennek eklatáns példájaként az adásban Jake Sullivannek, Biden nemzetbiztonsági tanácsadójának pályaívét rajzoljuk fel.

Az adásban említett szövegek: 

Jake Sullivan beszéde a Brookings Institution-ben: https://www.whitehouse.gov/briefing-r... 

Cikksorozat az amerikai szankciókról: https://www.washingtonpost.com/busine... 

Bernie Sanders korábbi külpolitikai tanácsadójának publicisztikája Biden Izrael-politikájáról: https://newrepublic.com/article/18669...



A FOCIMECCSEK A KARMELITÁBAN DŐLNEK EL, NEM A ZÖLD GYEPEN – TOMPOS ÁDÁM A KULTÚRTÁJBAN

KULTÚRTÁJ / MAGYAR HANG
Műsorvezető: FICSOR BENEDEK
2024.10.09.



Orbán Viktor igyekezett letakarítani a magyar valóságot a stadionok lelátóiról, és ez többé-kevésbé sikerült is neki – mondta a Kultúrtáj című műsorunkban Tompos Ádám, a Magyar Hang riportere, akivel frissen megjelent, Amíg élek én című könyve apropóján beszélgettünk a magyar foci sötét oldaláról, a kirabolt északkeleti országrészről, a hatalom és a huligánok viszonyáról, illetve Borsod meglepő sokszínűségéről. 

- Megismétlődhet-e a 2006-os erőszakos tüntetéssorozat? 
- Kell-e félnie a kormánynak a fanatikus focidrukkerektől? 
- Hogyan lett az egykor büszke országrészből nyomorgó régió? 
- Miért nem érdekli a Diósgyőr drukkereit, hogy csapatuk Mészáros Lőrinc közelébe került? 
- Miért irigykedhetnek még a legjobb európai csapatok is Miskolcra? 


DEÁK AKADÉMIA - AZ ÁLLAMVÉDELMI SZERVEK

MÓRICZ ZSIGMOND 
MEGYEI ÉS VÁROSI KÖNYVTÁR
Szerző: UNGVÁRY KRISZTIÁN
2024.10.09.



Digitális Archívumunkból - Deák Akadémia - Az államvédelmi szervek 
Előadó: Ungváry Krisztián magyar történész, egyetemi oktató, MTA doktora

A POLITIZÁLÓ EGYHÁZ

MÁSRÉSZRŐL / KLUBRÁDIÓ
Műsorvezető: RŐZSA PÉTER
2024.10.09.



A Másrészről 2024 október 9-i adásában Rózsa Péter vendége Gégény István, a Szemlélek szerkesztője és Darvas-Tanács Erik református lelkész volt.


AZ ORBÁN-KORMÁNY VOLT DIPLOMATÁJA SZERINT IS OROSZ ÉS KÍNAI ÉRDEKET SZOLGÁL A MAGYAR NAGYSTRATÉGIA

VÁLASZ ONLINE
Szerző: ABLONCZY BÁLINT
2024.10.09.


Orbán Viktor Tusnádfürdőn a magyar nagystratégia előkészítéséről beszélt, nemrég pedig a „gazdasági semlegességet” tette meg a magyar állam vezéreszméjének. Fehér Zoltán az Orbán-kormány korábbi diplomatája, aki a neves bostoni Tufts Egyetemen szerezte doktori fokozatát és többször publikált az államok nagystratégiáiról, úgy fogalmaz a lapunknak adott interjúban: messze nemcsak kereskedelmi kapcsolatokat építünk Oroszországgal és Kínával, hanem kül- és biztonságpolitikánkat is egyre inkább a két keleti államhoz igazítjuk. Szerinte nem magától értetődő, hogy Donald Trump elnökké választása esetén a magyar kormánynak fel kellene hagynia pekingi orientációjával. Világmagyarázó nagyinterjú...

ÖSSZEVESZTEK EGYMÁSSAL AZ ORBÁN ÁRONNAL ÜGYKÖDŐ VÁLLALKOZÓK, EZ VEZETETT A HANGFELVÉTEL KISZIVÁROGTATÁSÁHOZ

TELEX
Szerző: DEZSŐ ANDRÁS
2024.10.10.


– Szia, hallasz?
– Hallok mindent, igen.
– Jól van. Fasza. Már jó volt a bejutás.
– Igen. Érdekes. Figyelek és veszek mindent.
– Jól van, oké, szia.
– Oké, cső!

A fenti párbeszéd annak a hangfelvételnek a legelején hallható, amit még szeptember végén szivárogtatott ki a szélsőjobboldali Kuruc.info a miniszterelnök testvéréről, Orbán Áronról. Később a Telex több forrásból is megerősítette, hogy a felvétel eredeti, azon tényleg Orbán Áron hangja hallható.

Tovább kutakodva pedig kiderítettük a felvétel készítésének körülményeit is, amely a fenti párbeszéd tartalmára is magyarázatot ad.

Május végén Orbán Áron egyik barátjával, Garay B.-vel együtt ment el a Miniszterelnöki Kabinetirodában dolgozó Héjj Dávid miniszterelnöki biztoshoz. Az épületbe ugyanakkor csak Orbán Áron ment be, Garay B. a sógorával együtt az autójában maradt. Ő készítette a felvételt, de ehhez Orbán Áron aktív segítsége is kellett: a két férfi folyamatos telefonkapcsolatban állt egymással, Garay így tudta felvenni Orbán Áron és Héjj Dávid beszélgetését. Ez megmagyarázza azt is, hogy bár Héjj és Orbán Áron közül utóbbi hangja hallható tisztábban, de Garayé még nála is tisztább.

A hangfelvétel idézett párbeszéde is kettejük között zajlik, ekkor még Héjj nem hallható. Orbán Áron ekkor tesztelte a kommunikációt. Ezért kérdezte meg Garayt, hogy hallja-e, ami körülötte zajlik, mire a barátja jelzett, hogy – idézzük –

„figyelek és veszek mindent”.

Később Orbán Áron odasúgta Garaynak, hogy „most már nem beszélhetünk”, ekkor a miniszterelnök testvére már az épületben lehetett.

Arról, hogy miért kereste fel Orbán Áron Héjj Dávidot és mik hangzottak el a találkozón, az előző cikkünkben már részletesen írtunk. Röviden: Orbán Áron arra panaszkodott a miniszterelnöki biztosnak, hogy a külügy blokkolja az úgynevezett schengeni, C vízumokra vonatkozó kérelmeiket. Ezeket a vízumokat olyanoknak adják, akik átutazóban, turistaként vagy látogatóba érkeznek a schengeni övezetbe, az Európai Unióba. A vízumok blokkolásának háttérben Orbán Áron a letelepedésikötvény-bizniszből ismerős bolgár üzletasszonyt, B. Radosztinát sejtette.

Bár akkor még nem tudtuk, ki az a rejtélyes Garay, akinek a nevét a beszélgetés során Héjj is szóba hozta, az már akkor világossá vált, hogy a férfi valamiféle (üzlet)társa, barátja lehet Orbán Áronnak...


L. RITÓK NÓRA: GYERMEKJOGOK, GYERMEKVÉDELEM

A NYOMOR SZÉLE BLOG
Szerző: L. RITÓK NÓRA
2024.10.04.


Mostanában sok vonalon foglalkoztam ezzel, nyilván benne vagyunk szakmai hálózatokban, de most volt több kutatási interjú ezzel kapcsolatban, dolgozunk egy meghívásos pályázati keretben, ami szintén érinti ezt a területet, pont most mi is foglalkoztunk vele a felnőttekkel a közösségi foglalkozásunkon, és persze mindig elér minket is olyan megkeresés, hogy adjunk gyereket, fiatalt, aki képviselni tudja korosztálya problémáit a különböző fórumokon.

Azt hiszem, ebben is ugyanazt a problémát látom, mint az emberi jogok területén, a választási tudatosságban, érdekképviseletben, vagyis minden olyan területen, ahol demokráciadeficit érzékelhető. Vagy talán érthetőbb úgy, hogy a társadalmi leszakadás mértéke alapvetően meghatározza ezt a területet is. És hiába teszünk úgy, hogy ez nem így van, mert képesek érzékelni a jogsérelmeket, felemelni a hangjukat, úgy gondolom, nem így van.

Talán abban tudom legjobban érzékeltetni ezt, hogy mi a kapcsolatrendszerünkben a generációs szegénységből nem tudunk olyan fiatalt delegálni, aki képviselni tudná a problémákat a gyerekjogok területén, mert nincs tudása, világlátása, tájékozottsága arra sem, hogy értse, mit kellene figyelnie. És mielőtt bárki azt gondolná, hogy egyszerű a megoldás, miért nem mondjuk meg neki? Nos, ez nem annyi, hogy megmondjuk, mit kellene tudnia. Egyrészt, mert alapkészség-hiányosak, és a tudásuk, tájékozottságuk alapjaiban nagyon hézagos, bizonyos területeken, ami a jobb társadalmi státuszúaknak természetesen megvan, nekik szinte nulla. Ha mi mondjuk meg, nekik mit kellene mondaniuk egy ilyen fórumon, azok nem az ő gondolataik, hanem a mienk, amit persze megtanulhat elmondani… de ettől ez az egész a mienk marad, kívül rajta, és tulajdonképpen csak használjuk őket, igazolásául annak, hogy be vannak vonva ők is, a “célcsoportból”. Épp olyan jelenség, amit a múltkor olvastam, hogy bevesznek egy cégbe egy kerekesszékest, romát, stb…ami azt bizonyítja, hogy a cégkultúra része az elfogadás. Szóval, sok helyen ez csak egy kifele mutatott kép, kipipálása ennek a jellemzőnek.

Szerintem az a gyerek tudja hitelesen képviselni a demokratikus részvétel adta lehetőségekben a saját ügyét, aki mögött olyan család van, ahol a demokratikus értékek átadása a mindennapokban megtörténik, vagy olyan intézményrendszer, ahol ez alapérték, és ebben élve meg tudja fogalmazni a szükségleteit, problémáit egy gyerek. Mert a közeg erre tanítja. Indirekt módon alakítva az értékrendjében ezt is.

De hol van meg ez? A generációs szegénységben élő családokban ezt nyomokban sem találjuk. Az a szocializációs minta, ami szervezi a családok értékrendjét, és átörökítésre is kerül a gyerekeken át, az nem olyan, mint amit a gyerekjogok érvényesítésében elvárhatnánk. A rejtve maradt családon belüli erőszak esetei, az a traumatizált közeg, ami a szülők életét is meghatározta gyerekként, és viszik tovább ezeket felnőtt korban is, mind mutatják, hogy mekkora a baj.

Mit teszünk hát? Kívülről, az intézményrendszer “csekkolja” a családi állapotokat, leginkább csak akkor, mikor már tarthatatlan a helyzet, kihangosodik a probléma, és már rég messze vagyunk a gyerekjogok érvényesülésétől, itt a hatósági eszközök működnek, védelembe vétel, kiemelés… Szóval, nem fogalmazódik meg a családon belül semmi, csak kívülről jön hatás.

Persze az intézményrendszer maga sem egyszerű. A gyerekjogok tekintetében itt óriási a leszakadás. Ahol a szülői háttér ismeri és alkalmazza a demokratikus értékek szerint szerveződő “protokollokat”, ott a családon belül természetessé válik a kommunikáció arról, hogy ki, hogyan szeretne megoldásokat keresni az életben előforduló kérdésekre. Ők képesek arra is, hogy ezeket a szempontokat az intézményrendszeren belül is érvényesítsék. Ők azok a szülők, akik próbálnak partneri viszonyt kialakítani a pedagógusokkal, és ha az intézmény attitűdje is demokratikus, ezt megtehetik. A hatások pedig erősítik egymást, csodásan. Itt lehet diákparlament…. de egy szegregált iskolában más a helyzet.

Ott (és sajnos a központi vezénylésű oktatásirányítás, a maga BM-es attitűdjével lassan mindenhol ezt a “cégkultúrát” erősíti meg) nincs olyan légkör, ahol a gyermekjogok bárkit érdekelnének. Van ugyan gyermekvédelmi felelős, de nem igazán emlékszem, hogy egy-egy kihangosodó gyermekbántalmazásnál ők kezdeményeztek volna bármit. Formális ez, épp úgy, mint a gyermekvédelmi protokoll, amit ráadásul még kuszábbá tett a túllihegett gender-elmélet. Szavak, mondatok, melyek világosak azok számára, akik ebben nőnek fel, és érthetetlenek azoknak, akik nem. Akik pedig velük dolgoznak, ők “maguk között” nevetségesnek tartják a leírtakat, és saját, különböző kiégési fokozaton sértik meg, akár naponta is a gyermekjogokat. “Nehogy már a gyerekek szabják meg…” . “Ezeknek, jogot? Inkább a kötelességüket kellene észben tartani…” Talán ismerős mondatok ezek.

Az önkormányzatiság színterei, a diákönkormányzatok területe már a múlté. Ők max. egy “fordított nap” megszervezésében közreműködhettek, amit egyébként ugyanúgy a pedagógusok szerveztek meg. És ezt sem tudom, hogy egyáltalán él-e még ez a vonal. Az, hogy véleményezzenek bizonyos dokumentumokat, adminisztrációs szükséglet maradt, tartalom nélkül.

És persze ott vannak azok a területek, ahol még ennyi szabályzás sincs. A sportegyesületek, egyházak, gyermekotthonok. Ahonnan egyre-másra borulnak ki a csontvázak, és az ember gyomra görcsbe rándul, ha arra gondol, mi lehet ott, ahonnan nem tud kihangosodni semmi? Mert ott olyan a “cégkultúra”, hogy titokban tartja.

Nos, összegezve, azt gondolom a gyerekjogok érvényesítéséről, hogy épp úgy beteg, mint a felnőtt világ jogérvényesítése. Átpolitizálódott (ezért maradnak büntetlenül a kormányzathoz kötődők tettei), és nem vesz tudomást a leszakadókról. Ahol a gyerekjogok valós tartalommal működnek, ott a gyermekvédelemre kevésbé van szükség. Ahol a felnőttek jogai érvényesülhetnek, ott természetes, hogy a gyerekjogok is teret kapnak.

Mi ebben nem állunk jól. Naponta kapcsolódnak hírek a gyerekvédelemhez, amikor a családjuktól, vagy az intézményrendszertől, az edzőktől, a papoktól kell megvédeni a gyerekeket. Nem belülről indul el változás, azzal a felelősséggel, amivel rendelkeznie kellene mindenkinek, aki gyerekekkel dolgozik, hanem kívülről, és csak akkor, mikor kiderül valami. A rendszer nem törődik azzal, miért olyan a családi élet sok leszakadó családban, amiben nincs biztonságban a gyerek, hanem kiemelik, egy olyan rendszerbe, ami szintén nem tudja értelmezni és alkalmazni a gyerekjogokat.

A demokratikus jogok szerintem olyanok, mint az iskolákban a “láthatatlan tanterv”. Ha jelen van, családban, iskolában, bárhol, zsigerileg beépül. És észre kellene venni, hogy valami végletesen elromlott, ha már csak a hatósági védelem működik. Persze az is csak akkor, amikor valami kitudódik.

A MAGYAR SOROS ELNÖKSÉGRŐL VITÁZTAK STRASBOURGBAN | RUFF ÉS MAGYARI ELEMEZ

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.10.09.



Az árvíz miatt elhalasztott EP-meghallgatás október 9-én végül megvalósult. Orbán Viktor bemutatta a magyar elnökség programját, és reagált a képviselők felszólalásaira, köztük Magyar Péterére is. Hogyan alakul a kormány és az EU viszonya, és milyen játékteret tud ebben bejátszani a Tisza párt? Magyari Péterrel és Ruff Bálinttal elemeztük a Strasbourgban történteket.

0:00 - Visszaszámláló 
4:26 - Felkonf, Amerikánó 
6:45 - Egy rendhagyó meghallgatás 
9:16 - EP-vita összefoglaló 
14:16 - Orbán, Magyar, Von der Leyen 
26:57 - Kézfogás 
31:25 - Milyen elnökség a magyar? 
42:20 - Orbán Győző bányái 
52:47 - Van DK-stratégia? 
1:08:03 - Elköszönés, stáblista

CICAHARC

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.10.10.


Ami történt tegnap az Európai Parlamentben, az voltaképp várható volt, így nagy meglepetést nem hozott. Mindösszesen újólag, és koncentráltan láttuk meg Orbán jellemét, ami fölbugyogott belőle akkor, amikor kénytelen volt végighallgatni, mit gondolnak róla Európában, mire tartják, s mit tennének vele szívesen. Egy bizonyos Terry Reintke képviselő egyenesen úgy fogalmazott, nem látják őt szívesen a falak között.

Akadtak zaftosabb hozzászólások is, de fölösleges megidézni mindahányat. Orbán pedig hozta a formáját, s a magunk részéről kerülve a píszí nyűgeit, csak annyit állapítunk meg, olyan bunkó volt, amennyire csak lehet, s amit meg is szoktunk tőle a hazai parlamentben, de most az egész világ tapasztalhatta. Nincs itt semmi látnivaló, tessenek oszolni, főleg azok után, hogy a mimagyarok miniszterelnöke így összegezte a szégyent: „Jó mulatság, férfimunka volt”.

Lelke rajta. De olyanja nincsen, így hát ezzel nem is törődnénk ma már többet, mert ezt a magyar családok nem tudják megenni. Hátrébb megyünk hát az időben egészen tavaszig, ott is egy kormányülésig, amely történései most kerültek napvilágra, ami isteni szerencse, mert, mint tudjuk, ott jegyzőkönyvek nem készülnek, azaz, feltehető, hogy valaki a „nagyok” közül szivárogtatott. Hogy milyen szándékkal, az majd később derül ki.

Ahogy megtudtuk, ezen a kormányülésen a hazai akkumulátorgyártás két eddigi élharcosa, úgymint Nagy Márton miniszter, és Szijjártó Péter, szintén miniszter beosztású organizmus ment egymásnak. A cicaharc azon folyt (vagy dúlt), ki cseszte el és mennyire (nagyon), hogy Magyarország gazdaságának jövőjét szinte egy lapra föltéve ebben és ettől képzelte el, mint ahogyan annak idején Rákosi pajtás a vastól és acéltól remélte a megváltást.

Még egyszer mondjuk, hogy ez a tavaszon történt, amikor kezdtek mutatkozni az első jelek, a világban az elektromos autók piaca, így vele együtt az aksigyártás is megrogyott. Mi pedig itt állunk szügyig ilyen gyárakkal, a környezetszennyezéssel meg a vendégmunkásokkal, azaz, bekövetkezett az, amire amúgy minden józanabbul gondolkozó ember számított, hogy az akkumulátorgyártás primátusára alapozni nem egyéb, mint méretes zsákutca...

KINCSES GYULA: ÉN IS MŰTÖTTEM 40 FOKBAN, DE NEM EZ A LEGNAGYOBB BAJ A KÓRHÁZAKBAN

DELLA / 24.HU
Szerző: BAKA F. ZOLTÁN
2024.10.09



Kásler Miklós elhíresült mondata – miszerint ő régen 50 fokban is operált – megütközést keltett pár hónapja, amikor a klímaberendezések hibája vagy hiánya sokszor elviselhetetlen hőséget eredményezett a budapesti kórházakban. Pedig Kincses Gyulának, a Magyar Orvosi Kamara egykori elnökének is vannak hasonló élményei, ő például 40 fokban műtött –, igaz, akkoriban klimatizált helyiség még sehol nem állt rendelkezésre. A Della vendége szerint ugyan látványos és hatásos volt Magyar Péter nyári, hőmérős akciózása, de nem ez a fő baj a magyar egészségügyben.

VIHAROS NAPOK - A 444 NAPINDÍTÓ HÍRLEVELE

444.HU
Szerző: HORVÁTH BENCE
2024.10.10.


Orbán-Magyar vita Strasbourgban, az évszázad hurrikánja Floridában: itt a 444 napindító hírlevele.

Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele, benne az elmúlt 24 óra legfontosabb, érdekesebb cikkeivel, videóival. Például ezzel a néggyel:





Hírleveleinkre itt lehet feliratkozni...