Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele, eső után, közben, előtt, de ha minden igaz, a hétvégén már nem fog esni. Ajánlunk napkezdéshez négy cikket, alatta meg összefoglalunk mindent, ami az elmúlt 24 órában fontos-érdekes volt.
Együtt kampányolt csütörtökön Liz Cheney volt republikánus kongresszusi képviselő (Dick Cheney volt alelnök lánya), és Kamala Harris demokrata elnökjelölt Wisconsinban.
Mindketten arról beszéltek, Donald Trump nem alkalmas arra, hogy vezesse az Egyesült Államokat, és arra kérték a választókat, az ország érdekeit helyezzék a pártérdek fölé. Szerintük Trumpot diszkvalifikálja a küzdelemből a Capitolium ostromában játszott szerepe, és az, hogy nem hajlandó elfogadni a 2020-as választási vereségét.
Liz Cheney az egyik legjelentősebb republikánus, aki Harrist támogatja. A másik az édesapja, Dick Cheney, akit a demokraták még mindig gyaláznak az iraki háború csökönyös támogatása miatt.
Liz Cheney a kampányrendezvényen azzal viccelődött, ő már azelőtt republikánus volt, hogy „Donald Trump elkezdett volna szoláriumozni.”
Azt mondta, büszkén voksol Harrisre, ez lesz élete első szavazata egy demokratára.
Ezek a megjegyzések segíthetik Harrist abban, hogy megpróbáljon „udvarolni” a centrista és republikánus szavazóknak. A közvélemény-kutatások szerint nagyon szoros a küzdelem Trumppal, és Harrisnek úgy kell megnyernie a tőle tartó republikánusokat és függetleneket, hogy ne idegenítse el saját bázisát, különösen az olyan csatatér államokban, mint Wisconsin. (Reuters)
PÉNTEK REGGEL / PARTIZÁN PODCAST Szerző: PARTIZÁN 2024.10.04.
1830: most már Budapestről is ezt kell hívnod, ha hirtelen panaszod van, de nem rendel a háziorvos, viszont nem is vagy életveszélyben.
Kedd óta kevesebb helyen van ügyelet, mint korábban, de a kormány szerint ez nem baj. Lesz-e elég háziorvos és mentős a gördülékeny ellátáshoz? Egyáltalán mi szükség van ügyeletre? Vendégünk Keczéry Attila zuglói háziorvos, a Magyar Orvosi Kamara elnökségi tagja.
Az e heti Péntek Reggelt Szurovecz Illés (szerkesztő-műsorvezető), Laki Gergely (kreatív producer), Irsik Bence (sound design) és Rádi Gábor (animáció) hozta el neked.
Julia Gross német nagykövet régebben, amikor Schmidt Mária (Orbán egyik fő történelmi ideológusa) megkérdőjelezte hazája létezését – Németország már nincs is -, kénytelen volt felhívni a figyelmet arra, hogy még élnek. Schmidt modortalansága (mert nem akartunk durvább szavakat használni) mutatja a Fidesz viszonyát a külvilágnak ahhoz a részéhez, lásd: a Nyugat, amelyet Putyin nyomán mostanában olyannyira utálnak.
Nem tudunk erre jobb szót használni, pedig biztosan van. Most, a napokban volt a német egység napjának ünnepe, amelyre hosszú évek után először nem ment el a magyar kormány részéről senki, amire indoklást nem adtak, de a fentebb emlegetett irányvonal magyarázatot ad rá. Nevezhetnénk ezt a gyerekszoba hiányának, ám a külpolitikában ez nem játszik. S hogy Szijjártó esetében mégis értelmezést ad sok mindenre, az a lényeges.
Leginkább arra mutat rá, hogy a magyar külügyes nem politikus, hanem valami egészen más. A hosszú évek óta tartó permanens röpködésének eredménye sem hozott egyebet, mint egy plecsnit Lavrovtól, rengeteg akkugyárat, s annak idején a használhatatlan lélegeztetőgépek tengerét. Szijjártó inkább egy rossz kalmár, aki azonban ebbéli tevékenységét ismeretlen hatalmak és emberek érdekében végzi büntetőjogi terhekkel.
Abban az értelemben azonban mégis külpolitikus volna, hogy rendelkezik egy ilyennek vindikált jogokkal, ami közül a legkedvesebbike a nagykövetek bekéretése, miközben kárál és toppogat a kis futsalos lábával. Immár sok éve mondogatnak fura dolgokat nagykövetek, más országok külügyesei vagy kormányai kies hazánkról, amely a NER fogságában szenvedve egy fekély lett Európa közepén. Szijjártó tehát gyakran toppogat és kéret be.
Mint most Julia Gross német nagykövetet is, aki beszédet mondott az emlegetett német egység ünnepén, ahová magyar kormány-, vagy állami ember nem ment el. Ez több modortalanságnál, ez egyértelmű üzenet. Hogy a nagykövet emiatt mondta, amit mondott, az nem egyértelmű, viszont amit beszélt, az egybeesik azzal, amiket amúgy mostanában szerte Európában tartanak Magyarországról, Orbánról, s így egyként rólunk is.
Az elmúlt hónapokban – illetve tán már években mérhető – Szijjártó szemében ebbe a hibába estek a finnek, a svédek, akikkel NATO-ügyben lehetett mocskos kis játékokat játszani, aztán jöttek a balti államok, a komplett EU, hogy az amerikai nagykövetről ne is beszéljünk, aki immár közellenség. Sorossal egy szinten van. Felsorolásunk nem teljes, hiszen, ha úgy vesszük, a komplett Nyugat rühell minket, s erre minden okuk meg is van. Ide jutottunk...