2024. szeptember 27., péntek

BOD PÉTER ÁKOS: ORBÁN ÉS SZIJJÁRTÓ UTAZÓÜGYNÖKE AZ OROSZ ÉS KÍNAI ÉRDEKEKNEK

KLIKKTV / MÉLYVÍZ
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2024.09.26.



Ha kiprésel Orbán a gazdaságból 3-6 százalékos gazdasági növekedést, amiről a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen beszélt, az nagy inflációval fog járni, bárki lesz az MNB új elnöke, annak a fékre kell majd lépnie. A 6 százalék az már olyan, mintha egy trabantos azt mondaná, hogy háromszázzal fog menni, hiába nyomja padlóig a gázt, nem fog annyival menni, csak jó büdös lesz – mondta Bod Péter Ákos, közgazdász, a KlikkTV Mélyvíz című műsorában, aki szerint, ha rossz az irány, és egyre nagyobb a sebesség, az mindenkinek rossz. 

A kormány egy kényszerhelyzetbe került, ezt próbálja most Orbán racionalizálni. Az elmúlt évek során pofonverték az uniós kapcsolatrendszert, ezért kénytelenek kelet felé nyitni, nem azért, amit a miniszterelnök állít, hogy a nyugatnak vége, és kelet fog felemelkedni. Magyarország gazdaságilag az unió 1 százalékát jelenti, azt mondani, hogy ezt kinőttük teljesen irracionális. Hiteltelenek Orbán szavai, hiszen mindig a következő évre ígér gazdasági növekedést, erre nem lehet tervet építeni sem a cégeknek, sem a hitelezőknek. A gazdasági ütközés tényleg nem jó, de ha két fél közé szorul valaki, akkor azt kipréselik. 

A műsorban szóba került Orbán Balázs kijelentése, mely szerint az ukránok hibáztak, hogy megvédték magukat az orosz agressziótól, meg kellett volna adniuk magukat. A közgazdászt megrázta Orbán Balázs kijelentése, hiszen édesapja is ’56-os hős volt. Bod Péter Ákos szerint a helyzet nagyon súlyos, ez része annak az érték nélküli politizálásnak, amit a kormány eddig is csinált, mindegy, hogy barát vagy ellenség, csak üzletet kössünk. Eddig a kormány a szuverenitásról papolt. Ha valakinek a szuverenitását megtámadják, ahogy az ukránokét, akkor bizony meg kell védenie magát.

SZ. BÍRÓ ZOLTÁN: OROSZORSZÁGBAN MA EGY ALTERNATÍVÁK NÉLKÜLI VILÁG VAN, SE ELLENZÉK, SE SZABAD MÉDIA, SE CIVIL SZFÉRA

QUBIT+
Szerző: SZ. BÍRÓ ZOLTÁN
2024.09.25.


A Qubit Live 9. eseménye, amelyre szeptember 10-én került sor, Oroszország Ukrajna elleni agressziójával foglalkozott, és a címe – mi más is lehetett volna – Háború és béke volt. Meghívott előadóink az Európa mindennapjait ma meghatározó háborút három eltérő aspektusból közelítették meg és vizsgálták: az aktuális harctéri helyzet felől, az Oroszországban zajló politikai és gazdasági folyamatok felől, illetve a világhelyzet összefüggésében. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat és az est második felében zajló pódiumbeszélgetést, hogy azok is megnézhessék őket, akik nem tudtak részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.

Sz. Bíró Zoltán filozófiatörténész, Oroszország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója előadásában arról beszélt, amiről szinte alig tudunk valamit, vagyis hogy mi a helyzet ma Putyin Oroszországában. Három nagyobb témát érintett: a jelenlegi gazdasági helyzetet, ennek társadalmi és politikai konzekvenciáit, valamint arról is beszélt, hogy az az intenzív indoktrinációs kísérlet, ahogyan Putyin ideológiailag, kulturálisan és történelemszemléletében átalakítja Oroszországot, hová jutott, hol tart most.

Abból indult ki, hogy noha az orosz gazdaság a GDP alapján a 8-10. a világon, vásárlóerő-paritáson pedig 5-6., a szankciók igenis fájnak, még ha rövid távon egy ekkora gazdaság nem is roppan meg. 2022-ben recesszió volt, tavaly 3,6 százalékos növekedés, csakhogy az országból adatok érkező adatok ma már egyre megbízhatatlanabbak, rendre módosítják, visszavonják azokat

Politikai téren gyakorlatilag semmi sem változik Oroszországban, legalábbis ami a nagy képet illeti: a hatalom elérte célját, egy alternatívák nélküli, monolit világ megteremtését. Nincs cselekvőképes politikai ellenzék, hisz legerősebb alakjait bebörtönözték vagy eltették láb alól. Nincs szabad média, nincs véleményszabadság: e tekintetben a helyzet rosszabb, mint amilyen a Szovjetunió vége felé volt. És eltűntették a társadalmilag aktív civil szférát is – ennek állomásaira külön is kitér az előadás.

Ami ehelyett van: egy konszolidált autokrácia. Olyan ország, amelyből menekül a társadalom tehetséges, jól képzett, aktív rétege. Olyan népesség, amely szinte teljes egészében Putyin háborújának kárvallottja. A háború haszonélvezői csak a szűk hadiipari, tulajdonosi réteg, a háborút kiszolgáló cégek, és bármennyire is különös, de a szerződéses katonák, akik az átlagkeresethez képest komoly zsoldot kapnak – igaz, cserébe az életüket viszik a vásárra.

A társadalom pedig mesterségesen gyereklétben tartott és reszovjetizált. Ez utóbbit Sz. Bíró részletesebben is kifejtette, méghozzá a nálunk is elhíresült, kilencedik osztályos orosz történelemkönyvből kiindulva. Az indoktrináció ugyanis a múlt és a jelen átírásával kezdődik, és ennek fő terepe ma az oktatás. Sz. Bíró Zoltán előadásában megdöbbentő részletekkel és példákkal is bemutatta mindezt.

Az előadás videó és podcast formájában is elérhető...

A MIGRÁCIÓ MINDENT VISZ – AUSZTRIA AZ ORBÁNI ÚTON?

HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: KOVÁTS ESZTER
2024.09.27.


„Amennyire nem foglalkozik az osztrák választási kampánnyal a magyar sajtó, olyan sokszor hangzik el Magyarország és Orbán Viktor neve az osztrák választási kampányban” – a Válasz Online felkérésére Kováts Eszter politológus, a Bécsi Egyetem kutatója mutatja be az osztrák szélsőjobb várható sikerének okait, valamint azt, miért nem lehet mégsem mérget venni arra, hogy kancellárt is adhat majd a Szabadságpárt. Azt egyébként tudták, hogy az osztrákoknál is van LMP, s ott is pont annyira, mint itthon? Vagy hogy az osztrák szocdemek épp MSZP-üzemmódba kapcsolva teszik tönkre magukat, a hazai Botka-történetet szinte megismételve? A most vasárnapi osztrák választások háttere.


Schönwetterthema” – közvéleménykutatók értelmezése szerint a klímaváltozás akkor érdekes az osztrák választóknak, amikor nincsenek fontosabb problémáik. Vagyis amikor szép idő van. Ezzel magyarázták, hogy az utolsó, 2019-es szövetségi parlamenti választás idején ez volt a legfontosabb téma a választók számára. A Zöldek akkor 2017-hez képest 10 százalékpontot javítva 4 helyett 14 százalékkal jutottak a parlamentbe, és a Sebastian Kurz vezette Néppárttal (ÖVP) koalíciós kormányt alakíthattak. Azóta sok víz lefolyt a Dunán: beütött a Covid, recesszióba döntve az osztrák gazdaságot is; Kurz belebukott a korrupcióba és abba, hogy eskü alatt hazudott: 2021 decembere óta Karl Nehammer a kancellár. Oroszország Ukrajna elleni háborúja nyomán aztán megugrottak az energiaárak, az infláció mértéke pedig EU-s átlag feletti lett: tavaly augusztusban az EU-s 5,9-hez képest 7,5 százalék volt (erről mi itthon persze csak álmodoztunk az EU-ban legmagasabb 14,2 százalékunkkal). Az aszályos nyár után a választást megelőző két hétben pedig tényleg nagyon sok víz lefolyt a Dunán, ez alapján nehezen értelmezhető az az állítás, hogy a klímaváltozás kérdése csak akkor lenne releváns, amikor épp nincsenek nagyobb problémák. Egyelőre azonban

nem látszik, hogy az utóbbi évtizedek legnagyobb természeti katasztrófája (öten életüket is veszítették Ausztriában és többszáz millió eurós károk keletkeztek) megváltoztatná a választói preferenciákat.

Hónapok óta – az utóbbi hetekben is – stabilan egyformán mérik a pártokat, 1-2 százalékpontos eltérésekkel: 27-28 százalékkal vezeti a közvélemény-kutatásokat a Herbert Kickl vezette szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ). Hibahatáron belüli eltéréssel 23-25 százalék között áll a nagyobbik kormánypárt, a már említett ÖVP. 20-21 százalék körül áll a szociáldemokrata SPÖ Andreas Babler kancellárjelölttel az élen, s 8-10 százalékra mérik mind a Zöldeket a jelenlegi alkancellár Werner Koglerrel, mind a gazdaságpolitikájában az ÖVP-nél is liberálisabb, Beate Meinl-Reisinger vezette NEOS-t. A 4 százalékos bejutási küszöb körül mérik a látszatra balos, valójában neoliberális, az utóbbi hetek szivárogtatásai alapján autoriter családi vállalkozást, az úgynevezett Sörpártot, valamint a második legnagyobb osztrák város, Graz polgármesterét adó és a salzburgi tartományi parlamentbe tavaly 12 százalékkal bekerülő, nevében kommunista, programjában a lakhatási válságra fókuszáló KPÖ-t is (gyorstalpaló itt). Akárcsak nálunk, bejutásra esélytelennek, 1 százalék alatt mérik az LMP-t ott is: csak Ausztriában ez a rövidítés a Zöldekből a Covid-intézkedések miatt kivált politikus listáját takarja (Liste Madeleine Petrovic)...

UNGVÁRY RUDOLF: ORBÁNNAK TÖKÉLETESEN MEGFELEL, HA BIZTOSAN HELYTARTÓ MARAD

KLUBRÁDIÓ / MEGBESZÉLJÜK...
Műsorvezető: BOLGÁR GYÖRGY
2024.09.26.


Orbán Balázs '56-tal kapcsolatos mondatairól kérdeztük Ungváry Rudolf írót, aki részt vett a forradalomban. Közölte: ez a rettenetes szöveg kimondja, hogy kikerültünk az euroatlanti demokráciák világából. Szerinte Orbán Viktor biztos nem fog ellenállni annak, hogy újra orosz csatlós legyen az ország: "mindig is kiváló utolsó csatlósok voltunk, Orbán ennek prototipikus képviselője".

A miniszterelnök politikai igazgatója szerdán egy mandineres beszélgetésben azt mondta, hogy „pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett.”

Ungváry Rudolf író, aki ’56-ban részt vett a forradalomban, műsorvezetőnknek arra a kérdésére, hogy van-e erre épeszű magyarázat, úgy fogalmazott: „én ettől, ezeknek nem megyek a falhoz”. Jó, ha tudjuk, hogy lesz még ennél is lejjebb – tette hozzá. Úgy fogalmazott: ’56-ra azért volt szüksége a nemzetnek, hogy legyen vállalható múlt, a levert forradalom emléke szentesítette, hogy 1989-ben egy időre visszatalálhattunk az euroatlanti demokráciák világába. És maga az alaptörvény is szentesítette ezt – fűzte hozzá.

Kijelentette: ez a rettenetes nyilatkozat kimondja, hogy kikerültünk ebből a világból. Ez a szöveg szükségszerűen következik a „mérgező vezér és fasisztoid rendszere” természetéből. Ugyanis ennek a rendszernek mindenképpen kell, hogy idővel „a szovjet putyini nagyhatalom” szavatolja majd a fennmaradását, ahogy Kádár bolsevista rendszerének is kellett a Szovjetunió, tehát Orbán biztos nem fog ellenállni annak, hogy újra orosz csatlós legyen az ország. Ez az ember mindenáron hatalmat akar, és neki tökéletesen megfelel, ha biztosan helytartó marad. „Mindig is kiváló utolsó csatlósok voltunk, Orbán ennek prototipikus képviselője”.

Ironizálva azt mondta, tényleg nem lett volna szabad ellenállni, a lengyeleknek se lett volna szabad ’39-ben, az angoloknak se kellett volna provokálniuk a németeket, és akkor nem bombázták meg rakétázták volna Coventryt és Londont. Sőt – folytatta – Horthy Miklós is „milyen jól csinálta”, hogy engedett a német megszállásnak, hiszen ennek az eredménye félmillió magyar halott a koncentrációs táborokban és például a romvárossá lőtt Budapest. „Én még láttam az eredményt”.

Arra a kérdésre, hogy milyen magabiztosságot tükröz egy ilyen vélemény kimondása, úgy válaszolt: a hazugság, amit az ember kitalál magának, a lelkében előbb-utóbb igazsággá válik, hogy „el bírja viselni, hogy milyen ocsmány alak”, ezt nevezik a kognitív disszonancia elkerülésének. „Ez a banda semmi mást nem akart az indulásakor, ’88-89-ben sem, mint kizárólagos hatalmat”, és mivel tudják, hogy erkölcstelenek, ezt el kell tüntetniük, úgy kell gondolkodniuk, hogy nagyon helyes, ha például Putyin támogatásával hatalmon maradnak, mert elsajátították azt a meggyőződést, hogy ők képviselik a nemzet érdekét.

Kitért arra is, hogy szerinte Magyar Péter megjelenése Orbán rendszerén belüli palotaforradalmat jelez előre. Orbán viszont mindennel szemben be akarja biztosítani a hatalmat, Magyar Péterrel szemben is, ezért jól jön neki egy külpolitikai támasz ahhoz, hogy teljesen független legyen az Európai Uniótól. Úgy véli, bár talán nem vesszük észre, „folyik a NATO-ból és az EU-ból kilépés”. Ez realitássá válhat egy idő múlva, mert a magyar lakosság egy része mindennek ellenére, amit történt, olyan rendíthetetlen híve Orbánnak, mint amilyenek Trump szavazói is. Azt mondta, ami elgondolható, az lehetségessé válik, és amit egy politikus elgondol, az még inkább. Amilyen a magyar lakosság politikai állapota, ebben a helyzetben számítani lehet arra, hogy Orbán támogatottsága még ettől se fog csökkeni – vélekedett.

Hozzáfűzte, nagyon érdekes lesz látni, hogy a még élő ötvenhatos „hivatásosak” és utódszervezeteik, amelyek „mind Orbán-barát szervezetekké váltak”, mit reagálnak erre a szövegre, hogy sajátítják el ezt az újbeszélt. Ők korábban mindig nagy felháborodásban törtek ki, ha valamilyen liberális „cselt” orrontottak ez ügyben. Schmidt Mária néhány éve foggal-körömmel védett egy hazug ’56-os plakátot, most meg már a Pesti Srácok nevű oldalon kezdik mosdatni Orbán Balázs szavait.

„HA VALAKINEK NINCS EGY HAVERJA, AKI VÉGIGVISZI A RENDSZEREN, AKKOR AZ ELVESZETT”

NÉPSZAVA
Szerző: DANÓ ANNA
2024.09.27.


A beteget nem érdekli kié a műtőlámpa, ő csak gyógyulni akar - hangsúlyozta a VOSZ egészségügyi tagozatának elnöke.

Az állami egészségügy problémái áthatják a magánszektort is, s amíg az előbbi rendbetételére nem lesz kellő politikai bátorság, addig az utóbbi sem nagyon boldogulhat – derült ki a Porfolio Private Health Fórum 2024 konferenciáján.


- Nincs magán és állami, csak egyetlen egészségügyi szektor van, az, amelyik
a beteget meggyógyítja

– hangsúlyozta Fábián Lajos, a VOSZ egészségügyi tagozatának elnöke, a TritonLife csoport társalapító tulajdonosa, aki szerint a beteget nem érdekli kié a műtőlámpa, ő csak gyógyulni akar. Az ellátórendszer kritikus területei közé sorolta egyebek mellett a kiszámíthatlan jogi környezetet, a finanszírozási nehézségeket, a széthulló, gazdaságtalanul működő, s egyre foghíjasabb szolgáltatásokat. Megjegyezte:

az állam számára is megterhelő, és a betegekre is veszélyes intézményeket csukva kell tartani

– utalva arra a jelenségre, hogy teljesen kiszámíthatatlan, hogy az orvos és a szakdolgozó hiány miatt, mikor, hol kényszerülnek egy-egy ellátást végleg vagy átmenetileg szüneteltetni...

URBÁN ÁGNES | VAN EGY OLYAN POLITIKAI TURBULENCIA, AMI SEGÍTHETI A FÜGGETLEN MÉDIUMOK FENNMARADÁSÁT

KLUBRÁDIÓ / REGGELI SZEMÉLY
Műsorvezetők: HERSKOVITS ESZTER, SELMECI JÁNOS
2024.09.26.



A Reggeli személy 2024 szeptember 26-i adásában Herskovits Eszter és Selmeci János vendége Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója volt.

EZEKKEL A KOMMUNIKÁCIÓS TRÜKKÖKKEL PRÓBÁLJÁK MAGYAR PÉTERT GYENGÍTENI

TOPIK - MINDIG TÉMÁBAN
Szerző: PITZ DÁNIEL
2024.09.25.



Már javában zajlik a 2026-os országgyűlési választás kampánya, amiben különféle módszerekkel próbálják Orbán Viktor és a Fidesz ellenfelét - jelen esetben Magyar Péter népszerűségét gyengíteni. De mik ezek a trükkök Nézzük meg!

KÖTÖTTFOGÁS 314. – ORBÁN BALÁZS SZEMBEKÖPTE 1956-OT, 1. RÉSZ

KÖTÖTTFOGÁS / MAGYAR HANG
Szerző: PÖRZSE SÁNDOR
2024.09.26.



Nem kell védeni a hont. Mosdat a kormánymédia. Magyar Péter és a telefon. Mit üzent Evelin? Schmidt Mária és a Nyugat erotikája. Ezek voltak a szeptember 26-i Kötöttfogás témái. Akik átbeszélték őket: Dévényi István, Szerető Szabolcs, Balogh Gábor és Reichert János. A másorvezető ezúttal Pörzse Sándor volt.

KÖTÖTTFOGÁS 314. – ORBÁN BALÁZS SZEMBEKÖPTE 1956-OT, 2. RÉSZ

KÖTÖTTFOGÁS / MAGYAR HANG
Műsorvezető: PÖRZSE SÁNDOR
2024.09.26.



A Kötöttfogás szeptember 26-i adásának második része.

Résztvevők: Dévényi István, Szerető Szabolcs, Balogh Gábor és Reichert János. A másorvezető ezúttal Pörzse Sándor.

MINISZTERELNÖK ÚR! ÖNÖN A SOR, VALLJON SZÍNT!

MAGYAR PÉTER HIVATALOS
Szerző: MAGYAR PÉTER
2024.09.26.



Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának, a mai botrányos, hazaáruló mondatai után nincs helye a magyar közéletben.

„EMLÍTENI SE MERJE A PESTI SRÁCOK HŐSTETTEIT!” – LIPTÁK BÉLA ORBÁN BALÁZS SZAVAIRÓL

HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: LIPTÁK BÉLA
2024.09.27.


Ukrajna véráztatta földjén ma az orosz tankok magát a nemzeti önrendelkezést és az emberi szabadságot tiporják. Aki ezt valamiféle „békevágyat” emlegetve elnézné, mi több, mint valami üzenethordó küldönc, még szolgálná is, az ne merje kritizálni, de még csak említeni se merje a pesti srácok világtörténelmet formáló álmait és hőstetteit! – reagál Lipták Béla a Válasz Online kérésére Orbán Balázs tegnap elhíresült szavaira. Az ’56-os hős szerint bár „az Orbánoknak néha talán kicsit sikerül azt bepiszkítaniuk”, azért a magyar név szép marad.


Csütörtök reggel a 444 szúrta ki Orbán Balázs nem sokkal korábban nyilvánosságra került mondatait. Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója a Mandiner podcastjában többek közt az alábbiakat mondta:

„Pont ’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.”

A Válasz Online már tegnap reggel reagált a fentiekre, azonban fontosnak láttuk, hogy megkérdezzünk olyat is, aki személyesen is részt vett a harcokban 1956-ban. Lipták Béla akkor húszéves volt, a forradalom után az Egyesült Államokba emigrált. Elküldtük neki Orbán Balázs fent idézett sorai mellett a teljes videó linkjét is, arra kérve őt, kommentálja az olvasottakat-látottakat. Válaszát alább közöljük...

A HAZA ELÁRULÁSA

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.09.27.


Azt lehetne mondani Orbán Balázs (a miniszterelnök politikai igazgatója) tegnapi kijelentése után, hogy betelt a pohár. Ez azonban így már teljesen fölösleges volna, hiszen az a bizonyos pohár már nagyon régen kicsordult, s mi tapodunk ebben az undorító lében. Hogy tételesen és korrektül haladjunk, illetve tárgyszerűen is, nem árt idézni a politikai igazgató elképesztő szavait annak ellenére, hogy aki ezt megteszi, azt maga ez a kisebbik Orbán tartja hazugnak (jó hangosan), illetve háborúpártinak természetesen.

Már ezen a ponton megbicsaklik a józan ész és a logika, mert nem látjuk a szavak (mondatok) idézettől való olyan áttranszformálódását, ami szerint, ha Orbán mondja, akkor szép, igaz és békepárti volna a jelentés, ellenben, ha idéződik, akkor háborúpártivá válik, valamint nem is igazzá. Ez a védekezés az elhangzottak után a politikai igazgató szájából, ami egyrészt ilyen reflexszerű beidegződéseket mutat (mindenkinek az anyukája rajtuk kívül), illetve a sarokba szorított patkány működését, mert amit mondott, az menthetetlen.

A szándék, amely az volt, hogy az ukránokat és Zelenszkijt ekézze a politika igazgató elvtárs, egy ponton átfordul egy vallomássá, ami, hogy így egy az egyben kiderült, azért lehet kellemetlen és kínos, mert eddig titkolni szerették volna, holott voltaképp mindenki tudta, hogy erről van szó, ezek így működnek. Az ukrán helyzetet ’56-al vonva párhuzamba keveredik olyan mezsgyére az igazgató, ahová nem kellett volna elindulnia, illetve ahová és ahogyan megérkezik, az egészen elképesztő, s emiatt neki már két perc múlva mennie kellett volna.

„’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 éve, mert felelőtlenség” – így kezdi a morális süllyedést, és fokozza egészen a megsemmisülésig: „Belevitte egy háborús védekezésbe az országát, sok ember halt meg, területeket vesztettek… De ha minket megkérdeztek volna, akkor nem ezt tanácsoltuk volna. Miért? Azért, mert 56-ban az lett, ami lett, megtanultuk, hogy óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel, azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé”.

Hogy értsük az elhangzottakat, s ne legyenek kétségeink, Orbán kijelentése szó szerint ezt jelenti: Zelenszkij elnök helyében ők valószínűleg nem kezdtek volna emberéleteket követelő védekezésbe az orosz invázió után. Azaz, feladták volna a haza megvédésének kötelességét, amit az alaptörvény is előír, s amelyre ez az Orbán képviselőként fölesküdött. Ugyanakkor, mivel többes számban beszél, nem tudjuk, ez kit takar, de két megfejtés van: a kormány, illetve az országgyűlés, akik ezek szerint adott esetben tálcán nyújtanák át Putyinnak a hazát.

Ezt kollaborációnak nevezik és hazaárulásnak. Itt vontuk meg a mérleget, amit ragozni tovább nem kell. Megjegyzendő azonban, hogy ezzel egy lendülettel köpte szembe az alaptörvényt – amiért viszont nem nagy kár -, ám ezzel együtt az ’56-os hősöket, sőt, minden magyart, aki valaha is fegyvert fogott és az életét adta a hazájáért. De befigyel itt az orrba-szájba ordítozott szuverenitás is, amit ez az Orbán az első rossz szóra adna fel, azaz, annyi baj van itt, hogy már tegnap élő egyenes adásban kellett volna őt kirúgnia a pártjának, ez azonban nem történt meg.

Éppen ezért fog ez rájuk égni, mert valamit azért nem ártana reagálni, aminek két kimenetele van, megtagadják Orbánt, s akkor Zelenszkijnek adnak igazat (bukta), kiállnak mellette, akkor viszont ugyanabba a bűnbe esnek, mint ő. Ezért most épp még hallgatnak, illetve valószínűleg Rogán erősen dolgozik rajta. Mindenesetre ügy van, s hogy mi lesz belőle, az rajtunk is múlik, akik – legalábbis magam személy szerint – a Momentum álláspontját osztom, miszerint az igazgató „senkiházi ruszkibérenc”. Viszont nincsen ezzel egyedül.

Voltaképp egyébként nem történt egyéb ezzel a kinyilatkoztatással, mint formát öltött a Fidesz békepártisága, hogy mit képzelnek ez alatt. Zelenszkijnek (és az ukránoknak) már a két és fél évvel ezelőtti aljas támadás elején föltartott kézzel kellett volna Putyin rendelkezésére bocsátani az országukat. Viszont, hogy Orbán (a Fidesz, a kormány) Magyarországgal is ezt tenné, ha úgy fordulna a dolog, ez az az újdonság, ami most lelepleződött, s ez az, amiért most kompletten mind az összesnek takarodnia kellene...

ORBÁN POLITIKAI IGAZGATÓJA: ’56-BÓL TANULVA MI NEM ÁLLTUNK VOLNA ELLEN AZ OROSZ TÁMADÁSNAK

24.HU
Szerző: D. KOVÁCS ILDIKÓ
2024.09.26.


"Pont ’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség
"

– mondta a Mandiner Stratégiai Részleg című műsorában Orbán Balázs. A 444.hu által szemlézett beszélgetésben a miniszterelnök politikai igazgatója kijelentette, hogy az ukrán elnök belevitte az országát a háborús védekezésbe, területeket vesztettek, és emberek haltak meg.

„Ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert ’56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé” – fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna ellenáll az orosz agressziónak.

Orbán Balázs kijelentésére Gyurcsány Ferenc a Facebookon reagált, és azt írta: a magyar miniszterelnök legközelebbi munkatársának kijelentése azt jelenti, hogy

"az Orbán-kormány ellenállás nélkül átadná Magyarországot az oroszoknak".

A DK elnöke úgy véli, hogy a kormány az oroszok csatlósának tekint az országot, és feladta a szuverenitását.

A politikai igazgató szavaira válaszolt Tompos Márton, a Momentum elnöke is:

"És ezek a senkiházi ruszkibérencek tartják magukat a Pesti Srácok örököseinek".

Kiadott egy közleményt az LMP is, amelyben Ungár Péter, a párt társelnöke kijelentette, hogy valaki, aki magát a nemzeti oldal képviselőjének tartja nem állíthat olyat, hogy Magyarország nem védekezne az orosz katonai agresszió ellen. Mint írta:

"Felmerül a kérdés: hány megyét, várost, települést adna át Orbán Balázs egy agresszornak? Számoljon be, pontosan mennyi magyar területet tart feláldozhatónak, a miniszterelnök pedig adjon választ, egyetért-e Orbán Balázs szavaival!"

A megszólalást követő kritikákra Orbán Balázs egy Facebook-bejegyzésben válaszolt, amelyben azt írta, hogy „a háborús propagandasajtó vonatán nincs megállás”, és a magyar kormány álláspontja az, hogy nem látja értelmét az ukrajnai háborúnak, annak el sem kellett volna kezdődnie. A fideszes politikus szerint „1956 magyar hőseit ezen mostani magyar állásponttal szembeállítani a külföldi finanszírozású propagandasajtó és a háborúpárti politikusok bevett módszere”, amit felháborítónak tart és visszautasít. Orbán Balázs később egy videót is közzétett a közösségi oldalán, mivel „sokak szerint félreérthetően fogalmazott”. A felvételen arról beszélt, hogy az ’56-os forradalmárok hősök voltak, az orosz-ukrán háború viszont nem a mi háborúnk.

Magyar Péter Török Gábor közösségi médiás bejegyzése alá írt kommentjében arra szólította fel a politikai igazgatót, hogy még október 23-a előtt mondjon le. A Tisza Párt elnöke kijelentette:

"Orbán Balázs megalázta a sok ezer magyar szabadságharcos emlékét",

akik közül sok százan – ellentétben Orbán Balázzsal – az életüket is hajlandóak voltak feláldozni a hazájuk szabadságáért és függetlenségéért. Orbán Balázs ezen mondataival lábbal tiporta a magyar alkotmányosság és függetlenség alapjait is.”

A Mindenki Magyarországa közleményében Orbán Balázs „őszödi beszédének” nevezte a megszólalást, és követelte a Fidesz-kormány azonnali lemondását.

"Ez a cselekedet nem más, mint nyílt hazaárulás",

jelentették ki, hozzátéve ,hogy „egy olyan vezetés, amely képtelen megvédeni az ország biztonságát, nem szolgálja a magyar emberek érdekeit. Nem fogadhatjuk el, hogy hazánkat kiszolgáltatják idegen hatalmaknak, és ezzel veszélyeztetik nemzeti szuverenitásunkat”.

A párt ezt követően egy külön közleményben felszólította a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, hogy indítson vizsgálatot Orbán kijelentése miatt, mert fideszes politikus „kijelentése súlyos aggályokat vet fel a kormány és a Fidesz belső politikai motivációival kapcsolatban, amelyekre nemcsak politikai, de nemzetbiztonsági szempontból is sürgősen választ kell kapnunk”, a hivatalnak pedig kötelessége minden olyan esetet kivizsgálni, „amely veszélyeztetheti Magyarország függetlenségét és biztonságát, különös tekintettel olyan állításokra, amelyek szerint a kormány nem védené meg hazánkat egy külső agresszióval szemben”...

AZ AMERIKAI NÉPSZAVA HÓNAPOKKAL EZELŐTT MEGÍRTA: HA AZ OROSZOK ELFOGLALJÁK UKRAJNÁT, ELKERÜLHETETLEN AZ OROSZ BEVONULÁS MAGYARORSZÁGRA

AMERIKAI NÉPSZAVA ONLINE
Szerző: AMERIKAI NÉPSZAVA
2024.09.26.


Orbán Balázs nem először szólja el magát. Korábban kikotyogta, hogy aki uralja a médiát, az uralja az országot, mert uralja az ország gondolkodását is. Most ettől nem áll távol a szomorú helyzet, miszerint a magyarok 80 százaléka ugyanazt gondolja az orosz-ukrán háborúról, amit a médiát uraló orosz ügynök Orbán-rezsim.

Ehhez kapcsolódik Orbán Balázs legújabb elszólása, amelyben nyíltan megfogalmazta azt, hogy Orbán és a Fidesz nem állna ellent az oroszoknak, hanem ellenállás nélkül bevonulhat Putyin az országba, ha akar. Az Amerikai Népszava hónapokkal ezelőtt megírta, hogy ha az oroszok győznek Ukrajnában, ha elfoglalják Ukrajnát, elkerülhetetlen az orosz bevonulás.

Az Amerikai Népszava idén tavasszal számos cikkben írt egyértelműen arról, hogy Orbán Ukrajna kapitulációján dolgozik, az orosz győzelmet akarja elérni, ami teljes Ukrajna orosz megszállását jelentené, s ez esetben elkerülhetetlen Magyarországon az orosz bevonulás. De Orbán kész erre is azért, hogy az oroszok az EU-ra nyomást gyakorolhassanak.

Ez azt jelenti, hogy Orbán Balázs kijelentése, miszerint 1956 magyar tanulsága az, hogy az ukránoknak nem kellene védeniük a hazájukat az oroszokkal szemben, s nem lett volna szabad „egy háborús védekezésbe vinni az országát”, nem csupán a magyar szabadság, 1956, a nemzet és a haza elárulása, hanem több ennél: felkészülés az orosz bevonulásra.

Ezt jelenti az a mondat is, hogy „óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé”. A szuverenitásról papoló Orbán-rezsim ezt mondaná, ha Ukrajna megadná magát, és az oroszok Kárpátaljáért cserébe a nyugati magyar határig vonulnának. Nem „áldoznának” magyar vért a hazáért.

Ez lenne a szöveg, miért engedi Hegyeshalomig az orosz tömeggyilkos hordát, amely csak kisebb kilengéseket követne el, elsősorban vidéken rabolva és fosztogatva, egy-két embert egy disznóért megölve és néhány nőt megerőszakolva. De ezeket az orosz katonai vezetés nagyon megbüntetné. Orbán az orosz haderőtől várja az európai illiberális fordulatot.

Ezt kotyogta ki Orbán Balázs fullra járatva a békepárti orosz propagandát, hogy Zelenszkij feleslegesen áldozza az emberek életét, ahogy az EU és Amerika is ezt teszi, ha Ukrajnát tovább támogatja. Mintha egyetlen élet is érdekelné őket, amely életeket nem mellesleg az orosz barbár gyilkosok oltanak ki, de erről már szó sem esik.

Ez a szöveg nemcsak abban a tekinteben fenyegetés, hogy Orbán nem védené meg a hazát az oroszoktól, hanem arra utal, hogy az illiberális világforradalomhoz, amihez kell Trump győzelme is, szükség van Ukrajna, de Magyarország elfoglalására is. Orbán esetleg meg is egyezett Putyinnal abban, hogy a magyar bábkormányt meghagyva, bevonul az országba.

Ha az oroszok az osztrák határon állnak, könnyen az oroszok által pénzelt pártok jutnak hatalomra az európai országokban, többségre jutva az Európai Unióban, a demokratikus liberális világrendet felszámolva. Ezért Orbánnak nem drága az sem, hogy az oroszok az európai fenyegetés bázisává tennék a megszállt Magyarországot...

DISZNÓT VÁGNI JÓ, DE TÚLÉLNI A KÓRHÁZAT MÉG JOBB - VÉTÓ RUFF BÁLINTTAL #31

VÉTÓ / PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.09.25.



A kormányzati kommunikációnak fontos része, hogy aki normális, az velünk van, aki pedig nincs velünk, az nem normális magyar, sőt, talán nem is része a nemzetnek sem. Ennek kifejezéséhez egy hatalmas szimbolikus politikai termékcsaládot működtetnek, ami a vallástól a disznóvágásig, a magyar fifikától a tekintélytiszteletig sok mindent magába foglal – de mi van, ha a saját hangoztatott értékei fordulnak a Fidesz ellen? És milyen közállapotokat fogadunk el normálisnak a szimbolikus ügyek árnyékában? Ruff Bálinttal Vida Kamilla beszélget.

0:00 - Köszönés, intro 
0:55 - Sportoló Orbán és a politikai imidzs 
20:12 - Normalitás a Fidesz-univerzumban 
37:51 - Ami normálissá vált 14 év alatt 
49:44 - Elköszönés, stáblista

A LEGNAGYOBB NEMZETKÖZI LAPOK IS FELKAPTÁK ORBÁN BALÁZS UKRAJNÁRÓL ÉS '56-RÓL SZÓLÓ MONDATAIT

TELEX
Szerző: KOVÁCS PÁL
2024.09.26.

Még soha nem figyelt fel ennyire a nemzetközi sajtó Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának mondandójára, mint csütörtökön. Délelőtt kapott szárnyra a magyar sajtóban a hír: Orbán Balázs szerint felelőtlenség volt Ukrajnától, hogy megvédte magát az orosz agresszióval szemben, és hogy „56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált”.

Néhány órán belül két nagy külföldi hírügynökség, az Agence France-Presse (AFP) és az Associated Press (AP) is beszámolt Orbán mondatairól. Ezután egyre több orgánum adott hírt a sokak által kritizált megnyilvánulásról, valamint az erre érkező reakciókról, vette észre a 444.hu. Az AFP és az AP hírügynökségek rendkívül jelentős felületek, mivel számos lap tőlük vesz át híreket az egész világon...