2024. szeptember 11., szerda

AMERIKAI NÉPSZAVA: TRUMP ORBÁNNAL AKARTA IGAZOLNI A NEMZETKÖZI ELFOGADOTTSÁGÁT

AMERIKAI NÉPSZAVA
Szerző: AMERIKAI NÉPSZAVA
2024.09.11.


Nem kiütéssel, de Kamala Harris nyerte Trump ellen az első (és utolsó?) elnökválasztási vitát, amelyet az ABC televíziós csatorna rendezett. A választás ezzel nem dőlt el, de továbbra is nyílt, ami egyelőre még mindig a demokraták számára kedvező, mivel Joe Biden visszalépése előtt katasztrofális volt a helyzet, ami Trump elsöprő győzelmével fenyegetett.

A demokrácia és a világ jövője szempontjából már az is eredmény és megnyugtató, hogy Trump még győzelme esetén sem hivatkozhatna „fülkeforradalomra”. Nem tudja beállítani az esetleges győzelmét úgy, mintha szabad kezet kapott volna mindenre, s Amerikában az ő hívein kívül nincs senki más, azt tehet, amit akar. A vita megszilárdította a demokraták és Harris pozícióját, a választás továbbra is kétesélyes, akár nyerhetnek is.

Trump semmi újdonságot nem hozott, egy populista demagóg, nárcisztikus pszichopata előadását láthatta a közönség, tele hazugsággal és személyeskedéssel, a másik oldalon pedig végre egy olyan személy állt, aki nem ijedt meg tőle, és a mindenkit lekiabáló Trump nem bírt vele. Ráadásul egy nő, ami Trump szemében önmagában is egy szégyen. Trump önmagát kínálta, Harris egy konszolidált és normális Amerikát és nyugodt jövőt.

Kamala Harris azt az üzenetet képviselte, hogy „lapozzunk”, ne térjünk vissza a káoszba, amit Trump kormányzása jelentett, s amit Trump hagyott maga után. A demokrácára és a világra leselkedő helyzetet érzékeltette, hogy Trump a diktátorok és a diktatúrák barátja, akik ráadásul csak kihasználják és felhasználják. Trump sok kérdésre nem válaszolt, arra sem, hogy szeretné-e, hogy Ukrajna győzzön. Ez azt jelenti, hogy nem.

Trump nemzetközi elfogadottságának hiánya kapcsán hivatkozott Orbán Viktorra, mint egy istenre, hogy Orbán milyen nagyra tartja őt és milyen reményeket fűz hozzá. A vita során Harris több alkalommal nem kapott válaszadási lehetőséget, akkor sem, amikor Orbánról kellett volna elmondania, hogy kicsoda, amit mi különösen fájlalunk. De nem lehet kérdés senki előtt, hogy Orbánra hivatkozni, mint tekintélyre, nevetséges.

Orbán senkit nem tesz hitelessé a nemzetközi politikában, mert ő is hiteltelen. Nem igazol semmit, mert a személyének nincs tekintélye. Orbánnak sincs nemzetközi súlya, Orbánt a demokratikus világban nem fogadják el, szemben áll az egész nyugati demokratikus világgal. Oroszpárti álláspontja az ellenség barátjává teszi, ő maga is egy diktátor, akinek semmi helye nem lenne sem az Európai Unióban, sem a NATO-ban...

BOD PÉTER ÁKOS: EGY FELELŐS JEGYBANKELNÖK CSAK OPPONÁLNI TUDJA EZT A GAZDASÁGPOLITIKÁT

DELLA
Műsorvezető: BAKA F.ZOLTÁN
2024.09.11.



A tavalyi recesszió után a magyar gazdaság az idén is csak totyorog, a mocsárba beleragadva halad zsombékról zsombékra – festi le líraian a hazai helyzetet a Dellában a korábbi jegybankelnök, Bod Péter Ákos. Az egyetemi tanár szerint Orbán Viktor túl sokat vár Nagy Mártontól, amikor 3–5 százalékos növekedést kér jövőre a csúcsminiszteri poszt várományosától.

"A Trabant stabilan működik 80 kilométer per órás sebesség mellett, de ha túlhajtjuk, lefullad, füstölni kezd. Pont ilyen hatása lesz annak, ha a magyar gazdaságot hajtják túl, amely a modellszámítások szerint legfeljebb 3 százalékos növekedésre képes"

– állítja Bod Péter Ákos.

Ehhez a feladathoz vélhetően Varga Mihály asszisztál, MNB-elnökként, márciustól, a jelenlegi pénzügyminiszter esetében az a kérdés, hogy beáldozza-e a jegybanki függetlenséget a kormány gazdaságpolitikájának kiszolgálása érdekében. Vendégünk szerint ebben a helyzetben csak opponálni tud egy felelős jegybankelnök, igazodva az MNB-törvényben foglalt kötelezettségeihez.

A miniszterelnök által emlegetett gazdasági semlegességről az a véleménye, hogy a gondolat naivitáson alapul. A jelen körülmények között nem lehet kimazsolázni a jót a különböző politikai-gazdasági blokkokból, hanem azt kell elkerülni, hogy mi magunk váljunk mazsolává, amit az egymásnak feszülő blokkok kipréselnek.

A műsorban beszéltünk még a keleti forrásokra alapozott modellről, amely a kormányfő által elmondottak alapján egyre hangsúlyosabb lesz Magyarország finanszírozásában. Vendégünk szerint a japán piac rugalmasabb, őket csak az érdekli, hogy a hitelezett ne menjen csődbe, míg a kínaiak politikai feltételeket támasztanak a pénzért cserébe.

De egyik sem ér fel a nyugati piacok és az EU nyújtotta lehetőségekkel.


Kitértünk arra is, hogy a friss uniós versenyképességi elemzés rossz híreket tartalmaz az Orbán-kormány számára, az e-mobilitás terjedése valószínűleg lassabb ütemben halad, mint Nagy Márton szeretné. Ez pedig a következő időszak iparpolitikáját kérdőjelezheti meg.

PETSCHNIG MÁRIA ZITA: „MAGYARORSZÁGNAK NINCS GAZDASÁGPOLITIKÁJA”

FRISSHÍREK PODCAST
Műsorvezető: ZIMON ANDRÁS
2024.09.10.



Magyarországon a gazdaság a politika foglya. 

- Orbán politikájában nincs helye az észérveknek? 
- Matolcsy György miért csak mostanában kezdte el kritizálni a hazai gazdaságpolitikát? 
- Rekord hiányt sikerült összehoznia a Fidesznek ez tény, de vajon miért? 
- A NER működése megreformálhatatlan? 
- Mik a magyar gazdaság legsúlyosabb szerkezeti problémái? 
- Miért nem fogyasztanak eleget a magyarok? 
- Végleg legyőztük az inflációt? 
- Ha a Vodafone-ra és a reptérre van pénz az egészségügyre miért nincs? 

A kérdéseinkre Petschnig Mária Zita közgazdász válaszol. 

„MÁR NEM TUDJÁK, HOGY EGY GÉPPUSKALÖVEDÉK MIT MŰVEL AZ EMBERI TESTTEL” – ILYEN VOLT A 9. QUBIT LIVE

QUBIT
Szerző: NAGY GERGELY
2024.09.11.


Vannak történelminek bizonyuló pillanatok, amelyekkel kapcsolatban mindenki emlékszik, hogy éppen hol volt és mit csinált. Nem emlékszem, hogy hol és mit csináltam 2022. február 24-én. Azonban arra, hogy mit éreztem, arra nagyon is.

Már amikor Orbán Viktor február 1-én Moszkvában járt Putyinnál, és az orosz vezető egy NATO és uniós tagország miniszterelnöke előtt fejtette ki hagymázas teóriáit Kelet-Európáról, a NATO-ról és Ukrajnáról, elkezdtem szorongani. Amikor Putyin február 21-én elismerte Kelet-Ukrajna két szakadár területe, Luhanszk és Donyeck önállóságát, akkor szinte biztos voltam abban, hogy megindítja a csapatait. Nyilván nemcsak én, hanem nagyon sokan, így nyilván nem csak engem nem ért már váratlanul február 24. Borzalmas, hideglelős érzés kerített hatalmába, olyanféle fogalmak keltek életre a fejemben, amelyeket a nagyszüleim emlegettek a II. világháborúból (sőt, az elsőből), valamint félelmek és képek a délszláv háborúk idejéből, a rombolás, a népirtás képei. És kezdett derengeni, miről beszélnek az ukránok 2014 óta.

Ugyanakkor előjött valamiféle atavizmus érzete is: háborút indítani, Európában, tankokkal, gyalogsággal, dermesztően 20. századi, ósdi, értelmetlen és reménytelen vállalkozás. Amellett persze, hogy embertelen. Ma, amikor egy hatalom, ha nem tetszik neki, ami a szomszédjában történik, gazdasági, pénzügyi eszközökkel és sok egyébbel be tud avatkozni, akár átállítani egy adott ország irányultságát – persze nem tisztességes eljárás ez sem –, mégis azt választja, hogy bevonul és gyilkol? Miféle képzeletvilág, világkép és mentalitás eredménye ez?

Putyin blitzkriegre készült, elhúzódó, véres, keserű állóháború lett belőle. Ebben van Európa, ebben vagyunk már több mint két éve. Lerombolt városokkal, sok tízezer civil és százezrekben mérhető katonai áldozattal, menekültek millióival, egy félig szétlőtt országgal, itt, mellettünk. Elkeserítő és vérlázító...

ÚGY TŰNIK, KAMALA HARRIS NYERTE AZ AMERIKAI ELNÖKJELÖLTI VITÁT, DONALD TRUMP MACSKAEVŐ MIGRÁNSOKRÓL ÉS ORBÁN VIKTORRÓL BESZÉLT

NÉPSZAVA
Szerzők: Á.B., Á.Z.
2024.09.11.


Donald Trump a magyar miniszterelnökkel szerette volna bizonyítani, hogy Kamala Harris állításával szemben nem nevetik ki a világ vezetői. Taylor Swift egy macskás kép kíséretében azonnal szólt, hogy ő Kamala Harrisre fog szavazni.


Az olyan kérdések, mint az amerikai gazdaság, az abortuszhoz való jog, az orosz-ukrán, illetve az izraeli-palesztin háború házi kedvenceket faló migránsokról és Orbán Viktorról is szó esett a demokrata Kamala Harris és az újrázni próbáló republikánus Donald Trump keleti parti idő szerint kedd este (közép-európai idő szerint szerda hajnalban) tartott első elnökjelölti vitáján.

A jelenlegi demokrata alelnök és a volt republikánus elnök még soha nem találkozott egymással. Most, a philadelphiai National Constitutional Centerben az ABC égisze alatt tartott vita előtt úgy tűnt, Donald Trump el akarja kerülni a kézfogást Kamala Harrisszel, aki azonban határozottan odalépett hozzá, hogy ha máshol nem, a Donald Trump számára felállított pulpitus mögött bemutatkozzanak. A vita első nagy témája az amerikai gazdaság volt, az egyik műsorvezető, David Mur kérdésére, hogy jobban élnek-e az amerikaiak, mint négy éve, Kamala Harris sietve ki is jelentette, hogy van terve annak a középosztálynak a felemelésére, amelyen Donald Trump az importáruk megvámolásával behajtaná a milliárdosoknak és a multiknak kedvező adócsökkentései összegét. Ez a vám az amerikaiaknak családonként évi négyezer dollárba kerülne, de Donald Trump azzal rázta le a kérdést, hogy az importáruk vámját az elképzelése szerint az Egyesült Államokkal kereskedő országok fizetnék ki. Mielőtt z örök vesszőparipájának számító migrációról kezdett volna beszélni, mondván, a bevándorlók csak elveszik a feketék és a latinók, illetve szakszervezeti tagok munkáját, felidézte, hogy a Joe Biden és Kamala Harris fémjelezte demokrata adminisztráció alatt elszállt az infláció. Ez valóban így volt, 2024 augusztusára azonban visszaesett 2,9 százalékra...

AMERIKAI ELNÖKJELÖLTEK VITÁJA

ABC NEWS
Szerző: ABC NEWS
2024.09.10.



DEBATE REPLAY: VP Harris and former President Trump l ABC News Presidential Debate