Szerző: ÁRPÁSI BENCE
2024.08.06.
A történész szerint nehéz közvetítői szerepnek felfogni azt a magatartást, hogy a miniszterelnök elmegy Kijevbe, de nem szól, hogy három nappal később Moszkvába látogat. Videóinterjú.
A legkevésbé sem a béketeremtés volt a célja a magyar miniszterelnök úgynevezett „békemissziójának”, de ha mégis, akkor rosszul mérte fel a nemzetközi befolyását – jelentette ki a Népszavának adott videóinterjújában Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő. A történész szerint erről már csak azért sem lehet beszélni, mert nehéz közvetítői szerepnek felfogni azt a magatartást, hogy a miniszterelnök elmegy Kijevbe, de nem szól, hogy három nappal később Moszkvába látogat. Ráadásul a körutazást követően nem derült ki, hogy van-e bármilyen érdemi javaslata.
A béke megteremtésének vannak feltételei, és amennyiben Orbán Viktor nem áll elő komoly koncepcióval, ez a szerep nem több, mint politikai narcizmus. Eredmények nem születtek, ráadásul Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is hangoztatta, hogy Oroszország nem szorul rá közvetítőkre.
Részletek a videóinterjúból
Sz. Bíró Zoltán szerint azért is fals a kormányzat azon érve, miszerint fenn kell tartani Oroszországgal a kommunikációs csatornákat, mert azok pillanatok alatt helyreállíthatóak, ha a Nyugat azt érzékeli, hogy Oroszországban van kompromisszumkészség a háború lezárására. Az orosz és belorusz állampolgároknak adott könnyített vízumról szólva a szakértő elmondta, lehet, hogy igaza van a külügyminiszternek, és valóban nem jelentenek veszélyt ezek az állampolgárok, azonban politikailag így is kínos a döntés, mivel a magyar kormány az agresszornak és csatlósának tesz szívességet. Sz. Bíró Zoltán jelezte, lehet, hogy a magyar kormány néhány kérdésben rutinszerűen elismétli, hogy Oroszország az agresszor, ám közben olyan gesztusokat tesz a Kreml felé, amelyekre Magyarországnak nincs semmi szüksége.
A teljes, 30 perces interjú az alábbi témákkal is foglalkozik:
- A könnyített vízum és a paksi szerződés lehetséges összefüggései
- Volodimir Zelenszkij tárgyalási készsége
- A Nyugat és Oroszország közötti fogolycsere érdekességei