2024. július 25., csütörtök

KIFÜRKÉSZHETETLEN, HOGY MILYEN GAZDASÁGPOLITIKA JÖN, HA TRUMP NYER

G7.HU
Szerző: MÉSZÁROS R. TAMÁS
2024.07.25.


Ha egy republikánus politikus az 1990-es vagy a 2000-es évek első évtizedében beült volna egy időgépbe, és a párt idei, Milwaukee-ban tartott jelölőgyűlésén száll volna ki, egyes beszédek alapján joggal gondolhatta volna, hogy véletlenül a Demokrata Párt összejövetelén kötött ki: 

- JD Vance ohiói szenátor, a párt frissen kinevezett alelnökjelöltje beszédében a Wall Street, a globalizáció és a szabadkereskedelem ellen szólalt fel, miközben a „dolgozók emberek” és a leszakadó rozsdaövezet képviseletét hirdette, és izolacionista külpolitikát ígért.

- A gyűlésen hosszú idő után először felszólalt egy szakszervezeti vezető, Sean O’Brien, az 1,3 milliós tagú, eredetileg kamionsofőröket, manapság a magán- és közszektor számos kék- és fehérgalléros munkakörét is képviselő IBT elnöke.

- A párt programja pedig a nyugdíjrendszer és a 65 éven felüliek egészségbiztosítási költségeit fedező Medicare finanszírozásának fenntartását és erősítését ígérte, miközben az államadósság csökkentéséről és a költségvetés egyensúlyba hozásáról egy szó sincs a dokumentumban.

Donald Trump elnökjelölt programjának és nyilatkozatainak azonban ugyanígy része a társasági adó csökkentése, a dereguláció, a kamatcsökkentés és a vállalkozói érdekek képviselete. Trump pénzügyminiszter-jelöltjei között van Jamie Dimon, a JP Morgan Chase bankóriás vezérigazgatója, akit tavaly még „túlértékelt globalistának” nevezett, kampányának főtámogatói között pedig hemzsegnek a milliárdosok. Eközben viszont első elnökségéhez hasonlóan a Kínával és más exportőrökkel szembeni kereskedelmi háborút is folytatná.

A fentiek jelzik, hogy a Republikánus Párt gazdasági programja furcsa és nem minden elemében konzisztens egyensúlyozást jelent a trumpista populizmus és a párt átalakuló, a külvárosok és a felsőközéposztály felől a vidéki és szegényebb rétegek felé dőlő bázisának igényei, valamint a régi konzervatív gazdaságpolitikai beidegződések között.

Mindez jelentősen megnehezíti annak megjóslását is, hogy mire számíthat az amerikai és a világgazdaság, ha novemberben – a jelenlegi felmérések alapján Kamala Harris várható demokrata párti elnökjelölttel szemben néhány százalékponttal vezető – Trump ismét hatalomra jut. Az előzetes értékelések magasabb vámokat, nagyobb inflációt, jelentős világgazdasági turbulenciát várnak, magas bizonytalanság mellett. Ez pedig a Trumpot erősen támogató magyar kormány gazdaságpolitikája számára sem sok jót ígér.

Vámháború, adócsökkentés, környezeti dereguláció

A tisztánlátást nehezíti, hogy Trump választási programja mindössze 16 oldal, amely nagyrészt hangzatos jelszavakból áll, és kevés konkrétumot tartalmaz. Az exelnök 2017 és 2021 közötti kormányzása és idei nyilatkozatai alapján azonban van pár egyértelmű sarokpont, amely novemberi győzelme esetén szinte biztosan megalapozná gazdaságpolitikáját...

BIDEN MEGLÉPTE, AMIT TRUMP CSAPATA EL AKART KERÜLNI, MOST TELJESEN ÁT KELL SZABNIUK A KAMPÁNYT

TELEX
Szerzők: MOLNÁR ZOLTÁN, NYILAS GERGELY
2024.07.24.


Joe Bident bevált panelek mentén támadták a republikánusok az elmúlt hónapokban, miután azonban az elnök vasárnap bejelentette, hogy visszalép az elnökjelöltségtől, maga helyett pedig alelnökét Kamala Harrist ajánlja, Donald Trump csapatának újra kell szőnie a kampányt. Több amerikai lap szerint is megtörtént az, amit a kampánycsapat el akart kerülni, de Biden bejelentése után így is hamar beindult a republikánus kommunikációs gőzhenger, amivel egyszerre támadják a demokrata elnökjelöltségre legesélyesebb Harrist és Bident is.

Biden gyengeségeire hangolták a republikánus kampányt

Joe Biden megtette azt, amiről Donald Trump kampánycsapata azt remélte, sosem teszi meg – az Atlantic a republikánus jelölt kampánycsapatának tagjaival és a volt elnökhöz közel álló forrásokkal beszélgetve részletes cikket közölt arról, milyen nehézségekkel néznek szembe a visszalépés után. Eszerint az egész kampánygépezetet eddig a 81 éves Biden gyengeségeire építették fel, már-már a zsebükben érezve a november 5-i győzelmet, most viszont teljesen át kell dolgozniuk a kampánystratégiájukat.

Bár Bident a döntését méltató demokrata nyilatkozatok mellett érte kritika is amiatt, hogy túl későn határozta el magát, ebből most a felmerülő kihívások mellett előnyt is kovácsolhat a Demokrata Párt, amelynek elnökjelöltje az augusztus 19-22. között Chicagóban rendezett jelölőgyűlésen válik hivatalossá. Biden alelnökét, Kamala Harrist javasolta maga helyett, és ugyan ettől még nem automatikus, hogy valóban ő lesz a Demokrata Párt jelöltje, de nagyon sok demokrata politikus és tisztviselő támogatását tudhatja maga mögött – bár olyanok is vannak, mint Barack Obama, akik eddig nem álltak ki mellette. Keddre elegendő demokrata delegált (küldött) támogatását szerezte meg ahhoz, hogy pártja elnökjelöltje lehessen, és az eredeti menetrend alapján ők virtuálisan már augusztus 7-ig szavaznának a jelöltről.

Harris 59 éves, nő, közgazdász édesapja Jamaicában, biológus édesanyja Indiában született – teljes ellentéte a fehér, üzleti vállalkozások révén eleve gazdag családba született Trumpnak, aki 78 évesen immár az Egyesült Államok történetének legidősebb elnökjelöltjévé lépett elő. Az amerikai politikai sajtó nagy erőkkel találgatja, hogy az Egyesült Államok első fekete nő alelnöke jobb elnökjelölt lenne-e Bidennél, mi is összeszedtük a különböző érveket, és körbejártuk, hogy mi lehet a különbség Biden és Harris között a kampányban.

Az Atlantic cikke szerint mivel Biden a fordulópontot jelentő, június 27-i borzasztó tévévitás szereplése után még hetekig határozottan kitartott amellett, hogy ő marad a jelölt, és nem szállt ki, Trump csapata biztos volt benne, hogy ezt az elnök „ír egója” nem is fogja ezt engedni. Most azonban hirtelen stratégiát kell váltani, miközben már csak alig négy hónap van hátra – noha az idő a demokratáknak is kevés, nekik is egy új kampányt kell felépíteniük.

A lap szerint Trump kampánycsapatában annyira nem hittek Biden visszalépésében – igaz, ilyen későn soha nem szállt ki hivatalban lévő elnök a versenyből –, hogy amikor felmerült, hogy Harrisre is komolyabban kéne fókuszálni, elhessegették a gondolatot. Igaz, a lap úgy tudja, hogy a republikánus kampánycsapat már felmérést is készített, amelyben Trump esélyeit vizsgálta Harrisszel szemben, de az ennek eredményét szigorúan titokban tartó stáb nem mutatta jelét annak, hogy változtatni kívánt volna a stratégián, azaz, az elmúlt két hétben nem számítottak rá, hogy Biden végül tényleg visszalép.

A kampány eddig egyszerűen arról szólt, melyik jelölt az alkalmatlanabb, és a felmérések alapján ebben eddig Trump volt a meggyőzőbb, több erőt mutatott, és ezt a képet erősítette az ellene elkövetett merénylet is. A butleri támadásban Trump a fülén sérült meg egy lövedéktől, ezután a biztonságiak gyűrűjéből kiemelkedve öklét a magasba emelte, és azt kiáltotta, „Harcoljunk!”, a jelenet az erről készült képek révén a választási kampány meghatározó elemévé lépett elő...

AZ UNIÓS ELŐÍRÁSOKAT MEGSÉRTVE, KÖRNYEZETHASZNÁLATI ENGEDÉLY NÉLKÜL ÉPÜLHETTEK AKKUGYÁRAK MAGYARORSZÁGON

ÁTLÁTSZÓ
Szerző: BODNÁR ZSUZSA
2024.07.24.


Nem felelt meg az EU-s előírásoknak az akkumulátor-ipari létesítmények eddigi engedélyeztetése Magyarországon, most viszont kötelezővé teszi kormány az egységes környezethasználati engedély megszerzését ilyen beruházások számára. Az eddig engedély nélkül működő üzemek környezeti károkozását azonban nem vizsgálják ki a magyar hatóságok.


Az Energiaügyi Minisztérium július 19-én egy sajtóközleményben tudatta, hogy a magyar kormány kötelezővé teszi „környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatását valamennyi típusú akkumulátor és részegységei gyártását, valamint az akkumulátor-hulladék kezelését végzők számára”. A minisztérium július 27-ig társadalmi egyeztetésre bocsátotta a rendelet-tervezetet. Ennek normaszövegéből azonban kiderül, hogy a változtatásra egy 2011-es EU-s irányelvnek való megfelelés miatt volt szükség – azaz a környezethasználati engedélyek nélküli gyárépítések eddig nem feleltek meg az uniós előírásoknak.

A közlemény összefoglalja, hogy eddig milyen magyarországi jogszabály szerint jártak el: „Az akkumulátorgyártás jelenleg a vonatkozó kormányrendelet szerinti előzetes vizsgálat köteles tevékenység, azaz szükséges hozzá a környezetvédelmi hatóságnak a környezethasználattal járó tevékenység jelentős hatásáról szóló döntése. A környezetvédelmi hatóság az előzetes vizsgálati eljárás során dönti el, hogy a tervezett beruházásból származhatnak-e olyan jelentős környezeti hatások, amelyek miatt környezeti hatásvizsgálati eljárást kell lefolytatni.”

Teljes káosz, nagyvonalú engedélyezés

Azt azonban nem teszi hozzá a minisztériumi közlemény, hogy a Magyarországon elsőként megépült, majd folyamatosan bővülő gödi Samsung-gyár esetében a hatóság hat alkalommal állapította meg, hogy működésének „nincs jelentős környezeti hatása”.

A környezetvédelmi hatóság a nem jelentős környezeti hatást a gödi gyár esetében többek közt azzal indokolta, hogy az akkugyártás során nem történnek kémiai reakciók. 2020-ban pedig arra hivatkoztak, hogy a gyártott akkucellák mennyisége az első négy évben nem érte el az „engedélyezett mennyiséget”...

MINTHA LEVÁGTÁK VOLNA AZ EGYIK KEZÜKET – MAGYAR OLIMPIAI ÉREMESÉLYESEK 40 ÉVE ÉS MA

VÁLASZ ONLINE
Szerző: RADVÁNYI BENEDEK
2024.07.25.


Csütörtökön magyar–francia kézilabda-mérkőzéssel, pénteken a hivatalos megnyitóval veszi kezdetét számunkra a párizsi olimpia. Negyven évvel ezelőtt a Los Angeles-i megnyitót vártuk, azaz inkább vártuk volna, hiszen a politika közbeszólt, s a szovjet blokk bojkottja nyomán a mieink sem utazhattak. Az akkori sorscsapásokat mai érdekességekkel összevetve tíz pontban tálaljuk az 1984-es drámai – leütött radiátorral, elvetetett és otthonhagyott kisbabákkal, hiábavaló áldozatokkal fűszerezett – eseményeket...

HA KAMALA HARRIS AZ USA MAGYAR PÉTERE, KI A MAGYAR GEORGE CLOONEY?

ELSŐKÉZBŐL PODCAST / 24.HU
Műsorvezető: PÁL ZSOMBOR
2024.07.24.


Médiahiszti léptette le Joe Bident? Mit képvisel Harris, és milyen szerepet vett fel a kampány élére lépve?

KIDERÜLT: SZÉP CSENDBEN GIGAÖSSZEGŰ DEVIZAHITELT VETT FEL KÍNÁTÓL A MAGYAR ÁLLAM

PORTFOLIO
Szerző: PORTFOLIO
2024.07.25.


A magyar állam egymilliárd euró összegben vett fel hitelt kínai bankoktól idén tavasszal, amelyet április 19-én teljes összegben le is hívott – derül ki az ÁKK frissített statisztikáiból, amelyben a költségvetés fennálló hitelállományát ügyletenkénti bontásban mutatja. A kötvénytartozásokat nem számolva ez az összeg a legmagasabb a magyar állam fennálló hiteltartozásai közül. A megjelölt hitelcél általános infrastrukturális beruházásokat takar, a kamatszint és a törlesztés ütemezése nem nyilvános, csupán annyit tudunk, hogy változó kamatozású, három éves lejáratú hitelről van szó. A devizaadósság aránya a magyar államadósságon belül ezzel kritikus szint környékére emelkedett.


A kormány egymilliárd eurónyi hitelt vett fel Kínából – szúrtuk ki az Államadósság Kezelő Központ weboldalán feltüntetett adatokból. A hitelt kínai bankoktól (Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar ágától) vette fel a magyar állam, azt 2027 április 19-ig kell visszafizetni, tehát a futamidő három év.

Az egymilliárd euró teljes összegét április 19-én le is hívta az állam. A kamat, a törlesztés ütemezése, valamint az egyéb részletek nem ismertek, kivéve az indoklást, amely szerint a hitelt az állam a központi költségvetésnek a csúcstechnológia, az infrastruktúra építése, a közlekedési infrastruktúra, illetve az energia területein jelentkező kiadásainak finanszírozására vette fel. A kamatozásról mindössze annyit tudunk, hogy változó.

A hitelfelvételről nem találtunk kormányzati bejelentést. Megkerestük a Nemzetgazdasági Minisztériumot, a Pénzügyminisztériumot és az Államadósság Kezelő Központot. A hitelkonstrukció feltételei mellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy pontosan milyen célból vették fel a hitelt (azaz mit takar a közlekedési infrastruktúra, energetika és a csúcstechnológia), és miért nem kötvény-kibocsátás keretében történt a hitelfelvétel. Ha megkapjuk a választ, természetesen frissítjük a cikket.

Frissítés (7:57): az ÁKK időközben elküldte a választ, amelyet szó szerint idézünk: A China Development Bank, az Export-Import Bank of China és a Bank of China Limited Magyarországi fióktelepe pénzintézetekkel kötött 1 milliárd euró összegű hitelmegállapodással többek között infrastrukturális és energetikai fejlesztések finanszírozhatók. Az ügylettel az államadósság devizaaránya továbbra is a határértéken belül, 28,9%-on maradt, amely jóval kedvezőbb a 2010-es 50% feletti szintnél...

PÉTER SZERENCSÉJE

FÜHÜ
Szerző: FALUSI TAMÁS
2024.07.22.


A cím kissé megtévesztő, ugyanis nem mondtam meg, hogy miben, és így eluralkodhat az összevisszaság. Lehet cáfolni, hogy de ebben az esetben nincs is neki szerencséje, meg lehet helyeselni is, hogy de abban az esetben ugyanakkor van.


Tisztázandó a dolgokat mondhatjuk, hogy az új Messiás általános helyzete szerencsés, mert a nem fideszes oldal abszolút döntő része őt támogatja. Érte írnak a független lapok, őt segíti az internet népe, az influenszerek, neki drukkol és rá is szavaz az ellenzéki utca embere – néhány elvetemült gyurcsányista, pár szélsőjobbos, és egy-két vicces kedvű polgártársunk kivételével.

Hogy ezt ki intézte el neki, az rejtély. Ahogy a tényfeltáró újságírás jelenlegi „aktivitását” nézem, a rejtély rejtély marad, de az biztos, hogy aki mögötte áll, rendkívül nagy hatalmú ember kell legyen, aki egy tizenkettő egy tucat jellegű, ráadásul egy sor negatív tulajdonsággal bíró emberből pár hónap alatt nemzeti hőst farag… hacsak ez nem egy nagyobb terv része, melynek előkészítő munkálatai már régóta zajlanak.

Magyar helyzete ugyanakkor szerencsétlen, mert nagyon kell vigyáznia, hogy ez a támogatás így is maradjon. Senkit nem riaszthat el, ráadásul további szavazókat kell szereznie. Egyszerre kell neki európainak, hazafinak, fideszkritikusnak, de azért a módszereiket elfogadó jobboldalinak, mégis kissé liberálisnak, meg mindenféle másnak lennie, valamint egyiknek sem, azaz bármifajta konkrét elképzelés hangoztatása bármiről, az neki tilos. Ahogy nézem, egyelőre kevés szavazója van a győzelemhez, és újakat szerezni már csak a FIDESZ táborból tud, ezért a közeljövőben további jobbra tolódása várható.

Két esetben szabad neki a pálya, engedélyezett az összes szélsőséges vélemény: az egyik a DK, a másik a lopás. Ezekben az esetekben korlát nem létezik, minden szidalmazás szabad, akár a legalja is, mert szavazót egyikkel sem veszt, csak nyer vele. Érdekesség az ügyben, hogy a lopást az összes választó szigorúan elítéli, a lopások nyilvánosak, jól láthatók, és Orbán mégis mindig kétharmaddal győz. Még emlékszem Pokornira 2010 márciusából: „Mindenkinek meg kell értenie, hogy ha kormányra kerülünk, nincs több lopás. Annak, aki először belenyúl a kasszába, le lesz vágva a keze!” Régi, mulatságos mondatok (hol van az már!).

Ráadásul itt ez a háború. A választások után az új EP is azonnal foglalkozott vele, ugyanis késedelem nélkül kellett demonstrálni mind az oroszoknak, mind az ukránoknak, hogy az EU politikája változatlan, teljes mellszélességgel Ukrajna mellett áll, ahogy csak bírja, támogatja, valamint száz százalékban ítéli el az orosz politikát, sőt azokat is, akik az EU-n belül az EU fővonaltól eltérően Putyin érdekében dolgoznak.

Ilyen Putyin érdekében dolgozás például a békemisszió, mert az egyrészt az EU szándékával ellentétes, másrészt az azonnali béke a jelenlegi frontvonalakat határként rögzítené, ami Putyin céljainak egyértelműen megfelel (pár év múlva majd innen indul tovább egy újabb támadással). Ez nem tetszik az EU-nak, ahogy Ancelottinak sem tetszene, ha Valverde megkapván a labdát Rüdigertől, hirtelen megfordulva a saját kapuja felé indul, és Lunyinon lazán átemelve pompás öngólt szerez. Még akkor sem tetszene a vezetőedzőnek, ha Valverde ügyetlenül a kapusba rúgná a labdát, az aztán meg pláne nem, ha a védekező középpályás a meccs alatt végig ezt csinálná. Persze Valverde nem hülye, hiszen az ilyen viselkedés esetén úgy eltűnne a fizetése, mintha sose lett volna, és hiába érvelne azzal, hogy a gonosz Real ezzel a húzással az ő szegény kicsinye szájától vonja meg a falatot, akkor sem utalnák át neki, így aztán kicsinye érdekében inkább megpróbál a csapat hasznos tagja lenni. A BL győzelmeket meg a La Liga meccseit látva nem is sikertelenül.

Szóval Valverde nem hülye. Van azonban valaki, aki az EU-ban állandóan próbálkozik az öngólok lövésével, mert úgy gondolja, attól lesz ismert (Herosztratosz), sikeres (öngólért cserébe jótétemény az ellenféltől = orosz gáz szállítása) és népszerű (azok körében, akiket a békepártisággal be lehet etetni – ne tessenek vigyorogni, kérem, rengetegen vannak kies hazánkban ilyenek, és az ő közreműködésük a sorjázó kétharmadokban Orbánnak nagyon fontos). Mivel azonban, mint írtam, ez a saját csapat elleni játék az EU-nak nem tetszik, ezért a legelső állásfoglalásában kitért erre is, és az öngólok rugdosóját nem csak elítélte, de szankciókkal fenyegette meg az őt az EU-ba delegáló Magyarországot, tehát, ha újabb EU büntetés lesz, Orbán a viselkedésével saját kicsinyei szájától, azaz tőlünk vonja meg a falatot (persze már régóta tudjuk, hogy ez neki teljesen érdektelen).

Az állásfoglalást beterjesztették az új EP elé, és az szavazott is róla. 495 igen, 137 nem és 47 tartózkodás. 26 képviselő nem szavazott. Ha a távolmaradókat és a tartózkodókat is nemmel szavazónak veszem, az igenek akkor is 70:30 arányban, azaz jóval kétharmad feletti arányban győztek. Normál demokráciában a szavazás után mindenki (a nemmel szavazók is) beáll a sorba, és attól kezdve a sok egymással szövetséges ember mind egy irányba húzza a szekeret.

Nem úgy a mi öngólosunk! Továbbra is fenntartja magának a jogot az úgynevezett szuverénkedésre, azaz szavazás után sem hajlandó a közös EU célt követni. Az ilyen ember nem csapatjátékos, menjen inkább pingpongozni, zavarnánk el egyöntetűen, de ő nem megy ám! Majd hülye lenne, hiszen egy gazdag szövetségben, pénzzel és minden mással támogatott „kormányzás” esetén egy közepesen fejlett országot az EU utolsó helyén még épphogy meg tud tartani, viszont szövetségen kívül, magára hagyva legfeljebb a nemzeti zászló alatti közös éhenhalásig jutna az ország vele. Ráadásként nem hogy hálálkodva, de különös pofátlansággal használja ki, hogy az általa egyre lejjebb „vezetett” Magyarországot az EU Brüsszelből még mindig nem zavarta el.

Azok ott, Brüsszelben nyilván sajnálják a szegény magyarokat, akiknek valami bajuk lehet agyilag, hogy ez a szerencsétlen az összes választáson kétharmadot kap. Az természetesen normális, hogy minden országban akad néhány hülye, akik a FIDESZ-hez hasonló pártot alapítanak, de ők más országokban még egy szimpla kormánykoalícióig se vitték, nemhogy egy négyszeresen kétharmados, mindenható miniszterelnökig!...

IVÁNYI GÁBORTÓL ELVETTEK MINDENT, MAJD KISZÁLLTAK MEGVIZSGÁLNI, VAN-E PÉNZ A MŰKÖDTETÉSRE

AMERIKAI NÉPSZAVA
Szerző: AMERIKAI NÉPSZAVA
2024.07.24.


Orwell fantáziáját megszégyenítő valóság, amit az Orbán-rezsim Iványi Gáborral művel. Miután a NAV inkasszót helyezett a MET és intézményei összes számlájára és lesöpörte onnan a működéshez szükséges pénzt, Iványi Gábor bejelentette, hogy fél napra való működési költségük maradt. Erre ellenőröket küldtek az intézményeikbe, hogy van-e miből üzemeltetni azokat. Elvettek mindent, utána ellenzőrizték, van-e pénz működésre.

Az ellenőrzés célja, hogy megállapítsák, nem biztosítottak a működés feltételei, miután ők maguk vették el a működéshez szükséges pénzt, hogy bezárhassák az intézményeket. Először visszatartották az egyháznak járó állami normatívákat, amivel előidézték az egyház és intézményei köztartozásait. Majd azok fejében lesöpörték a számláikat, utána kimentek ellenőrizni, megvannak-e a működtetéshez szükséges feltételek, amiket ők vettek el.

Mindennek célja, hogy legyen hivatkozási alap, hogy bezárhassák őket. Mondani sem kell, hogy ha elveszik Iványi Gábortól saját egyháza intézményeit, és bármelyik államegyháznak átadnák, azonnal lenne pénz a működtetésükhöz. Mert minden feltétel nélkül megadnák nekik azt, amit Iványi Gábortól jogtalanul és törvénytelenül visszatartottak. Mindennek oka, hogy Iványi Gábor nem hajtott térdet Orbánnak és a diktatúrának.

Ez abszolút bibliai történet, a gonosz hatalmaskodó uralkodó kényszeríteni akarja az Isten emberét, hogy hajtson térdet neki, a hamis bálványnak, de ő nem hajlandó erre. Ezért az eszét elvesztő zsarnok megalázza, kínozza, gyötri, „tüzes kemencébe” veti, de az mégsem engedelmeskedik. Nem hódol be, és nem hajt térdet a gonosznak. Nem kérdéses, hogy mi lehet ennek a harcnak a vége. Keresztelő Jánost lefejezték, Jézust keresztre feszítették.

Mégis ők maradtak meg a világnak, mint reménység. A magyaroknak Iványi Gábor mutat példát, de senki nem követi. Ezért élnek zsarnokságban, amitől soha nem szabadulnak meg. Nem merítenek erőt Iványi Gábor jelleméből, kitartásából. Nem érdekli őket, hogy elesett, magatehetetlen, hajléktalan, beteg embereket, hátrányos helyzetű gyerekeket dobnak oda a zsarnoknak, akiknek bekövetkező tragédiáját elfedi a homály...

SZIJJÁRTÓ: IRIGYEK AZ UNIÓS VEZETŐK ORBÁN NEMZETKÖZI SIKERÉRE - A KLUBRÁDIÓ NEMZETKÖZI LAPSZEMLÉJE

KLUBRÁDIÓ / VILÁGTÜKÖR
Szerző: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2024.07.25.


A külgazdasági és külügyminiszter szerint Orbán Viktoron kívül egy olyan politikus sincs, aki szót tudna érteni Putyinnal, Hszi Csin-pinggel vagy éppen Trumppal, ehhez képest a Lukoil zavartalan tranzitjáért az EU-ban fenyegetőzik vétóval Szijjártó.


Frusztráltak a külügyminiszterek Orbán Viktor békemissziója miatt – sommázta körülbelül így Szijjártó Péter a legutóbbi uniós külügyminiszteri megbeszélését Brüsszelben a Weltwoche svájci hetilapnak adott videós interjúban. Orbán Viktor csaknem két hete a repülőgépen valahol Moszkva és Kína között adott hasonló interjút ennek a jobboldali médiumnak, és ugyanannak az újságírónak, aki a szemmel láthatóan privilegizált helyzetet élvez.

Az interjú elején a riporter összefoglalta Orbán Viktor állítólagos békemisszióját és hatásait két hét távlatából. Szijjártó szerint irigyek az uniós vezetők Orbán nemzetközi sikerére, mert rajta kívül egy olyan politikus sincs, aki szót tudna érteni Putyinnal, Hszi Csin-pinggel, Erdogannal vagy éppen Donald Trumppal. És abban is biztos, hogy még maguk elől is titkolják, hogy rossz stratégiát követnek. Az a kérdés viszont nem hangzott el: lehet, hogy azért, mert nem akarnak ilyen diktátortípusú vezetőkkel értelmetlen tárgyalást folytatni. Szijjártó bizonygatta, hogy a saját nevében beszélt Orbán Viktor és nem az EU nevében, és erre utaló jeleket sem találnának az uniós vezetők, ha utánanéznek. Orbánt az egész világon és a térségben is nagyra értékelik – állította Szijjártó. Aki elmondta még azt is, hogy a tanácsi üléseken a kollégák nem merik elmondani, amit neki elmondanak, és messzemenőkig dicsérik az ő bátorságát, mert ő keményen beszól mindenkinek. Josep Borrell külügyi főképviselőt Európa Bidenjének nevezte. S hogy nem akarnak Budapestre jönni a miniszterek informális találkozóra? Kit érdekel? – jelentette ki Szijjártó. Szerinte a liberalizmus az egyik legagresszívebb és legdiktatórikusabb politikai ideológia, amelyik senkivel és semmivel szemben nem toleráns és nincs erkölcsi értékrendje. Váltig állította, már csak 3 hónapot kell várni a békére, mert azt Trump fogja elhozni Ukrajnába.

Ukrajna Magyarországra és Szlovákiára borította az asztalt

A lengyel támogatással alapított CEPA, washingtoni jobboldali think tank – ami egykoron büszkén hirdette Orbán és Kacynszki azonos álláspontját a jogállami-uniós kérdésekben, most maró kritikával illette a magyar kormányfőt, akit „örömmel töltött el” a hazájukért harcoló ukránok ellen kijátszani Kreml-párti politikáját. De most Ukrajna Magyarországra és Szlovákiára borította az asztalt, ami fölöttébb nevetséges lenne, ha nem kellene most ezt tényleg komolyan vennünk. Mint ahogy ez a cikk, úgy csaknem minden, hazánkkal foglalkozó írás a nemzetközi sajtóban a Lukoil-csapok elzárásával és annak következményeivel foglalkozik. Mint ismeretes, júniusban döntött Ukrajna, területéről nem mehet több Lukoil olaj Magyarországra, mert az Oroszországnak ezért fizetett pénzből gyilkolják az ukrán népet, finanszírozzák Moszkvában a háborút. Július 18-án a magyar és a szlovák kormány is konstatálta, hogy nem jön több olaj az orosz cégtől Ukrajnán keresztül és azt követelték levélben az EB-tól, hogy rendezze le Brüsszel az ügyet Ukrajnával. A cikk többször utal arra, annyi orbáni bántás és zsarolás után most elégtételt vehet Brüsszel. A szerző szerint elég egyértelmű, hogy a benzinárak megemelkednek, és ennek árát a magyar kormány fizeti politikai következmények formájában. Nem mellesleg felteszi a kérdést is, miért nem állította le Kijev a területén áthaladó, összes orosz energiaszállítást. S az is kérdés, ha már júniusban meghozta döntését Zelenszkij, akkor Orbán miért nem kérdezett rá, amikor meglátogatta őt elnöki hivatalában? Az írás azonban leszögezi azt is, hogy bár aligha bizonyítható, de számos hírforrás a CEPA-nak megerősítette, hogy az energiaárakat kontroll alatt tartva tudta szavazóit is kontroll alatt tartani.

A Fitch Ratings legfrissebb elemzésében is ezzel az üggyel foglalkozik, arra helyezve a hangsúlyt, hogy energiabiztonsági kockázatot jelent az ukrán lépés nemcsak rövid, de középtávon is. Ugyan a Mol már tervezi, hogy 50%-kal csökkenti az év végére az orosz energiafüggőséget, de 2026-nál előbb aligha rendeződnek megnyugtatóan a dolgok, ami a cég értékelésében is megmutatkozhat.

A Kyiv Independent ez ügyben arra koncentrált, hogy Szijjártó befenyegette az Európai Uniót, hogy ha Brüsszel nem intézi el Ukrajnával a Lukoil további zavartalan olajtranzitját Magyarországra, akkor visszatartja a 6,5 milliárd eurós, az Ukrajnának Béke Alap forrásait, amellyel a tagországokat kompenzálják a katonai segítségért.

A rekordbüntetés még mindig téma

A témával alaposan foglalkozik többek között a Bloomberg, az EUObserver is. De ugyanúgy téma lett a magyar kormánynak küldött uniós figyelmeztetés, miszerint több mint 200 millió euró büntetést kell fizetnie, és nemteljesítés esetén naponta 1 milliót a migrációs szabályok megszegése miatti bírósági végzés semmibevétele miatt.

További kritikák Magyarországgal szemben


És az idő lejárta miatt csak az említés szintjén legyen még szó a Washington Postban is megjelent írásról, arról, hogy ismét súlyos kritika érte a kormányt a legfrissebb uniós jogállami normasértések okán. Orbánék mellett az olaszoknál és a szlovákoknál is hasonló a jogállami helyzet megítélése Brüsszel részéről.

HOGY LEHET AZ ADÓFIZETŐK FORINTJAIT MAGÁN PÉNZZÉ TENNI, EZ A HAZAI ÜZLETI ÉLET LÉNYEGE| KÜLLŐI PÉTER

KLUBRÁDIÓ 
Műsorvezető: KUN ZSUZSA
2024.07.23.



Küllői Péter, a Mosoly Alapítvány és a Bátor Tábor alapítója, a Magyar Tehetség Nagykövete. Mérnöki tanulmányai befejeztével a befektetési banki szakma felé fordult. A kilencvenes évek közepén lett az egyik nemzetközi befektetési bank magyarországi igazgatója, pár év múlva pedig a pénzintézet londoni központjának egyik vezetője. Tartva magát egy, a pályafutása elején tett ígérethez, 2000-ben, negyvenévesen úgy döntött: abbahagyja, és visszaköltözik Magyarországra. Hazajövetele után energiáját a rászorulók, főleg gyerekek segítésére fordította. Saját szavaival élve: addig kapó ágon élte az életét, azután pedig az adó ágat választotta. Idén 23. alkalommal adták át a Hazám-díjat, melynek egyik idei kitüntetettje.

SORSDÖNTŐ, HOGY DEMOKRATA VAGY REPUBLIKÁNUS ELNÖKE LESZ AMERIKÁNAK | GYŐRI GÁBOR A KLUBRÁDIÓBAN

KLUBRÁDIÓ / REGGELI SZEMÉLY
Műsorvezető: PARA-KOVÁCS IMRE
2024.07.24.



A Reggeli személy 2024 július 24-i adásában Para-Kovács Imre vendége Győri Gábor, Amerika-szakértő, a Policy Solutions vezető elemzője volt.

DONALD TRUMP LIVE | TRUMP LAUNCHES SCATHING ATTACK AT KAMALA HARRIS | TRUMP SPEECH LIVE | N18G

CNN-NEWS18
Szerző: CNN-NEWS18
2024.07.25.



Donald Trump has so far watched from the sidelines as Vice President Kamala Harris galvanized and re-energized Democrats by stepping in as their likely presidential nominee. On Wednesday, Trump gets back in the game. 

Trump, the Republican presidential nominee, will hold his first campaign rally since Harris emerged as his near-certain Democratic foe in the 2024 election. The former president will appear at an event in Charlotte, North Carolina, a state that will be an important battleground in the Nov. 5 election.

KAMALA HARRIS HOLDS FIRST CAMPAIGN RALLY: FULL SPEECH

FOX4
Szerző: FOX4
2024.07.23.



Vice President Kamala Harris makes her first campaign appearance as a presidential candidate on Tuesday, July 23, in Milwaukee, with an endorsement from President Biden.


Lásd még:





FULL SPEECH: PRESIDENT JOE BIDEN GIVES ADDRESS AFTER DROPPING OUT OF 2024 ELECTION

ABC NEWS
Szerző: ABC NEWS
2024.07.25.



President Joe Biden spoke extensively for the first time on his decision to withdraw from the 2024 race and his plans for what will now be the final few months of his long political career.

„TRUMP ELVESZTETT EGY LÁTVÁNYOS ELŐNYT” – PINTÉR KÁROLY A TÖRTÉNELMI AMERIKAI KAMPÁNYRÓL

HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: VÖRÖS SZABOLCS
2024.07.25.


Másfél héttel az egyik jelölt ellen elkövetett merényletkísérlet után már nem ez a vezető hír. Hanem az, hogy a regnáló elnök visszalépett a választási küzdelmektől, feladva a leckét az amerikai jobboldalnak, amelynek novemberi győzelmét Joe Biden mentális és fizikai állapota miatt már-már biztosra vették. Tényleg Kamala Harris és Donald Trump között dől el az elnökség? Milyen elnökként vonul be a történelembe Joe Biden? Mire készüljenek a republikánusok? A történelmi napokra tekintettel ismét Amerikáról szól HetiVálasz podcastunk, amelynek vendége Pintér Károly, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Angol-Amerikai Intézetének vezetője. A kérdezők: Laky Zoltán és Vörös Szabolcs.


Részletek a műsorból:


Milyen elnök volt Joe Biden?


„Nagy sikerűként biztos, hogy nem fognak rá emlékezni. Egyfajta epizodistaként fog megmaradni az amerikai történelemben. Jimmy Carter-figurának nézem: jó szándékú, országegyesítő, vagy legalábbis integratív ambíciókkal fellépő ember. Carter is így indított 1977-ben nagy reményekkel, aztán eléggé kudarcos történet lett az ő elnöksége. Annyiban azért különbséget tennék, hogy Biden objektíve nem nyújtott annyira rossz teljesítményt, mint amennyire népszerűtlen jelen pillanatban az Egyesült Államokban. Inkább balszerencsés elnöknek nevezném, mert a megválasztása után következő világinflációs hullám elég keményen megütötte Amerikát. Annyira nem, mint Magyarországot, de azért az amerikaiak ahhoz nincsenek hozzászokva, hogy kétszámjegyű inflációban éljenek hosszabb időn keresztül. Ilyen utoljára pont az emlegetett 70-es években fordult elő, a ma élőknek nem nagyon van erről emléke. Az infláció és az ezzel járó megélhetési gondok, amiket a középosztálytól lefelé mindenki megtapasztalt – hivatásra, szakmára, faji és egyéb hovatartozástól függetlenül – Biden népszerűtlenségének a legfőbb oka. Százmilliók érezhetik úgy, hogy »rosszabbul élünk, mint négy éve«.”

Visszaüthet, hogy a republikánusok Biden ellen készültek, és már zsebben érezhették a győzelmet?

„Biztos vagyok benne, hogy ők titokban nagyon szurkoltak, hogy Joe Biden tartson ki. A csalódás a legjobb szó. Szerintem bosszankodnak. Már szinte zsebben lévőnek tűnt ez a választás, mert ha Biden marad, biztosra veszem, hogy Donald Trump megnyeri. Most ezt nem jelenteném ki. A republikánus kampányagytrösztben nagyon komoly munka folyik, hogy kitalálják az új stratégiát, az új támadási pontokat, mivel lehet leginkább megfogni Kamala Harrist. Innentől kezdve ugyanis Trump elvesztette azt a látványos előnyét, hogy ő a fittebb elnök meg a fiatalabb. A televíziós vitájukon amennyire rosszul szerepelt Biden, annyira jól szerepelt szerintem Trump, ami szintén rátett egy lapáttal a triumfáló hangulatra.”

Kijelenthető, hogy Kamala Harris a demokraták elnökjelöltje?

Két nappal ezelőtt még én is azt mondtam volna, hogy várjuk meg a konvenciót, de azóta eléggé hógolyószerűen zajlanak az események. Azt hittem, hogy Biden visszalépése egyfajta mini-versengést fog előidézni a Demokrata Párt fiatalabb generációi részéről. Ezt a világon semmi nem tiltja, hiszen itt van egy nyolcvanéves bácsika, látszódott, hogy nincs a topon; egy ötvenes éveiben járó javakorabeli, politikai múlttal rendelkező demokrata nyugodtan elindulhatott volna vele szemben. Csodálkoztam, hogy a demokraták ekkora tapintattal kezelik Joe Bident – vagy 2028-ra kalkuláltak. Ez viszont most visszaütött: nincs Kamala Harrisen kívül a láthatáron senki, aki csak komolyan vehető lenne. Persze Harris is erősen kétesélyes versenybe kezd. Bár több esélye van, mint Joe Bidennek, de szó nincs arról, hogy ő innentől kezdve diadalmenetben fog bevonulni a Fehér Házba. Nagyon éles és nagyon szoros elnökválasztásnak ígérkezik, jelen állás szerint pedig még mindig Trump tűnik hajszállal esélyesebbnek.”

EGY CSIGA KALANDJAI

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.07.25.


Csak említés szintjén, mert bennünk van az a dakota vér, amely tiszteli a szellemi fogyatékosokat, nos, sajnálatosan így kell, de egy skicc erejéig mégis meg kell emlékeznünk a fülre, szemüveg mögé applikált szalvétáról. Németh Zsolt, Fidesz alapító igyekezett ezt divatba hozni Tusványoson, mutatva a kiállást Trump mellett, és behajolva egyben Orbán seggéhez, amit a jólnevelt szalonokban szervilizmusnak neveznek. Vagy így, vagy úgy, de az elmebaj egy különös esetével állunk szemben, amire a jelek szerint gyógymód nincsen.

Elkezdte ez a Németh a szalvéta dugdosást, amire egyébként az volt írva: „Hajrá Magyarország”, és segített értelmezni a dedót, hogy ezzel ő az eszkaláció – mármint a politikai erőszak eszkalációja – ellen küzd, pedig úgy nézett ki, mint egy szerencsétlen ló a szemtakarójával. A legszebb az egészben, hogy amikor a többiek látták mindezt, nem kérdezték meg tőle, hogy hülye-e, meg, hogy mit csinálsz Zsolti, hanem gyömték ők is a szalvétát a fül mögé, hogy ne legyen meg az eszkaláció. Kabaré viszont igen.

Nézegetve ezeket a tébolyodottakat, az ember azon tűnődött, sírjon-e, de már efféle érzelem sincsen benne, mert a megvetés mindent elnyom, s ez nem talaja a könnyek hullásának. Röhögni lehetne leginkább ezen a nívón, de ennyi év NER után már cserepesek az ember ajkai, úgyhogy ez is felejtős. Marad a csendes nézgelődés. Hogy erre mért volt szükség, az is egyértelmű. Ugyanilyen eszkalációs indokkal akartak a patrióták vitatkozni az EP-ben, de ott azt mondták nekik, kuss van. Tusványos meg hazai terep.

Jöhet hát, ami a csövön kifér. Egy ilyen pörformansz után az ember már meg sem lepődik azon, hogy Németh Zsolt, ez a túlművelt külügyes milyen hasonlatokkal operál, hogy kies hazánk sanyarú helyzetét lefösse. Azt delirálta a nagyközönségnek, s így óhatatlanul nekünk is, hogy „Amikor elefántok ütköznek, akkor soha nem tudjuk, hogy épp harcolnak vagy szeretkeznek. De a csiga szempontjából, aki ott mocorog közöttük, ez mindegy is”. Tessenek ezen mélázni kicsit, annyi támpontot adok, hogy a csiga mi volnánk. Kies hazánk.

A látványos képet a fültapaszos Németh annak ábrázolására alkotta meg, hogy bemutassa a Fidesz (Orbán) által olyannyira tarthatatlannak vélt „tömbösödő” világot, a bipoláris világrendet. S bár nem így akarta, mégis ekképp sikerült, ezzel a csigás hasonlattal ráhibázott Magyarország súlyára a világban, ami azonban szöges ellentétben van azzal a sugallt és szajkózott képpel, hogy ebben az egyedüli megváltó csak Orbán lehet. Sőt, a képből fakadóan Orbánt is „lecsigázta” úgymond, így szerintünk nem lesz ennek jó vége.

Mindemellett a tusványosi cirkusznak ezek csak a bevezető számai. Már peregnek a dobok, hogy színre lépjen maga „Ő”, akitől szintén megszoktuk, hogy hasonló nívójú előadásokkal szórakoztatja a megjelent nagyérdeműt és az egész világot. Bár, ahogyan – csigaként – momentán állnak a dolgai, egyre kevésbé érdekel akárkit is, hogy miket hőbörög, végleg a helyére került olyan pestisesként, mint akivel szóba sem érdemes állni, mi több, ajánlatos még az országát is messzire elkerülni, mert az a gonosz téboly birodalma.

Tusványos, a Fidesz, annak tagjai és rajongói, a behajoló ellenzékiek (vagy csak annak látszók), s maga Orbán Viktor is elérkezett arra a kietlen pusztaságra, amikor elkezdenek önmaguk karikatúrája lenni. Amikor már régen nincs semmi mondanivalójuk – igaz, régebben sem volt túl sok -, és ilyen csigás dolgokkal, nemzeti színű szemellenzőkkel operálnak, voltaképp ostoba emberek hülyítik egymást látványos asszisztencia mellett. Úgy nagyjából többet nem ér ez az egész, mert ide kellene tenni, hogy ezidő alatt mi történt a csigával...