2024. július 18., csütörtök

BOKROS LAJOS: A JELENLEGI GAZDASÁGI RENDSZER A STAGNÁLÁSRA ÉPÜL

KLIKK TV / TÍZ
Szerző: BOLGÁR GYÖRGY
2024.07.26.


Magyarországon a gazdaságban oligarchikus önkényuralom van, és hiányzik a gazdasági jogállam is – ezt részletezte a KlikkTV Tíz című műsorában Bokros Lajos, egyetemi tanár, egykori pénzügyminiszter, közgazdász. Rámutatott, ez annyit jelent, hogy egy szűk, zárt csoport uralja a gazdaságot, nincsenek alávetve a kegyetlen piaci fegyelemnek, nekik nem kell hatékonyan gazdálkodni, mert védi őket a szabályozás, maga az állam. De van további több tízezer vállalkozás, amelyeknek a hatékonyság és a versenyképesség előírás, az ő magántulajdonukat nem védi törvény. „Az oligarchikus rendnek nagyon fontos jelensége a rablóállam, amely nem tiszteli a magántulajdont, a szerződéseket, és kétségessé válik, hogy aki saját maga felépít egy vagyont, mennyire lehet biztos abban, hogy annak a gyümölcsét ő fogja élvezni.”

Bokros Lajos szerint ez a rendszer a stagnálás költségvetési politikájára épül, amikor a gazdaság annyi pénzt, annyi jövedelmet és annyi hozzáadott értéket kitermel, hogy az oligarcha jóléte garantált legyen, és az őket körülvevő vállalkozói kör biztosítson annyi tevekénységet, munkahelyet a társadalom többi tagjának, hogy egy nem növekvő életszínvonalon ők is túléljék ezt a gazdasági rendszert. „Észreveszik az emberek a lecsúszást, de nem a politikában keresik a gyökereit, hanem a propaganda szerint az unióban, az orosz háborúban.”

A kormány részéről nem parasztvakítás, hogy ez egy sikeres ország, saját maguk is elhiszik – tette hozzá a közgazdász, aki szerint társadalmi robbanást az válthat ki, ha ez a lassú rohadás, csúszás, területvesztés csőddé formálódik. „Ettől még messze vagyunk, és nem is kívánnám az államcsődöt, mert az még pusztítóbb hatású, és az sem az oligarchákat fogja sárba tiporni, hanem a kisembereket.”

EL KÉNE VENNI BIDENTŐL A KOCSIKULCSOT – EGY TRUMP-KRITIKUS KONZERVATÍV AZ AMERIKAI ELNÖKVÁLASZTÁS FILMBE ILLŐ FORDULATAIRÓL

HETI VÁLASZ PODCAST
Szerző: SASHEGYI ZSÓFIA
2024.07.18.


Drámai fordulat borzolta fel a kedélyeket az amerikai elnökválasztást megelőző kampányban: Donald Trump ellen merényletet követtek el. Fordít-e ez a korábbi esélyeken? Mit jelent a kereszténység a politikában Amerikában és mit itthon? Remélhetünk-e bármi jót egy esetleges Trump győzelem esetén? Hozna-e az transzatlanti békekoalíciót és vajon működne-e a NATO? A Heti Válasz legújabb adásában a Trump-kritikus konzervatív amerikaiak lapja, a Bulwark Magyarország-szakértő szerzőjét, az egyetemi professzor David H. Baer-t Ablonczy Bálinttal és Laky Zoltánnal faggatta a műsorvezető, Sashegyi Zsófia
.

Részletek a műsorból:

Amerikai teológia és filozófia professzorként honnan a kapcsolatod Magyarországgal és hogyan tanultál meg ilyen jól magyarul?

David H. Baer: A feleségem révén. Ő ’89-ben jött ki Amerikába tanulni az egyetemre, ahol megismerkedtünk 1990-ben. Amikor udvarolni kezdtem, azt mondta, teljesen lehetetlen, hogy olyan férje legyen, aki nem tud magyarul, így kezdtem tanulni a nyelvet. Akkor éppen doktorandusz voltam és, hogy nagyobb nyomást helyezzek magamra, kitaláltam, hogy Magyarországra jövök és a magyarországi evangélikus egyház kommunizmus alatti történetét fogom kutatni. Ez a kényszerhelyzet működött, megtanultam magyarul.

Hogyan lettél újságíró?

David H. Baer:
Miután befejeztem a disszertációmat, egy ideig nem foglalkoztam Magyarországgal, de 2011-ben, miután Orbán egy új egyházi törvényt hozott, írtam egy nyílt levelet a magyar egyházaknak, ami az evangelikus.hu honlapon jelent meg. Arra kértem az egyházakat, hogy ne egyezzenek bele abba, amit Orbán csinál a vallásszabadsággal. Nem tudom, miért, de Márfi Gyula érsek úgy döntött, hogy válaszol a levelemre. Nagyon hosszú, megdöbbentő levelet kaptam, amiben sok csúnyát mondott, és végül országos botrány lett az egészből, amibe Gyurcsány Ferenc és Semjén Zsolt is beleszólt. Tőle is kaptam egy nyílt levelet, de kaptam fenyegető e-maileket is Magyarországról és rengeteg ember felhívott Texasban, az irodámban. Akkor úgy három hónapra ismert ember lettem. Úgy döntöttem, hogy nekiállok a vallásszabadság kutatásának és újra Magyarországra jöttem, itt töltöttem az alkotói szabadságom. Jártam az országot és végignéztem a többi egyházi vallási közösség sorsát. Mivel egyedül én foglalkoztam ezzel, szakértője lettem a témának, belekerültem valamilyen szinten a közéletbe. Amikor az amerikai konzervatívok elkezdtek Orbánért rajongani, idejöttek a Duna Intézetbe és úgy beszéltek az országról, hogy egyáltalán nem ismerték. Felháborodtam és írtam egy cikket, őket kritizálva. A Bulwarkban próbáltam megjelentetni. Ez a honlap tulajdonképpen a Trumppal kritikus konzervatívok oldala. Korábban volt egy folyóirat, amit hirtelen megszüntetett a tulajdonos, mert kritizálta Trumpot. Az újságírók száműzöttek lettek és létrehozták ezt az internetes újságot. Én korábban is előfizetőjük voltam és követtem őket. Szóval ott akartam megjelentetni cikkemet, ami nem sikerült, később azonban egy szerkesztő megkért, hogy írjak egy másik cikket Magyarországról. Amerikában körülbelül öt ember van, aki szakértőként tud írni vagy mondani valamit Magyarországról. Így lettem újságíró...

MP KIÁBRÁNDÍTÓ DEBÜTÁLÁSA

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.07.18.


A Tisza Párt hét képviselője az EP-ben az Európai Néppártban lelt otthonra, de itt az elején olyan benyomást kel, mintha nem tartozna oda. Ismerjük a Néppárt Fideszhez és Orbánhoz való viszonyát, ami a szakításhoz vezetett, után pedig még tovább romlott, eljutva egészen addig a törvényszerű belátásig, hogy Orbán veszélyt jelent az Unióra, így az a legjobb, ha elhallgattatják. Ugyanígy világossá vált mára az is, hogy Magyarországon minden demokratikus és jogállami normát felrúgott, ezért nem kapja meg a pénzecskéket a közösségtől.

Orbán Ukrajnával kapcsolatos álláspontja, a békeóbégatós tűzszünet, ami voltaképp az ukrán kapitulációval ér fel, az Unió vezetésének teljességgel elfogadhatatlan, és így van ezzel a Néppárt is, amelyben Magyar és pártja otthonra lelt. De tegnap az derült ki, nem igazán találja a helyét, Magyar Péternek vagy még tanulnia kell a politikát, vagy, ha ez az, amit most láttunk és hallhattunk tőle, akkor nem ő az az ember, és a Tisza nem az a párt, amely alkalmas volna arra, hogy a NER-t eltakarítsa, ha akarja egyáltalán. Ugyanis a NER és Orbán egy.

Orbán nélkül nincsen NER, és NER nélkül nincsen Orbán, azaz, ha Magyar Péter úgy nyilatkozik, mint ahogyan tegnap hallottuk tőle, miszerint „nem támogatja Magyarország megbüntetését Orbán Viktor elhibázott politikája miatt”, akkor arra kell jutnunk, hogy Magyar teljesen más hajóban evez, mint amelyben a kampány idején volt. Vagy, ami kiábrándítóbb, ő is a Fidesz narratívát veszi elő, mert ebben az olvasatban a párt – illetve Orbán – egyenlő az országgal. Magyar azt szeretné, ha a kecske is jóllakna, és a káposzta is megmaradna.

Viszont már nagyon régen kiderült, hogy ez nem megy. S ha valaki ezt nem látja vagy nem akarja látni, akkor kétségeink támadnak ellenzékiségének minéműségéről, mert leostobázni egyelőre még nem akarjuk. Túl friss hús ahhoz. Ugyanakkor és ennek ellenére tisztában kellene lennie azzal a nyilvánvaló ténnyel, hogy a NER jórészt – pénzügyi értelemben – uniós pénzből épült fel, mert azok az összegek, amelyek az országnak jártak volna, az oligarchák zsebében kötöttek ki. És ezután sem lenne másként egyáltalán.

Mindebből pedig az fakad, hogy az Unió a pénzmegvonással nem az országot, hanem Orbánt bünteti, következésképp, ha Magyar amellett áll ki, hogy kapjuk meg a nekünk járó összegeket, akkor Orbán hatalomban maradása mellett kardoskodik. Olyan ez, mint az egyszeregy, nem kellene benne tévedni, mert az kihat a bizonyítványra. Ennyit a pénzügyekről. Ukrajna kapcsán pedig, amikor Magyar szólt tegnap, mintha a patrióta padsorból tette volna ezt, alig is lehet valami különbséget felfedezni a szólamban.

Magyar azt mondja – Orbán hangján -, hogy „a Tisza nem támogatja, hogy a tagállamokat az EU fegyverszállításra, vagy a háború Ukrajna győzelméig tartó folytatására ösztönözze”. Mondjuk azt, hogy delikát? Megtehetnénk, de ez még annál is kiábrándítóbb, hiszen Magyar ekkor a szélsőjobb álláspontját hangoztatja, ha a Néppárt elvközösségi alapján nyilatkozna, akkor ilyet ki nem ejtene a száján. Illetve olyat sem, hogy “a békéhez vezető konkrét lépésekben hisz”. Ez olyan semmitmondó duma, mint Orbán békeröpködése...