2024. június 11., kedd

NAGY JÁTSZMA EZ - TESZTHELYZETBEN...

FACEBOOK
Szerző: GÁBOR GYÖRGY
2024.06.11.


Eszemben sem volt erről írni, ám olyan fordulatot vett az ügy, amiért mégis megszólalok. Nem leszek népszerű egyik rajongótáborban sem, s ugyancsak nem a kizárólag kuruc – labanc, fekete – fehér, summum bonum – summum malum dichotómiákban gondolkodni képesek előtt (habár gondolkodás helyett inkább érzőket, érzülettel viseltetőket kellene írni), de annyi baj legyen.

Én kb. két évvel ezelőtt nyílt levélben írtam meg, hogy sok-sok év rendszeres szereplése után többé nem megyek be az ATV stúdiójába. Álláspontomat azzal a meglátásommal indokoltam, hogy az ATV-t egyre határozottabban egy ravaszul kitalált és felépített fideszes propagandagépezetnek kezdtem érezni, ám sokkalta veszélyesebbnek, mint mondjuk a Hír TV-t, ugyanis az ATV jó pénzen megvett és előállított manipulatív vezércselének lényege éppen az, hogy célba véve és elérve a „ballibnek” mondott közönséget, az ellenzékiség látszatát fenntartva kifejezhetetlenül nagyobb károkat okoz, mint mondjuk a Hír TV, a maga „őszinte” és ”nyílt” hazudozásaival. (A köztévének mondott pofátlan pártszócsőnek még a látszatokkal sem kell bíbelődnie.)

Akkori levelemhez mindössze egyetlen ember csatlakozott: Tamás Gáspár Miklós, ám senki mást nem érintett meg a felvetésem, s barátaim közül mind a mai napig továbbra is sokan járnak be az ATV stúdiójába. (Csak emlékeztetőül: akkor annak a véleményemnek is hangot adtam, hogy a politikus részéről megértem, ha él a lehetőséggel, hogy megszólalási fórumhoz jusson, ám a civil szereplők részéről mindezt súlyos politikai hibának tartottam és tartom, civil szereplők részéről valami egészen másnak, simogató érzésnek, hogy „vagyok a tévében”, de ezt most inkább hagyjuk.)

Szóval bejelentettem, hogy nincs tovább, s azóta is ehhez tartom magam. Nem mentem be a tévébe, nem kaptam le magamról teátrális mozdulattal a mikrofont, s nem vonultam végig a kamerák előtt, hanem egyszerűen otthon maradtam, az ATV szerkesztői pedig találtak mást helyettem a műsorukba.

Magyar Péter szerintem jól látja az ATV lényegét. De akkor vajon miért ment be a stúdióba? Miért nem mondta azt, hogy köszönöm, nem!

Amit tett, az politikus részéről “több, mint bűn: ez hiba.” (C'est pire qu'un crime, c'est une faute.”)

Éltem külföldön, láttam, hogy amott miként kérdezik az újságírók a politikusokat, s azok miként reagálnak az olykor kifejezetten durva, személyeskedő, agresszív vagy egyenesen pofátlan kérdésekre. A közönség pedig ítélkezik: az újságíróról is, a politikusról is, annak megfelelően, amit látott és hallott. Az újságíró és a politikus elsősorban önmagáért felelős, azon túl az újságíró a számára felületet biztosító médiumért, a közönségért, a politikus pedig a pártjáért, a politikai mozgalmáért és a választóiért.

Nagy játszma ez, végső soron a hitelesség, a rátermettség, a slágfertigség, a reakcióképesség, a szellem, a felkészültség, a tudás, az intellektus, az irónia, a kritikai érzékenység, az empátia etc. nyíltszínű játszmája. Elő nem fordulhat, hogy a közönség üzengesse meg az újságírónak, miként kell fellépnie, miként kell kérdeznie, mit kell kérdeznie, s milyen udvariassági formulákat kell betartania. Igaz, olyan sincs, hogy a politikus egy adott ponton sértődötten felpattanna, és bedurcizott kiskölök módjára kirohanna a stúdióból. Nem könnyű a politikus élete, az tuti, de nem is kötelező politikusnak elszegődni: a politikus kap ilyen meg olyan kérdéseket, udvariast és udvariatlant, relevánst és irrelevánst, barátságost és ellenségest, s a politikusnak kijut jól fésült riporter és tüskés, kijut simulékony és lágy, mint az aludttej, vagy nyers, mint a ráspoly. A politikus rátermettsége egyebek között épp itt dől el: hogyan válaszol, miként reflektál, képes-e megoldani (és hogyan képes megoldani) a nehéz és nem várt helyzetet, tud-e szellemes lenni, képes-e visszacsípni, tud-e megbocsátó lenni, elegáns és nagyvonalú, van-e benne spiritusz, szellem és tudás, felkészültség és intellektus, humor és irónia, reflexiós és önreflexiós képesség, türelem és kellő indulat, kritikai és önkritikai attitűd és így tovább.

A legpompásabb teszthelyzet a nagy nyilvánosság előtt. Annak próbája, hogy ennél sokkalta kiélezettebb, nehezebb, súlyosabb, kellemetlenebb és megoldhatatlanabbnak látszó helyzetekben majd hogyan, s miként fog viselkedni: mi várható, mi remélhető tőle, s mi az, amire képtelennek mutatkozik.

A politikusi interjú a legfontosabb kötelező gyakorlat, ami olykor a legtöbbet árulja el az illetőről. Igaz, az is sokat elárul, ha a politikus menekül a mikrofon elől, gyáván nem ad interjút, avagy csak annak ad, akiről tudja, hogy az ő szája íze szerint kérdez.

De elsősorban nem ezért írtam a fentieket, hanem azért, ami a másfél perces interjú után történt. Magyar Péter ugyanis közzétette – helyesen – a véleményét az ATV-ről (amit persze már az interjú előtt is tudott, tehát mondhatott volna nemet a felkérésre), aztán – ki tudja, mi okból – közzétette több ATV-s műsorkészítő felekezeti hovatartozását.

Ez viszont már súlyos hiba volt és súlyos bűn. Az Alaptörvény VII. cikk (1) bekezdése az alábbiakat tartalmazza: „Mindenkinek joga van a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához. Ez a jog magában foglalja a vallás vagy más meggyőződés szabad megválasztását vagy megváltoztatását és azt a szabadságot, hogy vallását vagy más meggyőződését mindenki vallásos cselekmények, szertartások végzése útján vagy egyéb módon, akár egyénileg, akár másokkal együttesen, nyilvánosan vagy a magánéletben kinyilvánítsa vagy kinyilvánítását mellőzze, gyakorolja vagy tanítsa.” És itt most a legvége az érdekes. A felekezeti hovatartozás az egyik legszenzitívebb adat, amellyel mindenki „maga gazdálkodik”: jogom van azt kinyilvánítani a nagy nyilvánosság előtt, s jogom van a kinyilvánítást mellőzni. Ám senkinek sincs joga az érintett helyett, annak akarata és szándéka ellenére, hozzájárulását mellőzve más felekezeti hovatartozását kinyilvánítani. Ráadásul hogy jön ez ide? Ha például valaki nem kedveli (speciel én nem kedvelem) a Breuer-féle Heti TV-t, akkor kritikájának jeleként nyilvánítsa ki a fenti tévé munkatársainak felekezeti hovatartozását? És attól már érthetővé válik, hogy a kritikával vagy dicsérettel illetett fórum miért rossz, vagy miért jó?

A felekezeti hovatartozás nyilvános felemlegetését, mint „győzedelmes argumentumot” felejtse el mindenki, aki az egyre lepusztultabb, ezer sebből vérző civilizációnk részének tekinti még önmagát.

Politikust, újságírót vagy médiumot pedig bátran illethessünk kritikával, mindenki kedve és vérmérséklete szerint.

A kritikusok kiátkozását és eretnekké minősítését, valamint az önkritikát nem ismerő önfeledt rajongói megnyilatkozásokat pedig engedjük át az ószektatagok után az újszektatagoknak.

ÚJRA ELŐVETTE A KORMÁNY A HÁBORÚS INFLÁCIÓ KIFEJEZÉST, DE NEM LÁTSZIK, MIRE GONDOLHATTAK

SZABAD EURÓPA
Szerző: SZALAI BÁLINT
2024.06.11.


A kormánypártoknál 2022 után újra előkerült kampányelemként az egyszer már lecserélt háborús infláció kifejezés. Legutóbb az energiaárakra próbáltak utalni, most viszont biztosan nem arra.


Idén tavasszal egy régi ismerős tűnt fel a kormányzati kampányszövegekben: a háborús infláció. Először a 2022-es választások után hallhattuk, amikor a magyar gazdaság a lakosság által is érzékelhető módon megroppant az EU-s támogatások nélkül. Erre magyarázatként első körben a választási háborús kampányt melegítették újra, amelynek fő állítása végül a háborús infláció új kampánykifejezés szünet nélküli ismétlése volt.

A kampány 2022. október 14-ig tartott. Akkor a Fidesz egy éles váltással lecserélte a szankciós infláció kifejezésre, a beállított főellenség ismét leginkább az Európai Unió lett. Egészen pontosan október 14-én történt a váltás Orbán Viktor bejelentésével, onnantól jelent meg ez a kormány üzeneteit száz százalékban ismétlő médiumokban. Megnézheti például a Magyar Nemzet, az Origo vagy a hirado.hu fordulatát. Ezzel párhuzamosan országos plakát- és erős internetes kampány is indult. Sokan emlékezhetnek még a bombás plakátokra, amelyek azt sugallták, mintha az EU bombázná Magyarországot.

Ehhez kapcsolódóan: Eleve nem létező szankció ellen kampányolt közpénzből a kormány, az árcsúcsot is pont lekésve

A húsz százalék körül inflációt azóta sikerült leszorítani négy százalék körülire. A választás előtti hetekben a Fidesz viszont visszacserélte a kifejezést, újra a háborús inflációt ismétlik minden elképzelhető kommunikációs csatornán. Erre alighanem csak a háború szó sulykolása miatt lett szükség, hiszen ez vált tavaszra a Fidesz legegyértelműbb kampányelemévé. A módszerrel egyébként Európában nincsenek egyedül...

A NEMZETKÖZI VÁLASZTÁSI MEGFIGYELŐK MEGTÉVESZTÉSNEK NEVEZTÉK SZENTKIRÁLYI ALEXANDRA VÁLASZTÁS ELŐTTI VISSZALÉPÉSÉT

TELEX
Szerző: TENCZER GÁBOR
2024.06.11.


Bemutatta a magyar önkormányzati választásról szóló előzetes jelentését a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózatának (ENEMO) a 2024-es magyar önkormányzati választásokat megfigyelő nemzetközi missziója. Mint Pierre Peytier, a szervezet képviselője elmondta: a választási folyamat minden aspektusát megfigyelték, így a kampányt, a kampányfinanszírozást, a médiakörnyezetet, több szavazóhelyiségben pedig a szavazás folyamatát.


A szervezet szerint a jelenlegi jogi keretrendszer hiányosságai negatívan befolyásolták a választást a kormánypárt javára. Aggodalomra adott okot a kampányban a lázító retorika, az árnyékfinanszírozás, a médiaelfogultság és az, hogy a részt vevő pártoknak egyenlőtlen lehetőségei voltak – állapította meg az ENEMO. Jó hír viszont, hogy maga a választási adminisztráció hatékonyan, szakszerűen működött

Nino Rizhamadze, a szervezet egyik tagja közölte, hogy a nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvény megítélésük szerint negatívan hatott a média és a civil társadalom helyzetére, ilyen jogszabály elfogadása hat hónappal választás előtt szokatlan.

Kristina Kostelac, a szervezet másik tagja kijelentette: az ENEMO elítéli az olyan típusú választói megtévesztési stratégiát, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzon, mert ez befolyásolja a választási eredményeket. (Ezzel a fideszes főpolgármester-jelölt, Szentkirályi Alexandra visszalépésére utalt.)

Kostelac szerint az aláírásgyűjtő ívek begyűjtésének folyamata alapvetően rendben volt. Az viszont, hogy 859 településen csak egy polgármester indult, nem jó a pluralizmusra nézve, és akadályozza a különböző politikai lehetőségek közötti választás jogát. Hozzátette: számos helyen találtak etikátlan adatfelhasználásra, az állami források kampánycélokra fordítására és helyi hatósági nyomásgyakorlásra utaló jeleket, valamint aggodalmát fogalmazta meg a gyermekek kampányrészvétele miatt.

A megfigyelő szerint a kampányfinanszírozási szabályok szemben állnak az európai normákkal: a kampánypénzek költésének nincs jogi korlátozása az önkormányzati kampányban, és ez hátrányba hozza a kisebb pártok jelöltjeit vagy a független jelölteket. Ilyen pénzügyi átláthatósági problémaként említette például a CÖF és a Megafon hirdetési pénzeit.

Ana Mihajlović a szervezet részéről hozzáfűzte: a választási határok átrajzolása hat hónappal a választás előtt ellentétes volt a nemzetközi normákkal. Tapasztalták a választók személyes adatainak kiszivárgását, eladását is. Az egyik budapesti kerületben például jogellenesen regisztrált (venezuelai) választópolgárok befolyásolhatták a választást. Ez utóbbi esetet még vizsgálják...

A LEGSZEGÉNYEBB TELEPÜLÉSEKEN TAROLT A FIDESZ, 65 HELYEN NYERT A TISZA

G7.HU
Szerzők: JANDÓ ZOLTÁN, HAJDU MIKLÓS
2024.06.11.


Több tucat olyan település volt, ahol a néhány hónapja még szinte ismeretlen Tisza párt európai parlamenti listája több szavazatot kapott, mint a Fidesz-KDNP-é. A kormánypártok ismét letarolták az ország legszegényebb falvait, az eddigi ellenzék pedig sehol nem jutott 20 százalék fölé. Megnéztük, hol teljesítettek a legjobban és hol a legrosszabbul a különböző pártok és pártszövetségek.

100 százalék Fidesz

Az előző néhány választáson már teljesen egyértelmű trend volt, hogy az ország szegényebb régióiban tarolnak a kormánypártok. Két évvel ezelőtt az ilyen térségekben két olyan falu is akadt, ahol minden választásra jogosult a Fidesz-KDNP listájára szavazott, a 20 legszegényebb településen pedig átlagosan 87,6 százalékot kapott a kormányzó erő.

Ez ezúttal is hasonlóan alakult. A tíz legalacsonyabb átlagjövedelmű település között* mindössze kettő olyan volt, ahol nem érte el a 85 százalékot a Fidesz támogatottsága, és ebben a tíz községben az átlag is meghaladta a 83 százalékot. Az arányokon ráadásul a Fidesz szempontjából sokat ront a mintázatból kilógó Rajka, ahol a külföldiek magas száma eltorzíthatja a jövedelmi statisztikákat...

SZELÉNYI ZOLTÁN: VESZÉLYES, HA EGY BETEGNEK 500 KM-T KELL UTAZNIA AZ ELLÁTÁSÉRT

HÍRKLIKK
Szerző: NÉMETH-KÁLLAI SZILVIA
2024.06.11.


Teljesen összeomlott a Dél-Alföld gyermeksebészeti és traumatológiai ellátása. Így vélekedik dr. Szelényi Zoltán traumatológus-sebész orvos, a szocialista párt egészségügyi kabinetjének vezetője, miután a Szegedi Tudományegyetemen hetek óta nem működik a gyermeksebészeti és -traumatológiai ellátás. Szerinte ez az állapot az egész régióban veszélyezteti a betegbiztonságot.


Ahogy arról a Hírklikk is beszámolt, hét hete nincs gyermeksebészeti, illetve traumatológiai ellátás a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). Azóta szinte valamennyi műtétre vagy egyéb sebészeti beavatkozásra szoruló gyermeket a pécsi vagy a debreceni egyetemi centrumokba, illetve a fővárosba utaztatnak. Ezalatt több mint 200 tervezett műtét maradt el, és 40-50 akut beteget küldtek tovább távolabbi intézménybe. A Népszava szerint a gondot az okozta, hogy kudarcba fulladt egy felújítás, az új műtő nem készült el, a régi pedig már nem kapott engedélyt.

A lap másnap már arról tájékoztatott, hogy kancellári vezetői megbeszélést tartottak, ahol úgy döntöttek, azonnali hatállyal – átmenetileg – használatba adnak a gyermeksebészetnek egy másik épületben lévő műtőt.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és Takács Péter egészségügyi államtitkár a cikk megjelenése után közleményben közölték, Szegeden és a régióban nem volt olyan gyermek, aki ne kapta volna meg az azonnali szükséges ellátást. Ennek nemcsak a lap információi mondanak ellent, hanem a Magyar Orvosi Kamara (MOK) állásfoglalása is.

A kamara április közepén értesült a dél-alföldi régió gyermeksebészetének leállásáról. Ahogy írták, a MOK a gyermekellátás észlelt problémájára kezdettől szakmai megoldást keresett, így a kamara Csongrád-Csanád Megyei Területi Szervezete azonnal megkereste a SZTE-t a betegbiztonsággal és kollégáik munkakörülményeivel kapcsolatos kérdésekkel. Választ nem kaptak. „Ezt követően a MOK országos központja kereste meg az egyetemet. Választ nem kaptunk. Végül Takács Péter egészségügyi államtitkárhoz fordultunk 2024. május 6-án, de választ újfent nem kaptunk, és a kialakult helyzet sem változott. Mivel az eredetileg kijelölt egy héttel ellentétben már egy hónapja szünetelt a gyermekek ellátása a régióban, ezért személyes egyeztetésen jeleztük Pintér Sándor belügyminiszternek a problémát.”

Tehát, ha addig nem is, de május 6-án már tudott a kormányzat arról, hogy mekkora gondok vannak a régióban. Elgondolkodtató, hogy ennek ellenére egy hónap alatt mégsem tett senki semmit...

TÚL A PÁRTOKON: MI VÁR A MOZGALMI POLITIZÁLÁSRA? | JÁMBOR ANDRÁS, SHAKKOUR ARAM, TÖRLEY KATALIN

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.05.11.



A választás értékelésének újabb fordulóját Róna Dániellel kezdjük, aki a 21 kutatóközpont vezetőjeként egy közvélemény-kutatást mutatott be a vasárnapi választási adásunkban. Bár az utóbbi években sok kritika érte a közvélemény-kutatókat, az előrejelzés meglepően pontosnak bizonyult. Minek köszönhető a siker? Utána Jámbor Andrást és Shakkour Aramot, frissen megválasztott önkormányzati képviselőt a Szikra Mozgalom önkormányzati szerepléséről kérdezzük. Törley Katalinnal, a Tanítanék alapítójával pedig azt értékeljük, milyen út állhat az oktatási mozgalom előtt, miután az MKKP listájáról való európai parlamenti bejutás nem sikerült. 


Partizán Évadzáró június 13-án a Vasas Székházban. 
Lakner Zoltánnal, Ruff Bálinttal, Pap Szilárddal, Pető Péterrel. 


POTTYONDY: NYERT A FIDESZ; GYŐZÖTT A TISZA; ÖSSZEOMLOTT A DK ÉS A MOMENTUM; MAGYAR FAKÉPNÉL HAGYTA EGONT

POTTYONDY VIDEÓ
Szerző: POTTYONDY EDINA
2024.06.11.



Nyert a Fidesz; Győzött a Tisza; Összeomlott a DK és a Momentum; Magyar faképnél hagyta Egont...