2024. június 10., hétfő

IDÉTLEN IDŐKIG CSAK A FIDESZ

444.HU
Szerző: 444.HU
2024.06.10.



A magyar választó 2006 óta újra és újra átéli, hogy a Fidesz fölényesen megnyeri a sorsdöntő, legvégső, apokaliptikus választást.

De vajon ki lehet-e szállni az időhurokból? 
Színes, magyar vígjáték.

PARLAMENT: AZONNALI KÉRDÉSEK ÓRÁJA

PARLAMENTMAX
Szerző: PARLAMENT
2024.06.10.



Azonnali kérdések és válaszok...

ELEMZŐK: „BIANKÓ CSEKKET KAPOTT A TISZA PÁRT A VÁLASZTÓKTÓL”

SZABAD EURÓPA
Műsorvezető: BENYÓ RITA
2024.06.10.



Nem jött be Orbán Viktor terve, hogy jelentősen átrendeződik az Európai Parlament, így jelentősen megváltozna a befolyása – mondja Bíró-Nagy András politológus. A Fidesznek soha nem volt 47 százaléknál alacsonyabb listás eredménye az európai parlamenti választások magyarországi történetében, tehát saját magához viszonyítva, de az elvárásokhoz képest is ez rossz eredmény – teszi hozzá Krekó Péter. Az európai parlamenti eredmények és következményeinek gyorselemzése a Címlapon.


Az elemzés legfőbb megállapításai:

- Orbán Viktornak első beszédében azt kellett bizonygatnia, hogy sikerként is lehet értelmezni az eredményeket, és messze nem volt szó arról, hogy ez a Holdról is látható.

- A Tisza Párt szívóereje tovább működhet.

- Semmit nem tudunk arról, hogy a Tisza pártos jelölteknek milyen világképük van vagy mit fognak képviselni Brüsszelben.

- Az öt évvel ezelőtti helyzethez képest rosszabbak a Fidesz pozíciói az európai színtéren.

- A Fidesz-kormány nem került közelebb az uniós pénzekhez ezzel a választási eredménnyel.

A MODELLVÁLTÁST SZORGALMAZÓ CHARAF HASSAN A BME ÚJ REKTORA

QUBIT
Szerző: VAJNA TAMÁS
2024.06.10.


A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) szenátusának hétfői, június 10-én megtartott rektorválasztó ülése Charaf Hassannak, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánjának szavazott bizalmat – értesült a Műegyetemiek az oktatás jövőjéért című Facebook-oldal.

Mint megírtuk, öt nappal a szavazás előtt, június 5-én levelet kaptak a szenátus tagjai a Műegyetem kancellárjától, Verseghi-Nagy Miklóstól. A kancellár a levélben a konzisztórium elnökének, Ratatics Péternek a kérésére a testület külső tagjainak véleményét tolmácsolta, miszerint Kiss Ritával, a Gépészmérnöki Kar Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszékének vezetőjével szemben azt a Charaf Hassant támogatják, aki közismerten szorgalmazza a BME alapítványi modellváltását. A Műegyetemiek az Oktatás Jövőjéért Csoport már akkor nyomatékosította, hogy „a konzisztórium feladata az intézmény stratégiai döntéseinek megalapozása, valamint a gazdálkodási tevékenység szakmai támogatása és ellenőrzése. Személyi kérdésekben nincs hatásköre.”

Arról is tudósítottunk, hogy a modellváltásnak ellenálló jelenlegi rektor, Czigány Tibor április végén közölte a szenátussal, hogy nem indul újra a tisztségért, és csak az oktatói-kutatói munkát kívánja folytatni.

Ahogy azt márciusban megírtuk, a Műegyetem hónapok óta nehéz helyzetben van; az arcpirítóan alacsony fizetések miatt tavaly novemberben már tartósélelmiszer-gyűjtést is tartottak a rászoruló oktatóknak. A BME dolgozói nyílt levélben fogalmaztak meg követeléseket az egyetem fenntartóját államtitkári rangban képviselő – Csák János lemondását követően június 10-től kulturális és innovációs miniszternek kinevezett – Hankó Balázs felé. Számításaik szerint a bérrendezés a BME esetében 3,6 milliárd forintjába kerülne az államnak, ami például a kommunikációs gigagépezet évi százmilliárdos nagyságrendű költéseihez képest nem tűnik irreálisnak. A levél aláírói között ott volt Czigány Tibor és Kiss Rita is.

A négy megmaradt állami egyetem (BME, ELTE, Magyar Képzőművészeti Egyetem, Zeneakadémia) dolgozói áprilisban a felsőoktatásban illetékes Kulturális és Innovációs Minisztérium előtt tartottak demonstrációt bérpapírjaik lobogtatásával, de később többszöri tárgyalás ellenére sem sikerült dűlőre jutni Hankó Balázzsal. Az államtitkár egy ponton azt javasolta, hogy az egyetemek saját belső forrásaik átcsoportosításával oldják meg a problémát, de ezt az ötletet kifütyülték a felsőoktatási dolgozók.


Lásd még:

VÁLASZTÁSI THRILLER UTÁN: MERRE TOVÁBB TISZA, FIDESZ, BALOLDAL? |

HÁROMHARMAD / 24.HU
Műsorvezető: NAGY JÓZSEF
2024.06.10.



Az EP- és önkormányzati választás másnapján a Háromharmad rendkívüli élő adásában Bánszegi Rebeka, Bita Dániel, Nagy József és Pető Péter elemzi az eredményeket.


MINDEN TELEPÜLÉSTÍPUSBAN VISSZASZORULT A FIDESZ 2019-HEZ KÉPEST

VÁLASZTÁSI FÖLDRAJZ / TELEX
Szerzők: BÓDI ANDRÁS, KOVALCSIK TAMÁS
2024.06.10.


Habár a Fidesz teljesítette az Orbán Viktor által előzetesen elvárt 2 milliós abszolút szavazatszámot, a magas részvétel miatt ez idén csak egy 45 százalék alatti eredményre volt elég a kormányzó pártnak.

A legutóbbi EP-választáson 43,5 százalékos volt a részvétel, a tegnapi voksoláson a választók 58,5 százaléka szavazott. A Fidesz országosan 7,5 százalékos relatív szavazatvesztést könyvelhetett el, azonban a legnagyobb visszaesést nem Budapesten szenvedte el a párt, hanem a megyei jogú városokban, valamint a 20 ezres lélekszám feletti egyéb városokban. A megyeszékhelyek közül Győrben és Debrecenben volt a leglátványosabb ez, mindkét városban 12 százalékpontot meghaladó volt a Fidesz visszaesése. Viszont a legkisebb településeken sem voltak kegyesek a párttal a vasárnapi eredmények, az ezer főnél kisebb településeken is 6,6 százalékos volt a Fidesz viszonylagos visszaesése.

Megyei bontásban a 2022-es országgyűlési választásokhoz hasonlóan most is Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében szerepelt legerősebben a Fidesz-lista (54,5 százalék). Ezenfelül csak Tolna, Nógrád, Vas és Somogyban megyében volt meg az 50 százalék a kormánypárt számára. A legkevésbé Budapesten és Csongrád megyében volt népszerű a Deutsch Tamás vezette lista...

A KEZDET VÉGE

REZEDA VILÁGA
Szerző: Rezeda
2024.06.10.


A Nézőpont Intézetet azért tartja Orbán, hogy álmait tudományos álköntösbe öltöztesse. Mint ilyen, a tegnapi választás után mára le is fordította az eredményt, átemelte mintegy feltételes módba, és azzal nyugtatta a vonyítani készülő fideszistákat, hogyha ez országgyűlési választás lett volna, akkor megint kétharmaduk lenne. Viszont ez nem ilyesfajta voksolás volt, innen nézve tehát a tudományos álköntös az, ami: szar a pofonnak.

Ugyanígy a köztelevízió pedig azért hízik a mi pénzünkön, hogy a valóságnak – ha már kiábrándító a számukra – egy rózsaszín olvasatát adja, s ez eredményezte, hogy csak az egyik szeletét nézte a romlott tortának, azt jelesül, hogy kétmillió szavazatot kapott Orbán meg a csürhéje. De az már nem került a mérleg serpenyőjébe, hogy mindez csupán negyvennégy százalékra volt elég, ami elég sok így is, de mégis tetemes veszteség.

A pohárnak azonban ennek ellenére nem is félig, hanem egészen tele kell lennie, s mint ahogyan előre láttuk, holott nem vagyunk efféle tulajdonsággal vértezett organizmusok, a kiabálás (ordítás) egy egészen apró szünet után folytatódik, aminek az alapját maga Orbán Viktor adta meg azzal, hogy kijelentette, mindenkit legyőztek, még a háborúpárti nyugatot is, bár ezt elég halkan mondta, annyira nem igaz.

Tényekről azonban már nagyon régóta nincsen szó, és nem is keresünk, ám, mivel a magunk részéről szemléletmódunkat az aeterno modo hozzáállásban adtuk meg, kénytelenek vagyunk ekképp, azaz, az örökkévalóság módján vizsgálni a történteket, és ezek teljesen más képet mutatnak, mint amit a Nézőpont, a köztévé, és maga az atyaúristen, Orbán Viktor álmodik. Az arca is olyan szomorkás volt a diadal meghirdetése közben.

Onnan kellene elindulnunk, hogy annyira nem győzött Európában a kedves vezető (sem eszmetársai), hogy máma már ígérvényük szerint atombombáknak kellene hullaniuk a levegőégből, de nem halljuk, ahogyan hasítanák az ájert. Ugyan valakinek meg kellene kérdeznie, miért hazudtak reggel, délben meg este is, a magyari népség azonban nem erről ismerszik meg. Hogy miről, azt úgyis tudjuk.

Mindemellett az is bizonyos, hogy az új felállású Európában éppen olyan nulla szava lesz Orbánnak és a Fidesznek, mint amilyen eddig is volt, innen nézvést az eredményük totális kudarc, de bevallani nem fogják. Ahogyan örömködnek a francia előrehozott választásoknak, az is elég visszatetsző, mert annak maximum belpolitikai vonzata van és lesz, viszont a csürhe majd ennek fényében feredőzik, ha mása nem marad.

Momentán viszont az mindenképpen megállapítható, hogy az az aljas és mindennél mocskosabb kampány, amit ezúttal folytattak, kimaxolta úgymond a lehetőségeiket, a legutolsó tartalékaikat is megmozgatták, ennél több szavazójuk pedig már soha nem lesz. Illetve kevesebb igen, ha a trend folytatódik. Az a kérdés tehát, hogy az ellenoldal két év múlva képes lesz-e ennyit – illetve többet – megmozgatni, mert ez a lényeg...

HONNAN JÖTT AZ 1,3 MILLIÓ TISZÁS SZAVAZÓ? - ÉLŐBEN ÉRTÉKELJÜK AZ EREDMÉNYEKET

TELEX.HU
Szerző: Telex
2024.06.10.



Élőben elemezzük a választás eredményeit, tanulságait. Vendégünk Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke, Tordai Bence, a Párbeszédből frissen kilépett politikus. Lakatos Júliával az EP-eredményeket elemezzük, a Választási Földrajz szakértőivel, Bódi Mátyással és Kovalcsik Tamással pedig azt, hogy ki is nyert igazán ezen a választáson.

RUFF BÁLINT: VÉGET ÉRT AZ ORBÁN-GYURCSÁNY DICHOTÓMIA

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.06.10.



A választás másnapján tovább folytatjuk az eredmények elemzését. Segítségünkre lesz Ruff Bálint, Lakner Zoltán és Dull Szabolcs. Merre tovább a hagyományos ellenzéknek? Ki osztja a lapokat 2026-ig? Hogy fog újratervezni a Fidesz.

Vendégünk lesznek új és újraválasztott polgármesterek: Baranyi Krisztina, Pikó András és Rózsa András. És szó lesz a főpolgármester választás szavazatai újraszámolásának lehetőségéről, vendégünk Döbrentey Dániel, a TASZ munkatársa.

AZ ÁRADÓ TISZÁTÓL CSAK A KISTELEPÜLÉSEKET VÉDTE MEG A PROPAGANDA GÁTJA

SZAVAZÓFÜLKE #15 / HVG VIDEÓ
Szerző: HVG
2024.06.10.



Magyar Péter nyert, de Orbán Viktor sem veszített – nagyjából így lehetne összefoglalni az önkormányzati és EP-választások végeredményét. A Fidesz tábora továbbra is kétmilliós, a vidék az övék, 2019-hez képest pedig alig rontottak, maguk sem vártak ennél sokkal több EP-képviselőt. A NER mégis bajban van – még anélkül is, hogy a kormányzásáról beszélnénk.

Választási podcastunk első eredményértékelőjében annak jártunk utána, milyen évtizedes demográfiai berögzüléseket mosott el a Tisza és mik azok a leckék, amelyeket Magyarország két legnépszerűbb pártja vasárnap éjjel megtanult.

Azt is megvizsgáltuk, milyen re-brandingre van szüksége a hagyományos ellenzéki pártoknak, és ebben hogyan segíthet az, hogy a budapesti belső kerületek többségét magabiztos, szorgalmas és jól beágyazott ellenzékiek nyerték. Volt szó Győrről és Franciaországról is – a többi részletet pedig majd a pénteki adásban elemezzük.

MEGMOSDASSUK, VAGY CSINÁLJUNK ÚJAT?

PUPU BLOGJA
Szerző: PuPu
2024.06.10.


Klasszikus a vicc: a purdé beleesik a pöcegödörbe, mire szerető szülei azon kezdenek tanakodmi, hogy érdemes-e magmosdatni, vagy inkább csináljanak újat.
Hát, erről már lekéstünk, előbb jutott eszébe Viktornak, hogy csinál egy új ellenzéket, mint azoknak akiknek ez lett volna a dolga, így aztán erre sincs gond, és Nagyurunk talán két évnyire van attól, hogy ígéretét maradéktalanulk valóra váltsa: megsemmisítse a magyar baloldalt.
Élt százhuszonöt évet, ameddig élt, csinált jót is, rosszat is, átélt két világháborút, üldözték és üldözött, végrehajtója és áldozata volt a sztálinizmusnak.
Átmenetileg felszámolta a magyar kelrikál-feudalizmust, elvetette a magyar polgárosodás csíráit, felemelte a magyar falut, a nemzet egyetlen aranykorát hozta el, úgy egy negyedszázadnyi időre.
Aztán - úgy tűnik - elkényelmesedett, és amikor eljött a megpróbáltatások ideje, csődöt mondott.
Most itt állunk a ki tudja hányadik kudarc után, és csodálkozunk, hiszen mindent úgy csináltunk mint mindíg, és mégsem lett más az eredmény...
A vonatkozó népi bölcsesség szerint ha nem megfelelő a vigalmi intézmény üzletmenete, akkor hiába cseréljük a diványokat, célszerűbb a lányok cseréjével kísérletezni.
Ez az utolsó alkalom, ami még alkalmas a kármentésre, és attól tartok, ezt az alkalmat is kihasználatlanul hagyják azok, akiknek még két évig nem kell visszamenniük karosszérialakatosnak, hiszen a helyzet kiválóan alkalmas a szar kenegetésére.
Talán a szemük előtt lebeghetne a szocialista párt sorsa, menetelése a megsemmisülésbe.

Minap beszélgettem az unokahúgommal, mert zavart, hogy a klón hívévé szegődött.
Elmondta, hogy ez annak köszönhető, hogy elege van az orbánizmusból, de elege van ellenzékéből is, és legjobb lenne az országnak, ha kéz a kézben elhúznának a - mondjuk, bár ő kicsit érdesebben fogalmazott - a feledésbe.
Amikor azt firtattam, hogy mi a baja az ellenzékkel, akkor kifejtette, hogy másfél évtizede semmiféle eredményt nem értek el, elege van a lózungokból.
A munka, a pénzkeresés és a gyereknevelés mellett egy normális országban szeretne élni, ahol nem ijesztgetik az állampolgárokat háborúval, ahol hatékony iskolarendszer és egészségügyi ellátás van, ahol csak akkor kell politizálnia, ha kedve van hozzá, és ilyen dögmelegben nem kell "tüncikézni" mennie, ha valami haladást szeretne.
És egyáltalán nem biztos, hogy Magyar Péter a megoldás, de legalább belevágott egy féltéglát az állóvízbe, valami mozgás megindult, aztán majd meglátjuk, mi lesz a vége.
És ugyan tudom, hogy ennek legfeljebb Orbánnak négyötöd lesz a vége, de tudom, hogy az ország - fiataltól-öregig - pontosan ugyanígy gondolkodik.
Persze azt is tudom, hogy ez leginkább indulatvezérelt mérgelődés, de ha csak egy kicsit is jogosnak tartom, akkor az ellenzék nem végezte el azt a munkát, amelyre a választópolgárral szerződött.
Sajnálatos...

MÉRSÉKELT FIDESZ-GYŐZELEM, ÁRADÓ TISZA ÉS HAJNALIG TARTÓ THRILLER A FŐPOLGÁRMESTER-VÁLASZTÁSON

24.HU
Szerző: BITA DÁNIEL
2024.06.10.


...A Fidesz a 2006-os önkormányzati választás óta minden országos voksolást megnyert, nem kérdés, hogy a tegnapit is. De az is biztos, hogy az ellenzéki térfélen olyasmi történt, ami a NER fennállása óta nem: egyetlen szereplő a választók 30 százalékát maga mögött tudhatja, és az eredmények ismeretében nincs okunk azt gondolni, hogy ez lenne a plafon.

A JÖVŐ TÉNYLEG ELKEZDŐDÖTT – GYŐZÖTT, DE HÚSZ ÉVE NEM ROPPANT EKKORÁT A FIDESZ

VÁLASZ ONLINE
Szerző: BORBÁS BARNA
2024.06.10.


Egy három hónapja még a porondon sem levő pártnak sikerült, ami tizennégy év alatt az óbaloldalnak, a Jobbik-féle jobboldali kihívóknak vagy a Momentumnak nem: lőtávon belül kerülni a hatalomhoz. Helyzetértékelő publicisztika a 2024-es kettős választás másnapján.


Miközben a Fidesz megnyerte sorban az ötödik honi európai parlamenti választást, százalékosan soha nem szerepelt ennyire rosszul; a 2004-es, eddigi leggyengébb eredményét (47,4 százalék) alulmúlva szerzett 44,6 százalékot. Abszolút számokban elsőre nem látszik a baj: Orbán Viktor pártja 2 015 152 szavazatot kapott vasárnap. A kétmilliós szám impozáns választói tömeg, csakhogy a Fidesz 2018-as országgyűlési listás számaihoz képest 600 ezerrel, a 2022-esehez képest 800 ezerrel kevesebb. Olyan voksoláson, ahol a kampány intenzitása, tétje semmivel sem volt alacsonyabban, mint a parlamentin. Sokkal alacsonyabb részvétel mellett a Fidesz 2019-es eredménye (1 824 220 szavazat) 52 százalékra volt elég, most az ennél jóval több 45 százalékra se. Pedig a kettős választás úgy lett kitalálva, hogy az EP-n hagyományosan passzív kistelepülések szavazóit is ráhordják a kormánypárti listára. Mindeközben Magyar Péter és a Tisza Párt három hónap építkezéssel, országos szervezet, telefonközpontok, szavazói listák, óriásplakátok és milliárdos kampányköltések nélkül szerzett 29,6 százalékot: 1 341 252 voksot. Úgy ráadásul, hogy nemcsak a Fidesz, hanem a teljes ellenzéki térfél ellenérdekelt volt a sikerében.

Sorjáznak a „lehetetlen” dolgok: a fővárosi listás szavazáson a Fidesz 227 ezer, a Tisza 216 ezer szavazatot kapott. Két százalékponton (!) belüli a különbség. Az örök fideszes Debrecenben a polgármester-jelöltek versenyét fölényesen nyerte a kormánypárti Papp László, de ugyanott ez EP-listákra leadott szavazatokban mindössze 2 729 darab szavazat a különbség a Fidesz és a Tisza között.

Az új pártnak sikerült, ami tizennégy év alatt az óbaloldalnak, a Jobbik-féle jobboldali kihívóknak vagy a Momentumnak nem: lőtávon belül kerülni a hatalomhoz.

Közben a Magyar Péteren kívüli ellenzék kiütéssel felérő pofont kapott az EP-választáson. Gyurcsány Ferencék közös listája egy számjegyű, a vasárnap éjjeli sajtótájékoztatón temetői hangulat volt. Az LMP, a Jobbik és a Momentum mától lényegében nem létezik. Egyedül a Mi Hazánk ünnepelhet: a legtöbb intézet a bejutás határára mérte, miközben közel 7 százalékkal bőven átlépte küszöböt. Toroczkai Lászlón kívül viszont minden pártelnök elképesztően nagy bajban van.

Míg az EP-meccs végére Magyar Péter lett a kihívó, az önkormányzati választáson (leszámítva a fővárosi listát) szinte nem látszott, hiszen nem is indult. Ott a régi ellenzék ment hadba. A végeredmény rég látott felfordulás: az 50 legnagyobb népességű város közül a Fidesz tudott fordítani Budapest I. kerületében, Miskolcon, Egerben, Salgótarjánban, Baján és Gyöngyösön. Ellenzéki serpenyőbe került viszont Budapest XII. kerület (ráadásul itt a kutyapárti Kovács Gergely nyert – ilyet se láttunk még), Győr, Szolnok, Nagykanizsa, Mosonmagyaróvár, Pápa, Hajdúböszörmény és Orosháza. Zuglóban Hadházy Ákos emberének sikerült leváltania az óbaloldal emblematikus alakját, Horváth Csabát úgy, hogy a kerület közben ellenzéki maradt. Bőven lesz mit elemezni azon, mi történt a települések mélyén, de az biztos, hogy a választók pártszínezettől függetlenül megbüntették a rosszul teljesítő városvezetőket, és még a híres Kubatov-listák és mozgósítási akciók sem jelentettek garanciát a túlélésre.

Orbán Viktor mindent megtett, hogy győzelmi beszédében erőt mutasson, azonban azt még a józanabb Fidesz-szimpatizánsok is láthatják, hogy a Momentum EP-kiesésének ünnepeltetése sovány ovációforrás. Csőstül jönnek a személyi problémák: a hatalmi tömb az év elején elvesztette Novák Katalint és Varga Juditot, most a kampány végén beáldozták Szentkirályi Alexandrát. Csák János hétfő reggel váratlanul lemondott. A zuhanyhíradók szerint Gulyás Gergely széke inog. Németh Szilárdot a csepeli, Kocsis Mátét a józsefvárosi, Lázár Jánost a hódmezővásárhelyi bukta miatt vehetik elő. Nagy kérdés az is, mi történik az egész kegyelmi botrányt katalizáló Balog Zoltánnal a cikkünk megjelenésének napjára hirdetett Dunamelléki Református Egyházkerületi Közgyűlésen.

Ne használjunk gyengébb szavakat: tényleg földindulás van a magyar belpolitikában.

Akkora, amekkorát nem láttak előre a közvélemény-kutatók sem...

MIKÖZBEN A TISZA PÁRT BEROBBANT, A KÉTFARKÚAK A HEGYVIDÉKEN ÍRTAK EGY KIS TÖRTÉNELMET, ZUGLÓ RENDSZERT VÁLTOTT, GYŐRBEN PEDIG CSODA TÖRTÉNT

NÉPSZAVA
Szerző: SZABÓ ZSOLT
2024.06.10.


Bár Budapesten Karácsony Gergely főpolgármester végül megtarthatja a tisztségét, a szoros eredmény miatt még lehetnek izgalmak. A budapesti kerületek és a megyei jogú városok közül mindössze kilencben történt meg, hogy ellenzéki jelölt leváltotta a kormánypárti polgármestert vagy fordítva, azok, akik győztek, még több településen tudhatnak biztos többséget maguk mögött. Körkép.


A hosszú választási eredményváró éjszaka után hétfő reggelre tisztul a kép az önkormányzatok politikai térképén, de a legfőbb kérdésre, vagyis arra, hogy Budapest élén 2019 után ismét lesz-e változás, csak később kaphatunk választ. A főpolgármester-választáson ugyanis végül – száz százalékos feldolgozottságnál – Karácsony Gergely a Párbeszéd-DK-MSZP színeiben 324 szavazattal, 47,53 százalékkal szűken nyert az utolsó napokban a Fidesz-KDNP által teljes mellszélességgel támogatott Vitézy Dáviddal szemben, aki 47, 49 százalékot szerzett, és újraszámlálást kért a csekély különbség és 24 589 érvénytelen szavazat miatt. Magyar Péter pártjának fővárosi bombasikere azonban vitathatatlan: a Fővárosi Közgyűlés összetétele a jelenlegi állás szerint: a Fidesz-KDNP 10, a Tisza Párt szintén 10, a Párbeszéd-DK-MSZP 7, az MKKP 3 és a Vitézy Dávidal Budapestért-LMP-lista ugyancsak 3 mandátumot szerzett. Feltehetően nem túlzás, amit Magyar Péter erről mondott, hogy nélkülük ezután nem lesz fontos közgyűlési döntés...

AMERIKAI NÉPSZAVA: ORBÁNT ÍGY SEM TUDTÁK VÁLASZTÁSON LEGYŐZNI, MAGYAR AZ ELLENZÉKET SZAKÍTOTTA KETTÉ

AMERIKAI NÉPSZAVA
Szerző: AMERIKAI NÉPSZAVA
2024.06.09.


Az európai parlamenti választást Obán Viktor és a Fidesz nyerte, az ellenzék elveszítette. Az ellenzék egy jobboldali fideszes vezérrel sem tudta legyőzni a Fideszt. A demokratikus ellenzéket a populista vezér szétszakította, volt SZDSZ-es politikusok támogatásával pedig a liberális pártot az Európai Parlamentből kiejtette. Eddig ez a mérlege.

A nagyotmondásáról híres Magyar Péter „az orbáni hatalomgyár Waterloo”-járól beszélt, de Napóleon Waterloo-nál veszített, Orbán viszont nyert. Méghozzá épp 44 százalékkal, amely azonos azzal a támogatottsággal, amelyet a kegyelmi ügy után a Fidesznek mértek. Magyar ebből semmit nem vett el Orbántól. Az ideológia, ami messiássá tette, most sem működik.

A demokratikus ellenzék nyelvén megtanult Magyar kezdeti őszinte megnyilvánulásai után leplezte valódi énjét, fideszes ideológiáját. Csak azt mondta, ami mindenkinek tetszik, hogy maximalizálja a támogatottságát. Az európai parlamenti választásra pedig az egyszemélyes pártja elérte csúcspontját. Orbánnal szemben mégis alulmaradt. Ez a valós eredmény.

Méghozzá úgy, hogy Orbán kegyelmi ügy utáni, stabilizálódott táborát meg sem érintette, a NER utáni demokratikus változás lehetőségét viszont felszámolta. Magyar Péter és a pártja (ha egyáltalán beszélhetünk pártról), ugyanis nem demokratikus. Magyar nem demokrata, aminek számos jelét adta, ahogy a tagság nélküli „Tisza Párt” is ezt bizonyítja.

Maga a választáson való indulás, a kampánya is egy csalás, egy nem létező párt nevében hekkelte meg a Fidesz hatalomgyárának egyik képzett technikusa, hamis ígéretekkel, és a neki stílusgyakorlatot jelentő propagandával a magyar közéletet. A változás iránti vágytól vezérelt, és a megoldást mástól váró emberek bedőltek ennek, belevetítették álmaikat.

A „MAGYAR-JELENSÉG” EGY NAGY ÁTVERÉS, AMINEK MÉG SÚLYOS KÖVETKEZMÉNYEI LESZNEK.

Az ellenzék változás iránti vágya, reménye dicséretes és pozitív fejlemény lenne, ha nem csupán a bűnbakképzés és a messiásvárás fejeződne ki benne, amelyből teljes mértékben hiányzik a saját felelősséggel való szembenézés és az önreflexió. Még mindig azt várják, hogy valaki majd helyettük megoldja, és választáson legyőzi Orbánt, ami lehetetlen.

Magyar pedig ebben a hamis hitben ringatja őket, ami csak kudarccal végződhet. A most lezajlott választás ezt bizonyította. Orbán rendszere betonbunker, amit csak felrobbantani lehet. Orbánt csak egy vér nélküli forradalom söpörheti el, demokratikus választás nem. Ha ilyen támogatás, erőbedobás mellett sem sikerült, amit Magyar bedobott, akkor lehetetlen.

Magyar minden erőt és eszközt mozgósított, ismeretlen forrásból százmilliókat fektetett be, az ellenzéki kudarcok okának beállított összegyurcsányozás nélkül sem tudta legyőzni még az unott, enervált, megfáradt, valamint ötlet és program nélküli Fideszt. Pedig Orbán olyan volt az elmúlt hónapokban a kegyelmi ügy után, mint a bokszoló, aki leengedte a kezét.

Ez a háborús kampány olyan volt, mint egy önparódia. Mintha szabadságra mentek volna, és a harmadik vonalbeliek csináltak volna egy végtelenül buta és primitív kampányt, ami inkább kontraproduktív volt, és nem ezért, hanem ennek ellenére nyertek. Épkézláb ötlet nem volt, Orbán olyan volt, mint aki be akarja fedezni és lemondásra készül, megfáradt.

Orbán a kegyelmi ügyben megrendítő erejű ütést kapott, rászámoltak és az ütés „benne maradt”. Nem tudjuk, milyen titok húzódik meg a háttérben, ami Orbánt megrendítette, s ezt már talán soha nem is tudjuk meg, mert Magyar elterelte róla a figyelmet magára. Az ellenzék megmentőjének hiszik egyesek, de valójában a kiütéstől mentette meg Orbánt.

A Magyar által elért 31 százalékos eredmény csalóka, mert Magyar és a támogatói között nincs közös nevező, mint azt korábban megírtuk. A változás iránti vágy és a remény csinált Magyarból „messiást”, aki ezt bosszúból, majd személyes hatalma megszerzése érdekében, a Fideszben használt professzionális technikával meglovagolta, de nincsenek közös alapok.

Ez majd akkor derül ki, amikor a konkrét ügyekben nem lehet titkolni, hogy Magyar miről mit gondol, amikor egy demokratikus pártot kellene működtetni, közösséget szervezni, és nem csupán szónokolni. Ekkor dől majd el, hányan hajlandóak fanatikusan fasizálódni és az elveiket mindenben feladni, s hányan őrzik meg az integritásukat Magyarral szemben...

A LEGEK VÁLASZTÁSA VOLT A VASÁRNAPI, ORBÁN VIKTOR KETTŐS GYŐZELEMRŐL, MAGYAR PÉTER POLITIKAI FÖLDINDULÁSRÓL BESZÉLT

SZABAD EURÓPA
Szerző: SZABAD EURÓPA, BUDAPEST
2024.06.09.


Soha ennyien nem vettek még részt EP- vagy önkormányzati választáson, mint most, amikor egyszerre tartották a kettőt. Minden korábbinál szorosabb versenyt hozott a főpolgármester-választás: Karácsony Gergely mindössze 324 szavazattal győzött. Kihívója, Vitézy Dávid szerint a sok érvénytelen szavazat miatt nem lehet a voksok újraszámolása nélkül eredményt hirdetni. Az EP-választás az Európai Néppárt győzelmét hozta. A Szabad Európa folyamatosan frissülő cikkben követte a nap eseményeit.


Az önkormányzati választásra 7 millió 850 ezer választópolgárt vártak a 10.119 magyarországi szavazókörben vasárnap este 7 óráig. Az európai parlamenti voksoláson a magyarországi szavazókörökben, a 147 külképviseleten és levélben ennél kevesebben, mintegy 7 millió 800 ezren szavazhattak. A nemzetiségi névjegyzékbe regisztrált 345.633 választó szavazhatott a nemzetiségi választáson.

Itt találja a Szabad Európa valamennyi választási cikkét, podcastját, videóját a kampányról, a jelöltekről, az ígéretekről és az elemzésekről.

Karácsony vs. Vitézy – ujraszámlálás?

Hétfő hajnali 4 órára vált teljessé a feldolgozottság, Karácsony Gergely mindössze 324 szavazat különbséggel győzte le a Fidesz által is támogatott Vitézy Dávidot. A főpolgármester 47,53 százalékot (371.467 voks), míg a versenyben sokáig vezető Vitézy Dávid 47,49 százalékot (371.143 voks) kapott.

Az első adatok után Vitézy Dávid előnye még 4-5 százalékos volt, de ahogyan egyre magasabb lett a feldolgozottsága aránya, Karácsony Gergely beérte őt.

Az eddigi legszorosabb főpolgármester választás egyébként 2006-ban volt: akkor Demszky Gábor másfél százalékkal verte Tarlós Istvánt.

Vitézy Dávid nem várta meg a szavazatok összeszámolását, szerinte az érvénytelen szavazatok kirívóan magas száma miatt - az LMP szerint húszezernél is több érvénytelen voks van - nem lehet az újraszámlálás előtt eredményt hirdetni.

Karácsony Gergely viszont győzelmet hirdetett, mint Facebook-oldalán írta: "hiszem azt, hogy Budapest megmarad annak aminek szeretjük: egy sokszínű, szabad és szolidáris városnak".

A főpolgármester hajnali nyilatkozatában a szavazatok újraszámlálásáról kisebb leküzdendő akadályként beszélt...

LEMOND CSÁK JÁNOS MINISZTER – ÁTADNÁ A STAFÉTÁT A FIATALOKNAK

MANDINER
Szerző: ŐRY KRISZTINA
2024.06.10.


Pár hete kértünk interjút Csák János minisztertől, ám időközben arról értesültünk: váratlanul lemond miniszteri tisztségéről. A választások estéjén személyesen erősítette meg a hírt lapunknak. Gyorsinterjúnk...

..."Amit vállaltam, illetve vállaltunk, az minden területen sínen van."

E tekintetben a négy évre tervezett munkát sikerült két év alatt elvégezni. 
Itt az ideje átadni a stafétabotot a fiatal nemzedéknek...

MAGYAR PÉTER: „MOST SOK EMBERNEK VÉGET ÉRT A POLITIKAI PÁLYAFUTÁSA”

NYUGAT.HU
Szerző: NYUGAT.HU
2024.06.10.



Magyar Pétert kampányánának hibáiról, pozitívumairól és politikai stratégiájáról kérdeztük az eredményváróján. Lapunknak Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-listájának 3. helyén álló politikusa is nyilatkozott...

MAGYAR PÉTER SAJTÓTÁJÉKOZTATÓJA

MAGYAR PÉTER HIVATALOS
Szerző: MAGYAR PÉTER HIVATALOS
2024.06.10.


ORBÁN: VÁLASZTÁS 2024

VÁLASZTÁS 2024
Szerző: ORBÁN VIKTOR
2024.06.10.



Választás 2024

MAGYAR PÉTER LESZ ORBÁN KIHÍVÓJA 2026-BAN, AKI AZT ÍGÉRI, LE IS GYŐZI ŐT - A KLUBRÁDIÓ NEMZETKÖZI LAPSZEMLÉJE

KLUBRÁDIÓ / VILÁGTÜKÖR
Szerző: CSERNYÁNSZKY JUDIT
2024.06.10.


A Bloomberg a vélhető eredmények ismeretében pedig már úgy fogalmazott, hogy talajt vesztett az ötödik terminusában járó Orbán az Európai Parlament-i választáson, miután 44% -ra esett támogatottsága, s vele szemben feltört viszont a Tisza párt, amelyik 31%-ot szerzett


Az Európai Parlament-i választás Orbán népszerűségéről vallott referendumnak tekinthető – legalábbis így értékelte a helyzetet az előzetes eredmények láttán az AP amerikai hírügynökség budapesti tudósítója, amit a Toronto Star az elsők között adott közre. Mivelhogy a populista Orbánra általában úgy tekintenek, aki képes aláásni a meghatározó európai erők akaratát, már ami az Ukrajnában zajló háborút és a migrációellenes politikát jelenti. S miközben gőzerővel kampányolt a Fidesz, Orbán nem egyszer elmondta, bízik abban, hogy többségbe kerülnek Európában azok, akik ellenzik Ukrajna megsegítését. S szavazata leadásakor is egyértelműsítette, Európa ma véleményt mond a háború vagy a béke kérdésében. A 75 éves Zámbó Antal az amerikai hírügynökségnek elmondta, hogy azért támogatta Orbánt, mert benne bízik, hogy békésebb lesz ezentúl az élete. Márpedig mindenki jól jár azzal, ha béke lesz a szomszédunkban és az egész világban – így a megszólított választó. A tudósító a kampányt jellemezve úgy fogalmazott, most is háborús félelmekre játszott a kormányzó párt, sőt azzal riogatott, hogy a szomszédban zajló háború eszkalálódhat, s így Magyarország közvetlenül is belesodródik. A cikk a Fidesszel februárban szakított Magyar Pétert pedig úgy mutatja, mint a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét, aki már most is kihívója Orbánnak, de aki bízik abban, hogy 2026-ban le is győzi őt.

A 71 éves Német Gyula szavazata leadásakor úgy nyilatkozott az amerikai hírügynökségnek, Orbán 2010-től tartó uralma nemcsak az bizonyította, hogy kormányával együtt inkompetens, de totálisan megosztotta az országot is. Európa szélére sodorta az országot, teljesen szegregált minket. Ez így nem mehet tovább. Nem kérdéses, pozitív változásra van szükség, Európába integrálódnunk kell és a nekünk egymással is ki kellene békülniük. A cikk arra is felhívja a figyelmet, hogy a szélsőjobbos Mi Hazánk egy helyet szerzett az Európai Parlamentben, miközben megint a Fidesz nyerte el a szavazatok többségét.

A Szabad Európában Tóka Gábor, a CEU professzora, választási szakértő úgy fogalmazott, hogy szerinte a szavazók a szuverenitásvédelmi intézkedésekről, és a felállított hivatalról is véleményt mondanak voksukkal.

A Bloomberg a vélhető eredmények ismeretében pedig már úgy fogalmazott, hogy talajt vesztett az ötödik terminusában járó Orbán az Európai Parlament-i választáson, miután 44% -ra esett támogatottsága, s vele szemben feltört viszont a Tisza párt, amelyik 31%-ot szerzett, ezzel egyértelműen ő lesz – legalábbis jelen állás szerint – Orbán legfőbb kihívója 2026-ban.

Az új, angol nyelvű lengyel tv csatorna, a TVP World is egyre több tudósítást ad le hazánkról. A választás napján arról szóltak, hogy az Európai Unióban a magyar kormány lett a Google legnagyobb hirdetője a választási kampányban, s forrásként a Political Capital legfrissebb elemzését említette meg. Az elmúlt 5 hónapban 2 millió eurót költött a platformon, ami háromszorosan az összes ellenzéki pártnak, mind a 14-nek. Utóbbiak 765 ezer eurót költve kampányoltak. Ám ez az aránytalanság tulajdonképpen semmi ahhoz képest, amit ezenfelül más fórumokon fordítottak magukra. Fideszhű szervezetek, amelyeket a kormány szervezett meg, de magukat civilként tüntetik fel 2,3 millió euróval rövidítették meg az állami kasszát, s mindezek felett a kormánypárti állami média is épp ugyanennyit szórt szét hirdetésekre. Ezzel a 4,6 millió euróval szemben az ellenzék mindösszesen 120 ezret. Átlagot vonva úgy is kifejezhető a videós költekezés, hogy 10 uniós hirdetésből 6-ot a Fidesz szponzorált a Google csatornáin a 27 tagország összesített számai alapján. S akkor még nem is beszéltünk ezeknek a hirdetéseknek a tartalmáról, amelyek a Kreml forgatókönyve alapján hirdették az ukránellenes propagandát, amelyben dezinformációk tömkelege látott napvilágot. Többek között azt, hogy az európai háborúpártiak – ez önmagában is félrevezetés – belerángatják az EU-t és a NATO-t is, így Magyarországot is a III. világháborúba Oroszországgal szemben.

VÉGE A RÉGI ELLENZÉKNEK, ÚJ SZÖVETSÉGEK JÖNNEK

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2024.06.10.



A Tisza sikere leginkább a Momentumot és a DK-t tépázta meg az Európai Parlamentben, Magyar Péter pedig beérte a Fideszt a budapesti közgyűlésben, majd „miniszterelnöki beszédet” mondott. Kovács Gergely kerületi polgármester lett, Pikó és Baranyi újráztak, de ki lesz a főpolgármester? Új szövetségek formálódnak, új idők ellenzéke jön.

Interjú Donáth Annával és Pikó Andrással, továbbá Pető Péterrel, Kerner Zsolttal és Techet Péterrel elemezzük a 2024-es választások eredményeit, majd Hajnal Miklós, a Momentum budapesti elnöke érkezik a Partizán stúdiójába, és Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere is bejelentkezik.