2024. február 14., szerda

EGY TANÁRSZAKOS GYAKORNOK TÖBB PÉNZT VISZ HAZA, MINT AZ ŐT TANÍTÓ EGYETEMI ADJUNKTUS

TELEX
Szerző: HALÁSZ NIKOLETT
2024.02.14.


„A pedagógusok nagyon megérdemelték a fizetésemelést, mi vagyunk itt elnyomva” – mondta a Telexnek Homonnay Zoltán, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának egyetemi tanára.

A közoktatásban dolgozó 140 ezer pedagógusnak februártól átlagosan 32,2 százalékkal emelték a bérét. Bár a fizetésemeléssel nem volt mindenki elégedett, de az mindenképp javította a pedagógusok mostanáig siralmas anyagi helyzetét.

Hasonlóan siralmas azonban az egyetemi oktatók fizetése is, rájuk viszont nem vonatkozott a béremelés. Így az olló tovább nyílt a két csoport között, ami érdekes helyzetet eredményezett.

Egy egyetemről kikerült tanárszakos gyakornok most több pénzt visz haza, mint egy őt korábban tanító adjunktus.

Az egyetemi oktatók alapbérét évek óta nem emelték. A lapunknak nyilatkozó oktatók szerint nem azzal van a gond, hogy a pedagógusok fizetését megemelték, hanem azzal, hogy lassan nem lesz, aki tanítsa őket.

Az állami egyetemeken csak bérkiegészítést kaptak a dolgozók

A cikkünk elején idézett Homonnay Zoltán alapbére havonta bruttó 587 ezer forint, ehhez hozzájön még bruttó 117 ezer forint munkáltatói döntésen alapuló illetménykiegészítés.

Az állami egyetemeken dolgozók bére nem teljesen egységes. Ugyan van egy törvény által szabályozott alapbérük, de erre rárakódnak még különböző illetmények. Így a bér több dologtól függ: például attól, hogy valaki melyik egyetemen, milyen tudományterületen tanít, milyen tudományos fokozata van. Az ELTE-n például a Gazdaságtudományi Karon jóval magasabbak a bérek, mint a Természettudományi Karon. Ennek az az oka, hogy a gazdasági területeken kevesebbet fordítanak tudományos kutatásra, és sok fizetős képzést indítanak.

Az állami egyetemeken 2021-ben és 2022-ben is 15 százalékos fizetésemelést kaptak a dolgozók, ez azonban nem a garantált bér emelését jelentette, hanem egy illetménykiegészítést. Ráadásul van, ahol nem is mindenki kapta meg a teljes összeget: például az ELTE Természettudományi Karán a 30 százalékos illetménykiegészítés harmadát teljesítményhez kötötték.

Az illetménykiegészítéssel az oktatók szerint az a probléma, hogy egyrészt bármikor visszavonható, másrészt nem számít bele a hitelképességbe. Az illetménykiegészítés nem követi az infláció mértékét, így a 2021-ben és 2022-ben kapott bérkiegészítés sokat veszített értékéből.

Ezért tavaly januárban az ELTE dolgozóinak negyede nyílt levélben követelte az alapbérek megháromszorozását. A levélben azt írták, elfogadhatatlannak tartják a jelenlegi bérezést, nemcsak az oktatókét, hanem az adminisztratív munkakörben dolgozókét is.

Az összefogás eredményeként tavaly az ELTE egy belső bérminimumot vezetett be, amivel például az egyetemi adjunktusok bérét felhúzták bruttó 420 ezer forintra, az egyetemi tanársegédekét bruttó 380 ezer forintra. „Ez tűzoltás. A fő probléma, hogy a fenntartó nem ad elég forrást” – mondta a Telexnek Gregor Anikó, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének ELTE Társadalomtudományi Kar titkára. Információjuk szerint az ELTE-n 10 százaléknyi általános béremelés körülbelül 2,5 milliárd forintos befektetést jelentene.

Nem csak az ELTE van nehéz helyzetben, más állami fenntartású egyetemeken se sokkal jobbak a fizetések. „Az állami felsőoktatási intézményeknél évek óta nem változik a felsőoktatási bértábla” – írta megkeresésünkre Dráviczki Sándor, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke...

A NER-EN BELÜLRŐL ÉRKEZETT MEGERŐSÍTÉS A TIBORCZ-VAGYONRÓL

G7.HU
Szerző: PÁLOS MÁTÉ
20247.02.13.


A kegyelmi botrány óta az állami társaságokban betöltött pozícióiról lemondó Magyar Péter, a volt igazságügyminiszter volt férje az 1,3 millió megtekintés fölött járó Partizán-interjúban már felvetette, hogy Magyarországon néhány család kezében abnormálisan nagy vagyon összpontosul. Keddi Facebook-bejegyzésében ezt bontotta ki Tiborcz Istvánnal, Orbán Viktor vejével kapcsolatban.

Mit mondott? „Te egy igazán tehetséges ember vagy, 37 évesen 100 milliárdjaid vannak, szállodák tömkelege, bank, alapkezelők, rengeteg egykori értékes állami ingatlan, Waberer’s, a fél belgrádi irodapiac, még fel sem épült budapesti irodaházak (már előre kiadva állami cégeknek). És ugye ez csak ami már a neveden van. Milyen egyéb cégeket veszel át mostanában? Összesen mennyi állami hitelt vagy támogatást kaptál/vettél át a portfóliód összerakásához?”

„Mi a titkod? Oly sokan szeretnének inspirálódni a sikersztoridból, hiszen oly sok magyar ember járt jó iskolákba, dolgozik rengeteget és valahogy nekik nem állnak össze ilyen szerencsésen a csillagok. Mi a célod? Ha tíz év múlva még egy nullával több lesz a hosszú számsor végén, az már elég? Jártál mostanában borsodi falvakban, ahol a gyerekek néha télen is meleg ruha nélkül játszanak az udvaron?”

Háttér: Magyar lényegében a NER-en belülről erősíti meg a független sajtó tényfeltáró cikkeit a rendszer működéséről, és ezzel betekintést nyújt a gazdasági összefonódások hálózatába.

A Válasz Online korábbi anyaga már válaszolt is Magyar egyik kérdésére: a Tiborczhoz köthető üzleti kör előremenetele érdekében mintegy 427 milliárd állami vagy baráti pénz mozdulhatott meg.

Ennek eredménye egy hatalmas, ágazatokon átívelő vállalatbirodalom ingatlanos, pénzpiaci, szállítmányozási, vasbetongyártó, napelemparkos, hulladékgazdálkodási, informatikai, szépségipari érdekeltségekkel.

Névleges pozíciók: Magyar arra is utalt, hogy lehetnek olyan vagyonelemek, tulajdonok, amelyek még nincsenek nyilvánosan Tiborcz nevén: ismert milliárdosokról keletkezett az a látszat, miszerint nem ellenőrzik teljes mértékben a névleg hozzájuk tartozó vagyont – legalábbis kívülről nézve megmagyarázhatatlan módon tízmilliárdos nagyságrendben utalnak el osztalékokat, akár Orbán Viktor családja felé...

ITT OLVASHATÓ 

BALOG ZOLTÁN FÉNYES KARRIERJE ÉS SOK ÉVTIZEDES BARÁTSÁGA ORBÁN VIKTORRAL

TELEX
Szerző: JOÓB SÁNDOR
2024.02.13.


Amikor 2018-ban Balog Zoltán hat év miniszterség után nem vállalt újabb szerepet Orbán Viktor harmadik kormányában, úgy tűnt, otthagyja a politikai pályát, és teljesen az egyháznak szenteli magát. 2021 januárjában református püspök lett, majd pedig a zsinat lelkészi elnöke, azaz lényegében a református egyház hazai vezetője. Balog azonban püspökként is fenntartotta és maximálisan ki is használta kormányzati, politikai kapcsolatait. Nagy ügyekben és látszólag kis ügyekben is. Ez sok szempontól jól jött az egyháznak, de a köztársasági elnököt és a Fidesz egyik meghatározó politikusát elsodró botrány után most a reformátusok vezető testülete inti arra Balogot, hogy újra kell gondolnia közéleti tevékenységét.

Balog nemcsak a miniszterelnökkel tart évtizedekre visszanyúló barátságot, de Novák Katalinnal is jó személyes kapcsolatban van. Tagja volt az államfő tanácsadó testületének, és gyakran megfordult a köztársasági elnök hivatalában is. Ahogy a Direkt36 és a Telex közös értesülésein alapuló cikkben egy forrásunk mondta: „Balog bejárt a Sándor-palotába intézkedni”, és „mindenben kavart”. Értesüléseink szerint ő is lobbizott Novák Katalinnál a bicskei gyermekotthon igazgatójának pedofilügyét eltussolni igyekvő K. Endre kegyelméért, aki történetesen szintén református.

Balogot kedden a Magyarországi Református Egyház vezetése rendelte be, hogy az Elnökségi Tanács ülésén számoljon be a kínos kegyelmi ügyben játszott szerepéről. A több órás tanácskozáson titkos szavazást tartottak, amin végül a résztvevők 86 százaléka bizalmáról biztosította a püspököt, de a testület arra kérte: gondolja át közéleti szerepvállalását. Sajtótitkárán, Havasi Bertalanon át Orbán Viktor miniszterelnök erre annyit reagált, hogy „a református egyház tagjaként bízik az egyházi vezetőkben és az egyház erejében.”

A láthatóan megilletődött egyházi vezető az ülés után megjelent videójában megismételte: K. Endre hatalmas vitát kiváltó kegyelmi kérvényét nem ő terjesztette fel, viszont az államfő tanácsadójaként az előzetes vélemények és más információk alapján valóban egyetértett a kegyelemmel. „Tévedtem és hibáztam” – ismerte el. A püspök most a posztján marad, de azt mondta: kész összehívni a zsinatot, azaz az egyház törvényhozó és legfőbb intézkedő testületét, hogy az döntsön majd további sorsáról.

Egyelőre tehát még nem tudni, mire fut ki ez a történet, és mi lesz Balog évtizedeken átívelő, fényes politikai és egyházi karrierjével. Egy református lelkész karrierjével, aki ott volt a Fidesz gyerekkoránál, Orbán Viktorral a kilencvenes évek eleje óta barátok, és aki előbb a párt hátországában töltött be fontos posztokat, majd hat évig a kormány meghatározó minisztere is volt...


EZERMILLIÁRDOKBÓL KIFÉNYESÍTETT ROZSDAÖVEZET

SZABAD EURÓPA
Szerző: BENYÓ RITA
2024.02.14.


Évtizedek óta Budapest szégyenfoltja Rákosrendező, amely most arab befektetőkkel újulhat meg. A tervek szerint 600-650 ezer négyzetmétert építenének be, és 250-350 ezer négyzetméteren épülne közpark. Ez összesen nagyjából akkora, mint a Városliget területe. Egy ekkora városnegyed fejlesztés az egész fővárosra hatással lehet
.

Mivel a kormány mini-, majd Orbán Viktor maxi-Dubajnak nevezte a tervet, megindult a vita, hogy kellenek-e a városba felhőkarcolók, egyáltalán milyen fejlesztésekre van szüksége Budapestnek.

Ez a cikk tényfeltáró videós műsorunk, a Szabadon leirata alapján készült.

Rákosrendező Budapest szívében, a Hősök tere mögött elterülő, 130 hektáros terület. Egy olyan rozsdaövezet az M3-as autópálya bevezető szakasza mellett, amelynek megújításáról évtizedek óta beszélnek politikusok, városfejlesztő szakemberek, építészek. November végén a VSquare hírlevelében jelent meg először egy, a tárgyalásokat ismerő, a kormányhoz közel álló forrásra hivatkozva, hogy arab befektetővel újítaná meg a magyar kormány ezt a területet.

Az ott megjelent információ szerint a dubaji Burdzs Kalifát, a világ legmagasabb épületét is építtető Mohamed Alabbar nemcsak egy 220-240 méter magas tornyot építene Rákosrendezőre, de egy kisebb Dubaj-szerű negyedet is irodablokkokkal és luxuslakásokkal...

TITOKZATOS KARIBI VAGYON NYOMAI VEZETNEK A LETELEPEDÉSI BIZNISZ KULCSFIGURÁJÁTÓL ROGÁN BIZALMASA FELÉ

24.HU
Szerzők: HORVÁTH CSABA LÁSZLÓ, NAGY GERGELY MIKLÓS
2024.02.12.


- Rejtélyes üzlet nyomaira bukkant a 24.hu, mely összeköti a Rogán Antal bizalmasaként elhíresült Kertész Balázst és családját, illetve a letelepedésikötvény-biznisz kínai kulcsfiguráját, Lian Wangot. A Brit Virgin-szigetekről Svájcig vezető nyomok meglehetősen szövevényes üzletről árulkodnak.

- A föllelhető bizonyítékok alapján a kínai üzletember képviselte vállalat óriási pénzekkel szállt be két olyan magyar cégbe, melyek irányítását tavaly vették át az épp csak nagykorú Kertész gyerekek.

- A kínai üzletember által képviselt cég megjelenése a magyar társaságokban üzleti szempontból épp oly irracionálisnak tűnik, mint ahogyan a külföldi vállalat tavaly kiszállt az üzletből, látszólag hátrahagyva csaknem hárommilliárd forintot.

- Az ismeretlen eredetű, külföldi pénzen hizlalt magyar társaságok tulajdonosa egy svájci cég, épp az, ami tulajdonosa a Kertész Balázs által használt gellérthegyi luxusvillának is.
Nyomozásunk során megpróbáltuk rekonstruálni, hogyan mozogtak a milliárdok történetünk két főszereplője körül.

Csaknem hárommilliárd forintnyi eurót utalt át a magyar letelepedésikötvény-üzlet kínai kulcsfigurája két olyan hazai cégbe, melyek aztán Rogán Antal bizalmasa, Kertész Balázs körébe kerültek – derítette ki a 24.hu.

A pénz egy Brit Virgin-szigeteki társaságtól érkezett a mára Kertész Balázs gyerekei által vezetett vagyonkezelő társaságokhoz. A tranzakció idején a Karib-térségbeli offshore-paradicsomba bejegyzett Delight Capital Global Holdings Limited nevű vállalatot Lian Wang képviselte, aki nem ismeretlen a magyar nyilvánosság előtt. A kínai férfi kiváltságos szerephez jutott a magyar államtól, ugyanis az általa vezetett – pályázat nélkül kiválasztott – Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) kapott kizárólagosságot arra, hogy a letelepedési kötvényeket árulja Kínában, ami óriási hasznot hajtott a privilegizált vállalat számára.

A kiválasztott

A letelepedési kötvények árusításáról szóló programot Rogán Antal vitte át a parlamenten még 2012-ben. A lényege az volt, hogy 250–350 ezer eurónyi (nagyságrendileg 100 millió forintnyi) államkötvényért cserébe letelepedési engedélyt és üzletalapítási lehetőséget, valamint az unión belüli szabad mozgás jogát kapták a külföldiek. A kötvényeket csak a magyar állam által kijelölt cégek árulhatták – így került képbe e történet egyik főszereplője, Lian Wang kínai üzletember, aki korábban a Deutsche Banknál és a Morgan Stanleynél is megfordult.

A kötvények kínai árusítására az üzletember által vezetett – a szintén offshore-paradicsomnak számító Kajmán-szigeteken 2013-ban bejegyzett – HSSDF kapott engedélyt a magyar államtól. A társaság alapítói közt Wang mellett feltűnt egy Jonathan Chan nevű férfi is, aki később azzal került be a hírekbe, hogy lefoglalt egy hongkongi helikopteres városnézést Habony Árpád informális miniszterelnöki tanácsadó nevére.

A program során, 2016 végéig mintegy 4700 letelepedési kötvény jegyeztek le kínaiak, ami a HSSDF számára óriási üzlet volt, a cég ugyanis fejenként 40 ezer eurós, azaz 14–15 millió forintos díjért dolgozott. Nem véletlenül mondta azt a 24.hu-nak Wang 2015-ben, hogy „nagyon megy a letelepedési kötvény Kínában”...

BALOG EGYETLEN KÉRDÉSRE NEM VÁLASZOLT, AMI MINDENKIT A LEGJOBBAN ÉRDEKEL

TELEX VIDEÓ
Szerző: Telex
2024.02.13.



Balog Zoltán református püspök elismerte, hogy támogatta K. Endre kegyelmi kérelmét, a Magyar Református Egyház vezető lelkésze ezt egy videóüzenetben mondta el, miután öt órán tanácskozott az egyház vezetőivel Budapesten. Balog Zoltán szerint ő is hibázott, de a döntést nem ő hozta meg, ezért a felelősség sem őt terheli, bocsánatot pedig csak az egyházától kért.