Szerző: AMERIKAI NÉPSZAVA
2024.01.04.
Akkora a hasonlóság az Orbán-rendszer és Fábri Zoltán fasizmusról készült filmszatírája, a Hannibál tanár úr című film között, hogy azt már mindenki észrevette, csak épp senki nem veszi komolyan. Rövid kutatást végeztünk az interneten, s feltűnő, hányan vannak, akik párhuzamot vonnak az Orbán-rendszer és a filmbeli Töhötöm mozgalom között, mintha csak véletlen hasonlóság lenne. Azt kevesen mondják ki: ez nem hasonló, hanem ugyanaz.
A jelentéktelen középiskolai latintanár, aki írt egy dolgozatot Hannibálról, a fasizmussal kerül összetűzésbe, mert a történelmi tudományos értekezés nem passzol a fajelméletbe. Az Orbán-rendszer fajvédő jellegét bizonygatni sem kell. Nyíltan hirdeti a fasiszta vezér, Orbán Viktor, hogy nem leszünk kevertfajú nemzet. A film különleges értéke a latintanár jellemábrázolása, hogyan válik a kisember hőssé, majd megalkuvó emberré és halottá.
A fasizmus győzelme ez: a gyávaság azokban, akik meghunyászkodnak, akik engednek, akik nem leplezik le, nem állnak vele nyíltan szembe, nem mondják a vezér arcába, hogy kicsoda, és nem vállalják a nyílt totális konfrontációt vele. Nem mernek szembeszállni. Ettől van nagy pofája Orbánnak, aki a világ vezérének képzeli magát, mert senki nem „csapja pofán”, magyarul szólva. Senki nem áll fel vele szemben, ahogy fasisztával szemben kell.
A fasiszták győzelme az elnyomottak gyávasága, árulása, meghunyászkodása, hazudozása. A kettő feltételezi egymást, mint ahogy az ellentétes magatartás kizárja egymást. Fasiszta állam csak megalkuvó, gyáva emberek országában lehet. De a fasizmus éppen ezeket az embereket hozza létre. Ez a lényege. Vajon felmenti-e ez a Nyúl Bélákat és az árulásaikat? Vagy a felismerésnek van szerepe? Muszáj az erőszakot és a halálos áldozatokat megvárni?
Nyúl Bélát nem menti meg az árulása sem. Kutatásunk közben fedeztük fel, hogy a 444.hu ez év nyarán szintén felismerte Orbán és a Töhötöm mozgalom közötti párhuzamot, és élő példáját mutatta be Nyúl Béla szerepének. A cikk előbb remekül ismeri fel a dollárbaloldal retorikája és a „guruló dollárok” motívumát a filmben, hogy ez klasszikus fasiszta módszer, a fasiszta propaganda egyik archetípusa, ahogy a „mocsár lecsapolása” szlogen is az.
A cikk remekül világít rá a filmbeli latintanár kirúgása és az Orbán-rendszer tanárainak kirúgása közötti párhuzamra, hogy minden fasiszta rendszer markáns konfliktusa a sajtó elfoglalása után az értelmiséggel, az oktatással, a tanárokkal van, akik nem a fasiszta ideológiát és történelemhamisítást tanítják. A fasiszták természetesen tagadják, hogy fasiszták, mert akkor könnyen felismerhetők. A gyáva Nyulak pedig ehhez asszisztálnak.
Ahogy a NER politológusai letagadnák Mussolini fasizmusát is, ha nem tőle származna a fasizmus neve. De nemcsak a politológusok, hanem mindenki letagadja. A döbbenetes fordulat a 444.hu cikke végén megrázó történelmi mélységet ad az Orbán-rendszer sajtójának viselkedéséről: saját cikkük végén észrevétlenül maguk is Nyúl Bélává változnak. Miután felismerték a fasizmussal való azonosságot, letagadják azt, nehogy bajuk legyen belőle („négy gyereked van, jól gondold meg, mit mondasz”, hangzik el a filmben).
Íme: „Persze attól még, hogy egy pártnak a fasisztákéhoz hasonlít a kommunikációja, nem lesz feltétlenül fasiszta. (Például önmagában az, hogy a Fidesz „Isten, haza család” jelmondata egyezik Mussoliniével, nem jelent sokat.) Umberto Eco olasz író és Timothy Snyder amerikai történész világosan leírta, mitől fasizmus a fasizmus.” Döbbenetes, hogy nem veszik észre magukban Nyúl Bélát.
Attól, hogy hajszálpontosan olyan, mint a fasizmus, még nem fasizmus – mentegeti Orbánt és fasiszta rendszerét a 444.hu cikke. Azt mondja, nem sokat jelent, hogy még a jelszó is a klasszikus fasizmus, Mussolini jelszava. De sokat jelent, azt mutatja, hogy ugyanaz. Persze, a fasizmusnak vannak definíciói, de azok alapján Orbán rendszere egy fasiszta rendszer. Ne tessék hiányolni az erőszakot, majd eljön az is. Nem a külső jellemzők számítanak, hanem a lényeg.
A pénteki rádóinterjúk formailag különböznek, de Mussolini-beszédek megfelelői. Ugyanazt a funkciót töltik be. A fasizmus-drogosok megkapják a heti fejadagjukat, nehogy elvonási tüneteik legyenek. Vagy kijózanodjanak és elkezdjenek gondolkodni. Ha egy hónapig nem beszélne Orbán hozzájuk, Magyarország megváltozna. Ugyanígy működött Hitlernél is. Ez a propagandasajtó és a „szóvivők” feladata is. A vezértől jövő bódító, lelki mérget adagolják.
Az egészben az a döbbenetes, hogy saját belinkelt hivatkozásuk egy olyan cikkre mutat, amely éppen Umbert Eco és Timothy Snyder definíciói alapján nevezi fasisztának Orbán rendszerét, és megkérdőjelezi a „hibrid rezsimről” szóló nyálas, szépítgető, aljas és ótvaros hazugságokat. Ezt is csak egy könyv bemutatásával merészeli, mintegy távolságot tartva. Amúgy Umberto Eco és Timothy Snyder alapján Orbán rendszere színtiszta fasizmus...