2024. december 18., szerda

UPOR LÁSZLÓ: A RABLÁS CÉLÚ MODELLVÁLTÁS MINDENKÉPPEN KÁROS

KLIKKTV / MÉLYVÍZ PODCAST
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2024.12.18.



A felsőoktatás, és annak vezető rétege történelmi bűnt követett el, nem azért, mert nem álltak ki a színművészetisek mellett, hanem saját maga miatt. A rablás célú modellváltás mindeneképpen káros – jelentette ki a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Upor László dramaturg, műfordító, szerkesztő, egyetemi tanár, rektorhelyettes, amikor arról beszélt, hogy könyvben írta meg hogyan élte át a Szinház és Filmművészeti Egyetem autonómiaharcát.

A „Majdnem lehetetlen - Az SZFE autonómiaharcának története” című könyvéről úgy fogalmazott, hosszú, harcos időszak egy szelete, amelyből végső tanulságot most nem lehet levonni, de megmutatja, ki lehet magunkért és a másikért állni, vannak útjai és módjai annak, hogy az ember ne vesztesként szálljon ki egy ilyen küzdelemből. „Egy-egy intézmény nem tudja megvédeni az egyetemi autonómia egészét, csak akkor lehetett volna tenni valamit, ha 38 rektor összefog, és azt mondja, ez lehetetlen, mert hosszútávon brutális károkat okozunk, még akkor is, ha egy-egy intézménynek lehet előnyös a modellváltás.” 

„Ez a könyv megáll annál a pontnál, amikor megalapítottuk a Freeszfe Egyesültet, és azok a hallgatók, akik kijöttek a régi egyetemről, elkezdtek diplomát szerezni külföldi egyetemeken, ami egyértelműen hatalmas diadala ennek a közösségnek, amit Európának hívunk, nemcsak a Freeszfe közösségnek.” 

Hogy a magyar felsőoktatás egészében mennyit veszített, azt megint csak a jövő fogja eldönteni. „Én azt gondolom, hogy hatalmasat és gyakorlatilag helyrehozhatatlant azzal, hogy békésen, komolyabb fenntartások nélkül

a felsőoktatás elfogadta az azt állapotot, hogy a sok százéves egyetemi autonómia nincs és nem lesz és nem is törődünk vele. Erkölcsileg mindenképpen nyertes volt a harcos színművészetis közösség, és az is maradt.”



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.