2024. december 2., hétfő

SZŰZ MÁRIA RUHÁJA A CSALOGÁNYBÓL – MA VAN A FOGYATÉKKAL ÉLŐK VILÁGNAPJA

NÉPSZAVA
Szerző: CZENE GÁBOR
2024.12.02.


A fogyatékkal élők ügye mindig a társadalom peremére szorult, ráadásul ma is jellemző, hogy a sérült gyermek születésekor a férfi magára hagyja a családot. Sajátos kezdeményezésével ezen a helyzeten próbál legalább picit változtatni egy óbudai iskola.


Pásztor Csaba gyógypedagógus és művészetterapeuta, de eredetileg teljesen más pályára, bölcsésznek készült. Személyes érintettsége nincs, szinte véletlenszerűen – egy képzés révén – találkozott a fogyatékkal élők világával. Ennek hatására vett fordulatot az élete. Az óbudai San Marco utcában lévő Csalogány iskolában dolgozik, amely „értelmileg akadályozott gyermekek” mellett látás- mozgás- és hallássérült diákokkal is foglalkozik.

Rögtön javítjuk is magunkat: az „iskola” túlságosan leegyszerűsítő kifejezés. A Csalogány egyszerre óvoda, általános iskola, készségfejlesztő speciális szakiskola, gyógypedagógiai módszertani intézmény, kollégium és gyermekotthon. Háromtól huszonnégy éves korukig járnak ide gyerekek és fiatal felnőttek.


A Csalogányban eddig is minden évben szerveztek valamilyen rendezvényt december 3-a, a fogyatékkal élők világnapja alkalmából, idén azonban még inkább különlegessé szeretnék tenni az eseményt. Már most megünneplik, hogy Frim Jakab (1852-1919) tanító és gyógypedagógus 150 évvel ezelőtt, 1875-ben Rákospalotán megalapította az intézmény jogelődjét.

Pásztor Csaba kezdeményezésére diákok és pedagógusok – közülük is kiemelve Ronayné Varga Tünde szakoktatót – közös munkával tiszta fehér ruhát varrtak: a Csalogány küldöttsége ezt viszi majd a csatkai kegyhelyre a világnapon, hogy a középkorból eredő hagyományokat követve felöltöztessék Szűz Mária nagy méretű, fából faragott szobrát. Az öltözéket 206 textilvirág díszíti – pontosan annyi, amennyi a tanulók száma –, a virágokat ékesítő gyöngyöket a diákok varrták fel. Azt, hogy a gyerekek milyen izgalommal várják december 3-át, személyesen is megtapasztalhattuk, amikor a helyszínen találkoztunk azokkal, akiknek szülei hozzájárultak fotók készítéséhez. A csatkai ünnepségen a szintén III. kerületben lévő, Szent Miklósról elnevezett iskola „sajátos nevelési igényű” növendékei is fellépnek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.