Szerző: NAGY BÁLINT
2024.12.23.
A Fidesz–KDNP 14 éves kormányzásának talán legnehezebb évén van túl. Olyan dolgok szakadtak idén a kormány nyakába, amikre tavaly ilyenkor még senki nem számított: a nyugodt január után februárra teljesen felbolydult a magyar közélet, és azóta megállás nélkül magas fordulatszámon pörög. Az új és felfokozott helyzetben több olyan témára is nagyobb figyelem irányult, amit a kormány lassan másfél évtizede halogat, mellőz.
Hogyan jutottunk idáig? Február elején derült ki, hogy Novák Katalin kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesének, aki fedezte a pedofil exigazgatót. A hírt még a Fideszen belül is felháborodás fogadta, különösen, hogy egy ilyen döntés teljesen szembemegy a magát gyermekvédőnek és családbarátnak hirdető kormány fő üzenetével. A Fidesz rövid időn belül be is áldozta a kevesebb mint két éve kinevezett köztársasági elnökét, Novák Katalin lemondott. Az ügy a kegyelmi kérvényt aláíró Varga Judit politikai karrierjét is kettétörte: a Fidesz EP-listavezetőjének készülő korábbi igazságügyi miniszter teljesen visszavonult a közélettől.
Az év végére kialakult helyzethez szükség volt a politikai csatatér átalakulására is. A kegyelmi botrány közepén, Novák és Varga távozásának napján jelentkezett be Magyar Péter, Varga Judit volt férje, aki először a NER ellen fordulva rátámadt Rogán Antalra. Bár Magyar eleinte azt mondta, nem akar beszállni a politikába, hamarosan pártot alapított, tüntetéseket szervezett, elindultak a júniusi választáson, ahol legyalulták a korábbi ellenzéket, időközben pedig a felmérések egy részében beérték, sőt előzni is kezdték a Fideszt. Ez alapján úgy tűnik, hogy 2026-ra hosszú idő után érdemi kihívójuk lehet Orbánéknak.
Magyar Péter és a Tisza Párt megjelenése azért is fontos, mert jelentős szerepe volt abban, hogy a kormánynak a lemaradásaival, az általa elhanyagolt területekkel kellett foglalkoznia. Hosszú hetek, hónapok teltek el úgy, hogy nem a Fidesznek kedvező témák, hanem például a MÁV állapota, a kórházak vagy épp a gazdaság helyzete uralták a politikai közbeszédet. Ebben a helyzetben, amikor egy erős kihívó szembesíti az ország hiányosságaival a nyilvánosságot, már nem elég a megszokott, a végtelenségig ismételgetett „Soros–Gyurcsány–dollárbaloldal” kommunikációs paneleket ismételgetni...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.