Műsorvezető: BOLGÁR GYÖRGY
2024.12.21.
Ha a szűken vett gazdasági mutatókat vesszük, akkor a reálbérek az elmúlt években jelentősen nőttek, de a magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája, hogy a termelékenység növekedésétől elszakadt reálbérnövekedés, amely belehajszolta az országot egy bér-ár spirálba, amelyben mindenki elégedetlen a bérével, és az inflációra panaszkodik – mondta a KlikkTV Tíz című műsorában Mihályi Péter közgazdász, egyetemi tanár a magyar gazdasági helyzetről. Rámutatott, ha a rendszerváltásig nézzük vissza az adatokat, akkor az látható, hogy 1992-től 2015-ig évről évre csökkent az infláció Magyarországon, sőt 2015-ben negatív infláció volt, 2023-ban viszont ez 27 százalék.
A közgazdász a műsorban beszél arról is, hogy Magyarországon nem az a kérdés, hogy a GDP 1 vagy 2 százalék lesz, hanem hogy Románia és Bulgária szintjére estünk vissza, és ezt érzik az emberek. Új feszültséget generál, hogy minden társadalmi csoport elégedetlen a bérekkel, másrészt panaszkodnak a munkaerőhiányra, mert egyre magasabb béreket követelnek a dolgozók, és átmennek egy másik helyre tízezerrel magasabb bérért.
Mihályi Péter szerint, ha a mai áron számolunk, akkor nagyon rosszul áll a magyar gazdaság, mert leértékelődött a valutánk. Hozzátette, 2010-ben 260 forint volt az euró, most 415, és azok, akik kijárnak Bécsbe vásárolni, már kijelentik, hogy ott olcsóbban lehet megvásárolni a legtöbb élelmiszert. A közgazdász szerint nagyon rossz döntés volt az euró bevezetésének halogatása.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.