2024. december 1., vasárnap

MAGYARORSZÁG NAGY ÁRAT FIZET ORBÁN HATALOMVÁGYÁÉRT

HÍRKLIKK
Szerző: HÍRKLIKK
2024.11.29.


„Magyarország az út végén jár, ott már csak olyan alternatívák vannak, mint az EU-ból, vagy a NATO-ból való kilépés, és ez mindkettő nagyon drámai lehetőség. Jó lenne, ha Románia nem érne el ezekig a dilemmákig” – figyelmeztetett Stefano Bottoni olasz történész abban a hosszú video interjúban, amelyet a spotmedia.ro portálnak adott.


Bottoni szerint amennyiben Georgescu, Simion és a többiek szavazatainak aránya eléri a 40 százalékot, Romániában olyan szuverenista tömb alakul ki, mint Magyarországon, és ezt Budapesten nagyon üdvözölnék, mert a liberális Nyugat gyengüléseként értékelnék.

Bottonit abból az alkalomból keresték meg, hogy Romániában megjelent Orbán Viktor politikai életrajza, benne egy külön a román közönségnek szánt résszel. Arra a kérdésre, hogy mi Orbán Viktor hatalmi politikájának a titka, a történész kifejtette: ennek van egy viszonyítási dimenziója, ugyanis a demokrácia válságáról Európa perifériáját illetően lehet beszélni, itt azonban a Nyugattal szembeni, általánosabb csalódottságról van szó. Emellett Orbán intellektus, és ebben a tekintetben nem hasonlítható az utóbbi évtizedekben fellépett kelet-európai politikusokhoz.

Orbán liberális és kommunistaellenes hagyományokból érkezett, átváltozása lépésről-lépésre ment végbe. Nem az történt, hogy egyszerre csak megőrült, hanem akkor is racionális döntéseket hozott, amikor konzervatívvá, majd reakcióssá lett. Cinikusan választott és döntött, mert egyszer már elvesztette a hatalmat, és eltökélte, hogy újra megszerzi, hosszú időre, bármi áron – és az ár a demokrácia volt.

A magyar átlagembereket 2010-től, Orbán megválasztásától nemigen érdekelte a demokrácia sorsa, és 2010-ben a választók közel kétharmada olyan pártokra szavazott, amelyek már nem hittek az 1989 utáni úgynevezett posztkommunista és a liberális demokráciában, nem hitték, hogy jobbá tehető, és elfogadták a változást. És amikor jöttek a következmények, a konfliktusok az unióval, a puha, és aztán már nem annyira puha autokrácia, nem mentek az utcára, nem reagáltak határozottan és azonnal – mondta Bottoni. Rámutatott: ez tanulság Románia számára, amely most választás előtt áll.

Ami Orbán hatalomvágyának árát illeti, Bottoni szerint a legsúlyosabb következmény nem a gazdasági lemaradás, bár az is jelentős. Ennél sokkal komolyabb és aggasztóbb következmény az ország mentális állapota, és az, hogy megtört a korábban létező társadalmi konszenzus, amely Magyarországot a Nyugat részének látta...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.