Szerző: KÁRPÁTI JÁNOS
2024.12.04.
Európa csöndben készül a harmadik világháborúra – írja a Newsweek amerikai magazin. A cikk idézi Bruno Kahlt, a német külföldi hírszerzés vezetőjét, aki november végén olyan kijelentést tett, hogy Oroszország a Nyugat elleni háborúra készülődik, bár az valószínűtlen, hogy ez átfogó támadást jelentene majd a NATO területe ellen. Lehet, hogy Moszkva csak korlátozott jellegű behatolásra készül, illetve továbbfejlesztené hibrid hadviselési taktikáját, hogy próbára tegye az atlanti szövetség eltökéltségét – mondta Kahl.
A NATO ennek megfelelően mindkét forgatókönyvre készül: az átfogó háborúra is, valamint arra a kevésbé szembeötlő technikára is, amely azt célozza, hogy aláássák a stabilitást a szövetség tagországaiban. Arra, hogy Oroszország tesztelje a szövetség összeforrottságát, többféle lehetőség kínálkozik, beleértve azt, hogy korlátozott mértékben ragad el területeket – ezt már Jürgen-Joachim von Sandrart tábornoktól, a NATO Lengyelországban állomásozó, többnemzetiségű hadtestének nemrég távozott parancsnokától idézi a Newsweek.
A magazin szerint vezető katonai és a politikai tisztségviselők sürgetőnek látják a helyzetet. Így például Andrius Kubilius, védelmi kérdésekben illetékes új EU-biztos szeptemberben arról beszélt, hogy a védelmi miniszterek és a NATO-parancsnokok egyetértenek abban: Vlagyimir Putyin hat-nyolc éven belül kész lehet a NATO-val és az EU-val való konfrontációra. Az észt hírszerzés arra figyelmeztette februárban a NATO-t, hogy a következő évtizedben szovjet stílusú tömeges hadsereg megjelenésére kell számítani, ha Oroszország sikeresen végigviszi a haderőreformot. Ez a hadsereg az elektronikus hadviselés, valamint a nagy hatótávolságú csapásmérés kivételével technológiai értelemben elmaradna a NATO-erőktől, de a katonai potenciálja így is jelentős lenne. A Newsweek felidézi azt is, hogy Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának az elnöke szerint fokozni kell a hadiipari termelést, mondván, a csatákat a katonaság nyeri meg, a háborúkat azonban a gazdaság.
A cikk részletezi, hogy milyen védelmi létesítményeket építenek ki a NATO keleti tagországaiban, főként a balti államokban, illetve Lengyelországban, részben az Oroszországhoz tartozó Kalinyingrád – Königsberg – kikötőváros körüli térségben. Szó esik az írásban a légvédelem fejlesztéséről is, és itt a Newsweek megemlíti Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter novemberi bejelentését, miszerint légvédelmi rendszert telepítenek Magyarország északkeleti térségében.
Miközben Lengyelország, a balti államok, Finnország és Svédország, valamint Románia jelentős mértékben növelte védelmi beruházásait – Lengyelország azt ígéri, hogy jövőre a GDP 5 százalékát fordítja majd katonai célokra -, Nyugat-Európa lemaradt – állapítja meg az amerikai magazin.
A német kancellárt ma még Olaf Scholznak hívják, de lehet, hogy hamarosan Viktor Donald Scholz lesz a neve – írja a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent kommentárjában Jasper von Altenbockum. Szerinte aligha lehetett hízelgő Scholznak, hogy kijevi találkozásukkor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyazon lélegzetre említette őt Magyarországgal és az Egyesült Államokkal. A kommentátor itt arra utal, hogy Budapest ellenzi, Washington és Berlin pedig korainak tartja Kijev meghívását a NATO-ba. Scholz ugyan büszkén elmondhatná magáról, hogy többet tett Ukrajnáért, mint Nagy-Britannia és Franciaország együttvéve, a helyzet az Allgemeine véleménycikkírója szerint mégis az, hogy kijevi szemszögből nézve Scholz úgynevezett „megfontoltsága” nagyjából olyasféle, mint amilyen Donald Trumpé vagy Orbán Viktoré lehet.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök azon döntése, hogy Keith Kelloggot kívánja kinevezni az Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos ügyek különmegbízottjának, Kijev számára nem ideális, de elfogadható és racionális választás – írja a Kyiv Independent című ukrán portál. A cikk kiemeli, hogy Kellogg a társszerzője annak a béketervnek, amelynek értelmében befagyasztanák az ukrajnai frontvonalat, hosszabb időre levennék a napirendről Ukrajna NATO-csatlakozását, valamint részlegesen feloldanák az Oroszországgal szembeni szankciókat. Ugyanakkor Kellogg szerint Ukrajnának az erő pozíciójából kell tárgyalnia, ezért azt javasolja, hogy az Egyesült Államok folytassa Ukrajna katonai támogatását, és nyújtson olyan biztonsági garanciákat az országnak, amelyek szavatolják, nem lesz mód újabb orosz agresszióra. Kellogg terve nem tartalmazza az ukrán hadsereg csökkentését, és az Oroszország által megszállt területek orosz területként való de jure elismerését sem – hangsúlyozza a Kyiv Independent.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.