2024. november 13., szerda

VÁRKONYI BENEDEK: NEM HÍZELEGNEK A NEMZETNEK - RAÁB RENÁTÁVAL BESZÉLGET VÁRKONYI BENEDEK

ÉLET ÉS IRODALOM INTERJÚ
Szerző: VÁRKONYI BENEDEK
2024.11.08.


Kiugrott történész. A Történettudományi Kutatóintézetben kezdett dolgozni, de ma egy multinacionális vállalatnál HR-es. Merész pályaváltás; csakhogy a történészlélek nem nyughat, hétköznapi munkája után a múltba néz, hogy a jelenbe lásson. Nemrégiben cikket írt, amelyben párhuzamba állítja Görgeit és Gyurcsányt mint bűnbakokat, illetve Kossuthot és Orbánt mint akik tönkreteszik ellenfelüket. A két eset nemcsak négy embert mutat meg, hanem azt is, hogy Magyarország százötven év alatt is alig-alig változik.


Görgei és Gyurcsány között sok évtizednyi a távolság. Mások voltak az akkori történelmi viszonyok, és mások a maiak. Hogy talált rá erre a párhuzamra? A bűnbakképzés át tud ívelni korszakokat, évszázadokat?

– Tizenhárom éves voltam, amikor karácsonyra megkaptam Jankó Olga Az elmaradt tánc című ifjúsági regényét. Pár héttel később véletlenül került a kezembe Féja Géza Visegrádi esték-je. A két könyv el is döntötte a pályaválasztást. Gyakorlatilag Görgei Artúr miatt mentem a történelem szakra, és emiatt vettek fel az Eötvös József Col­le­giumba is. Tehát elég régóta fog­lalkoztat a bűnbak-kérdés. Ami a Gör­gei és Gyurcsány helyzete közötti analógiát illeti, három pontban látok hasonlóságot. A politikai és emberi megsemmisítés, ami őket mint bűnbakokat éri a rágalmazó részéről. A má­sodik, amivel a rágalmazó a karaktergyilkosságot indokolja: ez nem az ő személyes érdeke, hanem a nemze­té. És végül a harmadik, a mód, ahogy erre reagál a magyar közönség...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.