Szerző: A szerk.
2024.11.29.
Csak a címlapon két hetet gondolkodtunk. A fotók még nem tudják érzékeltetni az eredményt; az csak akkor válik teljessé, ha az olvasó kézbe veszi a lapot. Alig várjuk, hogy végre lássuk, tapintsuk – terveink szerint jövő hét közepén „csenget nálunk a postás” –, mert ilyen borító aligha készült mostanában. Meg általában: ilyen magazin sem.
Hiába történik a szomszédban több mint 1000 napja, az orosz–ukrán háborúról kevés helyszíni beszámoló született a magyar médiában. Mivel az állami média nem tekinti feladatának, hogy elmenjen oda, ahol a dolgok történnek, néhány független szerkesztőségre maradt ez a küldetés. A kevesek közt szerencsére a Válasz Online is ott van. Ez ihlette 2024 nyarán a gondolatot, hogy nyomatott magazinsorozatunk, a Válasz Offline 3. – immár második tematikus – kiadásának Ukrajna legyen a fókuszában. Igen, de hogyan?
Először Ukrajnát, az országot mutatjuk be. Pontosabban az 1991-es függetlensége óta eltelt időszakot: a nacionalizmusát/patriotizmusát, a forradalmait (nem kettő volt, hanem három!) meg még megannyi mítoszt, amely a magyar közbeszédben is makacsul tartja magát. A mítoszok varázstalanítására Fedinec Csillát, a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársát kértük fel.
Alaposan körbejárjuk a 2014 és 2022 közötti időszakot is, és bemutatjuk: ez a háború nem 1000, hanem majd’ 4000 napja tart. A második világháború másfélszerese, bármiféle megnyugtató rendezés érdemi esélye nélkül. E nyolc év hadtörténetét sosem látott alapossággal írta meg Rácz András történész, a magyar nyilvánosság talán legelismertebb háborús kommentátora. E fejezetben a magazin szerkesztője, Vörös Szabolcs kollégánk – aki az elmúlt 1000 napból 107-et töltött Ukrajnában – első, 2015-ös kelet-ukrajnai emlékeit idézi fel, útitársa, a többszörösen díjazott Bielik István fotóival. Akkor még szabad volt az út a nem sokkal korábban kikiáltott „Donyecki Népköztársaságba” – meg is tették.
Az elmúlt 1000 nap krónikáját saját ukrajnai frontriportjainkkal örökítettük meg, a köztük lévő időszakokat pedig szintén Rácz András hadtörténeti összefoglalói töltik ki.
Kijev, Bucsa, Irpiny, Borogyanka, Bahmut, Csasziv Jar, Kupjanszk, Lipci: ott voltunk mindenhol.
Hátországi történeteink között már megjelent, a magyar nyilvánosságban jelentős visszhangot kapott riportjainkat frissítettük fel, de e fejezet nagy része is új és exkluzív: riport a frontra látogató katonafeleségek, illetve egy Harkiv megyei kisváros hetente az arcvonalhoz járó önkénteseinek életéről...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.